Aktuality - Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč

Telč archeologická

17. 10. 2018 - Telč archeologická - výstava mapující výsledky archeologického bádání v oblasti horního toku Moravské Dyje v prostorách knihovny Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

110. výročí Lidové malírny v Telči

12. 4. 2018 - V letošním roce, který se nese ve znamení osmičky, si připomínáme také jedno z výročí, které nás v Telči může naplnit hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo. Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné u vstupu do kostela sv. Jakuba v Telči. Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archivními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je také vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem a který je doplněn barevnými fotografiemi. K zakoupení bude přímo na výstavě, která bude zahájena 20. dubna 2018 v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči v 17 hodin a na kterou srdečně zveme. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Výročí telčských osobností

12. 4. 2018 - Rok 2018 je rokem oslav „osmičkových“ výročí, ve kterém si připomínáme osudové události, jež se odehrály v letech zakončených číslicí osm. Výstava v Telči s názvem Výročí telčských osobností se tomuto pojetí tak trochu vymyká, neboť se nevěnuje historickým datům, ale osobnostem, které se v Telči narodily, žily, zemřely nebo v Telči tvořily. Výstava připomene mimo jiné básníka Otokara Březinu, který v Telči studoval na reálce, malíře Petra Tamchynu – v Telči žil a maloval, Mílu Doleželovou, malířku rozsáhlého díla, která v Telči žila, nebo učitele a historiky Jana Tiraye a Jana Beringera. Z dalších významných jmen lze uvést například kronikáře města Karla Cejnara, bratry Mátlovy, sokolku Hedviku Krepčíkovou a další osobnosti Telče mající v letopočtu narození nebo úmrtí osmičku. Výstava se bude konat na telčské radnici, bude zahájena vernisáží 9. dubna 2018 v 15 hodin za hudebního doprovodu žáků ZUŠ v Telči. Výstavu pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči a Městem Telčí. Trvat bude do 1. května 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Přednáška - Co se děje na hradě?

8. 2. 2018 - Přednáška PhDr. Kateřiny Rozinkové, kastelánky hradu Roštejna, se uskuteční v obřadní díni telčské radnice v pondělí 19. února od 17:00. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Vánoce s telčským betlémem

7. 12. 2017 - Vánoce s telčským betlémem 2. 12. – 31. 12. 2017 Rok se s rokem sešel a čekají nás opět Vánoce. Je již tradicí mnoha telčských obyvatel navštívit v čase adventu a během vánočních svátků betlém manželů Vostrých v muzeu. Betlém manželé Vostří postavili ve druhé polovině 19. století. Pan Vostrý byl knihtiskař, a tak nejsnáze dostupným materiálem mu byl papír. Kulisy betlému a nepohyblivé figurky jsou z papírmaše, tj. z roztrhaných kousků papíru nebo z papírové kašovité směsi zpevněné lepící složkou. Již manželé Vostří v době adventu umožňovali zhlédnutí betlému za malý poplatek. Betlém je mechanický, pohyblivý. Původně byl poháněný ručně, klikou. V současné době je celý mechanismus rozpohybován malým elektrickým motorem. V roce 1908 byl betlém zakoupen do muzea, které bylo umístěno v bývalé jezuitské koleji. Po přestěhování muzea do zámeckého purkrabství byl betlém instalován v justičním sále, později se betlém spolu s muzeem přestěhoval do prvního patra jižního křídla zámku. V provozu byl až do roku 2008, kdy jej rozebral a odborně restauroval panem Kamilem Andresem z Třebechovic pod Orebem. V roce 2011 byl betlém znovu instalován v muzeu a dělá radost nejenom dětem, ale i dospělým. Ke konci roku 2018 má muzeum z prostor na zámku výpověď. Čeká nás velké balení a stěhování. Muzeum bude nějaký čas fungovat v provizorním režimu, po letech opět v bývalé jezuitské koleji. Betlém manželů Vostrých bude rozebrán a uložen v depozitáři. Na jak dlouho to bude, není v této chvíli jasné. Jisté však je, že během letošního adventu a Vánoc bude na delší čas poslední možnost betlém zhlédnout. A tak se přijďte potěšit naším betlémem, dokud je to možné. Otevřeno bude o adventních sobotách a nedělích od 10 do 15 hodin, tj.: 2. – 3. prosince 9. – 10. prosince 16. – 17. prosince a během vánočních svátků 24. prosince 13 – 15 hodin 25. – 31. prosince 10 – 15 hodin (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Dráteníkův rok

