Kouzlo vánočních ozdob

18. 12. 2014 - Je všeobecně známo, že zdobení vánočního stromku není lidovým zvykem ani tradicí, jedná se o poměrně novodobá záležitost. Jeden z prvních doložených ozdobených stromků byl vystrojen v domě ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha v roce 1812. Výstava Kouzlo vánočních ozdob návštěvníkům představí nejen historii, ale i současnost vánočních ozdob. Historické ozdoby jsou zastoupeny hlavně ozdobami z korálků kombinovaných s foukaným sklem. Korálkové ozdoby představují nejen předměty denní potřeby, dětské hračky, zvířata, ovoce, zeleninu, ale také výdobytky techniky. Mezi vystavenými exponáty najdou návštěvníci letadlo, vzducholoď a také kanón. Korálkové ozdoby ze své sbírky vánočních ozdob zapůjčila paní Ilona Brychtová z Třebíče. Ze svých rodinných pokladů propůjčily na výstavu foukané skleněné ozdoby rozličných tvarů a barev Marie Brůzlová a Jarmila Krubová. Vystavené současné ozdoby jsou vlastně ukázkou řemeslného umu, ani jedna ozdoba nepochází z jakéhokoliv obchodu či obchodního řetězce, veškeré ozdoby vyrobily šikovné ruce našich „dodavatelů“. Zastoupeny jsou textilní techniky – paličkování, háčkování, patchwork, techniky z přírodnin – výrobky ze slámy a šustí, z rouna a ze dřeva. Ostatní ozdoby jsou drátované, z keramiky, z perníku, z korálků a dále také vizovické pečivo a vitráže. Přijďte se v čase předvánočního shonu a vánočních svátků podívat do jihlavského muzea, pokochat se krásou a jedinečností vánočních ozdob, jejich zpracováním a kouzelnými detaily. Výstava v malém výstavním sále potrvá do 11. ledna 2015. Vánoční ozdoby vystavují: Miluše Bahounková Lada Borecká Lenka Holasová Sylva Holendová Jana Hrevúšová Jana Chytalová Pavla Kvasničková Ilona Listopadová Dana Partyková Eva Řezníčková František Sádovský Eva Salátová Monika Sochůrková Věra Studená Hana Tomíšková Jara Zimolová (Muzeum Vysočiny Jihlava)