Milostné písně

15. 10. 2013 - 7. listopadu 2013 jste zváni do působivých prostor muzejního Malovaného sálu. Od 18 hodin zde zazní „Milostné písně“ v podání mezzosopranistky Pavly Fendrichové a loutnisty Jindřicha Macka. Umělci představí světské písně vybrané z tvorby Johna Dowlanda a sólovou loutnovou hudbu od Johna Dowlanda, Vicenza Capiroly a Pietra Paola Raimonda. S Pavlou Fendrichovou a Jindřichem Mackem se vrátíme do 15. století, kdy skladatelé loutnových kompozic v Itálii začali pěstovat nový druh umění – sami sebe doprovázeli při zpěvu na loutnu. Z dobových obrazů a rytin je však zřejmé, že bylo běžné provozovat písně i ve dvou – zpěvák a loutnista. Loutnová píseň si získala velkou oblibu a tento nový druh umění se velmi rychle šířil i do ostatních zemí. Loutnové písně byly také hojně užívány i divadelními autory jako jedna z neodmyslitelných součástí a hlavních složek dramatického účinku na diváka. Některé písně byly součástí výpravných alegorických představení alžbětinských dramatiků, doplňují dokonce i dramata Williama Shakespeara. V podání Pavly Fendrichové a Jindřicha Macka se můžete těšit nejen na dobové duchovní skladby, ale i na krásné světské písně alžbětinské Anglie… (Muzeum Vysočiny Jihlava)