Z dálek do muzea

7. 12. 2017 - Z dalekých cest do muzea Unikátní sbírka cizokrajných předmětů ve sbírce Muzea Vysočiny Jihlava V depozitářích Muzea Vysočiny Jihlava jsou uloženy tisíce předmětů. Jen nepatrná část z nich má exotický původ, pochází z dálek, o kterých mnozí z nás jen sní. Přicestovaly k nám ze Středozemí, zemí Orientu, Číny, Japonska, Malajsie i Šalomounových ostrovů. Výstava Z dalekých cest do muzea není jen prezentací unikátní kolekce cizokrajných předmětů, ale i výsledkem muzejní práce. Po spletitém bádání v prvotních evidenčních knihách se nám podařilo poodhalit tajemství, komu dříve patřily, a za spolupráce s odborníky z Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea upřesnit jejich identifikaci. Návštěvníci budou mít možnost si poprvé prohlédnout šípy, oštěpy, dýky, rybářské nástrahy, sošky i ozdoby domorodců z nejpočetněji zastoupené oblasti Šalomounových ostrovů. K vidění budou nádherné čínské malby na hedvábí, necuke – miniaturní řezba z Japonska, arabské sandály do veřejných lázní, cuba – záštita samurajského meče či výzbroj perského válečníka. Kuriozitou výstavy a zároveň nejstaršími sbírkovými předměty jsou egyptské hrobové figurky a fragment tzv. kartonážového dílu, které se pokládaly na mumie jako ozdoby, potažmo jako symboly magické ochrany. Jejich stáří se datuje na Pozdní dobu (747–332 př. n. l.) až Ptolemaiovskou dobu (332–30 př. n. l.). Většina předmětů byla z dobrodružných cest přivezena v 19. století. Ptáte-li se, jak Češi cestovali před více jak sto lety po světě, pak vám doprovodné texty hodně napoví. Kromě toho získáte informace o cestovatelích, známých památkách a přečtete si úryvky z cestovních deníků. Pro malé zvídavé milovníky suvenýrů a dobrodružství a jejich doprovod bude na pokladně muzea připraven Cestovatelský a sběratelský zápisník muzejní lektorky Mgr. Silvie Čermákové. Na muzejní výpravu cestami dávných obchodníků a po nich i prvních cestovatelů tak získáte zábavného a spolehlivého průvodce a společníka, se kterým se na cestě hedvábnou stezkou a ještě dál neztratíte. Výstava je k vidění od 7. prosince 2017 až do 28. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)