T. G. M. a armáda

19. 1. 2018 - Od 1. února do 28. února 2018 se v hlavní budově Regionálního muzea v Žatci v Husově ulici představuje výstava Československé obce legionářské vytvořená ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR, Vojenským historickým ústavem Praha, Vojenským historickým archivem Praha a dalšími institucemi s názvem Tomáš Garrigue Masaryk a armáda. Vznikla v rámci projektu Legie 100. Její autoři zpracovali na dvaceti panelech vztah prvního československého prezidenta k armádě. Přiblížili nejen život T. G. Masaryka, ale i jeho úzké propojení s čs. legionáři a později s armádou samostatného státu. Zmíněno je i obsazování pohraničí při vzniku samostatného Československa 1918 – 1919, včetně událostí v severočeském Mostu a Kadani. Výstava představuje také Masarykovy vize o budování armády, jejím významu pro společnost a mravní sílu národa. Panely s bohatým textovým a obrazovým materiálem doplní předměty související s tématem ze sbírek Regionálního muzea v Žatci. Vernisáž výstavy proběhne dne 1. února v 17:00. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)