Aktuality - Městské muzeum Žamberk

Hledání tajemství ohnivého draka

14. 2. 2024 - beseda s Martinem Hovadem z Klubu českých turistů (Městské muzeum Žamberk)

7. žamberský masopust

22. 1. 2018 - Tradiční žamberský masopust, který pořádá Městské muzeum Žamberk společně se Spolkem divadelních ochotníků Diviš. Zahájení proběhne v sobotu 3.2. v 10:00 na žamberském Masarykově náměstí před radnicí. K tanci s medvědem bude hrát Honza Dostál a jeho kapela. Průvod půjde po trase Masarykovo náměstí - Pěší zóna - U kostela - Vojáčkovy sady - Pivnice u divadla - školní jídelna - muzeum od 10:00 bude u muzea zabíjačka a jarmark od 11:00 bude otevřen pivovar u Kance, kde cca ve 14:30 bude pochování basy. (Městské muzeum Žamberk)

XVIII. Vánoční výstava - Ladovská zima

10. 11. 2017 - Městské muzeum Žamberk Vás zve na XVIII. Vánoční výstavu, která nese název „Ladovská zima“. Výstava se uskuteční od 3. do 17. prosince 2017 a těšit se můžete na zajímavou kolekci zimních zasněžených betlémů, které jsme pro Vás připravili ve spolupráci s Třebechovickým muzeem betlémů. Dále nebudou chybět pohlednice, knížky a obrázky českého malíře Josefa Lady (1887 – 1957), soutěžní fotografie a obrázky na téma „Ladovská zima“ a „Bílé Vánoce“ a několik dalších překvapení. V průběhu výstavy bude k dispozici razítko „Ježíškova pošta Žamberk“, kterým si můžete označit své dopisy Ježíškovi nebo vánoční a novoroční přání vašim blízkým a přátelům. Výstava bude přístupná od úterý do pátka od 9:00 do 16:00 (12:00-13:00 polední pauza) a o víkendu od 14:00 do 17:00. (Městské muzeum Žamberk)

Beseda: Hasiči a jejich technika v proměnách doby

19. 9. 2017 - Beseda s podtitulem "Historie dobrovolných a profesionálních sborů, včetně vzniku a vývoje hasičské techniky." Městské muzeum Žamberk si Vás dovoluje pozvat na besedu se sběratelem panem Aloisem Taclem, která se uskuteční v budově muzea ve čtvrtek 5. října od 17:00. Beseda bude na téma „Hasiči a jejich technika v proměnách doby“ s podtitulem historie dobrovolných i profesionálních hasičů, včetně vzniku a vývoje jejich techniky. Po ukončení besedy bude následovat komentovaná prohlídka výstavy „140 let od svěcení hasičského praporu SDH Žamberk“, která bude přístupná pouze do neděle 8. října. Vstupné na besedu je 15 Kč. (Městské muzeum Žamberk)

Dny evropského dědictví

6. 9. 2017 - Městské muzeum Žamberk se zapojí do Dnů evropského dědictví. V sobotu 9. září vás zveme do Městského muzea Žamberk a domku Prokopa Diviše. Muzeum bude otevřeno tento den zcela zdarma a v prodloužené otevírací době od 14 do 19 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na stálou expozici a na výstavu k výročí 140 let od vysvěcení praporu Sboru dobrovolných hasičů v Žamberku – hasičské medaile a vyznamenání. Domek Prokopa Diviše bude otevřen klasicky 10-11 a 14-17 hodin se sníženým vstupným (15Kč/os.), mezi exponáty naleznete i nedávno získaný tkalcovský stav. (Městské muzeum Žamberk)

140 let od svěcení praporu SDH Žamberk

24. 8. 2017 - Samotná výstava reprezentuje bohatou historii Sboru dobrovolných hasičů v Žamberku. Kromě množství fotografií, předmětů a uniforem je také doplněna o vzácnou soukromou sbírku desítek hasičských řádů a vyznamenání od současnosti až po 19. století. Pro nejmenší návštěvníky je průběhu výstavy připraven doprovodný program. Vernisáž výstavy se za doprovodu ZUŠ Petra Ebena uskuteční v neděli 3. září od 15:00 v přízemí městského muzea. V průběhu vernisáže proběhne ukázka hasičských uniforem a historického praporu, který bude doprovázet výstavu po celou dobu jejího trvání. Současně s vernisáží bude na parkovišti u muzea pro návštěvníky připravena ukázka dobové hasičské techniky. (Městské muzeum Žamberk)

Židovský hřbitov - Den židovských památek

9. 8. 2017 - Zpřístupnění židovského hřbitova a expozice věnující se žamberské židovské obci. Městké muzeum Žamberk v rámci akce Den židovských památek zpřístupní Židovský hřbitov a vstupní obřadní síň Ohel, ve které je umístěna nová expozice věnující se osudu žamberské židovské obce a jejich členů. Otevírací doba: neděle 13. srpna 2018 10:00 -17:00 Vstupné: ZDARMA (Městské muzeum Žamberk)

Všední život města za Velké války

20. 7. 2017 - Výstava s podtitulem I. světová válka v Žamberku a okolí. Na výstavě uvidíte množství dobových dokumentů a předmětů týkajících se každodenního života žamberských občanů za velké války. Na výstavě uvidíte množství dobových dokumentů a předmětů týkajících se každodenního života žamberských občanů za Velké války. Mezi nejvýznamnější vystavené předměty ze sbírek Městského muzea bezesporu patří unikátní pokladna, která byla určena pro příspěvky ve válečných sbírkách. Do této zdobené pokladny ve tvaru téměř půldruhého metru vysokého dělostřeleckého granátu mohl každý přispěvatel zatlouci hřeb na znamení svého příspěvku. Výstava potrvá do neděle 27. srpna a po celou dobu trvání bude doplněna o prvky určené po naše nejmenší návštěvníky. (Městské muzeum Žamberk)

Dva kamarádi – Sočská fronta očima dvou přátel

12. 2. 2016 - Vernisáž výstavy fotografií Antonína Fuchse, vzniklých za I. světové války na sočské frontě, doplněných unikátním komentářem z válečných deníků Jana Buriana. Souběžně bude probíhat také výstava o 1. světové válce. (Městské muzeum Žamberk)