Aktuality - Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec

Uber plyn!

20. 8. 2018 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vás zve do své hlavní budovy muzea v Husově ulici 678 na výstavu Uber plyn! Výstava bude zahájena při příležitosti EHD v Žatci v sobotu 15. září 2018 od 13 hodin a bude doplněna prodejem autíček. Na své si přijdou malí i velcí návštěvníci. K vidění bude sbírka modelů aut a legendárních autíček Matchbox, tzv. angličáků, ze sbírky Antonína Maciolka z Bělé pod Bezdězem. Ta začala vznikat před 45 lety, čítá na tisíc pět set kusů a zahrnuje výrobu autíček od roku 1987 do její současnosti. K vidění budou i výrobky dalších firem. Připomenuta bude i historie výroby a firmy, které angličáky vyráběly či dosud vyrábějí. Interaktivní výstava potrvá do 30. prosince 2018. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Patchwork Martiny Góčové

20. 8. 2018 - Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vás zve do Křížovy vily na vernisáž výstavy Patchwork Martiny Góčové, která proběhne v rámci dne EHD v Žatci od 14 hodin s ukázkami techniky. Představí se výrobky z dílny M. Góčové z Oplot. Výstava potrvá do 27. října 2018. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Prostor a čas

20. 8. 2018 - Výstava obrazů J. Moulise Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci vás zve do pobočky Stará papírna na výstavu Prostor a čas, která bude zpřístupněna ve čtvrtek 13. září 2018. Josef Moulis z Jirkova představí svoje abstraktní obrazy. Výstava je neprodejní a potrvá do 26. října. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Jan Růžička - snímky krajiny z let 1900 - 1937

22. 6. 2018 - Dvě výstavy najednou v Křížově vile Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve do Křížovy vily na dvě výstavy regionálního charakteru, které budou zpřístupněny ve čtvrtek 9. srpna 2018. Jako první bude v 17.00 hodin slavnostně zahájena výstava Jan Růžička – snímky krajiny z let 1900 – 1937 za účasti potomků J. Růžičky. Výstava přiblíží díla znovuobjeveného regionálního fotografa. Výstava končí 27. října. Hned poté, cca kolem 17.20 hodin, otevřeme druhou výstavu žatecké obyvatelky Emilie Neubauerové s názvem Keramická tvorba. Ta představí vlastní tvorbu a podívat se na ni můžete do 9. září. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Z historie žateckého průmyslu

11. 11. 2015 - Za historií žateckého průmyslu Stálá expozice muzea v budově Stará papírna, Volyňských Čechů 733 v Žatci Dne 3. prosince 2015 byla otevřena nová expozice Regionálního muzea K. A. Polánka v Žatci ve zrekonstruovaných prostorách bývalých papíren. Seznámíte se s historií dnes již zaniklých průmyslových podniků ve městě v 19. a 20. století. Mnohé z nich patřily ve své době k těm nejslavnějším. Žatecká kartonážka či Dreherovův pivovar vyvážely své výrobky do celého světa. Výbornou pověst měl i žatecký akciový cukrovar. Podniky převážně německých a židovských podnikatelů se předávaly z generace na generaci, jména některých z majitelů ještě přetrvávají v historickém povědomí místních, byť už třeba nevědí, co si s nimi přesně spojit. Nová expozice tak připomene podnikatele Lüdersdorfa (kartonážka), Becherta (výroba šroubů), Mendla a Mustada (drátovna), Telatka (drátovna), Siebera (piana) či Schuldese (zemědělské stroje) i kontroverzního A. Kaisera (cihelna), který se stal v osudovém roce 1938 žateckým starostou. Zmíněna bude i celá řada dalších menších rodinných firem z nejrůznějších oborů (nábytek, zpracování smrkové smoly, výroba bot, knoflíků, likérů a lihovin...). Dozvíte se, kdo vyráběl slavnou Chmelovou hořkou, nebo proč se žatecký Dreherův pivovar soudil z plzeňským Prazdrojem. Zjistíte, proč bratři Schuldesové zkoušeli vytápět pole a jaké další technické pokusy prováděli ve městě s elektřinou. Opomenuty nezůstaly ani pozapomenuté ženy - podnikatelky, např. paní Emilia Dwořak či Kitty Wünschek-Dreher, vnučka slavného A. Drehera staršího. Místní si připomenou, z jakých kořenů vyrostla kdysi známá žatecká Šroubárna či Mitop (výroba plsti), nebo kde byla první proslulá žatecká konzervárna, předcházející Frutě. Dozvíte se, kde všude ve městě i okolí kdysi pracovaly cihelny, i to, že dnes zaniklá městská cihelna vyráběla cihly s požehnáním Václava IV. již od středověku. Pro výstavní panely byly vybrány staré fotografie, mapy, účty, plány a firemní reklamy, vitríny zaplnily i ukázky výrobků vybraných podniků. Srdečně zveme zájemce o historii průmyslu, historii města Žatec i pamětníky z dnes již zaniklých žateckých podniků. Další přírůstky pro expozici z rodinných archivů jsou stále vítány. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)

Žatecký stroj času

7. 1. 2013 - Od 17. prosince je veřejnosti zpřístupněna nová stálá expozice Žatecký stroj času. Jádrem výstavy je prezentace historických fotografií a faktů z dějin města zejména 19. a 20. století. Zcela inovativní je způsob komunikace návštěvníka s expozicí. Ten je vtažen do příběhu z počátku 19. století prostřednictvím tabletu s připravenou hrou. Aby mohl postoupit ve hře dál, vyhledává a uplatňuje indicie z panelů výstavy a dozvídá se tak hravou formou informace o žatecké minulosti. Jednotlivá stanoviště jsou věnována tématům z historie města, např. průmysl, školství, víra, osobnosti, zajímavosti. Největším exponátem je „slepá mapa“ Žatce z r. 1843, do které musí hráč k získání nápovědy dosadit na správné místo fotografie významných objektů. V expozici najde i záhadnou truhlu, obsahující historické snímky s informacemi nezbytnými k další cestě za zapomenutým a po léta hledaným pokladem. Fotografie jsou doplněny QR kódy, které zvídavé návštěvníky navedou k podrobnějším informacím. Díky použitým technologiím lze „Žatecký stroj času“ označit za výstavu nového tisíciletí. Expozice je sice určena především školní mládeži, ale zahrát si jistě mohou i návštěvníci škole dávno odrostlí. (Regionální muzeum K. A. Polánka Žatec)