Emil Šolc, knihkupec a nakladatel v Telči

14. 6. 2016 - Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč společně s Muzejním spolkem v Telči a Městem Telč pořádají výstavu s názvem Emil Šolc (1861–1931), knihkupec a nakladatel v Telči. Výstava bude zahájena 27. června 2016 v 15 hodin na radnici v Telči a potrvá do 27. července 2016. Pohlednice vydané Emilem Šolcem prezentované na výstavě pochází ze soukromé sbírky telčského sběratele pana Martina Nováka. Emil Šolc působil v Telči od roku 1884, kdy zde vybudoval české knihkupectví, nakladatelství a vydavatelství. Od roku 1885 vydával časopis Orel a o rok později Orlici. V nich byly také otištěny prvotiny studenta Václava Jebavého – Otokara Březiny. Za vydávání Orla a Orlice byl odsouzen k pokutě 6000 zlatých a za vydání knihy Spolek Rakouska s Německem byl dokonce vyšetřován za velezradu, ale ani to jej neodradilo od další práce. Soupis knih vydaných Šolcem zahrnuje přes 400 titulů z nejrůznějších oborů. V roce 1911 odešel z Telče do Prahy, kde zakoupil Štorchovo nakladatelství, pokračoval ve své činnosti, avšak nikdy se netajil tím, že léta prožitá v Telči patřila k těm nejlepším. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)