Aktuality - Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Krušnohorský a slavkovský cín, jeho minerály, ložiska a horníci

20. 8. 2020 - Dne 19. září se uskuteční přednáška geologa Petra Rojíka, který vysvětlí, proč pojmy „krušnohorský cín“ nebo „slavkovský cín“ budí dodnes ve světě respekt. Zdejší kraj je kolébkou poznání, kde, jak a proč vznikají ložiska cínových rud. Cín lákal do regionu horník a ovlivňoval osudy lidí od středověku po současnost. Cínová kroupa, dvojčatný srůst krystalů cínovce (kasiteritu), by mohla být obrazovým symbolem Karlovarského kraje právě tak, jako se jím stalo Vřídlo. Okouzlující mineralogie krušnohorských a slavkovských cínových ložisek a s nimi spojených zdrojů wolframu, molybdenu, lithia, mědi a dalších kovů je pojmem od Japonska po Kanadu. Čeština i světové jazyky převzaly ledacos z krušnohorského „cínařského názvosloví“. Autor přednášky se pokusí nastínit, proč máme tolik vzácného cínu právě u nás, jak se cín koncentroval do ložisek, kolik zásob ještě zůstává v zemi a jak cín míchá s mocenskými kartami. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Mýtus Atom

19. 5. 2020 - Dne 10. června začne panelová výstava, která přibližuje radioaktivitu v nejširším slova smyslu. Po staletí si horníci nevěděli rady s rudou, kterou nazývali smolinec. Objevení nového prvku, nazvaného Uranium, a jeho záření se stalo předmětem zájmu vědců, a tím i objevením radioaktivity. Objev štěpení jádra v prosinci 1938 byl jednou z nejzávažnějších událostí v dějinách přírodních věd. Mimořádnou úlohu v tom hrály Krušné Hory. Výchozí bod pro všechny další aktivity představovala ložiska v Jáchymově. Vzhledem k současné situaci začne výstava bez vernisáže. Výstava potrvá celé léto. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Znovuoživování Krušných hor

10. 3. 2020 - Dne 18. dubna bude na přednášce vyprávět kulturolog, filmař, fotograf a spisovatel Petr Mikšíček o kouzlu objevování v krajině Krušných hor. Představí, že neznámá místa, zaniklá osídlení i zapomenuté příběhy mohou znovu ožít nadšením lidí, ale i díky audiovizuálním technologiím v mobilních telefonech. Na přednášce si návštěvníci sami mohou zkusit rozšířenou a virtuální realitu. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Knihovna latinské školy v Jáchymově

10. 2. 2020 - Dne 14. března se uskuteční přednáška PhDr. Petra Maška, vedoucího oddělení zámeckých knihoven Národního muzea v Praze a odborníka na staré tisky a rukopisy. Přednášející připravil k prezentaci Expozici Knihovny latinské školy, která je od ledna 2020 k vidění v budově radnice v Jáchymově. Knihovna je unikátně zachovalým souborem „libri catenati“, knih na řetězech, rozhodně největším v České republice. Vznikla z potřeb latinské školy a velká část knih pochází z darů tehdejších bohatých jáchymovských měšťanů, kteří dávali knihovně buď přímo knihy nebo peníze na jejich nákup. Knihovna obsahuje především prvotisky z konce 15. století a tisky ze století následujícího. Vedle četných teologických spisů jsou zde knihy z oborů přírodovědeckých (zoologie, geografie), z historie, práva, filologie a řady dalších. Po přednášce mohou zájemci v doprovodu přednášejícího navštívit expozici Knihovny Latinské školy v sousední budově radnice. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Neznámý život opuštěných dolů

20. 1. 2020 - Dne 29. února se uskuteční přednáška Mgr. Lukáše Falteiska z katedry ekologie Univerzity Karlovy v Praze a člena České speleologické společnosti. Přednášející promluví o ekosystému rudných dolů, který je dokonce bohatší než živá příroda v jiných typech podzemí. V rudných dolech žijí pestrá společenstva mikroorganismů a hub. Jde o skutečnou divokou přírodu, kterou lze bez nadsázky označit za kořeny krajiny. Přednášející představí nejzajímavější jevy spojené s činností mikroorganismů v dolech. Většinu z těchto úkazů lze vidět i v oblasti Krušných hor, kde mikroorganismy přispívají například k mimořádné pestrosti sekundárních minerálů v oblasti Jáchymovského rudního revíru. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Archeologie československého „uranového gulagu“

20. 1. 2020 - Dne 1. února se uskuteční přednáška doc. Pavla Vařeky z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni. Přednášející přiblíží archeologické výzkumy táborů nucených prací a trestních pracovních táborů z let 1949 – 1960 na Jáchymovsku. Tyto výzkumy umožnily rozšířit poznání komunistických táborů, dosud založené především na písemných pramenech a vzpomínkách bývalých politických vězňů, o hmatatelné doklady a materiální záznam masových represí. Archeologické metody poskytly detailní poznání zástavby táborů a života v nich. Výzkum je realizován ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, jejíž unikátní databáze Paměť národa obsahuje množství rozhovorů s bývalými politickými vězni z jáchymovských lágrů. Přednáška se koná v rámci cyklu "Krušného hory - malé pohoří světového významu". Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

500 LET TOLARU V JÁCHYMOVĚ - Jáchymovský tolar

11. 12. 2019 - Dne 12. ledna se uskuteční vědecká konference, na níž zazní referáty na témata Kupní síla tolaru v 16. století, Jáchymov - kolébka stříbrné mince tolaru a úloha jáchymovských báňských úředníků, Šlikovský hrádek Freudenstein, Montánní archeologie v okolí Jáchymova, Jáchymov na počátku své existence ad. Konference je přístupná veřejnosti. Začátek ve 14 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

500 LET TOLARU V JÁCHYMOVĚ - Z Jáchymova do celého světa. 500 let tolaru a dolaru

11. 12. 2019 - Dne 11. ledna se uskuteční po vernisáži výstavy k výročí jáchymovského tolaru přednáška prof. Petra Vorla, historika, numismatika a děkana Filozofické fakulty Univerzity Pardubice. Petr Vorel je autorem výstavy o historii jáchymovského tolaru. V přednášce přiblíží evropský kontext vzniku jáchymovských tolarů na základě nejnovějších výzkumů a upřesní širší politické okolnosti druhé třetiny 16. století, za kterých došlo ke změně původně jen lokálního označení „tolar“ na obecné pojmenování, označující všechny stříbrné mince obdobné hmotnosti a ryzosti. Vysvětlí úlohu tolarových mincí v celosvětovém obchodě s drahými kovy v raném novověku, způsob transferu této měnové jednotky na americký kontinent a vznik dolarového měnového systému po vzniku USA. Přednáška začne po vernisáži se začátkem v 15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

500 LET TOLARU V JÁCHYMOVĚ - Rosa Coeli, Pouliční divadlo Viktora Braunreitera

11. 12. 2019 - Dne 10. ledna se v rámci třídenní akce k výročí jáchymovského tolaru uskuteční koncert sboru Rosa Coeli propojený s historickými divadelními scénkami Pouličního divadla Viktora Braunreitera. Komorní pěvecký sbor Rosa Coeli má ve svém repertoáru převážně skladby a písně 15. - 17. století s těžištěm v epoše renesance. Sbor se ale nevyhýbá ani skladbám období baroka, klasicismu a autorů 20. století. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Od českého tolaru ke světovému dolaru

