Aktuality - Muzeum Cheb

SLAVNOSTI ŘEMESEL A LIDOVÉ KULTURY

11. 9. 2014 - V sobotu 13. září 2014 od 10.00 do 17.30 hodin bude v rámci Dnů evropského dědictví zdarma přístupná prohlídka na statku v Milíkově, kde mohou návštěvníci obdivovat ukázku tradiční chebské architektury a lidové kultury. V odpoledních hodinách 15:00 - 17:30 se konají "Slavnosti řemesel a lidové kultury": Bohatý program pro děti i dospělé. V autentickém prostředí chebského hrázděného statku se návštěvníci budou moci seznámit s ukázkami tradičních prací a řemesel, která v minulosti neoddělitelně patřila k životu na venkovském hospodářství: pletení košíků, předení na kolovratu, tkaní na malém stavu, paličkování, kovářská práce, péče o včely, výmlat obilí cepy. Důležitou součástí sobotního odpoledního programu pak bude vyhlášení prvních zápisů do Krajského seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Karlovarského kraje. Toto vyhlášení proběhne za účasti nositelů těchto tradic - souboru Heimatchor z Kraslic, pečujícího o udržení tradice lidového a zlidovělého pěveckého folklóru původním krušnohorském a egerlandském nářečí a paní Berty Růžičkové z Nejdku, která udržuje tradiční hru na citeru. V programu vystoupí rovněž dětské folklórní soubory Dyleň z Karlových Varů a Stázka z Teplé. Děti si budou moci vyzkoušet některé ze starých a dnes již zapomenutých dětských her. Těšit se mohou také na pohádku. Připravena je také komentovaná prohlídka statku. Pro zájemce z Chebu bude ve 14:00 přistaven na Kasárním náměstí autobus, který je odveze do Milíkova. Odjezd je plánován na 14:15. Zpět do Chebu bude autobus odjíždět z Milíkova cca v 17:30. Dny evropského dědictví 2014 na statku v Milíkově jsou na sobotu 13. září připraveny ve spolupráci Karlovarského kraje, Muzea Cheb a obce Milíkov. Na všechny, kteří chtějí strávit příjemný a inspirativní den se těší pracovníci Muzea Cheb, p.o. Karlovarského kraje. (Muzeum Cheb)

DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ 2014

2. 9. 2014 - Také v roce 2014 se Muzeum Cheb připojuje ke Dnům evropského dědictví (European Heritage Days), které každoročně v měsíci září otevírají veřejnosti brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Na 6. září připravujeme Den otevřených dveří v Centrálním depozitáři, kde jsou uloženy muzejní sbírky a 13. září bude přístupná prohlídka budov a expozice na statku v Milíkově. (Muzeum Cheb)

3.4.2014 od 17.30 hod: Evžen Kůs: Gobi-nejen o koni Převalského

26. 2. 2014 - Přirodovědně-cestopisná přednáška. (Muzeum Cheb)

Výstava: Kabinet kuriosit aneb Rarity ze sbírek Muzea Cheb

26. 2. 2014 - Konání: od 6.12.2013 - 13.4.2014 Chcete se dovědět, co se lze dočíst na zrnku rýže? Jaký zvuk milují vepři? Zda je možno zatopit v panu hraběti? Jak vypadá tři staletí stará žába? Zda si lze upéct Její císařskou Výsost? Odpovědi na tyto a další otázky najdete na výstavě nesoucí název: "Kabinet kuriozit. Kuriozity a rarity ze sbírek Muzea Cheb", která nabízí návštěvníkům na sklonku roku 2013 a začátkem roku 2014 soubor neobvyklých, vzácných i úsměvných předmětů, jež se v depozitářích sbírkových předmětů Muzea Cheb dochovaly až do dnešních dob. (Muzeum Cheb)

25.2.2014 od 17 hod - 380 let výročí zavraždění Albrechta V.E. z Valdštejna

5. 2. 2014 - 25. února 1634 až 25. února 2014 380 let od zavraždění Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna Valdštejnská expozice, Muzeum Cheb, nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4 Zveme vás na komponovaný večer se scénickým vystoupením skupiny Rectus Cheb u příležitosti 380. výročí zavraždění Albrechta z Valdštejna. Program: 17 hod - přednáška PhDr Jan Kilián - Valdštejnovi "Zrádci" Od 18.30 hod - otevření Vald. expozice V 19.00 hod - skupina scénického šermu Rectus - zavraždění A. z Valdštejna (Muzeum Cheb)

1.3.2014 od 14 hod - Chebský Masopust 2014

5. 2. 2014 - Srdečně vás zveme na 10. chebský masopust. V sobotu 1. března zvou město Cheb, Muzeum Cheb, Západočeské divadlo v Chebu a Základní umělecká škola Jindřicha Jindřicha všechny, kteří se rádi baví a kteří si rádi zavzpomínají na staré tradice, do letošního masopustního průvodu. Ten letošní bude již desátý. Přijďte se i Vy společně pobavit s veselým průvodem masek. Sraz všech je jako každoročně ve 13.45 u Západočeského divadla v Chebu. Za zvuků muziky i jiného rozpustilého rachocení vyrazí masopustní průvod na svoji cestu městem ve 14.00. Přibližně v 15.00, po té, co bude před muzeem pohřben Masopust, začne ve Valdštejnské obrazárně muzea loutková pohádka „O princezně Milušce“, kterou hlavně pro malé účastníky sehraje sokolovské Divadlo bez zákulisí. (Muzeum Cheb)