Masopust (2019)

11. 2. 2014 - Akce se koná v sobotu 23. 2. 2019 v areálu Dřevěného městečka muzea od 9.00 do 16.00. Tento lidový svátek byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil v posledních dnech masopustu, kterým se na Valašsku říkalo – fašank nebo také končiny. Masopust začínal už svátkem Tří králů a pokračoval až k Popeleční středě, kterou začíná 40denní půst před Velikonocemi. O masopustu se každém domě smažily koblihy či boží milosti, které neodmyslitelně patřily do jídelníčku tohoto období. Typickou součástí závěru masopustu byly obřadní obchůzky a rej maškar. Obyčejů a zvyků v poslední masopustní dny bylo mnoho, každá vesnice - každý kraj byly něčím odlišné, měly svá specifika. Všude se ale období radostí a rozverností uzavíralo závěrečnou večerní zábavou, na kterou často zvala muzika vyhrávající na návsi. Zábava byla spojena s pochováváním basy, kdy po parodii pohřbu byla za „velkého“ pláče vynesena basa či figurína ze sálu a slavnostně „pohřbena“. To vše na znamení, že čas nevázaného veselí definitivně skončil a nastal čas půstu. Sousedé si po půlnoci na rozloučenou zazpívali postní píseň a rozešli se do svých domovů. A život se opět vrátil do klidných kolejí. V sobotu 23. 2. 2019 v Dřevěném městečku od 9.00 do 16.00 se s námi můžete zúčastnit masopustních obchůzek z Valašska a ochutnat z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla. Jejich um i nabídku můžete ocenit v laické anketě: "O nejlepší řeznický stánek". Zároveň je součástí programu soutěž pro odbornou porotu: 22. ročník soutěže "O nejlepší valašskou klobásku" 12. ročník soutěže "O nejlepší valašskou tlačenku" Více informací na www.vmp.cz. (Valašské muzeum v přírodě)