11. 12. 2019 - Vernisáží 11. ledna začíná k 500. výročí jáchymovského tolaru výstava přibližující vznik a vývoj řady tolarových měn v Evropě v 16. století. Na počátku byla ražba velkých stříbrných mincí v Jáchymově roku 1520. Jejich dobové pojmenování tolar později zobecnělo jako označení všech ražeb tohoto typu. Výstava je panelová s využitím fotografií a s nalepenými galvanoplastickými kopiemi mincí, tím jí nechybí půvab trojrozměrných exponátů. Jáchymovský tolar se začal razit v roce 1520 z podnětu rodu Šliků, kteří kontrolovali těžbu stříbra v Jáchymově. Výstava potrvá do 29. března. Vernisáž začíná v 15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Vánoční tvoření

27. 11. 2019 - Dne 8. prosince se uskuteční vánoční výtvarná dílna, určená dětem i rodičům, je zaměřená na výrobu vánočních přáníček, různých dekorací, ozdob a dalších věcí souvisejících s vánocemi. Dílna potrvá od 10 do 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Otvírací doba o svátcích

21. 11. 2019 - V období vánočních svátků a konce roku bude muzeum přístupné v následujících dnech: do 22. 12. otevřeno 23. - 26. 12. zavřeno 27.- 29. 12. otevřeno 30.- 31. 12. zavřeno od 1. 1. otevřeno, 1. 1. vstupné 1,- Kč (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Na koledu jsme přišli k vám

21. 11. 2019 - Dne 7. prosince se uskuteční tradiční adventní koncert DAD kvintetu, na němž zazní české a moravské koledy v úpravách pro vokální kvintet, pěvecký sbor a nástrojové obsazení – kytara, housle, flétna, hoboj, violoncello a kontrabas, harfa. Program obsahuje i koledy z Francie, Irska, Anglie a Rakouska. Nebude chybět ani obvyklá vánoční pohádka v podání Lucie Domesové, tentokrát Jak vánoce byly málem na blátě. Koncertem provází Libor Velička. Účinkuje DAD kvintet, Velmi malý komorní orchestr a Smíšený sbor VD. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Vánoční výstava

21. 11. 2019 - Vernisáží 4. prosince začíná výstava, která přiblíží vánoční zvyky a tradice v Krušnohoří a představí typické vánoční předměty této oblasti, jako například louskáčky nebo vánoční pyramidy. Výstava potrvá do 5. ledna 2020. Vernisáž začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Christopher Boyd Bown - Singing the Gospel

15. 10. 2019 - Dne 30. listopadu se uskuteční za přítomnosti autora představení českého vydání knihy amerického autora Christophera Boyda Browna „Zpívání evangelia: Luterské písně a úspěch reformace“ (v originále „Singing the Gospel“). Téma knihy přibližuje její podtitul „jak se duchovní hudba v Údolí sv. Jáchyma dostala z kostelů a škol na ulici, do měšťanských domů a hornických dolů“. Kniha vychází v jubilejním roce 515. výročí narození Johanna Mathesia. Prezentaci knihy pořádá Sborový dům Českobratrské církve evangelické v Jáchymově, Evangelická církev augsburského vyznání v České republice, Lutherova společnost a Muzeum Karlovy Vary. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Čechoslováci v gulagu

15. 10. 2019 - Dne 9. listopadu přiblíží v přednášce historik Jan Dvořák z Ústavu pro studium totalitních režimů projekt tohoto ústavu Čechoslováci v gulagu. Projekt se zabývá osudy českých krajanů a občanů Československa, kteří se z různých důvodů dostali na území Sovětského svazu, aby byli v době stalinských represí na základě vymyšleného obvinění popraveni, nebo skončili v nápravně pracovních táborech Gulagu. Díky zpřístupněným ukrajinských a částečně i ruských bezpečnostních archivů je dnes možné tragické osudy našich spoluobčanů v Sovětském svazu nejen zrekonstruovat, ale především poprvé po dlouhých desetiletích připomenout tuzemské veřejnosti. Ke stému výročí bolševické revoluce v Rusku v roce 2017 připravila Česká televize ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů třídílný dokumentární cyklus Čechoslováci v Gulagu. Ve stejném roce vznikl i první díl stejnojmenné knihy podrobně mapující jednotlivé osudy. Ohlas veřejnosti byl značný, v roce 2018 proto vyšel druhý díl, letos na podzim se připravuje vydání třetího dílu. Publikaci přednášející a její spoluautor rovněž představí. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Užovka Aeskulapova v údolí Ohře

23. 9. 2019 - Dne 19. října přiblíží v přednášce herpetoložka Radka Musilová, která se dlouhodobě věnuje problematice užovky stromové v údolí řeky Ohře, život našeho nejvzácnějšího hada. Užovka stromová, česky dříve zvaná Aeskulapova, je s největší pravděpodobností hadem, který obtáčí hůl boha lékařství Aeskulapa a stal se tak symbolem lékařů. Dorůstá délky až kolem dvou metrů a je naším největším hadem. Je jedním z mála druhů, pro nějž stát realizuje vlastní záchranný program. Má šanci přežít v údolí Ohře? Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Křest knihy Jáchymov, mineralogická perla Krušnohoří

23. 9. 2019 - Dne 17. října se uskuteční křest knihy za přítomnosti všech tří autorů – Pavla Škáchy, Jakuba Plášila a Vladimíra Horáka. V celém průběhu dolování od raného novověku po současnost byly nalézány unikátní vzorky minerálů, které nepřestávají udivovat svou kvalitou i pestrostí zastoupených druhů. Postupem času se z Jáchymova stala mineralogická lokalita světového významu. Kniha vydaná nakladatelstvím Academia je rozdělena na tři základní části - historie nálezů jáchymovských stříbrných bonanz, nástin geologie a přehled nejvýznamnějších primárních a sekundárních minerálů. Je výsledkem mnohaletého bádání autorů v archivech i v podzemí jáchymovského rudního revíru. Publikace je bohatě ilustrována fotografiemi minerálů z českých i zahraničních muzeí a soukromých sbírek, snímky uměleckých děl zhotovovaných z místních minerálů, reprodukcemi historických map a terénními fotografiemi z povrchu i podzemí. Po křtu bude pro zájemce připravena komentovaná prohlídka stálé expozice minerálů a hornin. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Ktésifón, zaniklé město Perské říše

19. 8. 2019 - Dne 28. září se uskuteční přednáška Ing. Michaela Balíka, experta Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a předsedy České společnosti pro odvlhčování staveb přiblíží rekonstrukci nejvyšší cihelné klenby na světě. Jedinou stojící stavbou na místě Ktésifonu, na břehu Tigridu v bývalé Mezopotámii, je torzo paláce Tág i kisrá. Ktésifón bylo významné starověké město Parthské a Sasanovské říše. Návrh na rekonstrukci nejvyšší cihelné klenby světa zpracoval autor přednášky ve spolupráci se statiky a obnovu realizovala fy. AVERS. Metodika obnovy a ochrany respektovala významné hodnoty historických konstrukcí a byla provázena řadou průzkumů. Vše se podařilo a stavba je realizována. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Hornické hrátky v muzeu

