Aktuality - Regionální muzeum v Českém Krumlově

Světci adventního období na podmalbách na skle

24. 11. 2014 - SVĚTCI ADVENTNÍHO OBDOBÍ NA PODMALBÁCH NA SKLE KDY? 30.11.2014 - 6.1.2015 KDE? Regionální muzeum v Českém Krumlově Tématu Vánoc bude v letošním roce věnována výstava „Světci adventního období na podmalbách na skle“. Jak název napovídá, budou prezentovány obrázky malované na skleněných deskách s tématy světců, kteří byli uctíváni v lidovém prostředí. Chronologicky, na základě církevního kalendáře, budou připomenuti patroni konce podzimu, adventu až do svátku Tří králů. Objeví se i hlavní téma Vánoc - Narození Krista. Návštěvníci budou mít příležitost vidět reprezentativní soubor tradičních podmaleb převážně z 19. století, které se objevovaly v lidových interiérech našeho regionu. Kolekce bude zahrnovat výrobky z Pohoří na Šumavě, rakouského Sandlu a šumavské Kvildy. Vedle původních obrázků bude kalendárium doplněno o podmalby současných tvůrců. Výstava bude připomínat také život během zimních měsíců na vesnici. Návštěvník si bude moci prohlédnout lidové oděvy, některé předměty denní potřeby, nástroje a vybavení lidové domácnosti z 19. a počátku 20. století. V doprovodných textech budou popsány zvyky a lidové obyčeje vážící se k jednotlivým svátkům předvánočního času. Atmosféru samotných Vánoc umocní vyřezávané betlémy a vánoční stromek s tradičními ozdobami. V rámci výstavy bude instalován „Svatý kout“ - část světnice se stolem, židlemi a dalším inventářem. (Regionální muzeum v Českém Krumlově)