Věci a slova. Umělecký průmysl, užité umění a design v české teorii a kritice 1870-1970

2. 4. 2015 - 15/5/2015 - 27/9/2015 Výstava sleduje dynamický vývoj uměleckého průmyslu, užitého umění a designu v letech 1870-1970. Prostřednictvím ikonických muzejních artefaktů stejně jako obyčejných užitkových předmětů reflektuje nejen rychle se střídající módy a formální styly, ale rovněž proměny společnosti a životního stylu. Pro umělecký průmysl konce 19. století je charakteristický vyšívaný dekorativní vějíř, kniha s koženou ražbou a intarzovaná skříň, pro užité umění modernismu efektivně uspořádaná kuchyně a jednoduchý typový nábytek, pro poválečný design televize nebo tranzistorové rádio. (Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum)