Cyklus přednášek antické vzdělanosti 2015 v Nové budově Národního muzea

27. 2. 2015 - CESTA DO VĚČNÉ BLAŽENOSTI ČI ZATRACENÍ U STAROVĚKÝCH NÁRODŮ 10. 3. 2015, 17:00 PhDr. Jana Součková, DrSc.: Sestup do podsvětí ve starověké Mezopotámii Přednáška se bude věnovat představám o posmrtném životě v Mezopotámii a v Chetitské říši ve 3.-1. tis. př.n.l., a to jak v obrazu každodenního života, tak i v mytologii. Uvede mimořádné způsoby pohřbívání, například královské pohřby v sumerském Uru s honosnými milodary. Přednášku pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací. / 17. 3. 2015, 17:00 Doc. Mgr. Jiří Janák, Th.D.: Posmrtný soud ve starém Egyptě Přednáška se zaměřuje na staroegyptské představy o posmrtném soudu (zvláště na pojetí doložené ve 125. kapitole egyptské Knihy mrtvých) a výklad scény vážení srdce zesnulého. Přednášku pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací. / 24. 3. 2015, 17:00 Doc. PhDr. Marie Dufková, CSc.: Odchod do říše stínů u starověkých Řeků Tématem přednášky jsou představy o životě po smrti u starověkých Řeků, jejich reflexe v řeckých mýtech a pohřebních zvyklostech v Řecku v průběhu 1. tis. př.n.l. Přednášku pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací. / 31. 3. 2015, 17:00 PhDr. Helena Svobodová: Výpověď etruských nekropolí Většinu dochovaných architektonických památek Etrurie představují hrobky, které nám podávají jedinečné svědectví o etruské civilizaci. Svou dispozicí a detaily interiéru napodobují etruské domy a fresky dochované v některých hrobkách můžeme chápat jako reálnou reflexi každodenního života a právě tyto nástěnné malby budou hlavním tématem přednášky. Přednášku pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací. / 14. 4. 2015, 17:00 PhDr. Pavel Titz, Ph.D.: Pompa funebris. Římský pohřeb, jeho podoba a společenský význam Přednáška posluchačům přiblíží způsoby pohřbívání starých Římanů typické v jednotlivých obdobích jejich dějin z archeologického i historického hlediska a představí některé z nejvýznamnějších funerálních monumentů, které Římané vybudovali. Vedle archeologických situací se tak seznámíme i s funerální architekturou a uměleckou výzdobou hrobek ale i s rodinným kultem zemřelých předků a s ním spojenými svátky, rituály a zvyky. Přednášku pořádá Společnost Národního muzea – Společnost přátel starověkých civilizací. / Na všechny přednášky je vstup volný. (Nová budova Národního muzea)