Trpaslíci

26. 2. 2019 - 28. 2. / ČT / 17.00 hod. Trpaslíci Vernisáž výstavy o historii trpaslíků od pravěku přes starověk a středověk až do současnosti. Po patnácti letech se Muzeum města Ústí nad Labem vrátilo k trpaslíkům jako jedinečnému fenoménu kulturních a regionálních dějin. Základem ústeckého zájmu o trpaslíky je historický fakt, že první tovární výrobu trpaslíků na světě spustila firma na keramiku rodiny Mareschů, která byla činná v Ústí nad Labem od roku 1841 do konce 40.let 20.století. Výstava se ale nebude věnovat pouze Mareschovým trpaslíkům, prezentována bude také přítomnost trpaslíků v kulturních dějinách lidstva od pravěku, přes starověký Egypt po středověké mýty, a dále až po moderní kulturu. Víte, co měli trpaslíci společného s příchodem Čechů na Říp? Nebo znáte osobní svědectví o setkání s nimi z pera císaře Karla IV.? Nebo tušíte, co měli ústečtí trpaslíci společného se skupinou Beatles? Samozřejmě nebudou na výstavě chybět ani další informace o výskytu trpaslíků na Ústecku, na hradech Střekově nebo Blansku, nebo v hlubinách Mariánské skály. V rámci výstavy se návštěvníci budou moci seznámit i dalšími příběhy kolem trpaslíků, ale i s některými jejich temnými vlastnostmi, jako je například pozitivní vztah k alkoholu. S jistotou lze prohlásit, že po návštěvě výstavy si bude moci každý ověřit, jak pravdivá jsou slova českého klasika Járy Cimrmana: „ A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude“. (Muzeum města Ústí nad Labem)