K lovu, boji, na parádu

25. 6. 2014 - Muzejní sbírky se ukládají v depozitářích ve valné většině podle materiálů. To, co je ve stálých expozicích, je jen malý zlomek, mimo jiné také proto, že každé osvícení denním světlem, kolísání vlhkosti a teploty a manipulace ovlivňuje životnost některých materiálů, zejména textilií a papíru. Přesto je důležité alespoň na kratší dobu část sbírkových předmětů veřejnosti zpřístupnit. Textilní sbírka Muzea Vysočiny Jihlava, na niž tentokrát padla volba, je velmi rozsáhlá a není jednoduché rozhodnout, co by bylo pro návštěvníky přitažlivé a jak exponáty prezentovat. Jak název K lovu, boji, na parádu napovídá, půjde o ukázky oděvů a dalších textilií se zbraněmi pro různé příležitosti. Uniformy, spolkové a služební symboly, pokrývky hlavy a chladné i palné zbraně pochází většinou z 2. poloviny 19. století. K lovu patří informace o jeho starých technikách, ukázky zbraní a trofejí. Zdobné prapory a stuhy a úřednické šavle zastupují parádu, nechybí ani opravdu „parádní“ dělo. Prezentována je také vojenská historie Jihlavy vrcholící aktuálním výročím, kdy zanedlouho po Sarajevském atentátu se na náměstí loučili příslušníci 81. pluku a odjížděli na bojiště prvního celosvětového konfliktu. Výstava bude zahájena 26. června v 17 hodin vernisáží, na níž promluví historik PhDr. Zdeněk Jaroš. Potrvá od 27. června do 7. září. (Muzeum Vysočiny Jihlava)