Já bych chtěl mít tvé foto

14. 12. 2015 - Fotografie je již po mnoho let nedílnou součástí našeho života. Je to zázrak, který dokáže zastavit čas, zachytit střípek našeho života a uchovat to, co je pro nás důležité, na čem nám záleží a co milujeme. “Já bych chtěl mít tvé foto“ je název výstavy, která Vás zavede k prvním pokusům o zachycení a zvěčnění daného okamžiku. Muzeum Vysočiny Jihlava poprvé představí velmi vzácnou sbírku daguerrotypií, první v praxi používanou fotografickou techniku se zvláštním kouzlem zrcátkového obrazu. Její princip spočívá ve využití halogenidů stříbra jako světlocitlivé látky. Výsledný obraz se zviditelňoval působením par rtuti a byl tvořen částicemi amalgamu stříbra. Je zároveň pozitivem i negativem, záleží, pod jakým úhlem je daguerrotypie pozorována. Každá byla originálem, bez možnosti kopírování. Pro její vysokou cenu si ji mohli pořídit jen dobře situovaní lidé. Název nese podle oficiálního objevitele Louise Daguerra, který ji představil veřejnosti roku 1839. Za nejcennější vystavený exponát je považovaný rodinný portrét zhotovený akademickým malířem Janem Malochem v roce 1851. Za pozornost stojí i daguerrotypie se stereoskopickou úpravou, kdy prohlížením přes kukátko je vnímán prostorový efekt. Díky mistrnému zachycení kouzla okamžiku k nám i dnes po mnoha desetiletích promlouvají dávno zmizelé příběhy elegantních dam a noblesních pánů. Zvláštní atmosféra dýchne i ze scény dobového fotoateliéru. Návštěvník si tak může zapózovat před malovaným pozadím a pořídit si vlastní podobenku ve stylu předků. Vývoj techniky fotografie je prezentován také ukázkou fotografických přístrojů ze soukromé sbírky pana Pavla Linharta. Nejstaršímu exponátu je více než sto let. (Muzeum Vysočiny Jihlava)