Zaniklá sídla a jejich dědictví v proměnách kulturní krajiny pohraničí Česka v 2. polovině 20. stole

17. 1. 2018 - Dne 17. února představí v přednášce Zdeněk Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vývoj samotného procesu zanikání sídel a promluví o dnešní podobě a významům lokalit zaniklých sídel. V 2. polovině 20. století se významně proměnil způsob života místních obyvatel, charakter osídlení, ráz a způsob využívání krajiny českého pohraničí. Součástí těchto změn byl i zánik více než 2 000 sídel. Jev natolik rozsáhlý, že jej lze ve srovnání s jinými částmi Česka považovat za pro pohraničí charakteristický. Role zanikání sídel v proměnách krajiny českého pohraničí a jejich interpretacích je mnohoznačná. Zaniklá sídla se stávají součástí procesu utváření místního dědictví a identit. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)