8. 7. 2019 - V neděli 18. srpna se uskuteční odpoledne dílen a soutěží s tématikou historického hornictví. děti i dospělí se mohou vrátit do časů dávných hornických dob a formou her si vyzkoušet práci tehdejších horníků s různým nářadím a nástroji. V pestrém programu si mohou účastníci vyzkoušet pravěké hornictví, následovat bude období středověku a stříbrná horečka v Jáchymově. Zájemci budou mít možnost například vyrobit v dílničce hornickou zástěru, prolézt štolu, vyzkoušet práci horníka v podzemí i drcení a rýžování rudy nad zemí. S kovářem budou opracovávat kovy a také si vyrobí šperk z drátků. U písaře si zase osvojí psaní brkem a hrátky budou končit novověkým hornictvím. V programu také vystoupí tanečníci ze skupiny Ambrenau, která se zabývá gotickými a renesančními tanci, rekonstruovanými podle dochovaných pramenů. Začátek ve 13, konec v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Johannes Mathesius. Opomíjený příběh z dějin wittenberské reformace

8. 5. 2019 - Historik a filosof Petr Hlaváček představí v sobotu 15. června životopisnou knihu o Johannesu Mathesiovi, od jehož narození uplyne 515 let. Luteránský farář Johannes Mathesius (1504 – 1565) přispíval během čtvrtstoletí svého působení v Jáchymově, v úřadu rektora městské školy a posléze faráře, k intelektuální a spirituální formaci celého česko-saského Krušnohoří období raného novověku. Životní příběh a dílo tohoto teologa a učence humanistické orientace, jsou v české historiografii i v prostředí křesťanských církví poněkud opomíjeny. Wittenberskou reformaci čili luteránství lze označit za skrytý proud českých duchovních dějin, který však výrazně ovlivňoval náboženské, kulturní a intelektuální klima českých zemí. Stěžejním reprezentantem této svébytné reformační tradice byl právě Mathesius. Kniha je koncipována jako kulturně-historický esej, v němž jsou představeny Jáchymov a Krušnohoří jakožto specifická kulturní krajina, jedno z významných ohnisek evropských reformací v česko-saském hraničím prostoru. Zároveň se lze v publikaci zevrubně seznámit s Mathesiovou osobností. Petr Hlaváček, autor knihy, se zabývá náboženskými a intelektuálními dějinami, problematikou evropské identity a národního mesianismu. Setkání pořádá Sborový dům Českobratrské církve evangelické v Jáchymově, Evangelická církev augsburského vyznání v České republice a Muzeum Karlovy Vary. Knihu vydala Lutherova společnost s podporou Ministerstva kultury ČR. Začátek je v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Muzejní noc

5. 4. 2019 - Dne 18. května se uskuteční tradiční Muzejní noc s prohlídkou stále expozice muzea v netradičním večerním čase. Návštěvníci mohou obdivovat jedinečnou sbírku Jáchymovských minerálů a mincí, zhlédnout nové exponáty v expozici věnované latinské knihovně i výstavku dobových fotografií v muzejní kavárně. Začátek v 18, konec ve 22 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Proměny Karlovarského kraje za posledních 100 let

5. 4. 2019 - Od 2. do 31. května je možné zhlédnout panelovou výstavu, která přibližuje prostřednictvím obrázků z fotografické soutěže konkrétní místa Karlovarského kraje na historických a současných fotografiích, kdy se autoři jednotlivá místa a objekty snažili vyfotit z téhož místa. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Těžba uranové rudy v Československu a východním Německu

4. 3. 2019 - Dne 27. dubna se uskuteční přednáška Kláry Pinerové z Ústavu pro studium totalitních režimů, která přiblíží období těžby uranové rudy na obou stranách Krušných hor. Již během druhé světové války si začali představitelé Sovětského svazu uvědomovat důležitost uranové rudy pro jaderný výzkum. Jedním z jeho nejvýznamnějších problémů byl nedostatek nalezišť uranové rudy na jeho území, a proto se během války horečnatě pracovalo na studiích a analýzách zpravodajských služeb o velikosti a významu zdrojů přírodního uranu v různých oblastech i mimo jeho území. Mezi zeměmi s výskytem uranu nechybělo ani Československo a Německo, kde se vyskytovala ložiska této strategické suroviny. Přednášející osvětlí, jakými způsoby byly pracovní síly v regionech okolí měst Jáchymova, Johanngeorgenstadtu a Sneebergu získávány a vysvětlí důvody, proč obě země přistoupily ke zcela jiné strategii. Zatímco v Československu kromě civilních pracovníků v dolech pracovali i vězni, v NDR pracovali výhradně civilní pracovníci. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Falklandy - země paradoxů

5. 2. 2019 - Dne 16. března se uskuteční přednáška MUDr. Víta Zavadila o cestě na druhý konec světa, kam se normální smrtelník téměř nedostane. Letecká cesta tam trvá tři dny a letí se pěti různými letadly. Po přistání na Falklandech by člověk myslel, že se ocitl ve Spojeném království, ale ve skutečnosti se ocitl v Zemi snivců. Falklandy jsou prostě plné paradoxů. Ještě, že zde je poutavá příroda... Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Co mají společného kostel sv. Anny a Seidlův rybník?

9. 1. 2019 - Dne 16. února se uskuteční přednáška archeologa Muzea Karlovy Vary Jana Tajera, který promluví o výzkumu dvou významných památek hornické minulosti Krušných hor – kostela sv. Anny na Božím Daru a Seidlova rybníka nad Jáchymovem, ukončeném v roce 2018. Obě lokality přinesly zajímavé poznatky o vývoji a změnách hornické krajiny raného novověku. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Historie a současnost velkých šelem v Krušnohoří

20. 12. 2018 - Dne 19. ledna se uskuteční přednáška Víta Tejrovského z Agentury ochrany přírody a krajiny v Karlových Varech a Jana Matějů, zoologa Muzea Karlovy Vary, kteří představí šelmy Krušnohoří dříve a dnes. Střípky z historie výskytu vlka, rysa a medvěda v Krušných horách uvede Jan Matějů, současnou situaci výskytu velkých šelem - především vlků v Krušnohoří přiblíží Vít Tejrovský. Zájem o velké šelmy provází člověka od nepaměti. V minulosti představovaly pro člověka konkurenci, která ho mohla i ohrozit na životě a znalost jejich teritoria a zvyků byla klíčová pro přežití. Časy se změnily a velké šelmy utrpěly v zápase s lidskou společností drtivou porážku. Přesto však v tom jak vnímáme velké šelmy přetrvává kromě zvědavosti a respektu i trocha zášti. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Sváteční otvírací doba

7. 11. 2018 - Muzeum bude o vánočních svátcích a v na přelomu roků 2018/2019 otevřeno v těch to dnech: do 9. 12. otevřeno 10. - 26. 12. zavřeno 27.- 30. 12. otevřeno 31. 12. - 15. 1. zavřeno (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Štědrej večer nastal

7. 11. 2018 - Dne 8. prosince se uskuteční tradiční adventní koncert DaD kvintetu, na němž zazní české a moravské lidové koledy v úpravách pro pěvecký kvintet a Příležitostný smíšený pěvecký sbor a Irská suita složená z irské lidové vánoční hudby, vše v podání Velmi malého komorního orchestru Varvary Divišové. Nástrojové obsazení tělesa tvoří harfa, flétna, housle, violoncello, kontrabas, hoboj a kytara. Součástí programu je i obvyklá Vánoční pohádka Zbyňka Malínského, tradičně v podání Lucie Domesové. Začátek je v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Národní kulturní památka Rudá věž smrti

