Aktuality - Muzeum Těšínska - Karviná

REPLIKY ODĚVŮ PRVNÍ REPUBLIKY

12. 9. 2018 - od 02.10.2018 do 31.01.2019 Móda první republiky si zaslouží pozornost pro svou nadčasovost a eleganci. V letech 1918–1938 se proměňovaly siluety oděvů, měnily se nejen délky sukní, ale i vlasů, móda byla velice rozmanitá. Návštěvník si může prohlédnout oděvy z období 30. let 20. století. Seznámí se s přípravou střihů dobových oděvů, jejich modelovou úpravou, uvidí ukázky různých oděvních materiálů, způsoby technologických postupů při výrobě replik, dobové časopisy a doplňky oděvů. Děti si mohou vyzkoušet historické oděvy. Slavnostní zahájení 2. října v 17.00 Výstava potrvá do 31. ledna 2019 (Muzeum Těšínska - Karviná)

KARVINÁ NA NEJSTARŠÍCH POHLEDNICÍCH

30. 8. 2018 - Nápis Gruss aus Karwin (Pozdrav z Karviné) nesly ve druhé polovině 90. let 19. století litografické pohlednice vydávané uměleckým závodem Karla Schwidernocha ve Vídni. Schwidernochově produkci s náměty Darkova, Fryštátu, Karviné, Ráje a dalších lokalit z území dnešního statutárního města Karviná však brzy konkurovaly a nakonec ji převzaly pohlednice zdejších fotografů a vydavatelů. K prvním patřil proslulý Eduard Feitzinger z Těšína, záhy se přidali domácí z Fryštátu a Karviné (Johann Nitkiewicz, Gustav Axtmann, Julius Reik, Teofil Firut, Leo Beer aj.). Výstava, která je připravena u příležitosti letošního výročí 750. let od první písemné zmínky o území dnešní Karviné, představí nejstarší karvinské pohlednice z bohaté sbírky Muzea Těšínska. Výstava potrvá do 16. 9. 2018 (Muzeum Těšínska - Karviná)

O NOŽÍŘSTVÍ A DAMASCÉNSKÉ OCELI

19. 3. 2014 - Jak název napovídá, výstava je věnována nožířství a výrobkům z damascénské oceli. Nože jsou nejstarší a nejužívanější nástroj člověka. Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Výstava potrvá do 30. dubna 2014 (Muzeum Těšínska - Karviná)