Romantická zastavení aneb střípky z módní historie

8. 4. 2013 - V polovině dubna se veřejnosti představí „Klub panenek“ se svojí další výstavou. Vedle panenek a medvídků sbírají členky také staré oděvy, které následně opravují a renovují. Tyto skvosty budou k vidění na výstavě „Romantická zastavení aneb střípky z módní historie“. Návštěvníci budou obeznámeni s módou od konce 19. století do poloviny čtyřicátých let 20. století. Oděv z období doznívání romantismu se vyznačoval těsným oblečením podtrhujícím ženskost. Secese přinesla do odívání nádherné květinové a geometrické motivy. 20. léta 20. století se vyznačovala nástupem tzv. „chlapeckého stylu“ a návrat k ženskosti pak nastává v letech třicátých. I když se móda netýká pouze žen, budou k vidění především dámské oděvy a nahlédneme i do dětského šatníku. S módou oděvů je nerozlučně spjata i móda doplňků, které byly nedílnou součástí garderoby. Pokud budeme troufalí a nahlédneme pod sukně dam, uvidíme košilky, spodničky, kombiné, a také různé punčochy - jemné hedvábné či háčkované. Z dalších doplňků nelze zapomenout na klobouky, které se podle období vyznačovaly různou velikostí a zdobením, dále rukavice, kabelky, slunečníky, vějíře, šály či různé přehozy kolem krku. I když móda mnohdy nebyla zcela pohodlná, vždy byla krásná a elegantní. Výstava bude za přítomnosti autorek zahájena vernisáží ve čtvrtek 11. dubna v 17 hodin. 24. května se v rámci Muzejní a galerijní noci 2013 bude konat komentovaná prohlídka výstavy s jednou z autorek s paní Alenou Zemanovou. Výstava v prostorách výstavního sálu potrvá do 16. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)