Aktuality - Muzeum Těšínska - Karviná

PODMALBY NA SKLE

2. 2. 2019 - Výstava Podmalby na skle (19.2.-31.7.2019) Podmalby na skle jsou zlidovělou technikou kresby, prováděnou malbou za studena temperovými barvami na rub skleněné desky. Vyznačují se pestrostí, motivy jsou obvykle náboženské. Podmalby na skle se staly neodmyslitelnou součástí venkovských stavení, kapliček a kostelů. V lidovém prostředí se u nás objevují od 18. století, s koncem 19. století ale postupně mizí. Ve 20. století se pak venkovskou tvorbou inspirují autoři, kteří dále rozvíjejí techniku podmaleb, díla ale už obvykle neplní tradiční náboženské funkce. Zapůjčená výstava představí reprezentativní výběr tohoto umění z bohatých sbírek Muzea Beskyd ve Frýdku-Místku, a to jak původu lidového, tak autorského (malíři Ferdiš Duša z Frýdlantu nad Ostravicí, Alžběta Fojtíková z Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm a Antoni Szpyrc z Vendryně). Výstava potrvá do 31. července 2019 (Muzeum Těšínska - Karviná)

REPLIKY ODĚVŮ PRVNÍ REPUBLIKY

12. 9. 2018 - od 02.10.2018 do 31.01.2019 Móda první republiky si zaslouží pozornost pro svou nadčasovost a eleganci. V letech 1918–1938 se proměňovaly siluety oděvů, měnily se nejen délky sukní, ale i vlasů, móda byla velice rozmanitá. Návštěvník si může prohlédnout oděvy z období 30. let 20. století. Seznámí se s přípravou střihů dobových oděvů, jejich modelovou úpravou, uvidí ukázky různých oděvních materiálů, způsoby technologických postupů při výrobě replik, dobové časopisy a doplňky oděvů. Děti si mohou vyzkoušet historické oděvy. Slavnostní zahájení 2. října v 17.00 Výstava potrvá do 31. ledna 2019 (Muzeum Těšínska - Karviná)

KARVINÁ NA NEJSTARŠÍCH POHLEDNICÍCH

30. 8. 2018 - Nápis Gruss aus Karwin (Pozdrav z Karviné) nesly ve druhé polovině 90. let 19. století litografické pohlednice vydávané uměleckým závodem Karla Schwidernocha ve Vídni. Schwidernochově produkci s náměty Darkova, Fryštátu, Karviné, Ráje a dalších lokalit z území dnešního statutárního města Karviná však brzy konkurovaly a nakonec ji převzaly pohlednice zdejších fotografů a vydavatelů. K prvním patřil proslulý Eduard Feitzinger z Těšína, záhy se přidali domácí z Fryštátu a Karviné (Johann Nitkiewicz, Gustav Axtmann, Julius Reik, Teofil Firut, Leo Beer aj.). Výstava, která je připravena u příležitosti letošního výročí 750. let od první písemné zmínky o území dnešní Karviné, představí nejstarší karvinské pohlednice z bohaté sbírky Muzea Těšínska. Výstava potrvá do 16. 9. 2018 (Muzeum Těšínska - Karviná)

O NOŽÍŘSTVÍ A DAMASCÉNSKÉ OCELI

19. 3. 2014 - Jak název napovídá, výstava je věnována nožířství a výrobkům z damascénské oceli. Nože jsou nejstarší a nejužívanější nástroj člověka. Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Výstava potrvá do 30. dubna 2014 (Muzeum Těšínska - Karviná)