10. 10. 2018 - Dne 24. listopadu seznámí v přednášce Lubomír Modrovič z Národního památkového ústavu v Praze s historií tzv. Oddělení technické kontroly, blízkého tábora „L“ a jeho obyvatel a také se současností a možnou budoucností Národní kulturní památky Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova. V 50. letech minulého století pracovalo v Jáchymovských dolech na 74 000 vězňů a řada civilistů, kteří vykonali neuvěřitelné množství práce, které je dodnes vidět v okolí Jáchymova v podobě zarostlých rozsáhlých hald. Bylo vytěženo ohromné množství materiálu, který bylo nutno zpracovat, roztřídit a na konec získanou uranovou rudu připravit k transportu do Sovětského Svazu. Toto konečné zpracování uranové rudy se řadu let dělo v tzv. Oddělení technické kontroly. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Terénní průzkum v projektu ArchaeoMontan 2018. Archeologické nálezy a jejich svědectví

10. 10. 2018 - Dne 3. listopadu se v přednášce Ondřej Malina z Národního památkového ústavu v Lokti zaměří na nejvýznamnější nálezy z letos ukončeného projektu ArchaeoMontan 2018. Želízko a mlátek, symbolické a zároveň nejpoužívanější hornické nástroje, ale i řadu dalších a méně známých součástí vybavení drobných i velkých důlních provozů budou představí na řadě příkladů z krušnohorských lokalit a dobových vyobrazení. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Vnímání hornické krajiny na české a saské straně Krušných hor

11. 9. 2018 - Dne 13. října přiblíží v přednášce geolog a patriot Krušných hor RNDr. Petr Rojík dobrodružné a pestré krajiny v Krušných horách, vzniklé hornickou činností, které přitahují naši pozornost a zájem. Dlouhý krušnohorský pás je podélně rozdělen státní hranicí. Protože příroda nezná hranic, přecházejí přírodní klenoty z jednoho státu do druhého. Lidské hemžení způsobilo, že v obou částech hor se vyvinul jiný jazyk, jiné osídlení, jiná kultura a jiný pohled na využívání přírodního a krajinného bohatství včetně toho nerostného. Přednášející odpoví na otázky - Jaký je rozdíl v přístupu obyvatel, úřadů i turistů k hornickým památkám a krajině na české a saské straně Krušných hor? Jaké poučení bychom si my na české straně mohli vzít od Němců, a naopak? Přednáška je pokračováním cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Letci RAF Karlovarska

5. 8. 2018 - Dne 29. září se uskuteční přednáška PhDr. Daniela Švece ze Společenstva letecké historie Čeští RAFáci, který se zaměří na letce, kteří se nejrůznějšími cestami snažili bojovat proti okupantům jejich země. Časová linie začíná událostmi let 1938 a 1939, Mnichovským diktátem a zabráním zbytku Československa, a končí poúnorovými událostmi roku 1948. V přednášce vyzdvihne osudy nejen stíhačů, pilotů bombardérů, střelců, navigátorů, radiotelegrafistů, ale i pozemního personálu, bez něhož by letouny nevzlétly. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Netopýří (nejen) noc v mincovně

5. 8. 2018 - Dne 7. září se uskuteční v rámci mezinárodní noci pro netopýry přírodovědná akce, na níž se návštěvníci seznámí s málo známým životem netopýrů. V letošním roce však nepůjde jen o netopýry, průvodci přiblíží rovněž další drobné savce – bělozubky, rejsky, myšice, norníky, hraboše a jinou „havěť“. Součástí akce budou i soutěže pro děti, kvíz pro dospělé a spatřit bude možné i některé „oprášené“ exponáty z muzejních depozitářů. Na závěr bude možné prohlédnout si i živé hmyzožravce, hlodavce a netopýry. Dětští návštěvníci mají volný vstup. Začátek v 19 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Den historických řemesel

9. 7. 2018 - Dne 5. srpna se uskuteční celodenní akce, na níž skupina Danar přiblíží zájemcům tradiční historická řemesla. K vidění bude kovářská dílna,práce tesaře, bednáře nebo například dílna písaře, v níž bude možné seznámit se s tím, jak vznikaly knihy v dobách před vynálezem knihtisku. Pro návštěvníky akce bude přístupná i stálá expozice muzea. Akce potrvá od 10 do 18 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Liška ryšavá, anebo David znovu obživlý?

7. 3. 2018 - Dne 7. dubna se uskuteční přednáška k K 650. výročí narození Zikmunda Lucemburského. Evangelický farář Martin T. Zikmund přiblíží osobnost panovníka, který na rozdíl od Jana Husa nemá v Čechách ani na Moravě žádnou sochu a není po něm pojmenována žádná ulice. Přitom se stal jedním z největších evropských panovníků pozdního středověku. V Uhrách na něj nedají dopustit, v Kostnici si ho váží, neboť jejich město zviditelnil jako nikdy jiný. Tento nejschopnější syn Karla IV. měl sice také nedostatky, ale není právě teď čas objevit jeho klady, jeho nesporný historický přínos a v národním diskursu ho rehabilitovat? Vždyť jeho původním úmyslem bylo Husa podržet. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Sanace starých důlních zátěží ve Svobodném státu Sasko

8. 2. 2018 - Dne 17. března se uskuteční přednáška Marka Nesrsty, člena Spolku přátel dolu Svatý Mauritius. Krušné hory byly od pradávna hraničním pohořím mezi dvěma státními útvary Saskem a Českem. Pro obě území se staly rovněž bohatou zásobárnou nerostných surovin, která dodnes není úplně vyčerpána, nicméně těžba rud, stejně jako téměř každá lidská činnost, sebou zákonitě přináší poškození životního prostředí. Přednášející přiblíží, jak se v sousedním Sasku vypořádávají s téměř tisíciletým dědictvím hornické činnosti vycházející z tisíců důlních děl a desítek tisíc kilometrů podzemních chodeb. Přednáška se koná v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Zaniklá sídla a jejich dědictví v proměnách kulturní krajiny pohraničí Česka v 2. polovině 20. stole

17. 1. 2018 - Dne 17. února představí v přednášce Zdeněk Kučera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze vývoj samotného procesu zanikání sídel a promluví o dnešní podobě a významům lokalit zaniklých sídel. V 2. polovině 20. století se významně proměnil způsob života místních obyvatel, charakter osídlení, ráz a způsob využívání krajiny českého pohraničí. Součástí těchto změn byl i zánik více než 2 000 sídel. Jev natolik rozsáhlý, že jej lze ve srovnání s jinými částmi Česka považovat za pro pohraničí charakteristický. Role zanikání sídel v proměnách krajiny českého pohraničí a jejich interpretacích je mnohoznačná. Zaniklá sídla se stávají součástí procesu utváření místního dědictví a identit. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Významné geofyzikální jevy v západních Čechách

