Vánoční tradice a zvyky v Evropě

7. 12. 2017 - Vánoční tradice a zvyky v Evropě S blížícím se koncem roku si většina lidí uvědomuje nejen neuvěřitelnou rychlost času, ale i to krásnější, co k různým obdobím odnepaměti náleží. Máme na mysli tradice, jejichž síla a kouzlo je právě v tom, že k životu prostě patří. Je na každém, zda se k nim hlásí a jak je dodržuje. V naší zemi jsou tradiční hlavně křesťanské Vánoce s Ježíškem, stromečkem, betlémy, někde Vánoce s Ježíškem a místy jen Vánoce s nadílkou. Jiný kraj, jiný mrav. S tím, jak to chodí v ostatních zemích celé Evropy, se letos mohou návštěvníci seznámit v jihlavském muzeu. Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku připravily muzejní výtvarnice Alena Žahourková a Sylva Holendová výstavu, kde je možné se o typických tradicích jiných zemí dočíst a ledacos konkrétního si prohlédnout. Proč třeba v Anglii připravují děti na krb punčochy, v Polsku dávají za okno seno a v Chorvatsku je na Štědrý večer na stole osení? A v které zemi a proč musí být u dveří miska s vodou pro velbloudy a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte na výstavě Vánoční tradice a zvyky v Evropě, která je přístupná v Muzeu Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. 57/58 od 1. prosince 2017 do 7. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)