Co znamenal příchod Cyrila a Metoděje pro astronomii?

15. 10. 2013 - Letos slavíme 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Moravu. V nejstarší staroslovanské legendě o Konstantinovi a Metodějovi jsou soluňští bratři přirovnáni k jitřní hvězdě, která od Slunce světlo přijímající, jeví se ze všech nejjasnější. Můžeme považovat příchod Cyrila a Metoděje za počátek astronomie na našem území? Je možné to tak chápat, protože astronomie patří mezi nejstarší vědy. Vždy byla nedílnou součástí vzdělanosti, už od počátku náležela k základním předmětům výuky v církevním a vysokoškolském prostředí prvních univerzit pozdního starověku a ranného středověku. Přednáška Ing. Rostislava Rajchla z Hvězdárny Uherský Brod je příležitostí k zamyšlení, jak křesťanství ovlivnilo astronomii a naopak. Přednáška se koná v úterý 22. října v 17 hodin v malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)