12. 12. 2017 - Dne 20. ledna se uskuteční přednáška "Významné geofyzikální jevy v západních Čechách – vulkanismus, výrony minerálních pramenů, zemětřesné roje . Známe jejich vzájemné souvislosti?" Milan Brož a Alena Boušková z Geofyzikálního ústavu AV ČR v přednášce osvětlí, proč jsou západní Čechy právem nazývány unikátní přírodní laboratoří. Promluví o historickém sporu mezi plutonisty a neptunisty, o současném originálním vědeckém experimentu, kterým je vyhloubení Goetheho štoly ve vulkánu Komorní hůrka, o výronech minerálních pramenů v lázeňském trojúhelníku zkoumaných již od středověku i o zdejších poměrně častých přirozených zemětřeseních, jimž se věnuje velká pozornost od počátku devatenáctého století. Záměrem vědeckých výzkumných projektů v posledních desetiletích je nalézt objektivní souvislosti mezi těmito přírodními jevy. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Štědrej večer nastal

3. 11. 2017 - Dne 10. prosince se uskuteční tradiční adventní koncert DaD kvintetu, na němž zazní české a moravské lidové koledy v úpravách pro pěvecký kvintet a sbor doprovázený harfou, flétnou, houslemi, violoncellem, kontrabasem, hobojem a kytarou. Vánoční pohádka Zbyňka Malínského zazní tradičně v podání Lucie Domesová. Vedle DaD kvintetu spoluúčinkuje Velmi malý komorní orchestr Varvary Divišové a Příležitostný smíšený pěvecký sbor. Začátek v 17hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Jáchymovské doly na historických výkresech

10. 10. 2017 - Dne 25. listopadu se uskuteční přednáška speleologa Norberta Webera ze Spolku přátel dolu sv. Mauritius, který představí nejzajímavější z unikátních historických materiálů, které se týkají jáchymovských dolů. Z druhé poloviny 19. a počátku 20. století je dochováno množství technických výkresů dokumentujících stav jáchymovských dolů v tomto období. Jedná se o plány dnes již neexistujících staveb, zejména šachetních budov, těžních věží, úpraven a jejich vybavení. Přednášku pořádá Karlovarský kraj v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko- německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Luther mezi klášterem, rodinou a světem

13. 9. 2017 - Dne 14. října se uskuteční přednáška Prof. Jaroslava Vokouna z Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který osvětlí Lutherovu reformaci, která je obnovou staré mnišské zbožnosti, založené na Písmu a bohoslužbě, a současně její inovací: přenesením do života široce otevřené rodiny, evangelického sboru a do světa práce. Setkání se světem financí, nových médií a vysoké politiky znamenalo osvědčení a současně i pokřivení původního ideálu. Začátek v 16 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Reformace v českých zemích

13. 9. 2017 - Dne 14. října začíná vernisáží panelová výstava přiblížující dějiny reformace v křesťanské církvi, jejímž cílem byly nápravy poměrů a návratu ke křesťanství nezatíženému tradicí. V průběhu reformace se vytvořily protestantské církve. Jáchymov byl jedním z center luteránství v Čechách. Výstavu tvoří deset témat od Jana Husa přes evangelické proudy v Čechách, Jana Husa a Martina Luthera až po protestantismus v dnešní době. V rámci vernisáže vystoupí pěvecký sbor Cubitus. Vernisáž v 15 hodin. Výstava potrvá do 15. listopadu. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Vybrané útěky z uranových lágrů

21. 8. 2017 - Dne 23. září se uskuteční přednáška, v níž se historik Mgr. Jan Nedvěd zaměří na čtyři útěky politických trestanců, dvou jednotlivců a dvou skupin v období mezi léty 1949 – 1956. Bude se věnovat srovnávání metod příprav a organizace útěků, spolupráci politických vězňů s civilními zaměstnanci a hodnocení jejich šancí na úspěch. Útěky z táborů nucené práce (TNP) se i přes úsilí represivních složek stále opakovaly, byly z většiny důsledkem tvrdých táborových podmínek a často i zoufalstvím odsouzených. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Jak se dělá muzeum

13. 6. 2017 - Od 5. července je ke zhlédnutí výstava, která dokumentuje na panelech po jednotlivých krocích vznik nové stálé expozice v Muzeu Karlovy Vary od počáteční deinstalace staré expozice po konečnou podobu expozice nové. Výstava potrvá do 31. srpna. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Muzejní noc

17. 5. 2017 - Dne 10. června se uskuteční Muzejní noc. Součástí akce budou především komentované prohlídky jednotlivých expozičních místnosti, které povedou muzejní kurátoři. Prohlídky se uskuteční opakovaně vždy všechny najednou. V celé expozici bude připraven soutěžní kvíz pro dospělé i děti, jehož vyhodnocením bude muzejní noc zakončena. Účastníci muzejní noci si budou moci také vyrazit pečeť jáchymovským pečetidlem a napsat text psacím brkem z kalamáře. Muzejní noc bude doprovázet hudba loketské soul-funk-rockové skupiny CAJK. Akce začíná v 17 hodin, potrvá do 20 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Kulturní krajina Krušných hor (pohledem ochrany přírody)

7. 3. 2017 - Dne 8. dubna se uskuteční přednáška, v níž Ing. Petr Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR přiblíží význam lidmi formované Krušnohorské krajiny včetně například sejpů, výsypek, odvalů a starých dolů pro současnou ochranu přírody v tomto regionu. Představí nejrůznější vzácné a zajímavé druhy rostlin a živočichů, které by bez lidských zásahů v Krušnohorské přírodě nejspíše vůbec nebyly. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Archeologie středověkého a novověkého hornictví v západní části Krušných hor a Slavkovském lese

7. 2. 2017 - Dne 18. března se uskuteční přednáška archeologa Mgr. Ondřeje Maliny Ph. D. z Památkového ústavu v Lokti, který osvětlí, proč je u mnoha památek historické těžby archeologie často jedinou metodou, která může přinést bližší informace o jejich stáří nebo o místech zaniklého hornického osídlení. Absence písemných zmínek nutí výzkumníky u mnoha lokalit soustředit se na terénní reliéf nebo na důlní podzemí jako na nejlépe dochovaný pramen. Archeologický potenciál hornických reliktů je značně proměnlivý a k nalezení správných míst je třeba postupná kombinace metod s velmi odlišným záběrem. Přednášející se bude věnovat několika příkladům analýzy a ověřování dat z leteckého laserového skenování (LiDAR) a možnostem průzkumů, dokumentace a mapovaní podzemních prostor historických dolů. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Krušnohorské doly na historických mapách

12. 1. 2017 - Dne 18. února se uskuteční přednáška s podtitulem „Krása a význam důlních map”. Geolog a historik hornictví Michal Urban představí Krušné hory jako region s největší hustotou historických báňských děl v celé České republice. Pozůstatky báňské činnosti jsou zde navíc dobře dochované. Značnému rozsahu historické báňské činnosti odpovídá i velké množství map jednotlivých důlních revírů Krušných hor, které jsou uložené zejména v Národním archivu ČR. Přednáška, spojená s promítáním konkrétních ukázek, představí historické důlní mapy z českého Krušnohoří nejen jako zdroj často už zapomenutých informací o umístění a velikosti dnes již dávno zaniklých dolů, ale také jako krásná umělecká díla vypovídající o době jejich vzniku. Přednášku pořádá Karlovarský kraj v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko- německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 500. výročí založení města Jáchymova. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Proměny krajinného dědictví a identity českého Krušnohoří ve 20. století

