Galavečer Václava Stratila / Vyhlášení Ceny Michala Ranného 2014

29. 9. 2014 - Moravská galerie v Brně a Společnost přátel Moravské galerie zvou na slavnostní večer spojený s předáním ceny Michala Ranného. Laureátem letošního již 8. ročníku se stal Václav Stratil, nepřehlédnutelná osobnost české umělecké scény a pedagog na brněnské FaVU. Tato cena je udělována výrazné osobnosti na poli výtvarného umění. Jedním z kritérií výběru laureáta je také jeho vliv na mladou generaci. Laureáti jsou vždy prezentováni v Moravské galerii rozsáhlou výstavou doprovázenou katalogem. Velkolepá akce se uskuteční ve čtvrtek 30. 10. 2014 od 19 hodin v exklusivních prostorách Uměleckoprůmyslového muzea (Husova 18, Brno). Večerem budou provázet Ester Geislerová a Johana Švarcová. Galavečer nese název podle Stratilova obrazu Bol som slavnej. Tak neváhejte a přijďte se této slávy zúčastnit! Předprodej vstupenek - od čtvrtka 16/10 2014 na pokladnách MG! V prodeji exkluzivně pouze 50 lístků k sezení za 350 Kč a 50 lístků na "bidýlko" za 200 Kč Filozofie ceny: Cenu Michala Ranného vyhlašuje jednou za dva roky Společnost přátel MG a Moravská galerie v Brně, aby poukázala na práci výrazné umělecké osobnosti, jejíž dílo a myšlení výrazně ovlivňuje nastupující generaci umělců. Osobnost Michala Ranného: Michal Ranný (1946, Brno-1981, Praha), jehož památce je cena věnována, byl zásadní osobností české moderní malby a předním představitelem lyrické abstrakce. Malíř, v jehož díle se přírodní motivymísí s existenciálním podtextem, zanechal i přes svůj nízký věk (Ranny zemřel v pouhých 35 letech) silnou stopu a ovlivnil mnoho dalších umělců. Historie ceny: Cena, udělována za osobitý přinos v oboru výtvarného uměni, se vypisuje od roku 1999 a je určena českým výtvarným umělcům bez omezení věku a statní příslušnosti. O udělení ceny rozhoduje sedmičlenná porota, jejíž dva členy jmenuje rada společnosti z řad odborníků z oboru výtvarného umění, čtyři členy jmenuje ředitel MG, který je z titulu své funkce vždy jejím dalším členem. Laureáti Ceny Michala Ranného: Dalibor Chatrný Miroslav Šnajdr Stanislav Kolíbal Jiří Kovanda, Vladimír Skrepl Milena Dopitová Daniel Balabán (Moravská galerie v Brně, Uměleckoprůmyslové muzeum)