PŘÍRODA A MYSLIVOST NA ÚSTECKU

14. 7. 2017 - 23. 6. - 1. 10. 2017 Město Ústí nad Labem a jeho nejbližší okolí je známé především jako průmyslová oblast s vysokou koncentrací obyvatelstva. 25 % plochy bývalého správního okresu, dnes působnosti magistrátu města, je nyní zastavěno pro výrobu, bydlení, komunikace a jiné industriální využití. Výjimečně zajímavá krajina s nebývalou výškovou členitostí, pestrou geologickou i botanickou skladbou však v přímé návaznosti na zástavbu stále poskytuje vhodné přírodní podmínky pro volně žijící živočichy. Jejich domovem jsou lesy a zemědělská půda, které prostupují až mezi obytné budovy, opuštěné továrny a jiné lidské stavby. Vystavené exponáty a průvodní text dokumentují současný stav populací zvěře na Ústecku, představují její druhy na preparátech i trofejích srnců, jelenů, daňků, muflonů i divokých prasat. Nemohou jinak než konstatovat, že drobná zvěř, především zajíc a bažant, se vyskytují jen ve stavech, které jsou na hranici zachování v přírodě, a veškerá péče je zaměřena na přikrmování a ochranu před šelmami i lidskou činností. Naopak divoká prasata, jelení a v poslední době i daňčí zvěř ve stavech narůstají a jsou předmětem intenzivního lovu. Makety představují laické veřejnosti zkušenostmi ověřené stavby krmných a loveckých zařízení. Jsou doprovázeny ukázkami a popisem krmiv. Počtem exponátů i pestrou nabídkou konstrukcí bezesporu překračují lokální význam výstavy ukázky nyní již zakázaných loveckých pastí. Obdobně cenná je vystavená část soukromé sbírky loveckých tesáků. Výstavu doprovázejí snímky přírody a zvěře z fotoaparátu Jiřího Němce. Myslivce, který se zkušenostmi a trpělivostí lovce zvěčnil krásy krajiny, rostlin a především zvěře v Krušných horách. (Muzeum města Ústí nad Labem)