12. 1. 2017 - Dne 21. ledna se uskuteční přednáška, v níž představí kolektivy studentů a pracovníků Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem proměny identity, krajiny, společnosti, kultury a dědictví v oblasti českého Krušnohoří. V druhé polovině 20. století proběhly v pohraničí Česka, tedy včetně oblasti Krušnohoří, podstatné změny, které se projevily ve zdejší krajině a společenském i kulturním prostředí. V důsledku různých událostí se významně proměnilo dlouhodobé utváření a vnímání místní krajiny, identity a dědictví. Zejména od roku 1989 dochází k nárůstu zájmu o poznání často rozporuplné minulosti pohraničí. Přednášku pořádá Karlovarský kraj v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko- německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 500. výročí založení města Jáchymova. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Proměny krajinného dědictví a identity českého Krušnohoří ve 20. století

12. 1. 2017 - Dne 21. ledna se uskuteční přednáška, v níž představí kolektivy studentů a pracovníků Univerzity Karlovy v Praze a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem proměny identity, krajiny, společnosti, kultury a dědictví v oblasti českého Krušnohoří. V druhé polovině 20. století proběhly v pohraničí Česka, tedy včetně oblasti Krušnohoří, podstatné změny, které se projevily ve zdejší krajině a společenském i kulturním prostředí. V důsledku různých událostí se významně proměnilo dlouhodobé utváření a vnímání místní krajiny, identity a dědictví. Zejména od roku 1989 dochází k nárůstu zájmu o poznání často rozporuplné minulosti pohraničí. Přednášku pořádá Karlovarský kraj v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko- německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 500. výročí založení města Jáchymova. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Adventní koncert "Poslouchejte křesťané"

8. 11. 2016 - Na tradičním adventním koncertě DaD kvintetu zazní české a moravské lidové koledy v úpravách pro pěvecký kvitet a sbor doprovázený harfou, flétnou, houslemi, violoncellem, kontrabasem, hobojem a kytarou a také Irská suita sestavená z tradičních irských a anglických vánočních písní. O vánoční pohádku se tradičně postará Lucie Domesová Vedle DaD kvintetu spoluúčinkuje Velmi malý komorní orchestr Varvary Divišové a Příležitostný komorní pěvecký sbor Varvary Divišové. Koncert začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Obraz Jáchymova v literatuře

8. 11. 2016 - Do konce tohoto roku potrvá výstava, která rekapituluje napříč historií i žánry písemné zprávy o slavných i méně slavných dobách Jáchymova, o krajině, z níž město vyrostlo, o lidech, kteří zde žili a umírali. Expozice je rozdělena do čtyř tematických oddílů - Jáchymov ve vzpomínkách / dokumentech, Jáchymov v poezii a próze, Jáchymov v pověstech a pohádkách a Jáchymov v kázáních a předpisech. Samostatnou částí je expzice připomínající život a dílo spisovatele Karla Pecky, který strávil v pracovních táborech na Jáchymovsku téměř deset let života. Literární expozice k 500. výročí založení města vznikla ve spolupráci Spolku Dobrá čeština a Vysoké školy kreativní komunikace. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Křest knihy Jana Hlouška "Jáchymov-Joachimsthal"

8. 11. 2016 - Dne 26. listopadu se uskuteční křest knihy Jana Hlouška (1950 - 2014), jedné z nejvýznamnějších osobností jáchymovské historie. Tento mineralog, badatel a jáchymovský patriot napsal obsáhlé dílo, které se zabývá velice podrobně historií Jáchymova. Kniha přináší ucelený pohled na místní historii, geologii i botaniku. Autorovým záměrem bylo pozvednout slávu a jedinečnost Jáchymova z prachu zapomnění. Při příležitosti křtu knihy udělí Město Jáchymov Janu Hlouškovi jako ocenění jeho celoživotní práce spjaté s Jáchymovem Čestné občanství. Akce začíná v 16 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Zikmund Lucemburský a Kašpar Šlik

8. 11. 2016 - Dne 12. listopadu se uskuteční přednáška doc. Václava Dršky z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který se zaměří zejména na zahraniční politiku Zikmunda Lucemburského s přihlédnutím k vedlejším zemím České koruny a na osobnost říšského kancléře Kašpara Šlika. Rodina Kašpara Šlika se díky službě Zikmundovi stala na dlouhou dobu významnou politickou silou dnešního Karlovarského kraje. Přednáška je součástí cyklu přednášek Národního památkového ústavu v Lokti k výročí, které v rámci oslav 700 letého výroční narození Karla IV. mapující aktivity lucemburské dynastie na českém trůně. Přednáška začíná v 16 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Zážitky z cínařské oblasti Dartmoor v Anglii

15. 9. 2016 - Dne 15. října se uskuteční přednáška, v níž geolog a patriot Krušných hor RNDr. Petr Rojík a ředitel Muzea Sokolov Ing. Michael Rund přiblíží nádhernou krajinu Dartmoor v jihozápadní Anglii, která je klasickou světovou oblastí těžby a zpracování cínových rud. Geologická historie Dartmooru je věrnou obdobou Krušných hor a Slavkovského lesa a krajina ukrývá hornické stopy sahající z počátku 20. století zpátky přes novověk a středověk až do antiky. Přednášku autoři doplní množstvím obrázků. Přednášku pořádá Karlovarský kraj v rámci cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko- německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 500. výročí založení města Jáchymova. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Geologické odpoledne v Mincovně

17. 8. 2016 - Dne 3. září se uskuteční odpoledne pro zájemce o geologii, které nabídne přednášky o regionální geologii a mineralogii, komentované prohlídky mineralogické expozice muzea, tematické hry pro děti a soutěžní kvíz pro dospělé na geologické a hornické motivy. Návštěvníci budou mít rovněž možnost donést si své nerosty a nechat si je určit. Akce potrvá od 14 do 18 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Komentovaná prohlídka výstavy Bez hranic

17. 8. 2016 - Dne 10. září se uskuteční komentovaná prohlídka jedinečné výstavy "Bez hranic. Umění v Jáchymově a Krušnohoří mezi gotikou a renesancí". Na výstavě naleznou návštěvníci množství informací k jednotlivým exponátům i k místům, odkud pocházejí. Mnohem více je však možné se dozvědět přímo od autorky výstavy doc. Michaely Ottové z Ústavu pro dějiny umění Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze která zájemce výstavou provede i se zasvěceným komentářem. Prohlídka začíná v 15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Komentovaná prohlídka výstavy Bez hranic

17. 8. 2016 - Dne 27. srpna se uskuteční komentovaná prohlídka jedinečné výstavy "Bez hranic. Umění v Jáchymově a Krušnohoří mezi gotikou a renesancí". Na výstavě naleznou návštěvníci množství informací k jednotlivým exponátům i k místům, odkud pocházejí. Mnohem více je však možné se dozvědět přímo od historika umění prof. Jana Royta, prorektora Univerzity Karlovy v Praze, a specialisty na malířství středověku a křesťanskou ikonografii, který zájemce výstavou provede i se zasvěceným komentářem. Prohlídka začíná v 15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Bez hranic. Umění v Jáchymově a Krušnohoří mezi gotikou a renesancí

11. 5. 2016 - Dne 11. června začíná výstava, která představí po Národní galerii v Praze ve zmenšené podobě neobyčejné kulturní bohatství Krušnohorského regionu z období mezi lety 1250 a 1550. Pořízení uměleckých památek gotiky a renesance, které se v Krušných horách dochovaly, bylo různými způsoby spojeno s horní činností. Jedna z částí výstavy bude věnována Jáchymovu, založeném před pěti sty lety po objevení mohutných stříbrných ložisek roku 1516. Výstava potrvá do 18. září. Vernisáž se koná 11. června v 15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Krušnohorská architektura a urbanismus, nové poznatky počátků horního města Jáchymova