22. 5. 2017 - Od 1. dubna budou mít návštěvníci telčského muzea možnost zhlédnout přímo v expozičních prostorách výstavu Dráteníkův rok. Starobylé řemeslo, které má v dnešní době především estetický účel, budou prezentovat novodobí dráteníci, jejichž práce ovšem vychází z osvědčených tradičních technik. Své výrobky zde představí osm členů Cechu česko-moravských uměleckých dráteníků z celé republiky: Lada Borecká z Krchleb u Nymburka, Alena Kulhánková a Zdeněk Slavata z Kytína, Monika Sochůrková z Prahy, Věra Studená z Kuklíku, Ladislav Šlechta z Harrachova a Věra a Josef Pichovi z Milevska. Po celou návštěvnickou sezónu – tedy do 31. října budou v telčském muzeu k vidění odrátované hrnky, hrnečky, misky, talíře, drátované šperky, ozdoby a postavičky lidské i zvířecí. Přijďte se podívat, jste srdečně zváni! (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Emil Šolc, knihkupec a nakladatel v Telči

14. 6. 2016 - Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč společně s Muzejním spolkem v Telči a Městem Telč pořádají výstavu s názvem Emil Šolc (1861–1931), knihkupec a nakladatel v Telči. Výstava bude zahájena 27. června 2016 v 15 hodin na radnici v Telči a potrvá do 27. července 2016. Pohlednice vydané Emilem Šolcem prezentované na výstavě pochází ze soukromé sbírky telčského sběratele pana Martina Nováka. Emil Šolc působil v Telči od roku 1884, kdy zde vybudoval české knihkupectví, nakladatelství a vydavatelství. Od roku 1885 vydával časopis Orel a o rok později Orlici. V nich byly také otištěny prvotiny studenta Václava Jebavého – Otokara Březiny. Za vydávání Orla a Orlice byl odsouzen k pokutě 6000 zlatých a za vydání knihy Spolek Rakouska s Německem byl dokonce vyšetřován za velezradu, ale ani to jej neodradilo od další práce. Soupis knih vydaných Šolcem zahrnuje přes 400 titulů z nejrůznějších oborů. V roce 1911 odešel z Telče do Prahy, kde zakoupil Štorchovo nakladatelství, pokračoval ve své činnosti, avšak nikdy se netajil tím, že léta prožitá v Telči patřila k těm nejlepším. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Vánoce s telčským betlémem

14. 12. 2015 - Tradiční prohlídka betlému manželů Vostrých je v letošním roce doplněna o vánoční pohlednice ze sbírky Martina Nováka (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Krojované panenky Marie Žilové a Evy Jurmanové

14. 5. 2015 - 12. května 2015 bude v telčském muzeu zahájena výstava Krojované panenky Marie Žilové a Evy Jurmanové. Paní Marie Žilová s dcerou Evou šijí přesné repliky lidových krojů, do kterých oblékají panenky. Předlohou k šití jsou jim popisy a střihy starých krojů a výšivky jsou zdrobnělinami původních. Všechny oděvní součásti jsou ručně šité a vyšívané, krajky jsou na základě historických předloh ručně paličkované nebo síťované. Jedním z prvních krojů, jimi ušitých, je kroj z Telče, který na výstavě samozřejmě nebude chybět. Každá panenka má certifikát, který dokládá mimo jiné, z jakého materiálu je kroj vyroben, na ručce panenky je připevněný lístek se jménem panenky, názvem oblasti, odkud kroj pochází, a se jménem sběratele, podle jehož popisu byl kroj vyroben. Výstava bude trvat od 12. května do 30. září 2015. Otevřeno bude denně mimo pondělí. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Vánoce s telčským betlémem

18. 12. 2014 - Návštěvníci mohou shlédnout unikátní více jak pět metrů dlouhý betlém manželů Vostrých, vyrobený převážně z kašírovaného papíru. Tento betlém byl zakoupen do telčského muzea v roce 1908. Restaurátorem Kamilem Andresem byl důkladně opraven a ošetřen a návštěvníci telčského muzea si jej opět mohou prohlédnout. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Paličkovaná krajka

25. 6. 2014 - Telčské muzeum bude v letních a podzimních měsících patřit ukázkám z tvorby současných krajkářek z Vysočiny. Paličkování se ve své nejjednodušší podobě dle některých zdrojů objevuje u Slovanů už na přelomu 10. a 11. století. Všeobecně je za kolébku paličkování považována Itálie, kde se za pomoci paliček vyrábí krajka od začátku 16. století a odkud se potom velmi rychle rozšířila do celé Evropy. Technika paličkování je založená na křížení a uvazování volných nití, které jsou navinuté na dřevěných paličkách. Předem navržený vzor je připevněn na podušce neboli herduli a nit se vede kolem jednotlivých špendlíků, aby vznikl požadovaný motiv. Materiálem pro výrobu krajek bývá bavlna, příze, hedvábí, dracouny, vlna a další. V českých zemích patřila výroba krajky na některých panstvích k robotním povinnostem a pro poddané platil zákaz krajku používat při zdobení svých oděvů. Císařovna Marie Terezie prohlásila ve druhé polovině 18. století krajkářství za svobodnou živnost a téměř zároveň vznikla první krajkářská škola. Další století přináší rozmach strojové výroby krajek, zakládaly se dokonce továrny na jejich výrobu, které silně konkurovaly domácké rukodělné výrobě. Paličkovaná krajka i dnes nachází svá tradiční uplatnění, používá se při zdobení oděvů, při výrobě šperků a rozličných miniatur (např. vánočních ozdob) a při vytváření prostorových interiérových dekorací. Výstavu, na kterou Vás tímto zveme, můžete navštívit od 1. června do 31. října 2014, otevřeno je denně mimo pondělí. Vystavující paličkářky: Jitka Balounová Irena Dvořáková Jana Enderlová Iva Formanová Marie Holubová Jaroslava Lánová Dana Kuzdasová Zdena Polzerová Dagmar Trávníčková Martina Vaňkátová (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Archeologický výzkum Staroměstského rybníka v Telči