15. 4. 2016 - Dne 21. května se uskuteční přednáška Mgr. Lubomíra Zemana z Národního památkového ústavu v Lokti a Mgr. Martina Volfa z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, kteří přiblíží pozoruhodné a jedinečné prostředí Krušných hor se specifickým historiografickým fenoménem, jaký představují krušnohorská horní města. V přednášce se podrobněji zaměří na Jáchymov, kde se v omezeném prostoru a čase odehrála strukturální změna, která předznamenala proměnu Krušných hor v raném novověku. Rovněž seznámí s novými, velmi zajímavými nálezy a objevy z počátků stříbrné horečky v Krušnohoří i samotném Jáchymově. Přednáška se koná v rámci cyklu „Krušné hory - malé pohoří světového významu“ u příležitosti česko-německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO a v roce 500. výročí založení města Jáchymova. Začátek je v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Rudné hornictví na Nejdecku

15. 4. 2016 - Do 29. května trvá výstava, která prostřednictvím informačních panelů seznámí návštěvníky s bohatou a slavnou historií zdejší části Krušných hor, která je po většinu svého trvání těsně spjata s horníky a nalezišti rud cínu a dalších kovů. Před vznik Krušných hor a jejich postupnou kolonizaci expozice přibližuje, jak hornictví poznamenalo Krušné hory a co je čeká v budoucnu. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Johann C. Criginger a jeho mapa Čech

10. 3. 2016 - Dne 16. dubna se uskuteční přednáška PhDr. et Mgr. Evy Novotné, ředitelky Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, která představí život a dílo Johanna C. Crigingera (1521-1571), luteránského faráře, rodáka z Jáchymova a autora významné mapy Českého království (1568). Dochovaly se pouze kopie jeho adaptovaných map, a to ve světově proslulém Orteliově atlasu Theatrum Orbis Terrarum. Další řada kopií byla vytvořena přímo podle originálu Crigingerových map. Přednášející rovněž podrobně představí Crigingerovy mapy Českého království. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Národní přírodní památka Božídarské rašeliniště

10. 3. 2016 - Dne 19. března se uskuteční přednáška botanika Mgr. Vladimíra Melichara, který představí detailně Božídarské rašeliniště, národní přírodní památku, která je klenotem mezi chráněnými územími v Krušných horách. Přiblíží historii zdejších rašelinišť, horských lesů a luk a seznámí s jejich bohatou flórou a faunou. Přednášející zmíní i nezbytnou péči a správu celé lokality a představí svůj pohled na její budoucí vývoj. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Kameny našeho domova

8. 1. 2016 - Dne 6. února se uskuteční přednáška RNDr. Petra Rojíka, geologa a patriota Krušných hor, který přiblíží strhující příběhy zdejších hornin. Mají za sebou neuvěřitelnou historii a z jejich podoby a složení lze vyčíst pohnuté osudy. Přednášku geologa obeznámeného s trendy moderní vědy doprovází výstavka leštěných hornin, která představí očima, ušima i hmatem poněkud jinou, dynamickou tvář našeho domova. Přednáška je pokračováním cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Otvírací doba o svátcích

3. 11. 2015 - 14. – 20. 12. - otevřená pouze výstava betlémů 12 – 16 hodin 21. - 25. 12. zavřeno 26. – 30. 12. - otevřeno (vč. pondělí a úterý) 31. 12. - otevřeno 9 -15 hodin 1. 1. - zavřeno 2. – 3. 1. - otevřeno 4. - 5. 1. - zavřeno 6. - 10. 1. - otevřeno (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Vondráši, Matouši

3. 11. 2015 - Dne 12. prosince se odehraje tradiční adventní koncert DaD kvintetu, který nabídne letos výraznou změnu v programu. V první části koncertu zazní Irská suita, skladba sestavená z tradičních irských vánočních písní. V druhé části uvede DaD kvintet české a moravské vánoční koledy. Spoluúčinkuje Velmi malý komorní orchestr Varvary Divišové a Příležitostný komorní pěvecký sbor Varvary Divišové. Začátek je v 16 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Betlémy

9. 10. 2015 - Od 28. listopadu je možné navštívit vánoční výstavu, která představí figurkové vyřezávané betlémy z rozsáhlé sbírky řezbáře Václava Nekoly z Ostrova nad Ohří, člena Českého svazu betlemářů. Václav Nekola rovněž představí ze svých sbírek louskáčky, kouřící panáčky a krušnohorskou pyramidu - tradiční vánoční výrobky lidového umění Krušnohoří. Výstavu doplní archy papírových betlémů. Výstava bude instalovaná v prostoru bývalého obchodu s minerály. Vernisáž 28. listopadu v 15 hodin. Po vernisáži následuje řezbářská dílna. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Krušnohorské doly na starých fotografiích

2. 10. 2015 - Dne 7. listopadu se uskuteční v Královské mincovně přednáška geologa a historika hornictví RNDr. Michala Urbana, který přiblíží dnes již zaniklou tvář hornického Krušnohoří. Řadou historických fotografií a dalšími obrazovými podklady seznámí s tím, jak vypadaly důlní provozy ve vybraných rudních revírech Krušných hor na počátku 20. století i v dřívějších obdobích. Přednášku doprovodí stejnojmenná výstava fotografií. Přednáška je pokračováním cyklu přednášek věnovaného Krušným horám a pořádaného v rámci společné česko-německé nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Šamanská biologie jihoamerického pralesa

9. 9. 2015 - Dne 24. 10. přiblíží přírodovědec Mgr. Tomáš Hájek v přednášce unikátní biodiverzitu jihoamerického pralesa a její historii během geologických ér. Bude se zabývat otázkou, zda se na této historii mohla podílet informační pole, která jsou na genetické informaci nezávislá. Fascinující svět hmyzu, opic, kytovců, ryb nebo žab v sobě skrývá překvapující informace o jejich bionomii a strategiích, které vznikají v těsné souhře se strukturou okolního prostředí. Při šamanských rituálech dochází k zážitkům změněného stavu vědomí. Co se v takovém případě děje v mozku a jak tyto stavy souvisí s evolucí obratlovců? Lze hledat základy složitých nervových procesů až i u jedovatých plakátových žabek? Přednáška začíná v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Johannes Mathesius

9. 9. 2015 - Dne 10. října se uskuteční vzpomínková konference při příležitosti 450. výročí úmrtí Johanna Mathesia. Jeho život a dílo přiblíží v přednášce ThDr. Martin Wernisch z Univerzity Karlovy v Praze. Johannes Mathesius byl evangelický kněz, který se v roce 1529 se seznámil s Lutherem. V roce 1541 přijel jako evangelický kněz do Jáchymova a šířil zde Lutherovo učení, 1545 se stal pastorem a kázal v kostele sv. Jáchyma a sv. Anny. Od roku 1532 byl rektorem Latinské školy, založil v roce 1531 matriku sňatků, která je nejstarší dochovanou matrikou v Čechách a až do své smrti byl kronikářem města. Zemřel 7. října 1565. Dopoledne se od 10 hodin uskuteční v evangelickém kostele slavnostní mše. Konferenci o Mathesiovi doprovází výstava. Přednáška v Královské mincovně začíná ve 14 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Demolice kláštera Mariánská

5. 8. 2015 - Dne 19. září se uskuteční přednáška Mgr. Josefa Hally, který přiblíží především neradostný osud kapucínského kláštera Mariánská - jeho postupný zánik po druhé světové válce a především po komunistickém puči v roce 1948. Jedná se o přednášku, která byla z časových důvodů zkrácena při původním uvedení 3. července v rámci cyklu přednášek o Mariánské. Mnoho návštěvníků toto téma zajímalo, proto se muzeum rozhodlo pro samostatnou plnohodnotnou přednášku s množstvím obrazového materiálu. Začátek v 17.00 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Netopýří noc

5. 8. 2015 - Dne 28. srpna se uskuteční v rámci mezinárodní noci pro netopýry akce, která představí veřejnosti málo známý, tajemný a i v současnosti mnoha pověrami opředený život nočních letců – netopýrů. Součástí programu je přednáška o životě netopýrů, soutěže pro děti, kvíz pro dospělé , výstava fotek netopýrů a jimi obývaného podzemí a i exponátů z muzejních depozitářů. Návštěvníci se při praktických ukázkách dozví, jak se netopýři studují, uvidí ukázku odchytu do sítí a sledování netopýrů pomocí ultrazvukového detektoru. Na závěr bude možné prohlédnout si i živé netopýry. Akci pořádá muzeum Karlovy Vary ve spolupráci se správou CHKO Slavkovský les, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON). Začátek akce je v 19 hodin, předpokládaný konec ve 22.15 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Kapucínský klášter Mariánská

30. 6. 2015 - Dne 3. července se uskuteční cyklus tří přednášek věnovaný vzpomínce na kapucínský klášter Mariánská. Přednáškový večer je součástí vzpomínkové akce „Pouť na Mariánskou“, která se uskuteční u příležitosti 250. výročí dokončení kapucínského kláštera Mariánská a 50. výročí jeho demolice. Cykus zahájí přednáška Mgr. Zdeňky Čepelákové „Historie kláštera Mariánská“, následuje přednáška Mgr. Oldřicha Ježka „Genius loci Mariánské—Maria Sorg“ a večer uzavře Mgr. Josef Halla s přednáškou „Demolice kláštera Mariánská“. Trojice přednášek se uskuteční v rámci cyklu „Krušné hory—malé pohoří světového významu“ . Začátek v 17.00 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Jáchymovské rýpání (v historii)

22. 10. 2014 - Dne 22. listopadu se uskuteční kulturně–zábavná akce, která nabídne divadelní představení, přednášku a koncert. Vybrané momenty života v renesančním Jáchymově ztvární Pouliční divadlo Viktora Braunreitera, historik Stanislav Burachovič přiblíží v přednášce Jáchymov v roce 1765, jak jej zaznamenal ve svém deníku saský přírodovědec Adolf Traugott von Gersdorff a závěr bude patřit relaxačně meditativní hudbě skupiny Primitivové neznámé kultury. Začátek v 17 hodin, předpokládaný konec 19.30 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Důl Mauritius na Hřebečné v zrcadle času

22. 10. 2014 - Dne 15. listopadu se uskuteční přednáška Marka Nesrsty, člena Spolku přátel dolu Svatý Mauritius, který přiblíží založení dolu Mauritius na Hřebečné, spadající do poloviny 16. století, a jeho další historii. Tomuto dolu se na rozdíl od drtivé většiny ostatních podařilo přežít všechny bouře dějinného vývoje a díky příznivým geologickým a společenským okolnostem dokázal přežít téměř 500 let až do dnešních dnů. Přednáška doplněná množstvím fotografií je pokračováním cyklu „Krušné hory - malé pohoří světového významu“. Začátek je v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Stříbrná horečka, volání hor

5. 6. 2014 - Od 20. června bude možné navštívit multimediální putovní výstavu, jejímž tématem je mezioborové hledání stop v podzemí i na povrchu. Výstava představuje výsledky výzkumu středověkého hornictví v oblasti Krušnohoří. Jedinečná výstava se věnuje zapomenutému světu v podzemí, mapování systému dolů z období vrcholného středověku a v nich nalezeným dřevěným objektům. Výzkum je předmětem česko-německého projektu ArchaeoMontan v Sasku a Čechách. Nositelem projektu je Saský archeologický ústav v Drážďanech, muzeum je jedním ze šesti partnerů. Návštěvník objeví středověké hornické sídliště a podnikne virtuální cestu do podzemních stříbrných dolů. Přitom se dozví, jak byla ve 12. století objevena bohatá naleziště stříbra, proč horníci uposlechli volání hor a jak se projevily důsledky stříbrné horečky v regionu. Současně bude otevřena nová stálá expozice hornictví ve sklepení Královské mincovny. Zahájení výstavy je 20. června ve 13 hodin, navštívit ji bude možné do 28. září. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Pozůstatky hornické činnosti v Krušných horách jako zajímavé biotopy rostlin a živočichů

22. 5. 2014 - Dne 7. června se uskuteční přednáška botanika Mgr. Vladimíra Melichara, který osvětlí, jak těžba nerostných surovin zásadním způsobem obohatila přírodu Krušných hor. Přiblíží, kde a proč se zde vzala vegetace subalpínského pásma či kde jsou unikátní shromaždiště netopýrů, ale také, proč příběh započatý dobýváním nerostů pokračuje pozvolným mizením přírodovědecky unikátních lokalit. Přednášku doprovodí množství obrazového materiálu. Přednáška je pokračováním cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Krušné hory na starých pohlednicích - počátky pěší turistiky

2. 5. 2014 - Od 10. května bude k vidění výstava dobových pohlednic ze sbírek RNDr. Michala Urbana přiblížující dobu z přelomu 19. a 20. století, kdy se masově rozšířila pěší turistika. S tím souviselo i rozsáhlé budování značených tras, hostinců a ubytoven či vyhlídek a rozhleden. Oblíbeným turistickým cílem se v této době staly i Krušné hory. Staré pohlednice zachycují oblíbená stále existující i již zaniklá turistická místa. Výstava potrvá do 8. června. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Hornická minulost a výzvy dneška v (Pod)krušnohoří

1. 4. 2014 - V sobotu 5. dubna se uskuteční přednáška RNDr. Petra Rojíka, geologa a patriota Krušných hor. Přednášející poodhalí taje, nutnosti a východiska zásobování naší oblasti, České republiky a Evropské unie energetickými surovinami, rudami kovů a dalšími užitečnými nerosty. Krušné hory a Podkrušnohoří hrají do budoucna stejně důležitou roli jako v minulosti. Přednáška, která je pokračováním cyklu „Krušné hory – malé pohoří světového významu“, bude spojena s promítáním a ukázkami cenných surovin. Začátek v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)

Architektura a urbanismus krušnohorských horních měst

25. 2. 2014 - Dne 8. března 2014 se koná další z cyklu přednášek „Krušné hory – malé pohoří světového významu“. Přednášející Mgr. Lubomír Zeman, historik architektury, přiblíží specifickou stavební kulturu horních měst, která se vytvořila v rámci jedinečného urbanismu ideálních měst. Výstavné zděné domy byly dílem městských stavebních hutí. V českých zemích je naprosto unikátní nejnáročnější zděná forma jáchymovských měšťanských a patricijských domů. Přednášku doplní množství obrazového materiálu. Začátek je v 17 hodin. (Muzeum Královská mincovna Jáchymov)