23. 5. 2014 - Archeologický výzkum Staroměstského rybníka v Telči - výstava prezentuje výsledky archeologického výzkumu v lokalitě Staroměstský rybník v letech 2009-2011 (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Vánoce s telčským betlémem

19. 11. 2013 - I letos je od 25. do 31. prosince pro návštěvníky telčského muzea připravena vánoční prohlídka unikátního betlému manželů Vostrých. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Vojáci monarchie v kresbě Leopolda Schaschetzyho

8. 8. 2013 - Výstava pořádaná ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči představí kolorované kresby Leopolda Schaschetzyho z Telče. Jedná se o kresby vojáků v různých typech uniforem první poloviny 19. století rakousko-uherské monarchie. V roce 1909 byly obrázky do telčského muzea darovány dcerou autora. Celá léta byly uloženy v muzejním depozitáři a nikdy nebyly vystaveny. Výstava v netradičním prostoru muzejního schodiště potrvá od 3. září do 31. října. Otevřeno bude denně mimo pondělí. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Na schodech III. - Jaroslav Kouba a Lidové divadlo v Telči

13. 6. 2013 - Jaroslav Kouba byl v letech 1950-1990 bezesporu největší kulturní osobností Telče. Za 40 let působení v ochotnických souborech hrál jako herec v téměř 250 divadelních představeních. V šedesátých letech se stal vedoucím souboru Lidového divadla v Telči. Od té doby většinu her nejen režíroval, ale také navrhoval scény, které často sám zhotovil. Telčský soubor dovedl k řadě ocenění na různých festivalech a přehlídkách. Sám získal ceny jak za herecký výkon, tak i za návrhy scén. O činnosti ochotnického divadla v těchto letech vytvořil pozoruhodný soubor dokumentů, který se stal mimořádně cenným archivním materiálem o kulturním životě města v minulém století. Nyní je tento soubor do 30. srpna vystaven v telčském muzeu. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Šikovné ruce žen - Horácká výšivka

8. 4. 2013 - Lidová výšivka stejně jako lidová píseň nebo tanec je výrazným projevem lidového umění. Pro horácký kroj je charakteristická bílá výšivka na bílém podkladu. Mezi nejzdobněji vyšívané výrobky patřily pleny a zástěry. Vyšívačky nacházely inspiraci v přírodě, motivy byly především rostlinné - různé květiny, větvičky, snítky rozmarýnu… Svůj vývojový základ měl horácký kroj v první polovině 18. století. Od té doby procházel různými proměnami až do svého zániku v letech 1879 až 1890. Zájem o kroj byl obnoven díky národopisným pracovníkům v čele s učitelkou Marií Krejčů. Jejich činnost byla podnícena celonárodním národopisným hnutím na konci 19. století, kdy se zdálo, že hrozí zánik české národní svébytnosti. Vyvrcholením těchto snah byla Národopisná výstava v roce 1895. I později se ženy v Telči scházely a horácký kroj šily a vyšívaly, a to i za 2. světové války, kdy potřeba národního sebeuvědomění opět ožívala. V druhé polovině 20. století tato aktivita pokračovala a pokračuje i nadále. Výstava, která vznikla ve spolupráci s Muzejním spolkem v Telči, připomíná snahu o obnovu horáckého kroje i fakt, že v tomto regionu jsou stále ženy, které tradici horácké výšivky udržují. Výstava v telčském muzeu potrvá od 10. dubna do 26. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Půjdem spolu do Betléma...

6. 12. 2012 - Vánoční prohlídka unikátního přes pět metrů dlouhého betlému manželů Vostrých vyrobeného převážně z kašírovaného papíru. Otevřeno 25. - 30. prosince od 10 do 15 hodin. (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)

Kterýpak to máme den?...

16. 11. 2012 - Ve vstupní síni telčské radnice je do 27. 11. k vidění výstava kapesních kalendářů sběratelky Pavlíny Metznerové (Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč)