Aktuality - Muzeum Vysočiny Jihlava

Půvab dámských kabelek

17. 6. 2021 - Výstava představí soukromou sbírku kabelek paní Dany Komárkové z Želetavy. Asi před 45 lety nalezla v prádelníku u své staré tety černou „pompadurku“, která byla takovým prvním impulsem. K založení sbírky přispěl i nález černé korálkové kabelky v kontejneru v Brně. Sběratelku napadlo, že bude tyto drobnosti, které provázely naše babičky a prababičky, zachraňovat, aby neskončily v popelnici. Začala kabelky shánět přes inzerát v novinách: „Koupím staré dámské kovové a korálkové kabelky“. S přítelem pak jezdili a nakupovali. Bylo to kolem roku 1975, tehdy se cena za kabelku pohybovala v rozmezí 100 až 150 Kč. V současné době nakupuje přes různé bazary, cena už je poněkud vyšší, tak si nemůže dovolit koupit některé skvosty, které by do své sbírky ráda získala. Sbírka paní Komárkové čítá v současné době kolem 250 kusů, hlavně se jedná o kabelky korálkové, kovové a gobelínové se stříbrným rámem. Kabelky pochází převážně z doby kolem roku 1900, nevyhýbá se ani mladším, pokud jsou hezké a zachovalé. Mezi ty nejcennější určitě patří černá „pompadurka“ z dětství a pak si velmi cení stříbrných nebo korálkových kabelek. Dana Komárková svou sbírku zatím vystavovala na těchto místech: Muzeum Vysočiny Třebíč, zámek Lednice, zámek Jánský Vrch, Hrad Špilberk – Muzeum města Brna, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Krajský úřad Kraje Vysočina Jihlava, Muzeum Karlovy Vary, Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mezi Prahou a Káhirou - 100 let české egyptologie

17. 6. 2021 - Česká egyptologie má ve světě velmi dobré jméno. Pokud vás zajímá její historie a úspěchy, navštivte naši novou výstavu. V roce 2019 uplynulo 100 let od prvních egyptologických přednášek, které na Univerzitě Karlově v letním semestru roku 1919 vypsal soukromý docent František Lexa. Česká egyptologie od té doby urazila obrovský kus cesty, na které jí čekaly roky úspěchů, ale i těžkých bojů o svou existenci. Český egyptologický ústav FF UK, jediné pracoviště tohoto druhu v naší zemi, všechny peripetie nakonec ustál a významné výročí oslavil touto retrospektivní výstavou. Expozice nejdříve provede návštěvníky těžkými začátky, kdy se ve skrovných poměrech panujících na univerzitě v první polovině 20. století rodil nový vědecký obor. Jen díky velkému osobnímu nasazení a nezdolné vůli Františka Lexy se na univerzitě etabloval. S přispěním jeho žáků se pak časem proměnil z akademického bádání v Praze na skutečné vědecké pracoviště zabývající se i terénním výzkumem umožněným získáním stálé koncese v Egyptě. Druhá část výstavy nechává nahlédnout do období let 1960–2019, kdy ústav již organizoval archeologické výzkumy přímo v Egyptě a Súdánu. Představen je zejména Abúsír, který je dodnes hlavní koncesí českých egyptologů. Fotografie ukazují na proměnu archeologické lokality a ilustrují rozmanité nálezy či zajímavé situace. Rozlehlý satelitní snímek umístěný do lightboxu umožňuje zachytit rozlehlost území celé memfidské pyramidové nekropole, kde se Abúsír nachází a zároveň ukazuje na potenciál lokality pro další generace vědců. Tajemný prostor šachtových hrobek plných náboženských textů je ve výstavě prezentován pomocí filmové projekce, která diváka vtáhne do tohoto magického prostředí. Některé z nálezů zastupující různé materiály pak budou přítomny ve formě 3D tisků, kterých je možné se dotýkat. Výstava bude pro veřejnost otevřena od 16. 6. 2021 a potrvá do 12. 9. 2021, ve výstavních prostorách Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 57/58. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hvězdné nebe nad námi

15. 11. 2018 - Jihlavská astronomická společnost formálně vznikla 20. února 2004 jako občanské sdružení (dnes zapsaný spolek) z neformálního astronomického klubu, který od poloviny roku 2002 působil na jihlavské bráně Matky Boží. Hlavními důvody pro právní formalizaci klubu byly snahy o zahájení diskuze o vzniku nové jihlavské hvězdárny a také touha po pořádání letního dětského tábora. Zatímco návrh na vybudování jihlavské hvězdárny se realizovat nepodařilo, projekt astronomického tábora se s každým dalším rokem výrazně zlepšoval. V současnosti Jihlavská astronomická společnost funguje jako nezávislé sdružení, které se zaměřuje zejména na popularizaci astronomie a souvisejících přírodovědných a technických oborů. Spolek výhradně ze svých zdrojů pořádá pravidelná pozorování oblohy pro veřejnost, účastní se různých happeningů a také ve spolupráci s různými institucemi (např. Muzeem Vysočiny Jihlava) pořádá veřejné přednášky nebo výstavy. Z hlediska patnáctiletého vývoje Jihlavské astronomické společnosti lze za pomyslnou programovou vlajkovou loď považovat právě Astronomický tábor, jehož 15. ročník proběhl v roce 2018. Z původně malého oddílu v rámci Instruktorského tábora Domu dětí a mládeže Jihlava se do současnosti vyvinul velký a uznávaný Astronomický tábor, který v rámci České republiky, soudě dle vysokého zájmu dětí i rodičů, patří mezi nejoblíbenější aktivity svého druhu. V současnosti se děti v rámci tábora efektivně učí pozorovat skutečnou oblohu, ale také provádět nejrůznější odborná měření nebo třeba fotografovat noční i denní oblohu. Jihlavská astronomická společnost na rok 2019 připravuje hned několik mimořádných akcí, které budou půlkulaté patnáctileté výročí připomínat. V Jihlavě díky tomu se budeme moci krom jiného v rámci různých akcí setkat hned s celou řadou významných a známých vědců. V příštích letech by Jihlavská astronomická společnost chtěla znovu otevřít téma vzniku jihlavské hvězdárny a také stále zlepšovat své neziskově poskytované služby cílené na nejširší veřejnost i aktivity spojené s letním dětským táborem. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

100 let republiky - očekávání, naděje a skutečnost

17. 10. 2018 - Letošní významné výročí si jihlavské muzeum připomene mimo jiné i výstavou 100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost, vytvořenou ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava. Autoři výstavy se zaměřili na čtyři pro republiku významné „osmičkové“ roky, jednotlivé části se věnují situaci v letech 1918, 1938, 1948 a 1968 jak z pohledu celorepublikových událostí, tak s jejich odezvou v Jihlavě a okolí. Návštěvníkům je k dispozici velké množství informací o životě v Jihlavě v minulém století, např. o architektuře, národnostních problémech, legionářích a jihlavském pěším pluku č. 31 Arco nebo o jihlavských pomnících. Vystaveny jsou kopie dobových plakátů, vyhlášek a nařízení i kolekce československých a českých platidel uplynulých sta let. Magistrát města Jihlavy pro tuto příležitost zapůjčil historickou pamětní knihu Jihlavy se záznamy a podpisy významných návštěv. Výstava potrvá do 25. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Přírodovědcem v muzeu aneb Zeptejte se Johany

17. 10. 2018 - Zajímá vás, co dělají muzejní přírodovědci? Pokud ano, tak právě pro vás je určena naše podzimní výstava. Dozvíte se na ní, jak to bylo se vznikem přírodovědného oddělení jihlavského muzea, co skrývají přírodovědné depozitáře, co se děje se sbírkovými předměty, jak vypadají muzejní databáze, co všechno obnáší práce muzejního geologa, botanika či zoologa a také různé zákulisní zajímavosti. Svérázným průvodcem vám bude Johana, samička sekáče domácího, jejíž rodina obývá kamenné zdi muzea už rovných sto let. Není tedy divu, že má co říci nejen k současnému dění, ale i k tomu, co se v muzeu událo po celou dobu existence našeho samostatného státu. Top číslem letošního roku je bezesporu osmička, a tak bude výstava otevřena od 18. října do 18. listopadu 2018. Ve čtvrtek 8. listopadu se navíc můžete těšit na doprovodný program, konaný v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR. Vzhledem k tomu, že se výstava koná ve výjimečném roce, měla by být také malinko výjimečná. Rozhodli jsme se proto, že tentokrát ukážeme i věci, které za normálních okolností nevystavujeme. A které to budou? To se nechte překvapit. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

254 historických pohlednic Jihlavy

17. 10. 2018 - Muzeum Vysočiny Jihlava v letošním roce uspořádalo téměř celoroční výstavu „100 let republiky – očekávání, naděje a skutečnost“. Jednou z doprovodných akcí je i výstava „254 historických pohlednic Jihlavy“. Na sedmnácti panelech lze porovnávat vzhled i postupnou změnu tváře města. K vidění jsou reprodukce dobových pohlednic s kresbami, litografickými tisky i fotografiemi města, náměstí a ulic i pohlednice zachycující různé oslavy, významné události či místní zvyky. Nejstarší pohlednice jsou z konce 19. století a ty ještě nedávno posílané jsou ze sedmdesátých let století minulého. Výstavu je možné shlédnout od pátku 5. října do neděle 25. listopadu 2018 v prostoru muzejních arkád. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

100 let republiky pohledem fialtelisty

17. 10. 2018 - Muzeum Vysočiny Jihlava nabídne svým návštěvníkům od pátku 21. září 2018 výstavu, kterou si připomeneme letošní velké výročí vzniku samostatné Československé republiky z poněkud specifického pohledu – výstava nese název 100 let republiky očima filatelisty a byla připravena ve spolupráci s jihlavským Klubem filatelistů 06-40 Vysočina. Filatelie se řadí k prestižním sběratelským oborům. Není to ovšem pouze shromažďování známek a dalšího filatelistického materiálu. Je to zároveň obor, který se zabývá studiem tohoto materiálu od jeho vzniku v tiskárnách cenin přes distribuci až po jeho vlastní využívání. Kromě odborného zkoumání filatelisté své sbírky také rádi prezentují odborné i široké veřejnosti formou soutěžních či propagačních výstav. Touto výstavou chceme filatelii, její sběratelské obory a sbírané předměty veřejnosti představit. Zároveň však na výstavě objevíte různé exponáty, které dokumentují stoleté výročí republiky – např. exponáty věnované prezidentům Československa a České republiky, porovnat můžete známkovou tvorbu v různých obdobích a připomenout si poštovní historii Jihlavy. Samotné exponáty doprovázejí také textové panely, kde se dozvíte další zajímavé informace o poštovních známkách a poštovním provozu v uplynulých 100 letech a potěšit se můžete pohledem na nejkrásnější československé a české známky, které získaly ocenění v mezinárodních soutěžích. Tato výstava je zároveň připomenutím 95 let od založení Klubu českých filatelistů v Jihlavě, který byl předchůdcem dnešního Klubu filatelistů 06-40 Vysočina. Výstavu v prostorách malého výstavního sálu v přízemí expoziční budovy jihlavského muzea na Masarykově náměstí si můžete prohlédnout do 18. listopadu 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Koncert Bee Band

12. 4. 2018 - V rámci oslav 100 let republiky pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Horáckým divadlem v Jihlavě ve čtvrtek 26. dubna od 19:30 v prostoru Divadelního klubu Horáckého divadla koncert jihlavské kapely Bee Band. Bee Band je seskupení hudebníků zaměřujících se hlavně na 20. a 30. léta, kdy světem hudby hýbaly rytmy jazzu a swingu. Kvartet v současné době tvoří kytarista Vojtěch Emmer, hráč na piáno, kytaru a membranofon Přemysl Hrubý, basista Martin Chaloupka a zpěvačka Michaela Emmerová. V repertoáru mají zařazeny nejen interprety světových jmen jako je Ella Fitzerald, Luis Armstrong, Billie Holiday, Nat King Cole, ale i interprety z místní současné scény - Zuzanu Navarovou nebo Karla Plíhala. Vstupenky v ceně 120 Kč je možné v předprodeji zakoupit na pokladně Horáckého divadla. Jste srdečně zváni! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Polární světlo

12. 4. 2018 - Od 17. dubna do 27. května mohou návštěvníci Kavárny Muzeum spatřit výstavu fotografií Marka Musila s názvem Polární světlo. Fotografie prezentované na této výstavě vznikly při loňské návštěvě Norska. Marek Musil fotí nejraději krajinu, hory, vodu ve všech podobách. Rád používá dlouhé expozice, které navozují u snímků až snovou náladu, a v kombinaci s dramatickými jevy počasí a drsnými místy z různých koutů naší planety tak vytváří kolekci fotografií plnou barev a kontrastů. A jak sám říká: “Moji touhou je přinést a ukázat lidem svět takový, jaký ho miluji, čistý, divoký a nezničený. Snad jim pomohu uvědomit si, jak je příroda kolem nás krásná a že je potřeba ji chránit, nejen pro nás, ale hlavně pro další generace…“ Přijďte si prohlédnout fotografie přírodního úkazu, se kterým se v našich zeměpisných šířkách nesetkáte. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

František Sarna - malířská ohlédnutí "70"

12. 4. 2018 - V Muzeu Vysočiny Jihlava bude ve čtvrtek 12. dubna 2018 v 17 hodin vernisáží zahájena výstava výtvarníka Františka Sarny. Retrospektivní výstava je dárkem k autorovu kulatému životnímu jubileu, což je vyjádřeno již v názvu výstavy. Návštěvníkům budou představena výtvarná díla tvořená zpočátku technikou pastelu a olejomalby a později i akrylovými barvami, které skýtají úplně jiné možnosti nežli klasické olejové barvy. Námětovou doménou se pro autora stala krajina, ale nevyhýbá se ani figurální malbě. Autor sice pochází z Krnova, ale žije a tvoří nedaleko Jihlavy, takže inspirace okolní krajinou je samozřejmá. Realistickou malbu autor stále častěji nahrazuje abstraktní tvorbou, při které používá expresivní vyjádření pomocí špachtlí a barevných skvrn. Za svou uměleckou výtvarnou činnost je František Sarna nositelem Ceny Unie českých spisovatelů. Výstava v prostoru muzejních arkád potrvá do 17. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Živá Amazonie

12. 4. 2018 - Muzeum Vysočiny Jihlava připravilo pro návštěvníky prezentaci výstavy s názvem Živá Amazonie – kulturní a přírodní rozmanitosti peruánské Amazonie, která vzešla ze spolupráce Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod a obecně prospěšné společnosti Students for the Living Amazon. Výstava bude otevřena v přízemí expoziční budovy muzea od 13. dubna do 10. června. Amazonie je označení pro geografickou oblast v Jižní Americe, zahrnující povodí řeky Amazonky a jejích přítoků. Většinu území Amazonie pokrývá Amazonský deštný les, největší tropický deštný les světa. Oblast Amazonie je známá vysokou mírou biodiverzity. Je domovem více než 40 tisíc různých druhů rostlin a přes 2,5 milionů druhů hmyzu. Vědecky klasifikováno bylo nejméně 3 000 druhů ryb, 1 300 druhů ptáků, 427 druhů savců, 428 druhů obojživelníků a 378 druhů plazů. V amazonském lese je odhadem na 390 miliard jednotlivých stromů rozdělených do 16 tisíc druhů. Mnohé stromy jsou využívány jako kulturní plodiny (juvie, kakaovník, kaučukovník, kvajáva), léčivé či psychoaktivní rostliny. Mnoho perspektivních druhů rostlin však dosud nebylo kultivováno a je pravděpodobné, že mnoho zdejších léčivých či jinak užitečných rostlin ještě čeká na své „objevení“. Výstava představuje Amazonii převážně z regionu Ucayali v Peruánské republice, její přírodní bohatství, floru, faunu i kulturu původních obyvatel amazonského tropického deštného lesa. Obrazové panely jsou doplněny trojrozměrnými exponáty, jmenujme alespoň různá semena a plody rostlin, ukázky dřevin, tradiční oděvy, zbraně, umělecké předměty či předměty denní potřeby a ozdoby zdejších domorodých etnik. S autory výstavy se budou moci návštěvníci formou komentované prohlídky a přednášky seznámit i v rámci letošní Muzejní a galerijní noci, která proběhne v pátek 8. června od 17:00. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Staré časy tužkou a perem

8. 2. 2018 - Přijměte pozvání do Kavárny Muzeum - v úterý 23. ledna zde začala výstava Staré časy tužkou a perem. Historické mapy a plány měst a obcí Jihlavska budou mít návštěvníci možnost zhlédnout v originálním provedení amatérského kreslíře a výtvarníka Ladislava Vondráka z Luk nad Jihlavou Ladislav Vondrák je amatérský kreslíř a výtvarník se zájmem o historii Jihlavska. Pátral po historických mapách a plánech měst a obcí ukrytých v archivech, inspiroval se starými fotografiemi, bankovkami, plakáty… Jeho poctivý, detailní a kreativní přístup dal vzniknout mnoha zajímavým a atraktivním pracím v originálním provedení. Výstava Staré časy tužkou a perem potrvá v prostorách Kavárny Muzeum od 23. ledna do 4. března 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Přednáška - Gravitační vlny: třetí okno vesmíru dokořán

8. 2. 2018 - Přijměte pozvání na přednášku Ing. Petra Dvořáka z Vysokého učení technického v Brně s názvem Gravitační vlny: Třetí okno vesmíru dokořán. Přednáška se uskuteční v muzejním Malovaném sále ve čtvrtek 15. února v 17:00. Předpověď Alberta Einsteina o existenci gravitačních vln je víc než sto let starou teorií, avšak první přímá experimentální detekce těchto vln se podařila teprve na konci roku 2015. Pojďme se podívat, jak princip detekce gravitačních vln funguje a také na převratné objevy, které se díky experimentálnímu potvrzení existence gravitačních vln v poslední době odehrály. Ukážeme si, že gravitační vlny pro nás představují nový způsob poznávaní vesmíru, díky čemuž jsme mohli jen v posledním roce zaznamenat hned několik takříkajíc revolučních astronomických objevů. Přednášku zajišťuje Česká astronomická společnost, Pobočka Vysočina ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Beseda - Právě jsem se vrátil z hradu

8. 2. 2018 - Setkání s Jiřím Padevětem bude tentokrát besedou o dějinách na tenkém ledě, vůli lidu a osmičkových letopočtech. Revize polozapomenutého únorového puče 1948, jehož stín možná stále protéká pod tenkým ledem, po kterém jako společnost momentálně kloužeme dějinami. Byl to poválečný volební výsledek, vzešlý ze svobodných voleb, který umožnil pozdější nástup totality v naší zemi? Bylo to vyjádření vůle lidu? Nebo bylo skutečně poválečné směrování naší země předem tolik dané vnějšími politickými okolnostmi, jak se často říká? Jiří Padevět byl také v poradním týmu jednoho ze dvou kandidátů, mezi kterými se rozhodovalo ve druhém kole prezidentských voleb. Jak dlouhá byla cesta na hrad ve svobodných a demokratických podmínkách České republiky v roce 2018? Jaké bylo po ní stoupat? A co lze nalézt na jejím konci? Jistě bude o čem vyprávět… Beseda z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži se v muzejním Malovaném sále uskuteční ve středu 21. února v 17 hodin. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Svět cínových vojáčků

8. 2. 2018 - Výstava nabízí pohled na starobylé řemeslo cínařství a především seznamuje s výrobou atraktivních cínových figurek vojáčků. Představuje bohatou produkci manufaktury manželů Grégrových z Velké Bíteše, která se 25 let věnuje výrobě cínových miniatur v té nejvyšší kvalitě. Návštěvníci se mohou těšit na detailně zpracované a v těch nejpestřejších uniformách vymalované figurky z různých historických období. Většina z nich náleží do éry napoleonských válek, které se bitvou u Štoků roku 1805 dotkly i Jihlavska. Kromě připomenutí si časů dětských her může být návštěva výstavy i inspirací pro vlastní pokusy s litím cínových vojáčků. Jako příklad mohou posloužit vystavené pomůcky k lití figurek a videoprezentace vysvětlující tento proces. Boje napoleonských válek připomenou kulky do pušek nalezené na bitevních polích u Štoků a u Slavkova či dioráma z téže bitvy. Veřejnost si může prohlédnout také ukázku historického cínového nádobí z muzejních sbírek, které se vyrábělo i v samotné Jihlavě a zdobilo stoly místních měšťanů. Výstava je otevřena v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57/58 ve dnech 9. února až 8. dubna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Národní park Podyjí - Čtvrtstoletí pro přírodu

8. 2. 2018 - Národní park Podyjí vyniká nejen úchvatnými krajinnými scenériemi, ale i mimořádnou rozmanitostí živočišných a rostlinných druhů a jejich vysokou koncentrací na relativně malé ploše. Výstava Správy NP Podyjí a Jihomoravského muzea ve Znojmě nesoucí název Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu ukazuje v patnácti tematických okruzích péči o toto chráněné území, rostliny a živočichy závislé na divočině i práci člověka nebo projekty, které mohly Podyjí nenávratně změnit. Návštěvníci se na výstavě dozvědí například, jak a proč se mění část lesů Podyjí, co pro přírodu znamenala výstavba a provoz vranovské přehrady nebo jakou roli hraje člověk v zachování biologické pestrosti území. A budou moci spatřit i místa, která jsou v národním parku ponechaná samovolnému vývoji. V rámci výstavy bude k vidění i kolekce velkoformátových fotografií rostlin a živočichů nazvaná Galerie rozmanitosti Podyjí, která vznikla za spolupráce Správy NP Podyjí a časopisu Živa. Výstava v prostorách muzejních arkád potrvá od 2. února do 2. dubna. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jak jsme kdysi ťukali

8. 2. 2018 - Skloněn nad klávesnicí počítače si dnes jen málo kdo vzpomene na psaní na psacích strojích, ať již mechanických či elektrických. Vždyť dnešní třicátníci se s psacím strojem prakticky ani nesetkali. Tito a všichni mladší vůbec netuší, co je to páska do psacího stroje či zakládání kopíráků. I to je jeden z důvodů, proč jsme na začátek roku připravili výstavu psacích strojů. Vystavíme kolekci téměř stovky plně funkčních psacích strojů soukromého sběratele, pana Vlastimila Stehna z Chotěboře, který je sbírá a restauruje více než dvě desítky let. Vystaveny budou krom relativně známých strojů i různé americké speciály, stroj z roku 1904 či psací stroj, na kterém psával své historické a biografické romány spisovatel František Kožík. Výstava bude obohacena texty o historii psacích strojů a historickými snímky či kresbami nejstarších modelů a portréty jejich vynálezců. Výstava bude otevřena od 19. ledna do 2. dubna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Z dálek do muzea

7. 12. 2017 - Z dalekých cest do muzea Unikátní sbírka cizokrajných předmětů ve sbírce Muzea Vysočiny Jihlava V depozitářích Muzea Vysočiny Jihlava jsou uloženy tisíce předmětů. Jen nepatrná část z nich má exotický původ, pochází z dálek, o kterých mnozí z nás jen sní. Přicestovaly k nám ze Středozemí, zemí Orientu, Číny, Japonska, Malajsie i Šalomounových ostrovů. Výstava Z dalekých cest do muzea není jen prezentací unikátní kolekce cizokrajných předmětů, ale i výsledkem muzejní práce. Po spletitém bádání v prvotních evidenčních knihách se nám podařilo poodhalit tajemství, komu dříve patřily, a za spolupráce s odborníky z Národní galerie v Praze a Náprstkova muzea upřesnit jejich identifikaci. Návštěvníci budou mít možnost si poprvé prohlédnout šípy, oštěpy, dýky, rybářské nástrahy, sošky i ozdoby domorodců z nejpočetněji zastoupené oblasti Šalomounových ostrovů. K vidění budou nádherné čínské malby na hedvábí, necuke – miniaturní řezba z Japonska, arabské sandály do veřejných lázní, cuba – záštita samurajského meče či výzbroj perského válečníka. Kuriozitou výstavy a zároveň nejstaršími sbírkovými předměty jsou egyptské hrobové figurky a fragment tzv. kartonážového dílu, které se pokládaly na mumie jako ozdoby, potažmo jako symboly magické ochrany. Jejich stáří se datuje na Pozdní dobu (747–332 př. n. l.) až Ptolemaiovskou dobu (332–30 př. n. l.). Většina předmětů byla z dobrodružných cest přivezena v 19. století. Ptáte-li se, jak Češi cestovali před více jak sto lety po světě, pak vám doprovodné texty hodně napoví. Kromě toho získáte informace o cestovatelích, známých památkách a přečtete si úryvky z cestovních deníků. Pro malé zvídavé milovníky suvenýrů a dobrodružství a jejich doprovod bude na pokladně muzea připraven Cestovatelský a sběratelský zápisník muzejní lektorky Mgr. Silvie Čermákové. Na muzejní výpravu cestami dávných obchodníků a po nich i prvních cestovatelů tak získáte zábavného a spolehlivého průvodce a společníka, se kterým se na cestě hedvábnou stezkou a ještě dál neztratíte. Výstava je k vidění od 7. prosince 2017 až do 28. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia Natura 2017

7. 12. 2017 - Výsledky fotosoutěže Photographia Natura 2017 Tématem čtrnáctého ročníku fotosoutěže pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava byly „Linie v krajině“. Do uzávěrky jsme obdrželi 240 soutěžních fotografií od 40 autorů nejen z regionu, ale i z řady míst celé republiky. Z toho bylo 22 studentských a 17 žákovských snímků. V pátek 1. prosince 2017 se uskutečnila vernisáž výstavy 76 vybraných fotografií, během níž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže a předání cen autorům nejlépe hodnocených snímků. V hlavní kategorii zvítězil snímek „Krajina cik cak“ od Jaroslava Hedbávného z Třebíče, který je také autorem snímku s názvem „Šardické biopásy 3“, jenž za třetí místo získal pomyslnou bronzovou medaili. Druhé místo získala fotografie jihlavského fotografa Marka Musila „Moravské vlnobití“. Ve studentské kategorii zvítězil snímek „Doma 2“ od Kateřiny Gorbové, studentky SUŠ Ostrava (bydlištěm z Jistebníku) a v žákovské kategorii první místo obsadil snímek „Balíková sezóna“ Ondřeje Hály, žáka 5. třídy ZŠ z Havlíčkova Brodu. Všichni jmenovaní obdrželi ceny, které kromě Muzea Vysočiny Jihlava věnoval i Kraj Vysočina a firma Mitech s r. o. Jihlava. Vítězům soutěže osobně blahopřál a k účastníkům vernisáže promluvil vedoucí odboru kultury Kraje Vysočina Ing. Ladislav Seidl. Výstava bude v našem muzeu otevřena do 29. ledna 2018, následně bude zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Vánoční tradice a zvyky v Evropě

7. 12. 2017 - Vánoční tradice a zvyky v Evropě S blížícím se koncem roku si většina lidí uvědomuje nejen neuvěřitelnou rychlost času, ale i to krásnější, co k různým obdobím odnepaměti náleží. Máme na mysli tradice, jejichž síla a kouzlo je právě v tom, že k životu prostě patří. Je na každém, zda se k nim hlásí a jak je dodržuje. V naší zemi jsou tradiční hlavně křesťanské Vánoce s Ježíškem, stromečkem, betlémy, někde Vánoce s Ježíškem a místy jen Vánoce s nadílkou. Jiný kraj, jiný mrav. S tím, jak to chodí v ostatních zemích celé Evropy, se letos mohou návštěvníci seznámit v jihlavském muzeu. Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Šumperku připravily muzejní výtvarnice Alena Žahourková a Sylva Holendová výstavu, kde je možné se o typických tradicích jiných zemí dočíst a ledacos konkrétního si prohlédnout. Proč třeba v Anglii připravují děti na krb punčochy, v Polsku dávají za okno seno a v Chorvatsku je na Štědrý večer na stole osení? A v které zemi a proč musí být u dveří miska s vodou pro velbloudy a spoustu dalších zajímavostí se dozvíte na výstavě Vánoční tradice a zvyky v Evropě, která je přístupná v Muzeu Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. 57/58 od 1. prosince 2017 do 7. ledna 2018. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Science Café v Jihlavě

18. 10. 2017 - Science Café v Jihlavě – Věda jako dobrodružství V říjnu letošního roku se naše muzeum stalo hlavním jihlavským organizátorem Science Café. Jedná se o projekt, který vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a odtud se rozšířil prakticky do celého světa. V České republice pořádá Science Café od roku 2008 zapsaný spolek Otevíráme. Pod jeho záštitou probíhají tyto neformální diskuzní večery již v 19 městech po celém území naší republiky. Jejich smyslem je podle organizátorů společné hledání otázek a odpovědí, představení vědců jako inspirativních osobností a prezentace konkrétních vědeckých výzkumů. Dosud se večerů Science Café zúčastnilo několik stovek vědců napříč různými obory. Patří mezi ně jak zkušení popularizátoři (např. Helena Illnerová, Václav Cílek, Cyril Höschl, Jaroslav Flégr či Dana Drábová), tak mediálně méně známé osobnosti, jejichž výzkum si zaslouží naši pozornost. A tak se jednou za měsíc promění muzejní přednáškový sál v útulnou kavárničku, která poskytne prostor pro naslouchání, přemýšlení, diskuze, zkrátka pro sdílení myšlenek s hosty i ostatními posluchači. Velké dobrodružství jménem věda začíná! První setkání tohoto akademického roku se uskuteční 24. října a jeho hostem bude renomovaný český zoolog a vynikající popularizátor RNDr. Miloš Anděra, CSc., z Národního muzea v Praze. Hovořit bude na téma: Co je nového u našich savců? Malovaný sál Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava, 18:00. Ve spolupráci s Kavárnou Muzeum Jihlava. Před zahájením Science Café se mimořádně koná komentovaná prohlídka přírodovědných exponátů v expoziční budově na téma: Příběh vlka a dalších velkých savců ve sbírkách Muzea Vysočiny Jihlava. Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57/58, Jihlava, 17:15. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

125 let Muzea Vysočiny Jihlava

18. 10. 2017 - V letošním roce si jihlavské muzeum připomíná 125 let od svého vzniku. Při této příležitosti připravili muzejníci krátkodobou výstavu, která připomene historické etapy vývoje instituce a zároveň představí současné muzejní aktivity. Počátky muzea v Jihlavě jsou spojeny se vznikem jihlavského Muzejního spolku v roce 1892. Ten se konstituoval díky aktivitě německé intelektuální elity, etabloval se jako ryze německá organizace a jako německé začal budovat samotné muzeum. Po mnoha peripetiích způsobených zvraty 1. poloviny 20. století se jihlavské muzeum po roce 1945 definitivně profiluje jako instituce česká a postupně dochází k jeho profesionalizaci – vznikají odborná oddělení, posiluje se personální obsazení muzea, přichází řada odborníků, pořádají se cykly přednášek a vycházek a budují se nové expozice. Od roku 1953 přesídlilo muzeum do historických budov č. 57/58 na dnešním Masarykově náměstí, ve kterých se nachází dosud. Na výstavě návštěvníci naleznou zajímavé informace k historii muzea, řadu muzejních exponátů, které představí bohatost sbírkového fondu, a budou mít rovněž možnost seznámit se s činností jednotlivých odborných oddělení. Samostatně budou také představeny vědecko-výzkumné grantové aktivity, do kterých se muzejní pracovníci v uplynulých letech aktivně zapojili. Návštěvníci si poprvé budou moci prohlédnout i nejnovější přírůstek zoologických sbírek – dermoplastický preparát vlka obecného, který bude po ukončení výstavy trvale přemístěn do přírodovědných expozic. Výstava bude pro veřejnost otevřena v pátek 13. října v prostorách Muzejní půdy na Masarykově nám. 57/58 a je součástí nabídky jihlavského muzea také pro celostátně pořádanou akci Týden vědy od 6. - 10. listopadu. Prohlédnout si ji bude možné do 12. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Slabikáře celého světa

18. 10. 2017 - Od 27. září budou mít návštěvníci jihlavského muzea možnost zhlédnout pozoruhodnou sbírku slabikářů. Slabikář je velmi důležitá záležitost – je to první kniha dítěte, která pro něj při jeho vstupu do školy po celý první školní rok zůstává bránou ke vzdělání. Ing. Zdeňka Markovičová z Vyškova se ke sbírání slabikářů dostala díky své vojenské kariéře. V letech 2002 a 2003/2004 působila jako analytička skupiny Civilně vojenské spolupráce v Kosovu a právě tam si na památku zakoupila svůj první slabikář „Abetare“, který se stal „základním kamenem“ její sbírky. Sbírku začala postupně doplňovat, slabikáře získává nákupem na internetu, na aukcích, v antikvariátech, přímo z nakladatelství, od známých nebo od kolegů sběratelů. Je členkou mezinárodní skupiny Reading Primers Special Interest Group (skupina zajímající se o slabikáře) a také Klubu sběratelů kuriozit. Její sbírka v současné době čítá přes 250 slabikářů ze všech koutů světa. Nejvíce zastoupené jsou samozřejmě slabikáře české, nejstarší je z přelomu 19. a 20. století. Přijďte porovnat slabikáře vašich prababiček a babiček nejen s těmi současnými, ale i s těmi, ze kterých se učí děti v Afghánistánu, Arménii, Belgii, Bělorusku, Bulharsku, Číně, Dánsku, Egyptě, Estonsku, Finsku, Francii, Gruzii, Indii, Iránu, Japonsku… Výstava v prostoru velkého výstavního sálu potrvá do 19. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Putování za předky

18. 10. 2017 - Výstava srozumitelnou a přitažlivou formou seznamuje širokou veřejnost s pomocnými vědami historickými, jakými jsou genealogie a heraldika. Na řadě výstavních panelů nabízí ukázky archivních záznamů o předcích, které návštěvníka chronologicky provedou od současnosti až k minulosti a umožní mu sledovat vytvoření rodové posloupnosti. Seznámí se s vyobrazením rodokmenu i se zpracováním rodových kronik, které jsou vrcholem dlouholeté trpělivé práce rodopisného badatele. Rodopisná část je bohatě doprovázena výstavkou krásně vypracovaných erbů. Uvedením výstavy bude přednáška genealožky Heleny Voldánové nazvaná Rodopis – koníček na celý život, která se koná v úterý 26. září 2017 v 17:00 v malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. Projekt: PhDr. Jan Podhola a Helena Voldánová Realizace: Helena Voldánová Heraldické kresby: Stanislav Kasík, člen ČGHS, Roudnice nad Labem, Mgr. Karel Chobot, člen ČGHS, Udlice, Ing. Jan Oulík, člen ČGHS, Praha, Ing. Arnošt Drozd, člen ČGHS, Praha a Zdeněk Chramosta, člen ČGHS. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Baroko

18. 10. 2017 - Rok 2017 byl vyhlášen rokem baroka. Proto v době od 8. září do 19. listopadu nabídne Muzeum Vysočiny Jihlava v malém výstavním sále ve spolupráci se Státním okresním archivem v Jihlavě svým návštěvníkům výstavu s názvem Baroko, která přiblíží život v Jihlavě i samotnou podobu města v 17. a 18. století. Výstava nepřinese jen samotné vysvětlení pojmu „baroko“ a základní informace o jeho charakteristických rysech. Objeví se tu řada zajímavostí o jihlavských barokních architektonických památkách, o tehdejším malířství, sochařství, o pohřbívání a samozřejmě také o dobových poměrech a politické situaci. Na výstavě budou k vidění dvojrozměrné i trojrozměrné předměty. Jihlavský archiv ze svých fondů zapůjčí listiny, kroniky a další archiválie, muzeum ze svých sbírek vystaví nábytek, obrazy, sklo, cín, porcelán, církevní a jiné předměty. Výstavu doprovodí také přednáška Mgr. Davida Zimoly o pohřbívání v době baroka. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Modely Emanuela Hody ve skleněných lahvích

8. 6. 2017 - „Na světě je mnoho krásných věcí. Aby se na ně neprášilo, zavírám je do lahví.“ /Emanuel Hoda/ Od 15. června do 30. července budou mít návštěvníci jihlavského muzea možnost v prostoru malého výstavního sálu zhlédnout výstavu Modely Emanuela Hody ve skleněných lahvích. Emanuel Hoda se ke stavbě modelů do skleněných lahví dostal úplnou náhodou – v roce 1991, poté co se s kamarády vsadil, že dokáže do vnitřku lahve umístit vývrtku na zátky. Podařilo se a pak začal vyrábět modely hlavně podle toho, jaké zájmy měli kamarádi nebo známí, pro které lahve jako dárek vytvářel. Každý takový exemplář má ještě kopii uloženou ve sbírce, která v současné době čítá okolo 200 kusů. Při procesu výroby lahví je nejdůležitější prvotní nápad – každý model je v podstatě vývojový typ a velmi záleží na složitosti modelu. Model musí být konstruován tak, aby každý dílek prošel hrdlem, které má většinou průměr 17 mm. Podle toho, o jaký model jde, používá jako materiál hlavně dřevo, překližku, špejle, párátka, špendlíky, drátky, papír a nitky. Modely vytváří běžně dostupnými nástroji, hlavně ruční lupenkovou pilkou, rašplemi, pilníky a smirkovým plátnem. Pomocí pinzet, napichovátek a speciálních pomůcek, které si sám vymýšlí a vyrábí, zhotovuje své modely, které lepí hlavně disperzními lepidly. V průměru trvá výroba složitějšího modelu, třeba motokrosové motorky, okolo 50 hodin. Mezi lahvemi jsou i kuriozity, například kolotoč, který se otáčením zátky točí uvnitř lahve. Modely ve skleněných lahvích Emanuela Hody jsou rozeseté po celém světě – putovaly do Polska, Itálie, Belgie, Austrálie, Německa, na Kypr i do USA. Přijďte se podívat a budete překvapeni, co vše se může vejít do jedné skleněné lahve. Unikátní výstava 179 lahví bude k vidění pouze do 30. července! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Bohumila Sarnová-Horková "70"

8. 6. 2017 - Bohumila Sarnová-Horková „70“ 9. 6. – 30. 7. 2017 V Muzeu Vysočiny Jihlava bude ve čtvrtek 8. června 2017 v 17 hodin vernisáží zahájena výstava Bohumily Sarnové-Horkové. Retrospektivní výstava je dárkem k autorčinu kulatému životnímu jubileu. Na svém kontě má dosud čtyřicet tři samostatných a devět kolektivních výstav. Návštěvníkům tentokrát představí nejen svá výtvarná díla, ale i tvorbu literární. K malbě snových a poetických námětů, prezentovaných na několika desítkách obrazů, používá olejové a akvarelové barvy, maluje i akrylem. Ilustruje svou vlastní tvorbu, poezii pro děti i dospělé a je rovněž autorkou řady fejetonů, esejí a autorských recitálů. Uvést musíme i její divadelní produkci, kde je nejen autorkou, účinkující, ale zároveň i scénografkou a návrhářkou kostýmů. Za svou všestrannou uměleckou výtvarnou a literární činnost je nositelkou ceny Unie českých spisovatelů. 28. ledna letošního roku oslavila paní Bohumila Sarnová-Horková 70. narozeniny, nazvala tudíž výstavu velmi stručně a výstižně „70“. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Koncert - Od gotiky po baroko

8. 6. 2017 - V pátek 16. června se od 18:00 v Kongresovém sále jihlavského hotelu Gustav Mahler uskuteční koncert s názvem Od gotiky po baroko. V podání severočeského souboru SoliDeo zazní koncertní program s podílem vokální hudby české, latinské, italské a španělské. Dramaturgie koncertu je zaměřena na představení co největšího počtu dobových hudebních nástrojů. Koncert rozhodně zaujme svou pestrostí – každá další skladba je hrána na jiné hudební nástroje. Soubor SoliDeo vznikl v roce 1998 a specializuje se na interpretaci instrumentální a vokální hudby gotické, renesanční a barokní. Koncertní provádění skladeb období 12. – první poloviny 18. století se stává autentičtější a posluchačsky zajímavější i díky využití dobových hudebních nástrojů. Posluchači se tak dostává hodnověrný sluchový i zrakový obraz prováděných skladeb. Každou skladbu interpreti zajímavě uvedou a slovem představí i své nevšední hudební nástroje. Soubor vystupuje v dobových kutnách, které ještě podtrhují snahu umělců co nejvěrněji zprostředkovat hudbu historicky vzdálenou, ovšem posluchačovu uchu i srdci docela blízkou a srozumitelnou. Jste srdečně zváni! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kaktusy a sukulenty

22. 5. 2017 - Tradiční prodejní výstava pěstitelů kaktusů a sukulentů (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Stroj času

22. 5. 2017 - 24. 3. – 18. 6. 2017 "Bez vitrín a pouček, vezmi všechno do ruček! Aneb sekni, bouchni, pohřbi, spleť, nazuj… Interaktivní archeologická výstava, na které není zakázáno dotýkat se exponátů, ale naopak přikázáno vše vlastnoručně vyzkoušet! Zajímá vás, jak řezaly pravěké kamenné nože a zda je vůbec možné pokácet strom kamennou sekerou? Jak namáhavé asi bylo namlet si ručně hrst mouky? Nebo si jen utkat pruh látky, abyste v zimě nezmrzli? Víte, jak fungoval nejstarší soustruh? Prošli jste se někdy ve středověkých botách po kamenné podlaze? Víte, jak vypadá opravdový pergamen? A zvládli byste vytvořit iluminaci jako z pravé kroniky? Napadlo vás někdy, jak pracné bylo ručně razit mince? Nebo vyrobit pevnou, dobře padnoucí zbroj spojením tisíce drobných kroužků? Znáte ten pocit, když v ruce třímáte meč a štít? A co teprve vydat se s nimi na cestu do Valhally? A jaké by bylo stát se středověkým rytířem, který svým dřevcem v turnaji sráží jednoho soka za druhým? Trefili byste vůbec svůj cíl ze hřbetu koně? Přijďte do jihlavského muzea a přeneste se na chvíli pomocí stroje času do minulosti, znovu zakusit věci dávno zapomenuté… Pozor, vše na vlastní nebezpečí (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Muzejní a galerijní noc 2017

22. 5. 2017 - V pátek 26. května se ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě uskuteční Muzejní a galerijní noc 2017. Letošní muzejní noc zahájí vokálně-instrumentální soubor La Via s dobovými písněmi z různých koutů staré Evropy. Následovat bude komentovaná prohlídka interaktivní archeologické výstavy Stroj času. Tentokrát je komentované prohlídce ponechán dostatek času, protože příchozí si budou moci vše vyzkoušet na vlastní kůži, jak už tomu napovídá poměrně akční anotace výstavy – „Sekni, bouchni, pohřbi, spleť, nazuj…“ A jako bonus bude předvedeno i dobové oblékání do zbroje – zajišťují členové spolku pro historické vojenství a živou historii Doba Karlova. Zájemci od 8 do 100 let budou mít možnost naučit se s Mgr. Silvií Čermákovou jednoduchou knižní vazbu a vytvořit si vlastní ex libris. Kapacita dílny je maximálně 20 osob, místo je třeba si zajistit objednávkou na oberreiterova@muzeum.ji.cz. Od 19:30 opět zazní pásmo dobových písní v podání přibyslavského hudebního seskupení La Via. Ve 20:00 začíná přednáška archeologa jihlavského muzea Mgr. Aleše Hocha s názvem Archeologie – věda pravěká či moderní? A ve 21:00 se návštěvníci mohou těšit na autorské čtení zoologa Pavla Bezděčky na dobrou noc. Muzejní noc jako tradičně ukončí ohňová show na Masarykově náměstí v podání Umělecké skupiny Fajro z Polné. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva Domu Gustava Mahlera s výstavou Bratři Foersterovi – umělci tónu, slova i palety a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Česká astronomická společnost pobočka Vysočina. I v letošním roce budou mít návštěvníci Muzejní a galerijní noci možnost navštívit Jihlavské podzemí, a to v každou celou hodinu od 17:00 do 20:00. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Střípky z dějin astronomie III.

17. 2. 2017 - V poslední díle seriálu Střípky z dějin astronomie se Ing. Martin Kotěra z Astronomického klubu Pelhřimov bude věnovat období od vynálezu dalekohledu až do konce 19. století. Krom toho se v přednášce zaměří i na významné ženy v astronomii. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Přednáška: Skoro všechno o ZOO

17. 2. 2017 - Přednáška Ing. Elišky Kubíkové, ředitelky jihlavské ZOO, se uskuteční v rámci stejnojmenné výstavy připravené k 60. výročí založení jihlavské ZOO v muzejním Malovaném sále v úterý 28. února od 17:00 (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Skoro všechno o ZOO

6. 2. 2017 - Již od středy 8. února bude v Muzeu Vysočiny Jihlava k vidění speciální výstava k 60. výročí založení jihlavské zoo nazvaná „SKORO VŠECHNO O ZOO“. Pro návštěvníky bude otevřena od 8. února do 2. dubna 2017 každý den kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin. Výstava o zoo bude nejen pro pamětníky, ale skutečně pro celou rodinu! Součástí expozice budou nové i historické informace o zoo, spousta pohlednic, plakátů, trojrozměrné exponáty, nebo třeba ukázka veterinárních nástrojů. Děti navíc jistě ocení i hrací koutek. Všichni návštěvníci pak budou moci soutěžit o roční permanentku do Zoo Jihlava ve hře „Dětská stopa“, nebo ve fotosoutěži, která bude v souvislosti s výstavou probíhat. Součástí výstavy bude 28. února 2017 od 17 hodin i stejnojmenná přednáška „SKORO VČECHNO O ZOO“. Nejen o historii zoo bude v malovaném sále Muzea Vysočiny vyprávět Ing. Eliška Kubíková, ředitelka jihlavské zoo. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hic sunt leones

6. 2. 2017 - Od 3. února do 26. března 2017 bude v jihlavském muzeu otevřena výstava fotografií nazvaná Hic sunt leones, Národní parky Keni očima zoologa. Jejím autorem je známý zoolog a popularizátor RNDr. Miloš Anděra, CSc., zaměstnanec Národního muzea v Praze. Miloš Anděra (*1947) vystudoval systematickou zoologii obratlovců na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a po deseti letech na tehdejší katedře zoologie nastoupil do Národního muzea v Praze, kde působí dodnes. V období 1988–2002 zastával funkci vedoucího zoologického oddělení a krátce i zástupce ředitele Přírodovědeckého muzea NM. Řadu let se věnoval i pedagogické činnosti, přednášel na Přírodovědecké fakultě UK a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho profesní zájem se soustřeďuje zejména na zoogeografii, ekologii, biologii a ochranářskou problematiku savců, zvláště pak drobných forem – hmyzožravců, netopýrů a hlodavců. Publikoval téměř 100 vědeckých prací a řadu monografií. Výraznou měrou přispěl zejména k mapování výskytu našich savců a sledování změn v jejich rozšíření. Výsledky dokumentující vývoj naší savčí zvířeny zúročil jako hlavní autor i editor v unikátní devítidílné řadě monografií Atlasu rozšíření savců v České republice (1995–2007) a následně ve spolupráci s J. Gaislerem v knize Savci České republiky (2012). V rámci své specializace se podílel i na mezinárodních (evropských) mapovacích projektech. Za výsledky vědecké práce získal v roce 2008 Cenu ministra životního prostředí ČR. Je také autorem mnoha populárně naučných článků (např. v časopisech Živa, Vesmír, Ochrana přírody) a dvou desítek knih (či kapitol do rozsáhlejších titulů), mimo jiné Poznáváme naše savce (spoluautor I. Horáček, 1982, 2005), Vyhubená zvířata (1998), Ohrožená zvířata (1998), Naši netopýři (2015) aj. Jako editor stál u zrodu dvanáctidílné encyklopedie Svět zvířat, za kterou získal výroční cenu nakladatelství Albatros (2001). Velkého úspěchu se dočkala Encyklopedie naší přírody (2000), její rozšířená verze Encyklopedie evropské přírody (2004) byla přeložena do více než 10 jazyků. Je členem redakční rady časopisu Živa a nakladatelství Academia. Nedílnou součástí jeho tvorby je příprava různých výstavních projektů v Národním muzeu i jinde (Voda a život, Nejsme na planetě sami – ježek, Neznámý svět drobných savců, Cesta Severem a naposledy expozice Archa Noemova aj.), bohatá je i jeho přednášková činnost. V posledních letech se hodně věnuje fotografování (zejména savců a krajiny). (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hudba v myšlenkách Masarykových

6. 2. 2017 - 14. září uplyne 80 let od úmrtí prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Připomínkou tohoto výročí bude i premiéra koncertního pásma Hudba v myšlenkách Masarykových, které vytvořili Jindřich Macek a Jitka Baštová. V Malovaném sále jihlavského muzea zazní v podání akordeonu Jitky Baštové a loutny Jindřicha Macka hudba česká i slovenská doplněná průvodním slovem o T. G. Masarykovi. Posluchači vyslechnou jeho poselství, množství citátů a připomenou si významné události z jeho života. Prostor bude věnován hudbě klasické (A. Dvořák, L. Janáček, B. Martinů), ale i současné (P. Zagar, J. Macek, V. Trojan, J. Hartík). „Dovolte nám připomenout vybranou hudbu skladatelů od 19. století až po současnost společně s citacemi a životními mezníky „Prezidenta Osvoboditele“, významného Čecha, který je i dnes symbolem ideálů svobody a demokracie, souladu slov i činů.“ Koncert se uskuteční v Malovaném sále ve čtvrtek 16. února od 18:00, vstupné je 50 a 70 Kč. Předprodej vstupenek zahájen 1. února, vstupenky jsou k dispozici na pokladně muzea, rezervace možná na mailu oberreiterova@muzeum.ji.cz. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mechorosty - Latimérie mezi rostlinami

25. 1. 2017 - V termínu od 26. ledna do 12. března bude v prostorách Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí zpřístupněna výstava Mechorosty - Latimérie mezi rostlinami. Poutavou formou návštěvníky zavede do světa často přehlížených drobných rostlinek, jejichž krásu je nutné zkoumat s lupou v ruce či pod mikroskopem. Podtitul výstavy zároveň upozorňuje na starobylý původ této skupiny organismů. Krásu opomíjeného světa mechorostů je možné obdivovat na stovce uměleckých makro i mikrofotografií Štěpána Kovala, který patří k evropské fotografické špičce specializující se na tuto skupinu. Pro ty zvídavé a školou povinné je připraveno několik panelů se základními informacemi o jejich životním cyklu, stavbě těla, významu v přírodě i pro člověka či o historii zkoumání. Své nové poznatky pak mohou návštěvníci využít při zodpovídání všetečných otázek prostřednictvím interaktivních boxů. Děti pak jistě zaujmou pokusy vysvětlující hospodaření mechů a rašeliníků s vodou. Výstava byla vytvořena pracovníky Vlastivědného muzea v Olomouci pod vedením Mgr. Moniky Kyselé. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kdo si hraje, ovládá

2. 11. 2016 - Výstava zapůjčená ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti a od firmy Astra, spol. s r. o. Uherský Brod představuje v současnosti nejdokonalejší modely na dálkové ovládání (RC modely), ať už jde o auta, lodě, letadla, vrtulníky či drony. K vidění bude například superrychlé auto, které dokáže zrychlit z 0 na160 km/h za 4,92 sekundy a vyvinout maximální rychlost přes 160 km/h, největší RC loď, nejlehčí bezpádlový vrtulník o hmotnosti pouhých 29 g nebo důmyslný profesionální dron pro natáčení videí a vytváření fotografií vybavený antikolizním systémem. Návštěvníci si mohou vyzkoušet simulátor letu, stát se pilotem na autodráze, zazávodit si s vlastním autíčkem, zahrát si řadu her a také zhlédnout videa, na nichž uvidí modely v provozu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Týden vědy v jihlavském muzeu

2. 11. 2016 - V letošním roce se naše muzeum poprvé připojí k Týdnu vědy a techniky Akademie věd ČR. Tento největší vědecký festival v České republice probíhá každoročně na začátku listopadu. Motto letošního, již šestnáctého, ročníku zní Za hranice známého. Široká veřejnost bude mít možnost navštívit výzkumná pracoviště AV ČR a významných partnerských organizací, dále řadu přednášek, výstav, vědeckých kaváren, seminářů, promítání filmů, divadel, science show, exkurzí a mnoha dalších akcí. V Muzeu Vysočiny Jihlava se Týden vědy a techniky uskuteční ve dnech 7. - 11. listopadu. Každý den představí svou činnost jedno oddělení muzea, pátek bude patřit hostům. Dopoledne budou věnována žákům základních a studentům středních škol (účast na programech pouze na objednání), odpoledne se budou odehrávat ve znamení komentovaných prohlídek a vědeckých kaváren. Zajímavým experimentem bude čtvrteční Muzejní přednáškomat, jehož téma vyberou sami návštěvníci muzea při internetovém hlasování (viz http://muzeum.ji.cz ). Součástí vědeckého festivalu bude i otevření výstavy RC modelů Kdo si hraje, ovládá, která vznikla ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti ve spolupráci s firmou Astra Uherský Brod, spol. s r. o. Vstup na veškeré akce v rámci Týdne vědy je zdarma! Podrobný program Týdne vědy a techniky na http://www.tydenvedy.cz./ (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tropy v Jihlavě

2. 11. 2016 - Na výstavě, která alespoň přeneseně vrátí do Jihlavy slunečné dny, barvy a vůně léta, se sešli tři zdánlivě nesourodí spoluautoři: profesionální výtvarnice a pedagožka Alice Waisserová, která již šestnáct let vyučuje výtvarnou výchovu a grafický design na jihlavské SUŠG, dále pak Lubomír Kerndl, třebíčský tiskař, designér a výtvarník, známý zejména v surrealistických kruzích pod pseudonymem Lukern a třetím autorem je Pavel Bezděčka, jihlavský zoolog, cestovatel a amatérský výtvarník. Všechny tři spojuje vedle tvůrčího úsilí i hluboký vztah k barvám, vůním, krajinám a přírodě tropů. Své vzpomínky z cest po Peru, Venezuele, Mexiku, Srí Lance, Mauriciu, Keni…, stejně jako své tropické fantazie a touhy vložili, každý po svém, do kolekce obrazů a skulptur nazvané „Tropy v Jihlavě“. Výstava byla zahájena vernisáží v úterý 18. října 2016 v 17 hodin a otevřena bude od 19. října do 4. prosince 2016, a to tradičně ve výstavní budově Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově náměstí 57/58. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Drahé kameny Českomoravské vrchoviny

2. 11. 2016 - Českomoravská vrchovina je profesionálům i laikům dobře známá svou přírodní rozmanitostí a bohatstvím. Také geologická pestrost, množství ložisek a výskytů nerostných surovin i mineralogických (sběratelských) lokalit je pro Českomoravskou vrchovinu typická. Jen málokdo už ale ví, že Českomoravská vrchovina je také územím, na kterém se v neobvyklé míře vyskytují různé typy drahých kamenů. Kamenů, které byly a stále jsou úspěšně získávány a zpracovávány do šperkové podoby řadou „amatérů“ i profesionálních brusičů a výtvarníků. Výstava si klade za cíl provést zájemce světem drahých kamenů Českomoravské vrchoviny – ukázat jejich přírodní zdroje, formy výskytu, lokality i možnosti a formy jejich šperkového zpracování. Vystaveny jsou nerosty, částečně zpracovaná drahokamová surovina i šperky a ozdobné předměty – řada ukázek je zcela unikátní a nebyla dosud nikdy veřejně vystavena. Autoři výstavy se inspirovali celoživotním publikačním, sběratelským, dokumentačním a výzkumným dílem RNDr. Ivana Mrázka a RNDr. Luboše Rejla: jejich sbírky jsou dnes součástí mineralogické sbírky Muzea Vysočiny Jihlava a jsou základem výstavy. Sbírku dr. Rejla získalo muzeum v letošním roce díky mimořádné podpoře svého zřizovatele Kraje Vysočina. Výstavu lze navštívit v malém výstavním sále od 29. září do 27. listopadu; doplněna bude komentovanou prohlídkou a přednáškou na téma drahé kameny, která se v rámci Týdne vědy uskuteční 8. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tribal Drift / Nekonečné putování

14. 6. 2016 - Tvorbu Ireny Wagnerové, která vstoupila na výtvarnou scénu v polovině 80. let, charakterizuje prolínání či spájení dvou vzájemně odlehlých okruhů – jsou to impulzy abstraktních tendencí, jako je skladebnost tvarů, práce s matérií barvy, procesuálnost malby samé na jedné straně, a impulzy spíše filozofujícího či literárního typu, jako je symbolika snu, zájem o mýty, na straně druhé. Malířka se pohybuje v abstraktní poloze. Využívá nejskromnějších prostředků – jednoduchého geometrického, avšak ručně psaného ornamentu. Tkaní takovéto síťové struktury lze vnímat symbolicky jako jakousi silně zhuštěnou koncepci kosmu a současně též v jeho očistné funkci (ornament jako vyvrácení tzv. horror vacui). Tribal – psaní nejjednoduššího ornamentu jako tvůrčí princip je přítomno už v pravěkém umění (autorka se zde vědomě inspiruje exotickým polynéským uměním), zároveň se tento princip vykazuje překvapivým potenciálem nevyčerpatelnosti (neopakovatelnosti), neboť i v takto minimalizovaných prostředcích je přítomna autorka komplexně, integrálně – čas je pojímán jako otázka přesmyček anebo kontrast – tj. možných příbuzností tzv. primitivního a civilizovaného člověka, jako otázka po dosažitelnosti vnitřní čistoty. Tribal drift – nekonečné putování, návrat k prapůvodnímu, okouzlení ornamentem, znakem, jeho symbolem. Návrat k přírodě, touha po čistotě. Velká matka, rodina, kmen. Starost o oheň, o domácí krb. V kontrastu k povrchnosti současného. Výstavu Ireny Wagnerové s názvem Tribal Drift / Nekonečné putování mohou návštěvníci zhlédnout v prostorách Kavárny Muzeum od 14. června do 24. července. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Archeologické výzkumy na Vysočině

14. 6. 2016 - Zveme Vás na již tradiční výstavu s názvem Archeologické výzkumy na Vysočině, která představí výsledky archeologického bádání v našem kraji. Zjistíte například, co ukrývají dávno zasypané studny, jak vypadala středověká náměstí měst na Vysočině, že velké keramické nádoby nesloužily v pravěku jen k uchovávání potravin, ale i něčeho zcela jiného, že pravěká skládka je vlastně poklad a že cizí neštěstí v minulosti, znamená štěstí archeologa v současnosti…samozřejmě je řeč o unikátním souboru více jak tří stovek zlatých a stříbrných mincí uložených do země v době třicetileté války. Výstava v prostoru malého výstavního sálu bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 16. června v 16:00 a potrvá do 11. září. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Noc na Karlštejně

14. 6. 2016 - Přijměte pozvání na známý muzikál Noc na Karlštějně, který se v prostorách parkánu u brány Matky Boží koná v pátek 24. června od 20:30. Divadelní představení se uskuteční ve spolupráci Muzea Vysočiny Jihlava a statutárního města Jihlava v rámci oslav 700. výročí narození císaře a krále Karla IV. V podání třešťských spolků - Divadelního souboru Karla Čapka a Skupiny historického šermu Hebrix zazní známá romantická hudební komedie, která měla premiéru v Třešti již v roce 2011 a derniéra tohoto velmi úspěšného představení je plánována na podzim opět v Třešti. Třešťští ochotníci za nastudování této klasiky získali v letošním roce 2. místo v anketě Zlatá jeřabina, kterou vyhlašuje Kraj Vysočina. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji na pokladně Muzea Vysočiny Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Petr Mirčev: Vidím atomy

27. 5. 2016 - V Muzeu Vysočiny Jihlava proběhne ve čtvrtek 2. června 2016 v 17 hodin vernisáž obrazů třešťského malíře Petra Mirčeva. Návštěvníci mohou zhlédnout výběr prací z let 2014–2015, většinou s tématem krajiny či pohledů do starých zapomenutých uliček měst. Autor sám se řadí k malířům staré doby, pro které bylo malířství spíše řemeslem. Snaží se rozvíjet krásu klasického stylu C. Moneta, A. Slavíčka, F. Hudečka. Cítí jemnou duchovní atmosféru v jednoduchosti motivů, dojímají ho obrazy Jana Zrzavého a ostatních symbolistů. Petr Mirčev maluje podle přírody a svých dojmů. Nesnaží se o nic zvláštního, hledá staré obyčejné věci, detaily, barvy - obrací se k duchovnímu světu v člověku. Jeho snahou je objevovat Boha v sobě i okolních věcech a přistupovat k životu s láskou. Výstava v prostorách muzejních arkád potrvá do 31. července 2016. Díla Petra Mirčeva doplní výběr obrazů mladé malířky Zuzany Rumlové. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Muzejní a galerijní noc 2016

12. 5. 2016 - Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě připravují na pátek 27. května Muzejní a galerijní noc 2016. V expoziční budově jihlavského muzea se od 17:00 uskuteční komentované prohlídky právě probíhajících výstav. Komentování výstavy Historická krajina Českomoravské vrchoviny. Osídlení od pravěku do sklonku středověku se zhostí Mgr. Petr Hrubý, Ph.D. a návštěvníky výstavy Karel IV. a jeho doba provede jeden z kurátorů, akad. mal. Martin Kos. Čas od 18:00 je vyhrazen dětem. Loutkové divadlo Emillion zahraje Perníkovou chaloupku, známý pohádkový příběh, pojatý zábavnou formou pro děti i dospělé. V horní části Masarykova náměstí představí od 18:30 Skupina historického šermu Hebrix z Třeště své gotické tance. V 19:00 začíná v Malovaném sále velmi zajímavá přednáška Mgr. Lenky Martínkové, Ph.D. z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích s názvem Karel IV. a (nejen) moravská města jako nástroj vládní politiky. Od 20:30 zopakují své gotické tance členové Skupiny historického šermu Hebrix z Třeště. Do 20:30 budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si expozice jihlavského muzea a výstavu fotografií Vladimíra Vojíře Melancholie severu v prostoru muzejních arkád. Ve 21:00 zahájí v expoziční budově poutavé autorské čtení zoolog jihlavského muzea Pavel Bezděčka. I letos se návštěvníci mohou těšit na tradiční ohňovou show na Masarykově náměstí v podání Umělecké skupiny Fajro z Polné. Ohňovou show však letošní muzejní noc nekončí – Statutární město Jihlava zajistilo promítání známého muzikálu Noc na Karlštejně v prostoru před morovým sloupem. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera s výstavou Mahler 15 připravenou k patnáctému výročí festivalu Hudba tisíců, a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Česká astronomická společnost pobočka Vysočina. V letošním roce budou mít návštěvníci Muzejní a galerijní noci opět možnost navštívit Jihlavské podzemí, a to v každou celou hodinu od 17:00 do 20:00. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Karel IV. a jeho doba

12. 5. 2016 - Doba císaře Karla IV. v dokumentech a památkách - výstava k 700. výročí jeho narození ve spolupráci se Státním okresním archivem Jihlava. K letošnímu sedmistému výročí narození císaře Karla IV., nejvýznamnějšího lucemburského panovníka na českém trůně, připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci se Státním okresním archivem výstavu, která má za úkol připomenout nejen tuto vekou osobnost, ale i ostatní členy rodu Lucemburků a období jejich panování. Návštěvníkům jsou předkládána zajímavá fakta o vládě Lucemburků v českých zemích, o nástupu Jana Lucemburského na český trůn, o mládí Karla IV. a jeho panování jako krále římského a českého a poté jako císaře římského. Připomenuty jsou samozřejmě též Karlovy manželky, sourozenci a další pokrevní příbuzní. K jádru významných skutečností jdou texty o kanceláři a písemnostech Karla IV., jeho zakladatelském díle a odkazu dnešku. Velmi zajímavé jsou i nové poznatky o Jihlavě ve 14. století podle stavebně historických archeologických pramenů a archeologické nálezy z příslušného období. Výstava prezentuje výsledky výzkumů a archeologické nálezy pocházející z historického jádra města a jeho předměstí, které můžeme spojit s vrcholným středověkem, především však se čtrnáctým stoletím. Ze sbírek muzea jsou vybrány historické předměty - mince, kovové spony, hroty šipek či keramika. Ve spolupráci s historickými, uměnovědnými a přírodovědnými obory podává archeologické bádání plastický obraz života středověkých obyvatel Jihlavy ve 14. století a autoři výstavy jej zprostředkovávají dnešnímu modernímu nebo chcete-li postmodernímu člověku, jehož život plyne v úplně jiném rytmu, než tomu bylo před sedmi sty lety v době Karla IV. Státní okresní archiv Jihlava vystavuje velice zajímavé archiválie týkající se města Jihlavy. Návštěvníci mohou výjimečně vidět originály listin, vydaných Janem Lucemburským a Karlem jako markrabětem moravským, králem a císařem Karlem IV., dále listiny vydané městem Jihlavou, jihlavskými měšťany a jinými osobnostmi a osobami. Při této příležitosti na chvíli opustí prostory Státního okresního archivu i jedna Jihlavská městská kniha ze 14. století. Výstavu v jejím průběhu doplní dvě odborné přednášky. První se uskuteční 31. května - Jihlavu v době Karla IV. z pohledu archeologie posluchačům přiblíží Mgr. David Zimola a Mgr. Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava. Druhá přednáška, pojednávající o dnech všedních i svátečních v době Karla IV., se uskuteční 7. června a přednese ji Mgr. Pavel Macků z referátu archeologie NPÚ Telč. V rámci karlovských oslav pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava Slavnostní večer k 700. výročí narození císaře a krále Karla IV., který se uskuteční v jihlavském kostele Povýšení sv. Kříže 13. května od 19:00. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Z kavárny i odjinud (podruhé)

5. 4. 2016 - Po třech letech se v muzejní kavárně opět představí skupina výtvarníků, které i přes věkové rozdíly a různé profese váže upřímné kamarádství a společný zájem o výtvarné umění. Vedle cvičení na grafické škole společně vyjíždějí na plenéry a jiné výtvarné akce a také se pravidelně scházejí v muzejní kavárně, kde tvoří portréty návštěvníků kavárny i jiná dílka. Oproti jejich první výstavě v roce 2013 se letos představí souborem skic, akvarelů a pastelů hned šest autorů – akademické malířky Jana Šimáčková a Alice Waisserová, dále Petr Kolros, Eva Plachá, Vlaďka Škrháková a Eva Horňáková. Výstava jejich prací bude přístupná od úterý 15. března do neděle 1. května 2016. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Historická krajina Českomoravské vrchoviny. Osídlení od pravěku po středověk

5. 4. 2016 - V letech 2013-2016 postupně realizuje Masarykova univerzita v Brně ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně, Archaiou Brno, o. p. s., Archeologickým ústavem AV ČR Brno a Muzeem Vysočiny Jihlava, p. o. grantový výzkumný projekt č. DF13P01OVV005 s názvem Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku (Historie krajiny). Součástí projektu je stejnojmenná výstava, která navazuje na již realizované výstavy Zaniklý svět středověkého hornictví (podzim 2015) a Zaniklé vesnice na Brtnicku – rozbor zaniklých středověkých sídel v lesním areálu Aleje (11/2015 – 2/2016). V rámci programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity (NAKI) tentokrát na větší výstavní ploše prezentujeme nejen výsledky archeologického bádání z období vrcholného středověku, ale také z pravěkých období od mladší doby kamenné po raný středověk a velmi cenné informace získané přírodovědnými metodami. Autorský kolektiv expozici rozdělil do několika navazujících oddílů podle jednotlivých cílů projektu. V úvodu se návštěvník seznámí s projektem, který je koncipován na základě úzké spolupráce archeologů s přírodovědci. Přírodovědný cíl prezentuje výsledky dendrochronologických výzkumů, zkoumání půd Vysočiny, makrozbytkových a pylových analýz, které podávají historický botanický obraz o vývoji krajiny a také o stopách lidské činnosti v krajině, jako bylo např. rozsáhlé odlesňování během středověku. Autoři oddílu s názvem „Pravěk“ se soustředili na výzkum jižních oblastí ČMV, kde můžeme doložit souvislé pravěké osídlení. Prezentovány jsou lokality od polohy Starý Zámek na katastru Suchohrdel u Znojma až po hradisko u Senorad (okr. Brno-venkov). Nechybí ani významná mohylová pohřebiště – např. mohylník ze starší doby železné u Mohelna. Výsledky archeologických výzkumů zaniklých středověkých vesnic na Jihlavsku představuje část výstavy s názvem „Středověké vesnice a jejich plužiny“. Na ni navazuje cíl s názvem feudální sídla s prezentací mapování a prospekce panských sídel – hradů, hrádků a tvrzí na Vysočině. Výstavu ukončuje oddíl zaměřený na archeologicko-přírodovědný výzkum zaniklých těžebních areálů v centrální části Českomoravské vrchoviny. Krátkodobá expozice Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku bude pro veřejnost otevřena ve čtvrtek 7. 4. 2016 v 17,00 hod. a potrvá do neděle 19. 6. 2016. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Melancholie severu

5. 4. 2016 - V jihlavském muzeu můžete od 1. dubna navštívit výstavu fotografií Vladimíra Vojíře s názvem Melancholie severu. Autor pro výstavu vybral část své arktické kolekce, která je věnována oblastem za severním polárním kruhem – Špicberkům, Lofotským ostrovům, Islandu či severnímu Norsku. Fotografování severních polárních oblastí se Vladimír Vojíř věnuje dlouhodobě. Uspořádal bezmála čtyřicet samostatných výstav v České republice a jednu kolektivní ve Stockholmu. Jeho fotografie pořízené klasickou technikou byly také publikovány a získal za ně řadu ocenění. Fotografie Vladimíra Vojíře z dalekého severu jsou trochu jiné, než ty, které můžeme běžně vidět. Asi vás neoslní úžasnými záběry na norské fjordy, nejsou plné slunce a modré oblohy jako propagační obrázky cestovních kanceláří. Osloví však svojí poetikou, melancholií, zasněností lofotských skal, drsnou krásou islandských plání nebo přímo černobílou grafikou ušpiněných ledovcových splazů na Špicberkách. Výstava potrvá v prostoru muzejních arkád až do 29. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Nonsens aneb smysl hledám v nesmyslu

5. 4. 2016 - Je to lehce úsměvná výstava těžko představitelných exponátů. Exponáty představují naprosto všední předměty a matérie, ovšem v souvislostech, které je třeba ještě pochopit. Více než stovka nesmyslných a kuriózních vynálezů a objektů zcela jistě pobaví každého návštěvníka. Určitě zaujmou Noční brýle proti slunci nebo tzv. Felliniho vidlička, vyžadující obratnosti a uměleckého mistrovství při navíjení špaget. Zaručený úspěch bude mít Volební urna pro předem prohrané volby nebo Univerzální trojkladívko, vhodné pro jemnou, střední i hrubou práci či třeba Brýle pro číšníka. Muzikanty zaujme Heligonet – soustrojí pro hru na dechový nástroj bez dechu nebo Trumpeta v úpravě pro zasílání listovní poštou; hospodyňky zase ocení Newtonův gravitační louskáček na ořechy. Cyklisty nadchnou zvláštní dvojkola určená manželským dvojicím v různých vztahových situacích. Mnohé z exponátů je možno hrdě zařadit do kategorie Vynálezy, které nezměnily svět! Autorem výstavy je Společnost Za Veselí veselejší (založená a vedená akademickým sochařem Vladimírem Grošem), na jejímž kontě jsou dnes již desítky recesních a veselých akcí – výstav, oživlých sousoší, odhalování pamětních desek, rekonstrukcí historických událostí apod. Výstava prostě s velkou dávkou humoru hledá smysl v nesmyslu a nabízí návštěvníkům, aby zde spolu s tvůrci hledali a nacházeli to, co je na nesmyslných věcech zajímavé a krásné. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Vidět s úsměvem

28. 1. 2016 - Středisko rané péče SPRP, pobočka Brno ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava Vás zve na výstavu Vidět s úsměvem, která se v malém výstavním sále jihlavského muzea uskuteční od 11. února do 3. dubna. Narození dítěte rodině nastává radostné období naplněné očekáváním a plánováním budoucnosti. Ale někdy se stane, že je všechno trochu jinak – u miminka se projeví závažné zdravotní postižení. Pro rodinu je to v prvních chvílích velká rána, život se jim během okamžiku obrátí naruby. Raná péče nabízí takové rodině podporu odbornou i lidskou… Výstava představí veřejnosti, co je to vůbec raná péče, jaké byly začátky této služby, jakou podporu dávají poradkyně rané péče rodině s dítětem se zrakovým nebo kombinovaným postižením a jaké pomůcky se používají ke stimulaci zraku a k celkové podpoře vývoje dítěte. Také bude možné vidět i miniparavanovou výstavu, která přímo ukazuje příběhy rodin rané péče a jejich krásné rukodělné výrobky. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Fotografie studentů OZS Jihlava

28. 1. 2016 - Na výstavě v prostorách Kavárny Muzeum jsou prezentovány fotografie studentů 1., 2. a 3. ročníku oboru Fotografie a multimédia OZS Jihlava (Obchodní akademie, Střední zdravotnická škola, Střední odborná škola služeb a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Jihlava). Protože se výstava koná v prostředí provoněném kávou, rozhodli se studenti využít kávu jako základní motiv. Pro vytvoření zajímavé fotografie je zásadní nápad, fantazie a originalita. Při tvorbě zátiší či portrétu s kávou se studenti snažili o kompoziční řešení fotografie a správné nasvětlení dané scény. Bylo třeba také vybrat vhodný objektiv a stanovit správnou expozici vzhledem k postavené scéně a způsobu nasvětlení. Tato výstava je vlastně velkou hrou skládání rozličných předmětů do zvláště zajímavých, oku lahodících kompozicí a také hrou se světelnými zdroji, s jejichž pomocí se dotváří atmosféra a náboj sdělení vytvářeného zátiší. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kde rostou naše endemity

28. 1. 2016 - Od 4. února do 27. března 2016 bude v Muzeu Vysočiny Jihlava, p. o. na Masarykově náměstí v prostoru arkád k vidění výstava nazvaná „Kde rostou naše endemity“. Na 20 panelech se zvídavý návštěvník dozví, co to ten endemit vlastně je, jak vzniká, jak dlouho jeho vznik může trvat a čím může být způsobem či naopak ohrožen. Samotným jádrem výstavy, jak už vyplývá z jejího názvu, je představení rostlinných endemitů České republiky a jejich míst výskytu. Výstavu připravila Přírodovědná společnost se svým internetovým magazínem Botany.cz. Autorem textů je botanik brněnského Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity doc. Vít Grulich, kterého jste již v Muzeu Vysočiny Jihlava mohli vidět na přednáškách z jeho botanických cest po světě. Autory fotografií jsou členové Botany.cz a celou výstavu pak podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR. Zdarma je k dispozici katalog výstavy. Jedná se o brožuru o 64 stranách s podrobnějšími textovými informacemi o endemismu v rostlinné říši. Po zhlédnutí výstavy by měli návštěvníci správně odpovědět i na otázku: Rostou na Českomoravské vrchovině nějaké ty endemity? (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Za dámu

28. 1. 2016 - Za dámu by si občas přála být mnohá žena. Ne vždycky se k tomu ale najde vhodná doba, situace, příležitost. Těžko si představit údernici jako dámu! Ale ani shon, povinnosti, bídná doba, ani vlezlá všudypřítomná reklama toho, co určitě musíte mít, abyste byli „in“, vám nemůže vzít snění. Jaké to bylo a jaké by to bylo, kdyby… Paní Magda Růžičková je nadšenou sběratelkou dámských doplňků a šatů a také jednou z těch, které si občas najdou příležitost stát se dámou z minulosti. Své kousky si obléká a zúčastňuje se slavností a jiných historizujících příležitostí. Sbírku jihlavskému muzeu zapůjčila a ta je spolu s odbornými doprovodnými texty paní PhDr. Ludmily Růženecké v muzeu prezentována v čistě dámském pojetí. V tvůrčí spolupráci výtvarnic Martiny Doležalové, Sylvy Holendové, Pavly Lajtkepové a kurátorky vznikl ve výstavním sále střípek 1. republiky pro dámy. Kabelky a pokrývky hlavy jsou sice v přesile, ale zdaleka nejen ony potěší každou ženu a oddávat se snění mohou samozřejmě i v doprovodu pánů. Výstava je k vidění od 29. ledna do velikonočního pondělí 28. března 2016 ve velkém výstavním sále v budově Masarykovo nám. 57/58. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Obrazy - básně - život

14. 12. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava nabídne návštěvníkům Kavárny Muzeum od 1. prosince výstavu z originální tvorby Klaudie Šindelářové pod názvem Obrazy – Básně – Život. Klaudie Šindelářová je svojí tvorbou spojená s městem Olomouc, ale s jejími pracemi se můžete pod značkou Sign Nature (www.sign-nature.net) setkat i na řadě jiných míst. Tvoří svébytnou technikou, při které spojuje autorské fotografie bez úprav a retuší s malbou či kresbou a s různými přírodními materiály, např. s kameny, polodrahokamy či s vlastní keramikou. Sama autorka o své práci říká: „Obrazy "Z říše harmonie" tvořím vždy jen v dobrém rozpoložení a přeji si, aby byly pohlazením pro duši, aby dávaly klid a radost… Aby si při pohledu na ně člověk vždy uvědomil, že svět a příroda kolem nás jsou úžasné a život stojí za to žít… Abychom se v ruchu a chaosu mediálního světa, který nám ukazuje často jen negativní děje, neztratili sami sobě a své duši… Abychom nezapomněli ocenit krásu, která je všude kolem nás… Pak budeme šťastní…“ Zda se autorce její přání plní, mohou hosté Kavárny Muzeum při pohledu na zde vystavené práce posoudit sami až do 31. ledna 2016, kdy výstava Obrazy – Básně – Život končí. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia natura 2015

14. 12. 2015 - Do dvanáctého ročníku fotosoutěže Photographia natura pořádané Muzeem Vysočiny Jihlava přišlo rekordních 422 fotografií od 89 autorů. Z toho bylo 25 studentů středních a vysokých škol a 9 žáků základních škol, kteří soutěž obeslali 43 a 10 snímky. Na letošní téma Voda je v prostorách muzejních arkád vystaveno 80 soutěžních snímků od 50 autorů. Výstava bude otevřena do 31. ledna 2016 a následně bude (již tradičně) zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Já bych chtěl mít tvé foto

14. 12. 2015 - Fotografie je již po mnoho let nedílnou součástí našeho života. Je to zázrak, který dokáže zastavit čas, zachytit střípek našeho života a uchovat to, co je pro nás důležité, na čem nám záleží a co milujeme. “Já bych chtěl mít tvé foto“ je název výstavy, která Vás zavede k prvním pokusům o zachycení a zvěčnění daného okamžiku. Muzeum Vysočiny Jihlava poprvé představí velmi vzácnou sbírku daguerrotypií, první v praxi používanou fotografickou techniku se zvláštním kouzlem zrcátkového obrazu. Její princip spočívá ve využití halogenidů stříbra jako světlocitlivé látky. Výsledný obraz se zviditelňoval působením par rtuti a byl tvořen částicemi amalgamu stříbra. Je zároveň pozitivem i negativem, záleží, pod jakým úhlem je daguerrotypie pozorována. Každá byla originálem, bez možnosti kopírování. Pro její vysokou cenu si ji mohli pořídit jen dobře situovaní lidé. Název nese podle oficiálního objevitele Louise Daguerra, který ji představil veřejnosti roku 1839. Za nejcennější vystavený exponát je považovaný rodinný portrét zhotovený akademickým malířem Janem Malochem v roce 1851. Za pozornost stojí i daguerrotypie se stereoskopickou úpravou, kdy prohlížením přes kukátko je vnímán prostorový efekt. Díky mistrnému zachycení kouzla okamžiku k nám i dnes po mnoha desetiletích promlouvají dávno zmizelé příběhy elegantních dam a noblesních pánů. Zvláštní atmosféra dýchne i ze scény dobového fotoateliéru. Návštěvník si tak může zapózovat před malovaným pozadím a pořídit si vlastní podobenku ve stylu předků. Vývoj techniky fotografie je prezentován také ukázkou fotografických přístrojů ze soukromé sbírky pana Pavla Linharta. Nejstaršímu exponátu je více než sto let. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Narodil se Ježíšek

14. 12. 2015 - Každoročním závěrem výstav v muzeu je obvykle výstava vánoční. Velmi úspěšné bývají betlémy, hračky, lidové tradice, případně kombinace všeho tak, aby se dostavila správná vánoční atmosféra. Letošní výstava je pojata zcela odlišně. „Narodil se Ježíšek“ pravděpodobně bude asociovat představu veselých a milých svátků, dárků, možná i trochu dětského vnímání kouzelného času, ale podtitul „křesťanské Vánoce“ naznačuje již něco specifičtějšího. Není málo těch, kteří nejen jako praktikující křesťané dobře vědí, co znamenala událost narození dítěte v betlémském chlévě. Pojetí ale cílí hlavně na ty návštěvníky, kteří si tradiční „svátky hojnosti“, jak byly nazývány ještě za mládí dnešních babiček, s nějakou skutečnou historickou událostí nespojují. Textová část výstavy jednoduše a srozumitelně popisuje příběh, který se traduje již po dvě tisíciletí a jenž má oporu v knize knih – Bibli, přičemž neopomíná ani pohanské svátky zimního slunovratu. Ze sbírkového fondu Muzea Vysočiny Jihlava vystavujeme artefakty, které jsou většinou po léta skryty v depozitářích. Obrazy a plastiky představují „aktéry“ dávného příběhu. Poprvé návštěvníci uvidí nenápadný dlouho přehlížený obraz u nás docela neobvyklého zpodobení kojící Madony a také obraz černé Madony. Velmi vzácným exponátem je sousoší Vyučování P. Marie, který zapůjčila Královská kanonie premonstrátů na Strahově z křestní kaple kostela sv. Jakuba. Na vernisáži promluví farář téhož kostela D.ThLic. Petr Božík. V úterý 15. prosince v 17 hodin začne přímo ve výstavním sále adventní beseda s Mgr. Františkem Tichým. A od dětí, ať už při návštěvách s rodiči nebo se školkou, případně školou, budeme shromažďovat maličké dárky pro Ježíška, pro něž je vyhrazen prostor v předsálí. Samozřejmě dárky vyrobené, namalované, klidně i s věnováním. Letošní muzejní Vánoce nejsou „veselé“ ani tradiční. Snaží se být pobídkou k zamyšlení v dnešní blahobytně přesycené materialistické době. A také k zamyšlení nad tím, které atributy nás řadí mezi země vyspělé kultury a jsou-li dostatečně chráněné před vnějším ohrožením jinými, podstatně razantnějšími vlivy. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Zaniklé vesnice na Brtnicku

14. 12. 2015 - Výstava Zaniklé vesnice na Brtnicku s podtitulem Rozbor zaniklých středověkých sídel v lesním areálu Aleje je součástí projektu Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku, Program aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity NAKI (č. projektu DF13P01OVV005). Zahájena bude v expoziční budově Muzea Vysočiny Jihlava na Masarykově nám. 57/58 ve čtvrtek 26. listopadu 2015 a potrvá do 28. 2. 2016. Výstavu připravila Jana Mazáčková z Ústavu archeologie a muzeologie FF MU Brno spolu s kolektivem spolupracovníků z Muzea Vysočiny Jihlava, p. o., Archai Brno, o. p. s. a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno. Prezentovány jsou výsledky archeologického výzkumu středověkých vesnic, které zanikly v lesním komplexu Aleje nedaleko Brtnice na Jihlavsku. Na patnácti panelech se návštěvník seznámí s metodami archeologicko-historických výzkumů zaniklých vesnic včetně jejich plužin a s využitím jejich výsledků pro historické bádání o vývoji vesnických sídel, podobách domů, hospodářských objektů a hmotné kultuře středověkého člověka. Ve vitrínách jsou vystaveny nálezy středověkých nástrojů pro práci na polích, součásti výstroje koně a vozů, zbraně, keramické nádoby a jiné artefakty související s životem zaniklých vesnic na Brtnicku. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Ta naše láska k divadlu - Horácké divadlo 1940-2015

25. 9. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Horáckým divadlem připravilo pro podzimní měsíce letošního roku originální výstavu věnovanou 75. výročí vzniku profesionální divadelní scény na Vysočině. Výstava nabídne návštěvníkům ve zkratce pohled na divadelní život ve městě Jihlavě od jeho počátků spojených se školským divadlem, připomene působení cestujících hereckých společností a zřízení divadelní budovy v roce 1850. V prostorách výstavní místnosti v přízemí expoziční budovy muzea se představí samotný vznik a rozvoj Horáckého divadla v uplynulých desetiletích. Na textových panelech doplněných řadou dobových fotografií a dalšími dokumenty se návštěvník bude moci seznámit s významnými momenty historie divadla, se zajímavými osobnostmi, které zásadním způsobem ovlivnily zdejší divadelní scénu – ať už z pozice ředitelů či herců a dalších tvůrčích pracovníků, a také s proměnami divadelních budov a jejich technického zázemí. Výstavní prostor nabídne možnost projít oponou a ocitnout se ve světě kulis, kostýmů, světel, rekvizit a líčidla. Součástí výstavy v prostorách muzejního mázhausu je rovněž seznámení s vnitřním chodem divadla, s tím, co všechno obnáší příprava a vlastní realizace divadelního představení a jaké zajímavé, ale oku diváka utajené umělecké a technické profese se na něm podílí. Výstava s názvem „Ta naše láska k divadlu – Horácké divadlo 1940-2015“ bude zahájena slavnostní vernisáží 1. října v 17 hodin a zájemci ji budou moci navštívit od 2. října do 15. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Fenomén Igráček

22. 9. 2015 - Interaktivní výstavu pro celou rodinu „Fenomén IGRÁČEK“ bude od září tohoto roku do ledna roku příštího hostit Muzeum Vysočiny Jihlava. V expoziční budově muzea na Masarykově náměstí se představí putovní výstava fenomenální figurky, vyráběné nedaleko Jihlavy, ve firmě EFKO v Novém Veselí. Vedle původních IGRÁČKŮ ze 70. a 80. let budou k vidění i nové figurky s moderními prvky a doplňky. Kromě toho se návštěvníci mohou těšit na netradiční vize designérů nebo zajímavosti z výroby figurky. Připravena je i soutěž o hodnotné ceny. Výstavu připravila společnost EFKO, český výrobce her a hraček, ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Božena Němcová: Babička

22. 9. 2015 - Snad každý z nás četl Babičku Boženy Němcové, ať už byla součástí povinné školní četby, či z vlastní vůle… Vrcholné dílo Boženy Němcové popisující idylický vesnický život v předminulém století vznikalo paradoxně v nejtěžších chvílích spisovatelčina života. Babička je jednou z nejvíce vydávaných knih u nás – vyšla již 379krát a byla přeložena do více jak třiceti jazyků. Právě v letošním roce si připomínáme 160 let od jejího prvního vydání, které pochází od nakladatele Jaroslava Pospíšila z Prahy. Jednalo se o čtyři sešity s jednoduchou obálkou. Druhé, již knižní vydání od litomyšlského nakladatele Antonína Augusty obdržela spisovatelka den před svým úmrtím. V prostorách muzejních arkád budou mít návštěvníci možnost od 18. září do 22. listopadu zhlédnout část ze soukromé sbírky výtisků Babiček. Sbírka malíře a novináře Jaroslava Kreibicha byla založena v roce 1967 a čítá 294 vydání této knihy, a to pouze v českém jazyce. Součástí jeho sbírky nejsou jen samotné Babičky, ale také další věci spojené s tímto literárním dílem. Například různé grafiky, osobní předměty rodiny Němcových a také literatura o životě autorky. Jaroslav Kreibich se v jihlavském muzeu představí nejen jako sběratel, ale i jako malíř. Jeho krajinářská tvorba bude ke zhlédnutí v první části výstavy. Návštěvníci se také mohou těšit na besedu s názvem Lásky Boženy Němcové se spisovatelkou Martinou Bittnerovou, která je plánována na čtvrtek 8. října od 17:00. Po ukončení besedy bude následovat autogramiáda stejnojmenné knihy. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Zmizelý svět středověkého hornictví

22. 9. 2015 - V rámci projektu Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku se spojili odborníci archeologie, historie, geologie, botaniky a IT odborníci z Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Archeologického ústavu v Brně, Muzea Vysočiny v Jihlavě a Archaia Brno, aby zpřístupnili znalosti naší historické krajiny českomoravského pomezí. Jeden z dílčích cílů projektu se nazývá Výrobní a těžební areály. Zabývá se skupinou památek, kterou je zejména centrální Českomoravská vrchovina typická, a to pozůstatky po středověkém rudném hornictví. Úkolem této výstavy je představit zaniklá hornická, úpravnická a hutnická pracoviště s hmotnými doklady vybavení a výrobních procesů. Výstava je vlastně i tak trochu diskuzí o tom, zda se někdejší montánní vrstva sídelní struktury podílela významněji na formování kulturní krajiny centrální Vysočiny, či přesněji zda se na její trvalé podobě nějak podepsala a čím. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Poslední vlak pro Nicholase Wintona

21. 7. 2015 - Další setkání z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži bude jiné, než ta minulá. Chceme vyjádřit dík člověku, kterému byl cizí patos. Proto to bude setkání (ne)obyčejné: 1. července 2015 zemřel Sir Nicholas Winton, skromný muž, který vypravením osmi vlaků zachránil 669 dětí před holocaustem. 31. ČERVENCE 2015 od 19.30 proběhne v PARKU GUSTAVA MAHLERA OPEN-AIR SETKÁNÍ S (NE)OBYČEJNOU LIDSKOSTÍ: · Svůj příběh bude vyprávět Asaf Auerbach – jedno ze zachráněných Wintonových dětí · Je připravena projekce jedinečného dokumentu Mateje Mináče SÍLA LIDSKOSTI · V besedě poznáme Nicholase Wintona prostřednictvím osobních vzpomínek, bez patosu a s nadhledem WINTONOVY VLAKY: 14. března 1939 vyjel vlak první, 1. července 1939 vlak s nejvyšším počtem 241 zachráněných dětí, 2. srpna 1939 mohl odjet vlak osmý, poslední úspěšný vlak 1. září 1939 vyjel vlak devátý, 250 dětí. Tímto dnem začala válka a vlak byl vrácen zpět. Téměř žádné z dětí nepřežilo nacistické koncentrační tábory a plynové komory. POKUSÍME SE VYPRAVIT VLAK, KTERÝ NEMOHL ODJET: Věříme, že se nám tak podaří dát nám všem tuto skromnou příležitost vyjádřit svůj postoj k oné „obyčejné“ a zdánlivě samozřejmé odvaze k soucitu a solidaritě. PŘIPOJIT SE BUDE MOŽNÉ PO CELÝ MĚSÍC! Od 31. ČERVENCE do 1. ZÁŘÍ 2015 bude možné zakoupit jednu z 250 jízdenek, připojit se tak k obyčejné lidskosti a pomoci dětem, které jsou v nebezpečí dnes. Základní cena jízdenky je 100,- Kč, její skutečná cena je na vás: maximální cena není stanovena. Využití prostředků pro děti ohrožené v současném světě garantuje UNICEF (program Přežití a rozvoj malých dětí). Setkání se uskuteční za podpory Krajského úřadu - Kraje Vysočina a Kavárny Muzeum Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mandaly trochu jinak

21. 7. 2015 - Od 28. července budou moci návštěvníci Kavárny Muzeum zhlédnout autorskou výstavu originálních obrazů Jaroslavy Plášilové Chlupáčové. Jaroslava Plášilová Chlupáčová se narodila 6. 6. 1956 a od dětství žije v Kamenici nad Lipou. Je vdaná a má dvě dospělé dcery. Je absolventkou Střední průmyslové školy textilní v Jihlavě Heleníně. Již od školních let se zajímá o výtvarné umění, zvláště o kresbu a malbu. V počátcích vlastní tvorby vytvářela hlavně drobné kresby a miniatury s přírodní tématikou. Její tvorba se dá rozdělit do několika období: Nejdříve v „Obrázcích pro duši“ zachycuje své pocity, nálady a duševní rozpoložení. V dalším období se navrací k přírodě a maluje „Podoby slunce“. V současnosti tvoří hlavně „Mandaly“, které můžete vidět na této výstavě. Všechny obrazy jsou malované na plátno nebo tvrdé desky vrstvenou technikou, jsou plastické, často doplňované přírodními materiály jako je len, kokosové vlákno, kamínky a minerály. Inspiraci pro svá díla čerpá nejen ve svých představách a náladách, ale i v životě kolem sebe. Tato výstava je prodejní a v prostorách Kavárně Muzeum potrvá do 6. září. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Němečtí antifašisté na Jihlavsku

23. 6. 2015 - V roce 70. výročí porážky fašismu ve 2. světové válce připomene výstava působení a často tragické osudy německých antifašistů na Jihlavsku. Představí část výsledků několikaletého výzkumu dosud prakticky neznámé kapitoly novodobých regionálních dějin. Výzkum zahrnoval práci v řadě českých i zahraničních archivů a muzeí i rozhovory s pamětníky. Výstava přiblíží návštěvníkům podmínky působení německých antifašistů za předmnichovské republiky, kdy se ve 30. letech 20. století většina Němců na Jihlavsku přiklonila k fašismu. Dokladem jsou výsledky obecních voleb v Jihlavě roku 1938, v nichž dalo 97% voličů hlasujících pro německé strany svůj hlas Henleinově Sudetoněmecké straně. Vedle zápasu s domácím nacistickým hnutím poskytovali antifašisté pomoc rakouským a německým uprchlíkům před fašismem a organizovali podporu španělské republikánské vládě v boji s frankistickými povstalci. V době německé okupace byli vystaveni represi včetně věznění v nacistických koncentračních táborech. Řada ze zdokumentovaných osob v době okupace zahynula, jiní přežili mnohdy s podlomeným zdravím a psychickými traumaty. Návštěvníci se seznámí s osudy konkrétních lidí, pohlédnou některým z nich do tváří, zachovaných na cenných fotografiích. Jedním z nich byl například Anton Urbar, od roku 1938 člen zastupitelstva města Jihlavy. Zatčen byl 1. září 1939 v den útoku Německa proti Polsku a současně v den rozsáhlé zatýkací akce v protektorátu zaměřené na eliminaci představitelů národního hnutí odporu a antifašistů. Urbar byl gestapem evidován v tzv. kartotéce A, v níž nacisté shromažďovali údaje o zvláště nebezpečných odpůrcích fašismu. Po téměř pěti letech věznění v koncentračním táboře Buchenwald zahynul 24. srpna 1944. Závěr výstavy je věnován poválečným osudům německých antifašistů a jejich rodin. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. června v 17:00 v budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57/58. Výstava potrvá od 26. června do 30. srpna 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tomáš Starý: Napříč

17. 6. 2015 - V Kavárně Muzeum začíná v úterý 16. června autorská výstava Tomáše Starého, studenta Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, který se vlastní tvorbě věnuje od roku 2009 a svoje díla často signuje pseudonymy Zyes nebo Neot. Výstava "Napříč" zachycuje průřez aktuální tvorbou autora. Ač student designu, nezapře v sobě vášeň k malování graffiti, a to jak na papíře, tak na zónách. Další částí vystavených děl bude školní tvorba a kolorované skici automobilů, plátna tvořená kombinací akrylu a spreje, menší ilustrace a portréty fixami, linoryty, grafika a jiné. Široký rozsah děl má snad jen jedno společné - touhu tvořit. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Pavel Matuška: Usmívání

17. 6. 2015 - V Muzeu Vysočiny Jihlava se ve čtvrtek 18. června 2015 v 17 hodin uskutečnila vernisáž výstavy výtvarných prací karikaturisty, kreslíře, malíře a řezbáře Pavla Matušky. Autor návštěvníkům představí svoji tvorbu v oblasti výtvarného humoru. S jeho pracemi se mohou návštěvníci muzea potkávat až do 30. srpna. Pavel Matuška se narodil v roce 1944 v Třebechovicích pod Orebem. Výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky, ilustrace a kresleného humoru se stal v roce 1984. Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína a dalších. Ilustroval několik knížek a jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách pořadatelů mnoha mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru, na kterých také získal řadu ocenění. V roce 1990 vydal vlastní knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii Usmívání - kresba / malba / řezba. Tuto knihu si budou moci návštěvníci výstavy zakoupit. Pavel Matuška uspořádal více než 80 samostatných výstav výtvarného humoru a zúčastnil se stejného počtu výstav skupinových, spolu s dalšími autory. V současné době se vedle reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě - malbě a řezbě. Vyměnil čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy a dláta a lipové dřevo. Ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách neopouští svou filozofickou základnu - humor. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Zašlá sláva jihlavských plováren - Fotoalbum

17. 6. 2015 - Výstava ZAŠLÁ SLÁVA JIHLAVSKÝCH PLOVÁREN - FOTOALBUM provede po místech, kam se Jihlavané chodívali nejen osvěžit a která odvál čas stejně jako krásky a elegány v plaveckých úborech. Plavky z průběhu více než sta let, všech střihů, velikostí, materiálů a barev a mnoho ještě jiného náčiní vodního a letního doplní množství pohlednic a fotografií a také netradiční otevřené veřejné FOTOALBUM pro všechny, kdo mají doma nějaké obrazové poklady a chtějí si společně zavzpomínat. Třeba někdo pozná na snímku kamaráda z mládí... Bude možné přidávat sem svoje snímky, postřehy a komentáře. Vyzkoušíte si převlékací kabinku ze Staré plovárny a máme i něco navíc, když se podíváte skrze plot dírou po suku... Nechte se srdečně pozvat na vernisáž 12. června v 17 hodin. Výstava potrvá od 13. června do 30. srpna, tedy po celé prázdniny. Další informace najdete v této události: https://www.facebook.com/events/1140779915947992/ Přidejte se! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Muzejní a galerijní noc 2015

14. 5. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě připravují na pátek 15. května Muzejní a galerijní noc 2015. V expoziční budově jihlavského muzea budeme začínat v 17:00 komentovanou prohlídkou právě probíhající výstavy Sopky v geologické historii Moravy a Slezska, Kurátor výstavy RNDr. Karel Malý, Ph.D. představí nejen sopečnou činnost jako geologický fenomén, ale také seznámí posluchače se sopečnou činnost na našem území. Prostor mezi 18. a 19. hodinou je určen dětem – Umělecká agentura Kašpaři ve svém „Žonglotoči“ naučí děti jak zacházet se speciální žongléřským náčiním - s míčky, poi, tyčemi, kuželkami a hula hoop. Mezi 18. a 19. hodinou budou mít návštěvníci možnost nahlédnout přímo s kurátory do nových archeologických, historických a přírodovědných expozic. I když se virtuálně přeneseme mimo naši planetu, neopustíme téma sopek a sopečných aktivit ani při přednášce Sopky a Mars aneb Jak sopečná činnost měnila tvář rudé planety. Přednášející Mgr. Petr Brož z Geofyzikálního ústavu AV ČR seznámí posluchače se sopečnou historií Marsu, tělesa, které je po Zemi nejlépe prozkoumaným světem. Od 20:00 zazní jazzové standardy, slavné swingové evergreeny, moderní skladby současných jazzových osobností a také melodie z Balkánu v úpravě pro dvě kytary v podání Predraga Duronjiče a Vojtěcha Emmera. Malovaný sál na budově 55 bude patřit od 18:00 studentům Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava Helenín. Návštěvníkům předvedou stínové divadlo a němý film, které jsou součástí projektu Muzeum na dlažbě. Tyto aktivity budou i pozvánkou na letošní Muzeum na dlažbě, na další zářijové netradiční listování starými kronikami. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera s výstavou Počátky konců, která mapuje světové války v historických dokumentech, a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Česká astronomická společnost pobočka Vysočina. Muzejní a galerijní noc již tradičně v horní části Masarykova náměstí zakončí svou ohňovou show kombinující oheň, světlo, tanec, akrobacii a pyrotechnické efekty umělecká skupina Fajro. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Dějiny na vlastní kůži: Spravedlnost vítězů

14. 5. 2015 - Dějiny na vlastní kůži – Spravedlnost vítězů setkání nad knihou J. Křesťana Případ Václava Talicha - K problému národní očisty a českého heroismu bude nejen setkáním s osudy V. Talicha a Z. Nejedlého, ale také diskusí o tom, jak obtížný je úkol profesně či umělecky uspět i lidsky obstát v těžkých v časech. Beseda se uskuteční v Malovaném sále jihlavského muzea v pátek 22. května v 17:00. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Olga Žáková: Vzpomínka

14. 5. 2015 - Výstava autorských fotografií v prostorách Kavárny Muzeum představí pohled na svět očima fotografky Olgy Žákové. Fotografii se Olga Žáková začala věnovat s příchodem digitální technologie. Navštěvovala různé fotokurzy, zpočátku fotografovala kompaktem a v současné době používá zrcadlovkou Canon 30D. Hodně cestovala, účastnila se několika fotosoutěží a výstav, pracovala ve fotoklubech v Gruzii, na Ukrajině i v České republice. Ve své tvorbě se snaží najít osobitý styl. Již v loňském roce měli návštěvníci jihlavského muzea možnost shlédnout fotografie Olgy Žákové a jejího manžela Františka, a to v rámci tématické výstavy Gruzie, má láska. Na fotografiích vystavených v Kavárně Muzeum naleznete přírodní motivy, umělecké památky i zajímavá zákoutí českých měst. Výstava potrvá do 31. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jan Hus 1415 a 600 let poté

14. 5. 2015 - Akcí jihlavského muzea věnovanou letošnímu 600. výročí smrti Mistra Jana Husa je putovní výstava Jan Hus roku 1415 a 600 let poté. Pojednává o historickém pozadí, životě a díle Jana Husa. Cílem je vyzvednout osobnost tohoto učence, učitele Karlovy univerzity a reformátora církve. Výstava se bude skládat z textově obrazových závěsných panelů doplněných o dobové předměty přibližující tehdejší život ze sbírek jihlavského muzea a také o archiválie zapůjčené Státním okresním archivem v Jihlavě. Výstava byla realizována v rámci projektu "Jan Hus 1415 a 600 roků poté. Dějiny, tradice a jejich prezentace v České republice a v Evropě 21. století“ Husitským muzeem v Táboře. Projekt je financován z Programu NAKI Ministerstva kultury (Projekt č. DF12P01OVV026). Výstava se v Muzeu Vysočiny Jihlava uskuteční v termínu od 30. dubna do 4. června 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Rytiny zemětřesení a erupcí sopek

14. 5. 2015 - Současně s výstavou věnovanou sopečné činnosti budou v prostoru muzejních arkád vystaveny reprodukce rytin z 12. až 19. století, které zachycují následky silných zemětřesení a sopečných erupcí v Evropě, Americe a Asii. Návštěvníci si budou moci prohlédnout také přístroje pro záznam zemětřesení (seismometry a registrační zařízení) z šedesátých let minulého století. Výstavu doplní textové panely znázorňující vznik zemětřesení, jeho měření, šíření seismických vln, informace o světové seismicitě atd. Bonusem pro návštěvníky bude možnost vyrobit si vlastní zemětřesení. Výstava, kterou připravil Geofyzikální ústav AV ČR, bude k vidění na muzejních arkádách od 16. dubna do 14. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Sopky v geologické historii Moravy a Slezska

14. 5. 2015 - Fenomén sopečné činnosti je zřejmě tím nejpopulárnějším a nejznámějším jevem, který v geologických oborech existuje. Efektní výbuchy sopek, tekoucí láva, katastrofy se škodami na majetku i oběti na životech - středoevropan má něco takového obvykle spojeno s exotickými zeměmi. Sopečná činnost byla ale v geologicky nedávné minulosti velmi intenzivní i na našem území. Výstava představuje sopečnou činnost jako geologický fenomén - příčiny a typy vulkanismu, včetně popisu největších sopečných katastrof i současných aktivních vulkánů. Těžištěm výstavy je však sopečná činnost na našem území (s důrazem na Moravu a Slezsko) - a to od té nejstarší doložené (kolem 725 milionů let) až po tu nejmladší, z geologického hlediska současnou. Výstava vznikla ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci, Katedry geologie PřF UP Olomouc, Muzea Prostějovska v Prostějově a Ústavu geologických věd PřF MU Brno. Jejími autory jsou Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D., RNDr. Vladimíra Jašková a prof. RNDr. Antonín Přichystal, DSc. Na téma sopečné činnosti proběhne také v muzeu několik přednášek: Ing. Jiří Šura bude přednášet o vulkanismu obecně (21.4.2015) a v druhé přednášce představí sopky Islandu (5.5.2015). Mgr. Vladislav Rapprich, Ph.D. seznámí zájemce s vulkány Čech (2.6.2015) a Mgr. Tomáš Lehotský, Ph.D. s vulkány Moravy a Slezska (15.5.2015). (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Příběh nemocné duše

14. 5. 2015 - Od 2. dubna do 15. září můžete v Muzeu Vysočiny v Jihlavě navštívit mezinárodní putovní výstavu „Příběh nemocné duše“. Je vytvořena s podporou zahraničních psychiatrických muzeí, zejména německých, belgických, dánských a nizozemských. Doposud byla prezentována v Praze, Namur (Belgie), v Opavě, v Kroměříži a v Havlíčkově Brodě. Na třiceti panelech je ukázána historie péče o duševně nemocné jako součást kulturní historie lidstva od starověku až po současnost. Všechny hlavní texty a komentáře jsou česky a anglicky. Trojrozměrnými exponáty jsou zde většinou předměty z každodenního života pacientů a zaměstnanců psychiatrických ústavů v posledních sto letech, ale i kopie starších předmětů, například klecového lůžka nebo fixačního křesla z 19. století nebo kopie pout z 18. století, dále originály i kopie zaměstnaneckých uniforem a svěracích kazajek, historické publikace a další předměty. Návštěvníci mohou shlédnout třicetiminutový animovaný film o historii péče o duševně nemocné a další obrazové prezentace a obrazy nadaných umělců, pacientů z České republiky i ze zahraničí a také keramiku pacientů i soubor keramických figur vytvořený arteterapeutkou a znázorňující život v současné psychiatrické nemocnici. K výstavě je připojeno i několik panelů o historii a současnosti Psychiatrické nemocnice v Jihlavě. Expozice by podle autorského záměru měla být zajímavá pro odbornou i laickou veřejnost i pro děti. Výstavě určené prostory mohly pojmout jen malou část exponátů a bohatství obrazové a textové dokumentace. Přesto si na podrobnější prohlídku rezervujte alespoň dvě hodiny (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jihlava let osmdesátých

3. 3. 2015 - Fotografická výstava Jihlavy osmdesátých let přináší tehdy neobvyklý fotografický pohled na město v době, kdy se v Jihlavě fotografovalo pouze „pohlednicovým“ způsobem. Autor Mgr. Petr Štěpán měl ale k takovému fotografování více pohnutek. Především chtěl nafotografovat město s jeho poklady a jeho historickými památkami. Uplatnil však na svou dobu netradiční přístup k památkám, kostelům, sochám i jihlavským dvorkům. Chtěl zachytit půvab periferie i velkolepost a mimořádnost některých reprezentativních krytých dvorů. Smysl pro detail měl ukázat jiné vnímání běžně míjené reality. A nakonec celý cyklus si kriticky liboval v dobové zchátralosti, která měla a má určitý romantický půvab. Autor byl fascinován historií starého města. A v neudržovaných zdech jakoby přežívaly stopy z jiných časů. Proto se na snímcích téměř nevyskytují lidské postavy. Nanejvýš se mihnou nebo komíhají jako nejisté siluety. Ze všech těchto důvodů to byla pro autora vzrušující činnost, objevoval v detailu i uvnitř skrytou krásu města, tušil zde ukryté příběhy a snažil se zachytit proměnu svého nového pohledu na město. Část tohoto cyklu byla vystavena v Muzeu Vysočiny Jihlava ještě na konci osmdesátých let, část na výstavě Pragphoto v roce 2013. Petr Štěpán, narozen 14. 5. 1955 v Jihlavě. Absolvoval střední výtvarnou školu v Praze /tzv. „Hollarku“/, filosofickou fakultu UK v Praze, obor dějiny umění (diplomová práce: „Ohlasy kubismu v českém výtvarném umění“). Krátce pracoval v Jihlavanu, v brněnském divadle, v pražské tiskárně, byl výtvarníkem v kulturním domě, v krajské galerii, byl podnikatelem, nezaměstnaným, kurátorem výstav, průvodcem, cestovatelem a fotografem. V současné době se věnuje cestování, fotografování, kresbě, přípravě a realizaci výstav. Píše texty k výstavám a věnuje se přednáškové činnosti. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tajemství

28. 1. 2015 - Třebíčská básnířka a fotografka Mirka Hedbávná představuje vítězný soubor letošního ročníku projektu E-MOC-E, který si klade za cíl propagovat uměleckou tvorbu mezi lidmi na nekomerční bázi. Zakladatel projektu Milan Deutsch jej vystihuje třemi základními prvky – emoce mají velkou moc, umění vyvolává pozitivní emoce, bez násilí a zloby a umění vzniká pro radost sobě a druhým. Sama autorka o svém souboru říká: „Tajemství je slovo, které má mnoho významů a vždy obsahuje emoce. Vzbuzuje úžas, touhu, kouzlo, očekávání, cestu, jistotu i nejistotu. Spojuje i rozděluje. Každé tajemství trvá do okamžiku, než je odhaleno. Dokud existují předěly obzoru a oblohy, světla a tmy, mosty nad řekou, nebo průhledy mlhou, průhledy do sebe sama, potud tajemství nezmizí. A nezmizí-li, vždy bude vybízet i burcovat k přemýšlení a činům.“ Mirka Hedbávná vydala tři autorské básnické sbírky, její fotografie byly dvakrát oceněny na výstavě Praha fotografická, pravidelně se objevují na národních přehlídkách amatérské fotografie. Žije a pracuje v Třebíči. Po říjnové výstavě v Praze uvidí fotografie Mirky Hedbávné příznivci dobrého světla doma na Vysočině – na výstavě v Kavárně Muzeum v čase od 27. ledna do 1. března 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Pavel Procházka - Ilustrátor přírody

28. 1. 2015 - V Muzeu Vysočiny Jihlava jsme připravili výstavu prací jednoho z nejlepších současných českých ilustrátorů přírody – Pavla Procházky z Vlčnova. Jeho ilustrace dobře znají čtenáři přírodovědných publikací, které vydala nakladatelství Academia, Scientia, Albatros, Aventinum, Slovart, Grania a Mladá Fronta. Od roku 1994 jeho dokonalé ilustrace ozdobily 25 českých knih a tři knihy vydané ve Francii, Velké Británii a v Austrálii. Pavel Procházka je krom toho autorem řady školních obrazů a tabulí, jeho ilustrace zdobí mnoho přírodních naučných stezek a dalších informačních materiálu propagujících ochranu přírody. Dlouhodobě spolupracuje s třicítkou nejrůznějších českých institucí, z nichž můžeme jmenovat například pražskou zoologickou zahradu, pro kterou nakreslil kompletní jmenovkový systém expozice, což představuje více než sedm stovek ilustrací. Vernisáž výstavy Pavla Procházky se uskuteční ve středu 11. února 2015 v 17 hodin ve výstavní budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57. Výstava bude otevřena do neděle 12. dubna 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Procházka krasohledem aneb Barvy, sny a fantazie

28. 1. 2015 - Muzeum Vysočiny Jihlava připravuje výstavu obrazů Pavla Bezděčky. Autor se původně věnoval fotografování a ilustracím, poslední dobou však přešel k nové formě vytváření svých představ a fantazií – k počítačové grafice. V řadě obrazů uplatňuje dojmy získané z bezprostředního kontaktu s přírodou a krajinou, jiná dílka prezentují vnitřní prožitky autora. Někdy zase pracuje s prokalkulovanými improvizacemi, které se už neopírají o viděné a mají čistě abstraktní charakter. Jeho pestrá tvorba je ovlivněna různými výtvarnými směry. Výstava bude zahájena vernisáží ve středu 28.1.2015 v 17 hodin a pro veřejnost bude otevřena od 29.1. do 6.4.2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hudební nástroje v proměnách času

28. 1. 2015 - Návštěvníci jihlavského muzea si v prvním čtvrtletí roku 2015 mohou prohlédnout hudební nástroje ze sbírky Jaromíra Růžičky z Prahy. Život pana Jaromíra Růžičky je s hudbou a s hudebními nástroji přímo propojen, v dětství začal hrát na trubku v lidové škole umění a poté působil v různých pražských dechových orchestrech. Sběratel se této zálibě věnuje již asi 30 let. Své „sběratelské kousky“ hledá a nalézá v různých inzerátech, burzách, obchodech se starožitnostmi, vetešnictvích a v poslední době i na internetových aukcích. V jeho sbírce jsou zastoupeny téměř všechny druhy existujících hudebních nástrojů. Návštěvníci výstavy se mohou těšit na dechové nástroje plechové - trubky, křídlovky, kornety, lesní i invenční rohy, baskřídlovky, tuby, heligony, dechové nástroje dřevěné – flétny, pikoly, hoboje, fagoty a klarinety. Strunné nástroje smyčcové budou zastoupeny především houslemi. Ze skupiny strunných drnkacích nástrojů budou prezentovány mandolíny, kytary, citery, loutny a tamburašské nástroje. Z bicích nástrojů budou ke zhlédnutí pochodové bubínky, činely, tympán i méně známé hudební nástroje. Ve sbírce Jaromíra Růžičky jsou zahrnuty i další předměty související s hudbou, jako jsou dirigentské taktovky, staré katalogy výrobců hudebních nástrojů, další reklamní materiály a fotografie vojenských a jiných hudebních souborů. Výstavu doplní i figurky (porcelánové i z jiných materiálů) znázorňující muzikanty hrající na různé hudební nástroje. Přijďte si tedy prohlédnout nástroje, které dokáží vyloudit libé zvuky provázející lidstvo po celá staletí. Výstava bude přístupna v malém výstavním sále od 23. ledna do 6. dubna 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia natura 2014

18. 12. 2014 - Do jedenáctého ročníku naší fotosoutěže jsme obdrželi 175 fotografií od 43 autorů. Z toho bylo 14 studentů a žáků, kteří soutěž obeslali 21 snímky. V pondělí 24. listopadu 2014 se sešla devítičlenná odborná porota, která pomocí bodového systému stanovila pořadí patnácti nejúspěšnějších snímků: 1. místo Bílé Karpaty – cesta nad hradem Brumov (Petr Vítek) 2. místo Před bouří (Vladimír Holub) 3. místo Alej ke kapli sv. Jana Nepomuckého, Plandry (Michal Delín) 4. místo Trojcestí (Ivo Stejskal) Cesta do neznáma (Leoš Tůma) Cestou k nebi (Vladimír Holub) Na Svatý kopeček nad Mikulovem (Hynek Boháč) 5. místo Kamenitá (Lenka Hrůzová) 6. místo Kolem Doubravky (Hynek Boháč) Bílé Karpaty – najdeš lesního skřítka? (Petr Vítek) 7. místo Na Sněžce (Michal Delín) Jarní symfonie (Markéta Veličková) Cesta ke zřícenině hradu Ronovec (Petr Vítek) 8. místo Po evropském rozvodí (Vladimír Holub) ...a pokaždé jinak krásná (Dana Horská) V kategorii „Studentská fotografie“ stanovila porota pořadí osmi nejlepších snímků takto: 1. místo Blátivá cesta (David Šilhavý) 2. místo Kamenitá cesta (Adéla Slabá) 3. místo Zima vs. podzim (Veronika Vondráková) 4. místo Ke křížku (Patricie Krupicová) Do neznáma (Kamila Zezulová) 5. místo Sluneční svit v lese (Lenka Myslivcová) Cestou necestou (Kamila Zezulová) Ve čtvrtek 11. prosince 2014 se uskutečnila vernisáž výstavy celkem 84 vybraných soutěžních snímků, během níž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže. Letošní soutěž byla opět zaštítěna patronací krajské radní, paní RNDr. Marie Kružíkové, která se slavnostní vernisáže zúčastnila, měla zde milý projev k autorům i ostatním přítomným a nejúspěšnějším autorům předala hodnotné ceny. Výstava bude otevřena do 25. ledna 2015 a následně bude (již tradičně) zapůjčena do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Vánoce očima arménských dětí

18. 12. 2014 - Výstava dětských kreseb s názvem Սուրբ Ծնունդ. Vánoce očima arménských dětí vznikla ve spolupráci s česko-arménskou nevládní organizací MIASIN. Všechny vystavené kresby jsou práce žáků ze tří základních škol v Jerevanu (Arménie). Pozorný návštěvník může z obrázků vyčíst nejrůznější tradice arménského národa, jako např. krásný zvyk zdobení stromečku granátovými jablíčky nebo jaké pokrmy se připravují na Štědrý večer. Ač jsou národní jazyk, písmo, zvyky a tradice obou států značně odlišné, věříme, že kouzelný svět viděný dětskýma očima spojuje nejen nás, ale všechny národy světa. Výstavu je možno zhlédnou v jihlavské Kavárně Muzeum do 25. ledna 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

... a s Ním přišla Spása

18. 12. 2014 - Muzeum Vysočiny v Jihlavě pořádá v letošním roce výstavu betlémů ze svých bohatých sbírek. Jedná se o původní jihlavské soukenické betlémy, které v takovém rozsahu nebyly ještě prezentovány. Celý fond prošel v letošním roce konzervátorským ošetřením, a je proto namístě ho v co největším měřítku představit veřejnosti. Většinou se jedná o řezbářské výtvory z poloviny 19. a počátku 20. století od dnes již neznámých autorů, což ale nic neubírá na jejich atraktivnosti. Jihlavské betlémy se stavěly každoročně v jiné podobě a i letošní interpretace je poněkud neobvyklá. Vedle jednoho rozsáhlého betlému jde o dalších 12 tématických námětů, které se v jihlavských soukenických betlémech pravidelně vyskytovaly – pastýřská scéna, tříkrálový motiv, orientální námět, těžba stříbra apod. Snahou organizátorů je ukázat co nejvíce z muzejního betlémového fondu. Součástí výstavy je i ukázka současné řezbářské tvorby jihlavského betlémáře a řezbáře Jiřího Musila, který obohatil svými výtvory sbírky jihlavského muzea, a jeho betlém se postupně rozrůstá. Výstava v jihlavském muzeu je doplněna i jedním větším betlémem a dvěma menšími náměty třešťských betlémů, které jsou rovněž v muzejním fondu, tentokrát pobočky Muzea Vysočiny v Třešti. Jedná se o původní řezané, ale i papírové betlémy z přelomu 19. a 20. století. Další částí výstavy jsou betlémy zapůjčené z Muzea Vysočiny v Třebíči. Jde o deset současných, ale velice originálních betlémů architekta a designera Josefa Macholána z Třebíčska. Výstava s názvem … a s Ním přišla Spása potrvá v jihlavském muzeu od 5.prosince 2014 do 18. ledna 2015. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kouzlo vánočních ozdob

18. 12. 2014 - Je všeobecně známo, že zdobení vánočního stromku není lidovým zvykem ani tradicí, jedná se o poměrně novodobá záležitost. Jeden z prvních doložených ozdobených stromků byl vystrojen v domě ředitele Stavovského divadla Jana Karla Liebicha v roce 1812. Výstava Kouzlo vánočních ozdob návštěvníkům představí nejen historii, ale i současnost vánočních ozdob. Historické ozdoby jsou zastoupeny hlavně ozdobami z korálků kombinovaných s foukaným sklem. Korálkové ozdoby představují nejen předměty denní potřeby, dětské hračky, zvířata, ovoce, zeleninu, ale také výdobytky techniky. Mezi vystavenými exponáty najdou návštěvníci letadlo, vzducholoď a také kanón. Korálkové ozdoby ze své sbírky vánočních ozdob zapůjčila paní Ilona Brychtová z Třebíče. Ze svých rodinných pokladů propůjčily na výstavu foukané skleněné ozdoby rozličných tvarů a barev Marie Brůzlová a Jarmila Krubová. Vystavené současné ozdoby jsou vlastně ukázkou řemeslného umu, ani jedna ozdoba nepochází z jakéhokoliv obchodu či obchodního řetězce, veškeré ozdoby vyrobily šikovné ruce našich „dodavatelů“. Zastoupeny jsou textilní techniky – paličkování, háčkování, patchwork, techniky z přírodnin – výrobky ze slámy a šustí, z rouna a ze dřeva. Ostatní ozdoby jsou drátované, z keramiky, z perníku, z korálků a dále také vizovické pečivo a vitráže. Přijďte se v čase předvánočního shonu a vánočních svátků podívat do jihlavského muzea, pokochat se krásou a jedinečností vánočních ozdob, jejich zpracováním a kouzelnými detaily. Výstava v malém výstavním sále potrvá do 11. ledna 2015. Vánoční ozdoby vystavují: Miluše Bahounková Lada Borecká Lenka Holasová Sylva Holendová Jana Hrevúšová Jana Chytalová Pavla Kvasničková Ilona Listopadová Dana Partyková Eva Řezníčková František Sádovský Eva Salátová Monika Sochůrková Věra Studená Hana Tomíšková Jara Zimolová (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Poklady Vysočiny

18. 12. 2014 - Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě si dovolují pozvat širokou veřejnost k návštěvě velkého výstavního projektu s názvem Poklady depozitářů, který je kolektivním dílem všech muzeí a galerií zřizovaných Krajem Vysočina, tj. Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a v Třebíči, dále Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Finančně výstavu zaštítil Kraj Vysočina částkou přes 1 mil. Kč; zejména propagace výstavy je pak financována pomocí přeshraničního projektu Živá kulturní spolupráce Vysočina – Dolní Rakousko, jehož nositelem je Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Celý výstavní projekt je výjimečný tím, že v takovém rozsahu nebyly dosud sbírky v majetku Kraje Vysočina a způsoby péče o ně představeny veřejnosti. Výstava nabízí zajímavé pohledy do muzejního a galerijního zákulisí a seznámení s tím, jak se v podobných institucích pracuje. Návštěvníkům umožní rovněž kráčet ve stopách sbírkových předmětů a absolvovat celou cestu, během které se z obyčejného předmětu stane předmět sbírkový a tím i cenný doklad proměn přírody, člověka a celé společnosti. Především však, jak už název výstavy napovídá, se představí skutečné poklady - to nejzajímavější, co muzea a galerie ve svých sbírkách opatrují. Vystavované sbírkové předměty nejsou běžně k vidění, některé nebyly dosud vystaveny vůbec nebo před mnoha lety. V řadě případů jde o unikáty, a to jak svým významem vědeckým, historickou hodnotou, uměleckým ztvárněním nebo finančním vyjádřením jejich ceny. S některými z nich jsou spojeny poutavé příběhy v souvislosti s jejich vznikem, existencí či s jejich získáním do sbírek. Výstava využívá všech klasických i moderních způsobů prezentace. Základem je samozřejmě vlastní prezentace exponátů, kterou doprovází stručné texty, k dispozici bude audioprůvodce a obsáhlý katalog. Zájemci budou moci nahlédnout do publikací, které jednotlivé instituce vydaly v posledních letech, případně se zúčastnit soutěže o ceny formou kvízu. Výstavu budou doprovázet přednášky pro školy i pro odbornou veřejnost, připraven je program pro školy, pro nejmenší návštěvníky dotykové pexeso, tematické velkoformátové puzzle a další aktivity. Projekt byl od začátku připravován jako putovní. První instalace bude v Jihlavě (muzejní sbírky budou představeny v Muzeu Vysočiny Jihlava, galerijní sbírky v Oblastní galerii Vysočiny), postupně bude následovat prezentace výstavy v průběhu roku 2015 a na začátku roku 2016 v Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a v Novém Městě na Moravě. Výstava v Jihlavě bude pro veřejnost otevřena v pátek 21. listopadu a návštěvníci si ji mohou prohlédnout do 22. února 2015. Vstupné na výstavu je stanoveno jednotné 40 Kč (zlevněné pro děti do 6 let, studenty a důchodce 20 Kč). Se vstupenkou zakoupenou v muzeu bude možné kdykoliv navštívit také část výstavy, která je instalována v Oblastní galerii Vysočiny, a naopak. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Pátrání po předcích z Vysočiny

16. 10. 2014 - Přednáška genealožky Blanky Lednické seznámí posluchače s různými zajímavostmi a úskalími pátrání po předcích na Vysočině - ať už se jedná o zvláštnosti německého jazykového ostrova, rozdělení kraje mezi různé archivy, jména získaná po chalupě, svobodníky nebo další zdejší specifika. Přednáška se koná v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava v úterý 4. 11. v 17:00. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Do-ne-be-an-dě-lům aneb v rytmu umíráčku

16. 10. 2014 - V pátek 31. 10. od 17 hodin se muzejní prostor promění v dušičkový hudebně poetický happening na pomezí slova, zvuku, života a smrti. Originální a netypická „dernisáž“ bude volně tematicky provázaná s výstavou Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy a s výstavou dekalků výtvarníka a malíře Jánuše Kubíčka. Obě tyto výstavy budou v Muzeu Vysočiny Jihlava otevřené do 17. listopadu. Hapenningy organizované básníkem Alešem Kauerem mají vždy poněkud variabilní obsah, přesah i dosah. Rozpomenout se lze na tematicky sevřenější večery: Václav Havel Básník, Magor (básně Ivana Martina Jirouse), Ponurý purpur (básně Filipa Topola), hapeningy vymezené básnickým stylem i hudbou: Beat Generation vol. I - III., Nonsensová poezie, Milostná & erotická poezie, ale i večery na pomezí slova, hudby, akce a videoprojekce: Večírek na konci světa, Umění je mrtvo, Ať žije DADA! A právě na poslední z nich se pokusí navázat večer s názvem Do-ne-be-an-dě-lům aneb V rytmu umíráčku. Rytmus zrození / smrt nemusí být vždy jen obligátní opilecké veselí versus funebrácký pochod. V myslích kreativně založených lidí ho může vyjadřovat například pohyb, tanec mezi jarním nádechem a zimním výdechem. Svědectví slov podtrhnou aktéři, dnes vesměs studenti DAMU, herci, a lidé uvažující o umění trochu jinak: Lumíra, Karolína Hlaváčková, Tom Hron, Zdeněk Stejskal, Jan Typlt, Kryštof Čeřovský, Lukáš Kundera, Jiří Šalomoun, Jarda Plvan s Hobity. Za hudebně-rytmickým uskupením Iglau Ungenau stojí Aleš Kauer a Matyáš Procházka. Zazní texty básníků klasiků Guillauma Apollinaira, Karla Šiktance, J. H. Krchovského, Petra Bezruče, lidová poezie, ale i autorské texty a komentáře s apokalyptickými vizemi a přesahy k černě odstíněnému humoru. Bude to večer, v němž všechno bude neočekávané. Přijďte a nechte se překvapovat, jste srdečně zváni! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Alfred Krzemieň: Pamírská zastavení

16. 10. 2014 - Kdo je Alfred Krzemieň? Narodil se v roce 1956 v Českém Těšíně. Své první fotografické pokusy se starým měchovým fotoaparátem Kodak učinil již v dětském věku, ale vážněji se začal zabývat fotografováním až ve svých 25-ti letech, kdy v sobě objevil lásku k horám. Do roku 1989 postupně navštívil většinu tehdy dostupných slovenských, bulharských a rumunských hor. Po pádu totalitního režimu zamířil do skutečných velehor, jako jsou Andy, Pamír, Ťan-Šan, Kavkaz a v neposlední řadě Alpy, kde podnikl řadu výstupů. V roce 1998 stanul na nejvyšším vrcholu amerického kontinentu Aconcagui (6 959 m. n. m.), o čtyři roky později na 7 134 metrů vysokém Piku Lenina. V roce 2011 si splnil životní sen a navštívil Himaláje. Během času se z pouhého dokumentování svých cest dopracoval až k cílenému záměru zprostředkovat divákovi svědectví o měření sil člověka s majestátem velehor. Svými fotografiemi se snaží zachytit divokou krásu horské krajiny, atmosféru nezměrných pustých ledovcových údolí a pyšných štítů i prostý život horalů v jejich stínu. Výstava v Kavárně Muzeum prezentuje fotografie z expedice Pamír – Lenin Peak 2002. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

S mečem a štítem. Vojenství středověku na Českomoravské vrchovině

29. 9. 2014 - Na podzim tohoto roku jsme připravili další dotykovou výstavu, která tak volně navazuje na interaktivní projekty z let minulých, jako byla výstava o pravěkém textilu Šaty dělaj pračlověka nebo výstava Kelti jdou, Kelti jdou!, která se věnovala keltskému odkazu a stopám, které Keltové zanechali zde na Vysočině. Výstava „S mečem a štítem“ představuje téma ranně a vrcholně středověkého vojenství v celé jeho šíři. Zabývá se nejen obecnými tématy, jako je vojenský výcvik, průběh bitvy, technika boje, obléhání, zbraně a zbroj, platícími pro celé české a moravské země, ale také se snaží přiblížit návštěvníkovi specifika zdejší sídelní oblasti Českomoravské vrchoviny, které měly vliv na pohyby vojenských skupin či celého vojska. Oblast Českomoravské vrchoviny je obecně chápána jako tzv. netradiční sídelní oblast, proto jsou pravěké a ranně středověké doklady osídlení či působnosti člověka na tomto území spíše sporé. Do začátku kolonizace (do poč. 13. století) byla česko-moravská hranice skutečnou periferií, dosti vzdálenou od center v Praze, Olomouci, Brně nebo Znojmě. Přesto byla tato oblast pomezního hvozdu od pradávna osídlena. Usazovalo se zde venkovské obyvatelstvo, které se živilo hlavně zemědělstvím, chovem dobytka a prodejem produktů získaných z lesa. Další obživou obyvatelstva mohl být profit z cestovního ruchu, který probíhal po středověkých stezkách křižujících prakticky jinak nenarušený pomezní lesní hvozd. Můžeme říci, že v historii se oblasti Českomoravské vrchoviny nedotkly žádné zásadní vojenské střety. Nicméně sídelní oblasti, které zde postupně vznikaly, bylo potřeba nějak chránit. Vznikaly první hrady, strážní místa (odtud toponyma Stráž, Stražiště, Čihadlo), opevněné dvorce (Červená Řečice, Želiv, Větrný Jeníkov …), z nichž se postupně stávala města obehnaná hradbami. A právě z těchto důvodů se zde vojenské ozbrojené skupiny pohybovaly. K menším vojenským střetům zde jistě docházelo. Mohlo jít o různé sousedské spory šlechtických rodů, které začaly osidlovat zdejší kraj v souvislosti s kolonizací (od poč. 13. století), nebo šlo o kampaně markrabských válek z přelomu 14. a 15. století. Na výstavě bude ke zhlédnutí replika středověkého vojenského stanu s vybavením. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet výstroj středověkého bojovníka, uvidí postavy šlechtice v civilním oděvu, šlechtice ve zbroji a jeho panoše a také hlídače zemské brány. Výstavu budou doplňovat sbírkové předměty - militária z místních nálezů. Ač jsou války tím nejhorším, co lidstvo „vynalezlo“, patří k velice populární oblasti výzkumu jak z řad laiků, tak i vědeckých pracovníků. Jejich studium nám ukazuje, jak sofistikované nástroje, zbraně a ochranu člověk postupně vynalézal. Právě rychlý technologický pokrok jdoucí ruku v ruce s rozvojem medicíny v časech války zformovaly naši současnou společnost. Kdo nezná svou minulost, nezná ani svou přítomnost a je nucen chyby z minulosti opakovat. Vernisáž výstavy proběhne 25. září v 17:00. V rámci výstavy proběhnou 2 tématické přednášky. Dne 2. října přednáška nazvaná Vojenství doby královské – BITVA - výcvik, taktika, logistika a možnosti vrcholně středověkého vojska při polním střetu (13.-14. století) a dne 14. října přednáška s názvem Vojenství doby královské – OBLÉHÁNÍ - taktika a zázemí vrcholně středověkého vojska při obléhání středověkých měst a hradů (13.-14. století). Obě přednášky přednese Mgr. Pavel Macků (NPÚ Telč). (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jánuš Kubíček: Dekalky

29. 9. 2014 - Kdo byl Jánuš Kubíček? Výtvarník, malíř, grafik a hluboký myslitel umění se narodil v roce 1921 do uměleckého prostředí. Jeho otcem byl osobitý brněnský sochař Josef Kubíček, vedle Antonína Procházky nebo Bohuslava Fuchse výrazná osobnost meziválečné kultury. Rodina Kubíčkova udržovala styky s předními českými umělci: F. Foltýnem, R. Kremličkou, E. A. Longenem, V. Nezvalem, V. Špálou, R. Těsnohlídkem, k nejbližším rodinným přátelům patřili Jiří Mahen a Jan Trampota. Sám Jánuš Kubíček byl později hostujícím členem SVU Mánes v Praze a SVU Aleš v Brně. Spolu s blízkým přítelem malířem Bohumírem Matalem stál u zrodu skupiny Brno 57 (K. Hyliš, Jos. Kubíček, Z. Kudělka, B. Matal, P. Navrátil, I. Ruller, Z. Řihák, P. Spielmann, V. Vaculka, V. Vašíček a J. Zemina), k níž patřil široký okruh umělců, historiků, teoretiků umění i architektů. Kromě mnoha ceněných malířských pláten jsou hodné pozornosti také jeho realizace ve volném prostoru. Z nich největší je mozaika Slunce a pohyb na sportovní hale Královopolské strojírny v Brně – Králově poli. Spolupracoval také na vítězném návrhu pavilonu ČSSR pro EXPO ´70 v Ósace. Tvorba Jánuše Kubíčka je zastoupena ve všech našich významných galerijních sbírkách a dosud byla představena veřejnosti na sto osmdesáti výstavách ve třinácti zemích. Vystavený soubor dekalků vytvořil Jánuš Kubíček krátce po smrti své matky v roce 1980. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy

29. 9. 2014 - Pro dušičkový podzimní čas připravilo Muzeum Vysočiny Jihlava výstavu Pohřbívání a hřbitovy v historii Jihlavy, která bude otevřena od 23. září do 17. listopadu 2014. Výstava není zevrubným zmapováním historie pohřebnictví v Jihlavě. Zpracovává téma smrti především v kontextu kulturní historie a nabízí tak zamyšlení nad tím, jakou roli přisuzujeme tomuto tématu dnes. Zabývá se smrtí jako nedílnou součástí života a kulturní historie a vrací se hned do několika hlavních historických období: středověku, renesance, baroka, období osvícenství (tj. 18. století) až po konec 19. století. Návštěvníci se dovědí, jak důležité je zemřít dobrou smrtí, seznámí se s různými způsoby pohřbívání a také s různými zvyky a rituály, které se v souvislosti se smrtí v minulosti dodržovaly, zajímavá jsou například opatření, která bylo třeba dodržet, aby se zabránilo návratu zemřelých mezi živé. Z archeologických nálezů bude k vidění například výbava hrobu jihlavské ženy z počátku 17. století, tedy z období třicetileté války, a nálezy z krypty kláštera v Nové Říši. Ojedinělá je příležitost prohlédnout si v kompletní podobě podlahu kostela sv. Jakuba, která skrývá více než 170 náhrobníků. Také každý rok chodíte zapalovat dušičkové svíčky? Pro návštěvníky je pro tento čas připravený BONUS, kterým je originální "dernisáž": v pátek 31. 10. se muzejní prostor promění v dušičkový hudební a poetický happening s netradičním občerstvením, který by mohl být příležitostí k zamyšlení mimo jiné nad smyslem či vyprázdněností některých současných rituálů. Nechte se překvapit! Současně bude v mázhausu muzea výstavu provázet a tematicky doplňovat kolekce obrazů jednoho z našich nejvýznamnějších výtvarných umělců druhé poloviny dvacátého století Jánuše Kubíčka. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

František Dörfl - Výběr tvorby

15. 7. 2014 - V Muzeu Vysočiny Jihlava jsme na druhou polovinu léta připravili výstavu prací významného jihlavského umělce, člena Sdružení výtvarných umělců Vysočiny, Františka Dörfla (*1934). Potřeba zkoumat vizuální zákonitosti a ztvárňovat své snivé světy přivedla autora již v šedesátých letech minulého století k abstraktní tvorbě. Od té doby vytvořil nesčíslné množství grafik, olejů, akrylů, koláží, asambláží a plastik, které pilně vystavoval nejen v tuzemsku (zde měl František Dörfl již 27 autorských a 35 společných výstav), ale i v zahraničí (mnohokrát vystavoval ve Španělsku a Německu, dále v Itálii, Litvě, Nizozemsku, v USA a na Slovensku). Jihlavská veřejnost mohla naposledy shlédnout práce Františka Dörfla na velké autorské výstavě v Oblastní galerii Vysočiny, a to v roce 2010. Letošní výstava, kterou pořádáme na počest autorových 80. narozenin, představí nejen starší dosud nevystavovaná díla, ale také Dörflovu nejnovější tvorbu, plnou jásavých barev a životního optimismu. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 31. července 2014 v 17 hodin ve výstavní budově Muzea Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 57. Výstavu uvede a o autorovi promluví kunsthistorička PhDr. Dagmar Jelínková z Národní galerie v Praze. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Karel Slimáček. Pohledy pod pokličku

15. 7. 2014 - Autorská výstava člena Horáckého fotoklubu Jihlava poodhaluje pomyslnou roušku výrobního tajemství vzniku atraktivních fotografií. Kromě fotoaparátu, nadšení, štěstí na světlo a situaci (a někdy i ochoty si přivstat) je nezbytné zvládnout rutinu samotného pořízení snímku a také jeho následné zpracování do finální podoby, která diváka zaujme. Tyto postupy autoři obvykle nesdělují a prezentují pouze výsledek své tvorby. Karel Slimáček však konfrontuje hotové fotografické obrazy se surovými snímky z digitálního fotoaparátu, aby tak představil postupy, které sám používá, a tímto zajímavým způsobem inspiroval méně zkušené jihlavské a snad i přespolní foto-nadšence. Výstava bude otevřena od 22. července do 7. září 2014 v Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí 55 v Jihlavě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

K lovu, boji, na parádu

25. 6. 2014 - Muzejní sbírky se ukládají v depozitářích ve valné většině podle materiálů. To, co je ve stálých expozicích, je jen malý zlomek, mimo jiné také proto, že každé osvícení denním světlem, kolísání vlhkosti a teploty a manipulace ovlivňuje životnost některých materiálů, zejména textilií a papíru. Přesto je důležité alespoň na kratší dobu část sbírkových předmětů veřejnosti zpřístupnit. Textilní sbírka Muzea Vysočiny Jihlava, na niž tentokrát padla volba, je velmi rozsáhlá a není jednoduché rozhodnout, co by bylo pro návštěvníky přitažlivé a jak exponáty prezentovat. Jak název K lovu, boji, na parádu napovídá, půjde o ukázky oděvů a dalších textilií se zbraněmi pro různé příležitosti. Uniformy, spolkové a služební symboly, pokrývky hlavy a chladné i palné zbraně pochází většinou z 2. poloviny 19. století. K lovu patří informace o jeho starých technikách, ukázky zbraní a trofejí. Zdobné prapory a stuhy a úřednické šavle zastupují parádu, nechybí ani opravdu „parádní“ dělo. Prezentována je také vojenská historie Jihlavy vrcholící aktuálním výročím, kdy zanedlouho po Sarajevském atentátu se na náměstí loučili příslušníci 81. pluku a odjížděli na bojiště prvního celosvětového konfliktu. Výstava bude zahájena 26. června v 17 hodin vernisáží, na níž promluví historik PhDr. Zdeněk Jaroš. Potrvá od 27. června do 7. září. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Židovské památky na Vysočině

11. 6. 2014 - Ačkoliv výjimečnost židovských památek na Vysočině reprezentuje především židovská čtvrť v Třebíči zapsaná roku 2003 na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, lze na území kraje najít i další pozoruhodné památky kdysi početné židovské komunity jako jsou synagogy, židovské čtvrtě či hřbitovy. Příležitost seznámit se s touto specifickou součástí kulturního dědictví nabízí výstava „Židovské památky na Vysočině“ přístupná ve dnech 20. 6. – 24. 8. v Muzeu Vysočiny Jihlava. Fotograficky zdokumentovaným architektonickým památkám rozděleným dle jednotlivých lokalit jsou věnovány výstavní panely. Zachycují i rekonstrukce staveb, jako byla roku 2014 dokončená obnova novorománské budovy synagogy v Nové Cerekvi určené pro muzejní účely. Výstava představuje také výběrovou kolekci sbírkových předmětů muzeí, například z Třeště, Telče a Třebíče, jež dokumentují společenský a náboženský život místních Židů. Největší podíl zaujímají ukázky hodnotného fondu Městského muzea Polná. Mezi nimi vyniká pláštík na Tóru z modrozeleného hedvábného atlasu z roku 1762 či mosazný svícen - chanuka se znázorněním postav Mojžíše a Melchisedecha z období let 1780 až 1800. Z třebíčských sbírek bude vystaven např. stříbrný pohár věnovaný židovskou obcí roku 1868 místodržícímu radovi Watzkovi. V rámci výstavy bude 24. 6. v 17:00 pořádána přednáška Mgr. Ivy Steinové nazvaná Židovské hřbitovy, pravidla pohřbívání a symbolika výzdoby náhrobků, v níž se přednášející zaměří na oblast Vysočiny. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Mouchy a surrealismus

11. 6. 2014 - Výstava kreseb (novoročenek a ilustrací) našeho předního znalce dvoukřídlého hmyzu, RNDr. Jindřicha Roháčka, CSc. (Slezské zemské muzeum, Opava). Autor je celosvětově uznávaným odborníkem na některé skupiny dvoukřídlého hmyzu; dosud pro vědu objevil a popsal více než dvě stovky druhů. K této práci využívá svého vynikajícího pozorovacího talentu a přesné ilustrační kresby. Jeho ilustrace jsou vzorem pro mnohé entomology. Pro vědeckou přesnost a vynikající kvalitu provedení kreseb určovacích znaků jsou systematické studie Jindřicha Roháčka vysoce ceněny. Za čtyřicet let výzkumné a publikační aktivity vytvořil ke svým monografiím a článkům téměř 5200 ilustračních obrázků, což reprezentuje přes tisíc celostránkových tabulí. Pro výstavu autor shromáždil 74 surrealistických i odborných ilustrací. Výstava bude otevřena od 18. června do 7. září 2014; vernisáž se uskuteční v úterý 17. června v 17 hodin v budově Muzea Vysočiny Jihlava č. 57/58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kaktusy a sukulenty

4. 6. 2014 - Tradiční (v pořadí již 47) prodejní výstava kaktusů a sukulentů připravená ve spolupráci s jihlavským Klubem pěstitelů kaktusů a sukulentů je k vidění jako vždy na muzejním dvorku od 11. do 15 června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Krása našich toků

4. 6. 2014 - V prostorách Kavárny Muzeum představíme fotografie Jiřího Rathouského z Polné. První fotoaparát značky Efekta se mu dostal do rukou o vánocích 1959. Začínal ve fotokroužku v tehdejším Domě pionýrů a mládeže v Polné a jako každý začátečník prošel fotografováním členů rodiny, kamarádů a všeho, co jej zaujalo. Od začátku svého působení se ale hlavně věnoval reportážní fotografii z různých akcí ve městě. Zasílal fotografie ze sportovních akcí a ze soutěží ve společenském tanci do redakce tehdejší Jiskry, nynější Jihlavské listy. Spolupracoval s Městským kulturním střediskem v Polné kam dodával veškeré fotografie z kulturního, společenského a politického života ve městě. Své fotografie pravidelně prezentoval na výstavách v prostorách polenského muzea. Za vedení Josefa Klukana byl členem Horáckého fotoklubu v Jihlavě. Pravidelně se účastnil soutěže „Zelená životu“a hodnocení mapových okruhů okresních a krajských soutěží. Po roce 2002 přešel postupně z analogové na digitální fotografii a s digitální technikou pracuje dodnes. Jako polenský patriot spolupracuje s městem při tvorbě Polenského zpravodaje, propagačních materiálů, kalendářů, brožurek a nadále dokumentuje veškeré akce města. V roce 2006 byl spoluzakladatelem Fotoklubu Polná a od začátku existence fotoklubu působí ve funkci jeho předsedy. Další jeho velkou zálibou je sbírání starých fotoaparátů a jejich následné zkoušení v praxi. Většina přístrojů v jeho sbírce je plně funkčních. I když se Jiří Rathouský v současné době věnuje převážně reportážní fotografii, rád fotí i přírodu a na svých fotografiích miluje tekoucí vodu. A právě fotografie vody - potoků, říček a řek jsou k vidění na výstavě s názvem Krása našich toků. V prostorách Kavárny Muzeum se koná od 10. června do 20. července. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Gruzie, má láska

23. 5. 2014 - Ve čtvrtek 29. května 2014 bude ve výstavních prostorách Muzea Vysočiny Jihlava slavnostně zahájena výstava fotografií z cest po Gruzii. Jejich autory jsou manželé Žákovi. V době přípravy výstavy bohužel František Žák zemřel, výstava je tedy i vzpomínkou na tohoto výborného člověka. František Žák byl posledních dvacet pět let zaměstnancem Ministerstva zahraničních věcí ČR, dlouhodobě žil v Moskvě, Kyjevě, Lvově a právě i gruzínském Tbilisi. S manželkou Olgou, spoluautorkou fotografií, si František Gruzii opravdu zamiloval. Byl zaníceným fotografem, a tak díky jeho láskám můžeme do této nám vzdálené a málo známé země nahlédnout. V renesančních interiérech muzea je vystaveno přes sedmdesát fotografií. Seznámíte se s památkami této země i pomocí mapy a přiložených textů. Můžete si rovněž prohlédnout z Gruzie dovezené typické a tradiční předměty a suvenýry. Výstavu bude možno navštívit do neděle 27. července 2014. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Muzejní a galerijní noc 2014

16. 5. 2014 - Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě pořádají 6. června 2014 Muzejní a galerijní noc 2014. V expoziční budově jihlavského muzea začínáme v 17:00 komentovanou prohlídkou výstavy Venkovské kostely v srdci Vysočiny. S artefakty získanými výzkumy a s výsledky archeologického bádání v Kraji Vysočina v uplynulých dvou letech seznámí návštěvníky Mgr. David Zimola. Pro malé i větší badatele budou připraveny hry, aktivity a archeologické „výzkumy“. I další bod programu je určen dětem - autorská veršovaná interaktivní pohádková fraška Hledá se princezna v podání agentury Kašpaři. Ze zámku se ztratí princezna a nastává čas pro pravé hrdiny – nalezneme je i mezi zdejšími rytíři? Přímo na výstavě Gruzie, láska moje v prostorách muzejních arkád proběhne beseda s autorkou výstavy paní Olgou Žákovou, která přiblíží posluchačům tuto krásnou a divokou zemi. V mázhausu se od 19:30 rozezní repertoár vokálně-instrumentálního souboru La Via z Přibyslavi. Návštěvníci se mohou těšit na písně a tance z různých koutů Evropy od středověku po baroko. Do muzejních arkád se vrátíme ve 20:00 na přednášku Patrika Kotrby Ze srdce Evropy do Santiaga de Compostela aneb pěšky z České republiky až na západ Španělska. O zážitky ze čtyř roků na cestách, sedmi tisících kilometrů v nohách převážně po Španělsku, ale také po francouzském Azurovém pobřeží a italské Riviéře, se s posluchači podělí tento novodobý poutník. Od 20:30 bude pokračovat přehlídka hudebních nástrojů a melodií tolik typických pro časy minulé aneb La Via trochu jinak v Kavárně Muzeum. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou bude jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera s výstavou fotografií Zdeňka Chrapka s názvem Dirigenti a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží, které zajišťuje Jihlavská astronomická společnost. Muzejní a galerijní noc již tradičně v horní části Masarykova náměstí zakončí svou ohňovou show kombinující oheň, světlo, tanec, akrobacii a pyrotechnické efekty umělecká skupina Ad Infinitum. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tichý dialog

24. 4. 2014 - Od středy 23. dubna nabídne Muzeum Vysočiny Jihlava svým návštěvníkům v prostorách Kavárny Muzeum prodejní výstavu obrazů Lenky Klofáčové Pavézkové s názvem Tichý dialog. Autorka v jihlavském muzeu nevystavuje poprvé. Při předchozí výstavě v roce 2012 se její obrazy setkaly u veřejnosti s vlídným přijetím, a proto již tehdy padl návrh připravit po nějakém čase výstavu další. O letošní výstavě říká sama autorka: „Tak jako jeden krok střídá druhý, line se jedna věta za druhou z mé mysli. Tiché věty beze slov reagující na okolí – přírodu a lidi kolem. Tyto věty se promítají do barevných skvrn kladených na plátno, kde už ony samy spolu diskutují. Barva se stává silným nositelem významu. Buduje prostor a vyjadřuje emoce. Na pomoc ji přichází linie, která se místy snaží dát dialogu pevné hranice. Je to onen tichý dialog, který každodenně vedeme cestou do práce, na nákup, při toulkách krajinou… Krajina, téma léty již mnohokrát zpracované, láká k experimentování s technikou. Vnitřní souboj se odehrává při samotné práci s materiálem. Je to fáze zkoumání nových cest a hledání vlastních postupů. Vše je mírně stylizováno, barevně harmonizováno a oproštěno od všeho zdánlivě zbytečného a rušivého. Tichý dialog s krajinou působí jako lék.“ Výstava je připravena jako prodejní, případní zájemci si budou moci po dohodě s autorkou vybrané obrazy zakoupit. V Kavárně Muzeum výstava potrvá do 8. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Venkovské kostely v srdci Vysočiny

8. 4. 2014 - Tradiční archeologická výstava, kterou připravuje archeologické oddělení Muzea Vysočiny Jihlava, bude instalována v přízemní výstavní místnosti v budově muzea – v domě č. 57/58 na Masarykově náměstí v Jihlavě. Krátkodobá výstava mapuje výsledky archeologického bádání v Kraji Vysočina v uplynulých dvou letech se zaměřením na výzkumy venkovských kostelů „v srdci Vysočiny“, tedy především na Jihlavsku. Ve vitrínách a na panelech jsou prezentovány archeologické a stavebně historické výzkumy venkovských kostelů ve Vyskytné nad Jihlavou, Kostelci u Jihlavy, Rančířově, Vílanci, Staré Jihlavě na Jihlavsku a Heralticích a Rokytnici nad Rokytnou na Třebíčsku. Kromě sakrální architektury návštěvník shlédne i artefakty získané archeologickými výzkumy ve Velkém Meziříčí, Tasově, Moravských Budějovicích a Lhánicích. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 10. 4. 2014 v 17:00 a potrvá od 11. 4. do 8. 6. 2014. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

S fotoaparátem za humny

24. 3. 2014 - Na čtvrtek 27. března 2014 (v 17 hodin) připravujeme slavnostní vernisáž autorské fotografické výstavy Milana Slavingera, vedoucího oddělení lesního hospodářství a myslivosti na odboru životního prostředí jihlavského magistrátu a člena Klubu fotografů přírody při Českomoravské myslivecké jednotě. Připravena je kolekce více než šedesáti fotografií převážně s přírodní tématikou (od krajiny po detail) z období posledních deseti let. Většina fotografií pochází z jihlavské části Vysočiny, zejména z okolí Dolní Cerekve – tedy z blízkého okolí autorova bydliště (odtud název výstavy). Výstava v prostorách muzejních arkád potrvá do 25. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Tradiční cyklus archeologických přednášek

10. 3. 2014 - Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá tradiční cyklus přednášek ARCHEOLOGIE 2014: 11. 3. 2014 Eneolitické sídliště Lhánice - trať Hříbek Mgr. Milan Vokáč, Ph.D. 18. 3. 2014 Archeologické výzkumy společnosti Pueblo o.p.s na Vysočině v roce 2013 Mgr. Pavel Hušťák a Mgr. Ladislav Kaiser 25. 3. 2014 Archeologický výzkum rotundy a raně gotického kostela v Tasově u Velkého Meziříčí Prof. PhDr. Josef Unger, CSc. 1. 4. 2014 Archeologické výzkumy společnosti Archaia Brno, o.p.s. na Vysočině Mgr. Petr Hrubý, Ph.D. a Mgr. Petr Hejhal, Ph.D. 8. 4. 2014 Venkovské kostely na Jihlavsku ve světle archeologických výzkumů Mgr. David Zimola a Mgr. Milan Vokáč, Ph.D. 15. 4. 2014 Výzkumy Ústavu archeologie a muzeologie FFMU Brno v Kraji Vysočina v roce 2013 Mgr. Kateřina Doležalová, Mgr. Monika Martinisková a Mgr. Jakub Těsnohlídek (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Báječní Peruánci

10. 3. 2014 - Kolektiv autorů fotografické výstavy Báječné Peru, zaměřené především na peruánskou přírodu, představí tentokrát snímky obyvatel této úžasné země. Výstava přibliží nejen tradiční způsob života v zapadlých údolích And či deštných lesích, ale i hektický rytmus Limy a dalších moderních měst. Vystavené snímky byly pořízeny v únoru 2012 v departmentech Ancash a Lima a v listopadu 2012 v departmentech Cusco, Madre de Dios a Ica. Jejich autory jsou: Klára Bezděčková, Pavel Bezděčka, Josef Nožička, Karel Štencl a Zdeněk Opršal. Výstava v prostorách jihlavské Kavárny Muzeum potrvá do 21. dubna. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

130. výročí založení 1. české základní školy v Jihlavě, Křížová 33

3. 2. 2014 - Počátky jihlavského školství sahají až do 13. století. Školy, v nichž se vyučovalo, byly nejprve latinské, později německé. Jihlavští Češi měli velký zájem o otevření české školy. Proto byla v roce 1882 slavnostně zahájena činnost 1. české základní školy v Křížové ulici. Výstava uspořádaná k 130. výročí otevření 1. české základní školy v Jihlavě mapuje nejen její historii, ale zaměřuje se i na současnost této školy. Z historických pramenů si budete moci prohlédnout původní listiny, fotografie i kroniky školy. Na této výstavě se můžete seznámit i se současnými aktivitami školy. K vidění jsou výtvarné práce žáků, různé výrobky a fotografie ze školních akcí. Srdečně Vás zveme na vernisáž 4. února 2014 v 16 hodin v Muzeu Vysočiny Jihlava. Výstava v prostoru muzejních arkád potrvá do 23. března 2014. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Z muzejní kavárny i odjinud

20. 1. 2014 - Na středu 22. ledna 2014 chystáme do Kavárny Muzeum zahájení výstavy výtvarných prací čtyř autorů, kteří se v této kavárně již několik let pravidelně scházejí a na svých setkáních tvoří. Vznikají tak drobné portréty nahodilých návštěvníků a skici tohoto zajímavého prostoru. Skupinu tvoří akademická malířka Jana Šimáčková (představí portréty z kavárny), Eva Plachá (portréty z kavárny a zátiší květin), Vlaďka Škrháková (triptych Žlutý kamínek) a Petr Kolros (portréty z kavárny). Výstava bude otevřena až do neděle 9. března 2014. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

90 let amatérské fotografie v Jihlavě

20. 1. 2014 - Ve čtvrtek 23. ledna 2014 v 17 hodin zahájíme slavnostní vernisáží velkou fotografickou výstavu „90 let amatérské fotografie v Jihlavě“. Chceme tak veřejnosti připomenout dnes již památný okamžik jihlavské historie, kdy byl založen fotoklub, který i po devadesáti letech stále tvoří, soutěží a shromažďuje nadšence pro fotografii. V historické části výstavy se návštěvník seznámí s okolnostmi založení fotoklubu. Vystaveny budou i katalogy, které ukazují tvorbu tehdejších fotografů, a také záznamy fotografických soutěží, kterými se fotoklub dostal do povědomí československé veřejnosti. Novodobá část výstavy představí úspěchy současných jihlavských fotografů. Budou vystaveny dvě kolekce soutěžních snímků, které v minulém roce zařadily Horácký fotoklub Jihlava do čela amatérského fotografického dění v České republice. Poslední část výstavy představí současné fotografy fotoklubu a jejich tvorbu. Výstava potrvá do 30. března. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kreativní management

19. 11. 2013 - V prostorách jihlavské Kavárny Muzeum jsou do 8. prosince prezentovány práce oborů Reklamní tvorba a Management a podnikání v umění a reklamě Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hvězda nad Betlémem aneb co přivedlo mudrce

19. 11. 2013 - Může mít mysteriózní hvězda nad Betlémem, která podle bible k právě narozenému Spasiteli přivedla mudrce z východu, nějaký reálný (astronomický) základ, nebo jde jen o biblickou metaforu? Tuto otázku si nejen astronomové kladou již po staletí a ve snaze nalézt odpověď pátrají v kronikách i hvězdných mapách. Dnes díky tomu existuje hned celá řada hypotéz, které se snaží interpretovat betlémskou hvězdu na základě skutečných astronomických událostí. Většina těchto hypotéz ovšem při své konstrukci naráží na větší či menší zejména dobové problémy a nesrovnalosti. Na konci 20. století však vzniknul alternativní koncept, který betlémskou hvězdu vysvětluje prostřednictvím dosud víceméně opomíjených pohledů. Přednáška Hvězda nad Betlémem aneb co přivedlo mudrce v první části ve stručnosti shrnuje nejznámější klasické hypotézy, poukazuje na jejich trhliny a uvádí na pravou míru některá všeobecně přijímaná zkreslení. Ve své druhé části se přednáška věnuje postupné konstrukci alternativního přístupu k betlémské hvězdě a pokouší se uvést v soulad dostupné poznatky nejrůznějších vědních odvětví. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Hračky ze staré půdy

19. 11. 2013 - Vánoční čas je i dobou vánočních dárků. Za ty nejvděčnější považují děti určitě hračky. Výstava pod názvem Hračky ze staré půdy nabízí poutavou výpravu do světa hraček našich dědečků i prababiček. Vystavované exponáty pocházejí ze sbírkových fondů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Muzea Vysočiny Jihlava. Součástí zlínské sbírky je i cenný soubor hraček z rodinné sbírky pražské malířky Marie Fischerové Kvěchové. Vedle sebe nalezneme působivé soubory soustruhovaných lidových hraček z Horácka a z Podkrkonoší, výrobky sdružení českého užitého umění a designu Artěl, podomácku zhotovené příležitostné hračky, exotické loutky i luxusní pokojíčky pro panenky vídeňské provenience. Z fondů jihlavského muzea je vybrána bohatá kolekce figurek vyrobených v době německé okupace přímo v Jihlavě ve firmě Lineol Werke, která stávala na místě současného City parku. Firma vedle zbraní - součástek do německých raket - vyráběla i umělohmotné malované figurky zvířat a postavičky lidí. Výstava bude pro návštěvníky jihlavského muzea otevřena od 29. listopadu a potrvá do 12. ledna 2014. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Co znamenal příchod Cyrila a Metoděje pro astronomii?

15. 10. 2013 - Letos slavíme 1150. výročí příchodu věrozvěstů na Moravu. V nejstarší staroslovanské legendě o Konstantinovi a Metodějovi jsou soluňští bratři přirovnáni k jitřní hvězdě, která od Slunce světlo přijímající, jeví se ze všech nejjasnější. Můžeme považovat příchod Cyrila a Metoděje za počátek astronomie na našem území? Je možné to tak chápat, protože astronomie patří mezi nejstarší vědy. Vždy byla nedílnou součástí vzdělanosti, už od počátku náležela k základním předmětům výuky v církevním a vysokoškolském prostředí prvních univerzit pozdního starověku a ranného středověku. Přednáška Ing. Rostislava Rajchla z Hvězdárny Uherský Brod je příležitostí k zamyšlení, jak křesťanství ovlivnilo astronomii a naopak. Přednáška se koná v úterý 22. října v 17 hodin v malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Milostné písně

15. 10. 2013 - 7. listopadu 2013 jste zváni do působivých prostor muzejního Malovaného sálu. Od 18 hodin zde zazní „Milostné písně“ v podání mezzosopranistky Pavly Fendrichové a loutnisty Jindřicha Macka. Umělci představí světské písně vybrané z tvorby Johna Dowlanda a sólovou loutnovou hudbu od Johna Dowlanda, Vicenza Capiroly a Pietra Paola Raimonda. S Pavlou Fendrichovou a Jindřichem Mackem se vrátíme do 15. století, kdy skladatelé loutnových kompozic v Itálii začali pěstovat nový druh umění – sami sebe doprovázeli při zpěvu na loutnu. Z dobových obrazů a rytin je však zřejmé, že bylo běžné provozovat písně i ve dvou – zpěvák a loutnista. Loutnová píseň si získala velkou oblibu a tento nový druh umění se velmi rychle šířil i do ostatních zemí. Loutnové písně byly také hojně užívány i divadelními autory jako jedna z neodmyslitelných součástí a hlavních složek dramatického účinku na diváka. Některé písně byly součástí výpravných alegorických představení alžbětinských dramatiků, doplňují dokonce i dramata Williama Shakespeara. V podání Pavly Fendrichové a Jindřicha Macka se můžete těšit nejen na dobové duchovní skladby, ale i na krásné světské písně alžbětinské Anglie… (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Neživé poklady Země aneb minerály ze sbírky Jaroslava Havlíčka

7. 10. 2013 - Výstava Neživé poklady Země přibližuje veřejnosti jeden zajímavý a nepříliš častý koníček - sběr minerálů. Výstavu tvoří textové panely s bohatou obrazovou dokumentací a ukázky nerostů. Na obrázcích a v textech jsou stručně představeny různé možnosti sběru minerálů. Vystavené vzorky nerostů pochází z České republiky i ze zahraničí a dokládají tvarovou i barevnou variabilitu neživé přírody. Výstava přiblíží návštěvníkům také nálezy z nedávné doby z několika lokalit u Jihlavy a jejího blízkého okolí. Pro ty, kteří si chtějí hrát, nabízí výstava návod a ukázky možností, jak si i v domácích podmínkách „vypěstovat“ své vlastní různobarevné krystaly. Výstava Neživé poklady Země bude v prostorách muzejních arkád přístupná až do 24. listopadu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Archeologicko-antropologické výzkumy pohřebních prostor

27. 9. 2013 - Přednáška Mgr. Davida Zimoly a Mgr. Andreje Shbata, Ph.D. o výzkumech pohřebních prostor v klášterní kapli sv. Anny v Nové Říši a v kostele sv. Jakuba Většího v Jihlavě, začátek v 17:00 (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Společenský život hmyzu

12. 9. 2013 - Když se řekne společenský život, většina z nás si pravděpodobně představí divadlo, plesy, večírky. Přemýšlet v této souvislosti o něčem tak titěrném, jako je hmyz, nebudeme-li počítat moly v šatníku s večerní toaletou, napadne asi málokoho. A při tom právě u hmyzu můžeme pozorovat celou škálu sociálního chování od primitivních forem až po vytváření vysoce organizovaných a strukturovaných společenství. Ať už se jedná o partnerské vztahy, rodičovskou péči nebo spolupráci při budování hnízda a shánění potravy, v ničem si hmyz nezadá s ostatními skupinami živočichů. Ba naopak, v mnohém je předčí. Nahlédnout do tohoto úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů umožní výstava Společenský život hmyzu. Prostřednictvím textů, obrázků, fotografií, exponátů ve vitrínách a živého hmyzu v insektáriích přiblíží základní témata týkající se sociálního života hmyzu. Hlavní pozornost však bude věnována tzv. eusociálnímu hmyzu, tedy hmyzu žijícímu v důmyslně uspořádaných státech, jejichž fungování je založeno na dělbě práce a spolupráci jedinců při zajišťování základních životních potřeb. Nejznámějšími představiteli tohoto hmyzu jsou termiti, vosy, mravenci a některé druhy včel, v posledních letech však byly odhaleny i další skupiny eusociálně žijících živočichů. Výstava představí nejen řadu méně známých poznatků ze života hmyzu, ale ukáže i ty nejopovrhovanější zástupce hmyzí říše v lepším světle. Víte, například, že švábi patří k nejstarostlivějším rodičům, mouchy si nosí zásnubní dárky, termiti pěstují houby velikosti žampiónů a mravenci pořádají individuální výukové kurzy? Poodhaleny budou i nejintimnější stránky hmyzího života, např. že termiti se občas rozvádějí, bělásci mohou holdovat homosexualitě a mravenci propadají všelijakým závislostem. Doprovodné aktivity k výstavě budou zahrnovat především hry, při nichž se pobaví nejen děti, ale i dospělí, a také stejnojmennou přednášku Kláry Bezděčkové. Výstava je pojata jako putovní, jejími autory jsou zaměstnanci Muzea Vysočiny Jihlava Klára a Pavel Bezděčkovi a z téhož muzea pochází i celý realizační tým. V Jihlavě bude výstava otevřena od 26. září do 17. listopadu 2013, poté bude instalována na dalších místech po celé České republice. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kde Vysočina nabírá dech...

5. 9. 2013 - Jihlavské muzeum připravilo pro návštěvníky Kavárny Muzeum od 17. září výstavu obrazů herce, spisovatele a malíře Miroslava Krejči (1931-2005) s názvem Kde Vysočina nabírá dech. Miroslav Krejča vystudoval DAMU, obor herectví a postupně působil v řadě oblastních divadel, např. v Benešově, Bratislavě, Klatovech, Českém Těšíně, Jihlavě či Příbrami. V Horáckém divadle v Jihlavě působil v letech 1967-1970 a ztvárnil zde řadu výrazných rolí. Svoji hereckou kariéru zakončil v Národním divadle v Praze. Veřejnosti je jeho tvář známa i z řady rolí televizních. Je autorem románu o kočovné herecké společnosti s názvem Tažní ptáci (1987), autorem pohádek a příběhů pro děti (Strašidlo Doudlo, Putování vodníků od rybníka k rybníku), scénářů divadelních a televizních her i dramatizací pro rozhlas. Malování se začal věnovat v šedesátých letech minulého století. Na jeho obrazech naleznete odraz jeho dlouholetého divadelního působení – obrazy s divadelní či klaunskou tématikou, ale také zachycené prožitky z cest a pohledy do krajiny. S jeho obrazy se veřejnost setkala již na řadě výstav od roku 2005 – Sedlčany, Soběslav, Praha, Humpolec, Čelákovice či Benešov. V Jihlavě se s obrazy Miroslava Krejči můžeme v roce 2013 potkat poprvé. Výstava potrvá v Kavárně Muzeum do 28. října. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

IV. výstava hub

5. 9. 2013 - Ve dnech 13. až 15. září 2013 se v jihlavském muzeu koná tradiční, v pořadí již čtvrtá, Výstava hub. Výstavu připravuje Muzeum Vysočiny Jihlava společně s Mykologickým klubem Jihlava. Větší skupiny nejen z řad žáků základních a studentů středních škol, ale i z řad veřejnosti se mohou seznámit s krátkou prezentací vystavených hub. Na případné otázky budou odpovídat členové Mykologického klubu. Pro zájemce o určení neidentifikovatelných exemplářů bude k dispozici i houbařská poradna – jednotlivé kusy by ale měly být celé a neočištěné. Muzeum Vysočiny Jihlava dlouhodobě spolupracuje s Mykologickým klubem Jihlava, dokladem toho je i bezplatná Mykologická poradna, která funguje v předsálí Muzea Vysočiny Jihlava na jaře a na podzim již čtvrtým rokem. Zájemci si mohou v září a říjnu nechat určit houby každé pondělí od 16.00 do 17.00 hodin. Pokud se nemohou v uvedený čas dostavit, je možné nechat houby se jménem a kontaktem na pokladně Muzea Vysočiny Jihlava v kterýkoliv jiný den. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Kdo se dívá do trávy...

8. 8. 2013 - Výstava fotografií v jihlavské Kavárně Muzeum. Anežka Konupková se narodila v roce 1995 a nyní je studentkou jihlavského gymnázia. Mezi její hlavní zájmy patří příroda, hudba, cestování a samozřejmě fotografování. Fotí od té doby, co umí zmáčknout spoušť. V současné době vlastní fotoaparát Fujifilm Finepix S 1500 a nejraději s ním fotí krajinu, faunu a floru. Původně fotila vše, co ji obklopovalo a zaujalo. Poté ji začala fascinovat voda a její skupenství. Aby mohla zachytit lomící se paprsky vycházejícího slunce v kapkách ranní rosy, musela vstávat velmi brzy. Ale úsilí se vyplatilo, vznikla řada výborných snímků. Do záběru se občas připletl nějaký živočich – nejčastěji z hmyzí říše. A tehdy pro Anežku nastalo období slunéček, kobylek, motýlů, střevlíků, pavouků… Její zájem o bezobratlé plynule přešel i na ostatní živočichy: ptactvo, veverky, ještěrky, ale i na domácí mazlíčky. V současné době se snaží zachytit co nejvíce zajímavých okamžiků z přírody… Výstava fotografií Anežky Konupkové bude v prostorách Kavárny Muzeum ke zhlédnutí do 15. září. Účast na soutěžích: Chemie je cool (VŠCHT Praha) Photographia Natura (Muzeum Vysočiny Jihlava) Štokfoto Ekooko Vysočiny (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Krojované panenky

31. 7. 2013 - Paní Marie Žilová společně s dcerou Evou Jurmanovou mají nevšedního koníčka. Šijí přesné repliky lidových krojů a oblékají je na kupované panenky převážně s porcelánovými hlavičkami. Od začátku pracují matka i dcera spolu. Eva vyšívá na rámu, bubínku, vyšívá na tyl, našívá korálky, flitry, zvládla uzlíčkovou techniku a naučila se i síťovat. Paní Marie zase stříhá, šije, pere, škrobí, žehlí a sestavuje celou panenku. Předlohou pro ruční výrobu tradičního lidového oděvu jsou popisy a střihy starých krojů. Výšivky jsou přesné zmenšeniny původní kresby. Proces zhotovení kroje není jednoduchý – modeluje se nejdříve z levného materiálu a když model perfektně sedí, používá se materiál starý původní nebo podobný, ale vyráběný v současnosti. Veškeré oděvní součástky jsou ručně šité a část užitých krajek je na základě historické předlohy ručně paličkovaná nebo síťovaná. Mezi prvními ušily kroje z Českomoravské vrchoviny – z Telče, Dačic, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Postupně vznikaly kroje vytvořené podle krojových předpisů známé etnografky Blaženy Šotkové. K nejsložitějším krojům, co do pracnosti, patří kroj litomyšlský, mladoboleslavský a kyjovský. Doba výroby kroje je velmi různorodá. Jednoduchý polopracovní kroj z Doudlebska může vzniknout i za dvanáct hodin, složitější jihlavský tak za třicet pět, litomyšlský kroj si vyžádá sedmdesát hodin, mladoboleslavský devadesát devět a nejsložitější kyjovský až sto čtyřicet hodin. Každá panenka má svůj certifikát, který obdrží případný kupec spolu s panenkou. Kromě dalších podrobností je v něm zapsáno i z jakého materiálu je kroj vyroben. Dále má na ručce lístek se záznamem se jménem panenky a názvem oblasti, odkud kroj pochází, a se jménem sběratele, podle jehož popisu byl kroj vyroben. Nesmí chybět ani záznam o tom, že panenka byla vytvořena v jejich novoveselské dílně. Výstava Krojované panenky začíná v jihlavském muzeu ve čtvrtek 1. srpna v 17 hodin vernisáží spojenou s prohlídkou výstavy, kterou nás provedou samotné autorky – Marie Žilová a Eva Jurmanová. Přijďte se podívat, k vidění bude 113 krojovaných panenek z jejich dílny a k některým budou pro srovnání připojeny i kroje ve skutečné velikosti… Výstava potrvá v jihlavském muzeu do neděle 29. září 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Ťan-Šan: Vrcholy a jezera Nebeských hor

20. 6. 2013 - Od 25. června bude v prostoru Kavárny Muzeum k vidění výstava fotografií Michala Černého. Výstava představí ledovce, vrcholy a jezera málo známého asijského pohoří Ťan-Šan. Michal Černý je geolog, přírodovědec, cestovatel, fotograf a publicista. V rámci své profese často cestuje a kromě toho podniká další výpravy do vzdálených a exotických zemí. Do Kyrgyzstánu jezdí každoročně od roku 2004. Cílem výprav je hlavně studium ledovcových jezer, klimatu a přírodních rizik. Během těchto cest pořídil několik desítek tisíc snímků, z nichž malou část prezentuje tato výstava. Michal Černý publikuje své snímky samostatně i jako doprovod cestopisných a přírodovědných článků v různých časopisech. Výstava v Kavárně Muzeum potrvá do 4. srpna... (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jihlavské havíření

13. 6. 2013 - V prostorách Kavárny Muzeum budou mít návštěvníci od 11. června možnost prohlédnout si fotografie z archivu Jihlavského havířského průvodu. Havířské průvody, které se v Jihlavě konaly s přestávkami od roku 1890, připomínají zašlou slávu dolování stříbra. Díky občanskému sdružení Jihlavský havířský průvod se podařilo znovu obnovit tradici těchto slavností. Hlavní aktéři průvodu „Havířci“ jsou oblečeni do přesných kopií historických krojů z 16. století se všemi doplňky a náležitostmi. Jednotlivé postavy představují řadu profesí souvisejících s dolováním a mají své stálé místo v hierarchii, která se dodržuje dodnes. Výstava fotografií z předchozích ročníků Jihlavských havířských průvodů potrvá v Kavárně Muzeum do 23. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Archeologie na hranicích mezi Čechami, Moravou a Rakouskem

13. 6. 2013 - Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o. připravuje výstavu s názvem „ARCHEOLOGIE NA HRANICÍCH MEZI ČECHAMI, MORAVOU A RAKOUSKEM. Pravěké až novověké dějiny jižních Čech, Vysočiny, jižní Moravy a Dolního Rakouska“. Na malém prostoru ve výstavním sále MVJ, Masarykovo nám. 57 a v průjezdu domu č. 58 v MVJ v tzv. mázhauzu budou prezentovány vybrané archeologické nálezy pocházející z Vysočiny, jižních Čech, jižní Moravy a Dolního Rakouska. Výstava je rozdělena do šesti bloků podle jednotlivých období: 1. Čas lovců a sběračů (paleolit a mezolit), archeologické nálezy pravěkých kamenných nástrojů a surovin, z nichž se vyráběly, z Moravskokrumlovska a Vysočiny 2. Čas zemědělců (neolit, eneolit), archeologické artefakty ze Štěpánovic u Třebíče, závěr neolitu – kultura s moravskou malovanou keramikou, prezentována bude známá „štěpánovická venuše“ – keramická soška ženy. Archeologické nálezy – především keramické nádoby nalezené na tzv. Palliardiho hradisku u Vysočan na Znojemsku. 3. Čas kovotepců, prezentovány budou nálezy z doby bronzové a železné: kamenné, kovové a keramické artefakty z Březnice u Bechyně v jižních Čechách. Zajímavostí bude vcelku zachovalý bronzový meč ze Smilovic u Týna nad Vltavou. Dále jsme vybrali nálezy z keltských hrobů v Blučině u Brna – k vidění bude celá jedna výbava „bojovnického“ – mužského kostrového pohřbu a výběr ženských šperků z Maloměřic u Brna. Zajímavostí jsou lité kovové nánožníky a náramky a sapropelitové (švartnové) šperky. 4. Dobu dějinnou reprezentují nálezy z doby římské, především předměty denní potřeby římského města na Dunaji – Carnunta u Bad-Altenburgu a Petronellu v Dolním Rakousku. 5. Vrcholný středověk (12.–15. století) prezentují nálezy z Jihlavy – keramická pec ze 13.-14. století nalezená s kompletní vsádkou v Křížové ulici č. 14 a celé tvary keramických nádob získané výzkumem jihlavských jímek, dále nálezy získané záchranným archeologickým výzkumem hornicko – hutnického areálu „Cvilínek“ u Černova na Hornocerekvicku. 6. Archeologie novověku (raný a mladší novověk) je zastoupena nálezy funerálního charakteru, především nálezy s devocionálií z kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě a také z kláštera v Nové Říši. Výstava mapuje pravěké, středověké a novověké osídlení Českomoravské vrchoviny s přesahem do okolních příhraničních regionů: jižních Čech, Dolního Rakouska a jižní Moravy. Je podpořena „Operačním programem Evropské územní spolupráce Rakousko – Česká republika 2007 – 2013. Evropská unie a „Evropským fondem pro regionální rozvoj: Porta Culturae. Pořadatelem výstavy je Muzeum Vysočiny Jihlava, p. o., kurátoři: Mgr. David Zimola, Bc. Marek Krutiš a Pavla Lajtkepová, DiS. Bude zahájena vernisáží 27. 6. 2013 v 16,00 v Muzeu Vysočiny Jihlava, kde potrvá od 28. 6. do 25. 8. 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Apollo: Velké sny a tvrdá realita

9. 5. 2013 - V Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava se v sobotu 18. května v 18 hodin koná přednáška Ing. Tomáše Přibyla, předního českého popularizátora kosmonautiky, s názvem Apollo: Velké sny a tvrdá realita. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Přejmenování místních jmen německých obcí po roce 1945

9. 5. 2013 - Přednášející: prof. PhDr. Milan Hlavačka, CSc., vědecký pracovník Historického ústavu AV ČR a Mgr. Jiří Jelínek, archivář Státního okresního archivu Jihlava Legislativní cesta k proměně místních jmen v českých zemích ve smyslu jejich počešťování byla nastartována již počátkem 20. let 20. století. Její vrchol nastal v letech 1945 až 1949. Tím že „prvorepublikový“ legislativní postup byl po roce 1945 nahrazen pouze byrokratickým, ztratil svoji přirozenou legitimitu, kterou každé změně ve veřejném prostoru propůjčují její oponenti. Zásadní proměna místních názvů nastala po odsunu německého obyvatelstva. V důsledku vysídlení německého obyvatelstva po roce 1945 zaniklo kolem 3000 obcí, částí obcí a samot. Názvy zbylých více než pěti set německých obcí byly do počátku 50. let 20.století zcela počeštěny. Tvorba nových českých místních názvů byl sice odborně tvůrčí, ale přesto velmi často značně voluntaristicky pojatý proces, jehož odbornými garanty byli čeští archiváři a jazykovědci. Přednáška se koná ve středu 15. května v 17 hodin v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Všichni jsme stvořeni z lásky

9. 5. 2013 - Mezinárodní výstava prací členů surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů /39 vystavujících z 12zemí/. Vernisáž výstavy se uskuteční 24. května v 19:30 v rámci Muzejní a galeriní noci. Autorem konceptu výstavy a textu v katalogu je Arnost Budik žijící od konce 60. let se svou ženou a synem v Belgii. V polovině 60. let se kontaktoval dopisem se zakladatelem surrealismu André Bretonem, a záhy, po jeho smrti, i s francouzskými surrealisty. V roce 1967 založil v Brně skupinu Lacoste, jejímiž členy se stali i dva studenti dějin umění Václav Pajurek (dnes PhDr., kurátor Ostravského muzea) a Jiří Havlíček (dnes docent a vedoucí sekce dějin umění katedry Vv na PdF MU v Brně). K nim se připojil ak. mal. Josef Kremláček (jehož k surrealismu přivedlo mj. i studium na VŠUP, kde studoval v ateliéru Adolfa Hoffmeistera – předválečného člena čs. surrealistů). Kromě prací výše uvedených představuje na výstavě své básně-objekty i Pavel Řezníček, autor mnoha sbírek poezie, několika knih beletrie, jehož díla vyšla i v zahraničí, a který publikoval v řadě mezinárodních sborníků. Dále se zde představí Vladimír Kubíček – grafik a básník, jehož velká retrospektivní výstava proběhla letos v Ostravském muzeu a malíř Zdeněk Píža, jenž svým rukopisem a náměty naplňuje veristickou polohu surreálného zobrazování. Výstavu obohatí celá řada dalších českých tvůrců, o nichž zde dále nepíšeme jen z důvodu nedostatku místa. Ze zahraničních přizvaných hostů upozorňujeme například na nestora poválečného surrealistického hnutí v Portugalsku Artura Manuela do Cruzeiro Seixas nebo na Miguela de Carvalho, představitele střední generace portugalských surrealistů, který se před dvěma lety v Praze na Novoměstské radnici představil velkou výstavou koláží a objektů „Noční zahrady“. Velmi významná je účast Aube Elléouët (dcery André Bretona), současné pařížské výtvarnice a nakladatelky série surrealistických monografií. Výstava představí díla dalších hostů z Belgie, Chile, Kostariky, Nizozemí, Rakouska, Slovenska, Turecka, Ukrajiny a Velké Británie. Výstava v prostorách muzejních arkád potrvá do 21. července. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Muzejní a galerijní noc 2013

29. 4. 2013 - Projekt Porta Culturae ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Oblastní galerií v Jihlavě pořádá v pátek 24. května 2013 od 17:00 do 22:00 Muzejní a galerijní noc 2013. Letošní Muzejní noc je úzce provázána s právě probíhající výstavou Romantická zastavení aneb střípky z módní historie. Výstavou mapující módu a odívání z období od konce 19. do čtyřicátých let 20. století provedou její kurátorky – členky Klubu panenek. Historii textilních manufaktur regionu Waldviertel v přednášce představí dr. Gesine Maria „Gexi“ Tostmann z Rakouska. Tato dáma se dlouhodobě věnuje historii odívání, je autorkou řady publikací a mimo to provozuje úspěšnou firmu vyrábějící tradiční rakouský oděv, tzv. dirndl. Návštěvníci se rozhodně mohou těšit na úryvky ze známého muzikálu Noc na Karlštejně, kterým nás v originálním podání a v kouzelných divadelních kostýmech potěší zástupci Divadelního spolku Karla Čapka a Skupiny historie, tance a šermu Hebrix z Třeště. V 19:30 bude slavnostní vernisáží zahájena naprosto mimořádná mezinárodní výstava surrealistické skupiny Stir-up a jejich hostů s názvem „Všichni jsme stvořeni z lásky“. Se svými výtvarnými díly se této výstavy účastní 39 umělců z dvanácti zemí. S etnografkou Muzea Vysočiny Jihlava PhDr. Danou Novákovou se v Malovaném sále budeme od 20:00 zabývat historií odívání v přednášce „Šaty dělaj člověka, člověk dělá šaty aneb co oblékali naši předkové“. V prostoru Masarykova náměstí bude umístěn stan, ve kterém budou v režii Společenství ohně a šermu Ad Infinitum probíhat rozličné středověké hry a dětmi velmi oblíbené malování obličeje. Oblastní Galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem. Lákavou nabídkou je jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží. Muzejní a galerijní noc 2013 tradičně zakončí ve 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu Ad Infinitum z Polné. A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma! (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Romantická zastavení aneb střípky z módní historie

8. 4. 2013 - V polovině dubna se veřejnosti představí „Klub panenek“ se svojí další výstavou. Vedle panenek a medvídků sbírají členky také staré oděvy, které následně opravují a renovují. Tyto skvosty budou k vidění na výstavě „Romantická zastavení aneb střípky z módní historie“. Návštěvníci budou obeznámeni s módou od konce 19. století do poloviny čtyřicátých let 20. století. Oděv z období doznívání romantismu se vyznačoval těsným oblečením podtrhujícím ženskost. Secese přinesla do odívání nádherné květinové a geometrické motivy. 20. léta 20. století se vyznačovala nástupem tzv. „chlapeckého stylu“ a návrat k ženskosti pak nastává v letech třicátých. I když se móda netýká pouze žen, budou k vidění především dámské oděvy a nahlédneme i do dětského šatníku. S módou oděvů je nerozlučně spjata i móda doplňků, které byly nedílnou součástí garderoby. Pokud budeme troufalí a nahlédneme pod sukně dam, uvidíme košilky, spodničky, kombiné, a také různé punčochy - jemné hedvábné či háčkované. Z dalších doplňků nelze zapomenout na klobouky, které se podle období vyznačovaly různou velikostí a zdobením, dále rukavice, kabelky, slunečníky, vějíře, šály či různé přehozy kolem krku. I když móda mnohdy nebyla zcela pohodlná, vždy byla krásná a elegantní. Výstava bude za přítomnosti autorek zahájena vernisáží ve čtvrtek 11. dubna v 17 hodin. 24. května se v rámci Muzejní a galerijní noci 2013 bude konat komentovaná prohlídka výstavy s jednou z autorek s paní Alenou Zemanovou. Výstava v prostorách výstavního sálu potrvá do 16. června. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Jiné rozměry vnímání

26. 3. 2013 - Na jarní měsíce jsme do muzejní kavárny připravili výstavu s názvem „Jiné rozměry vnímání“. Tato prezentace ukazuje nový trend v tvorbě Pavla Bezděčky – zachycení snů a představ prostřednictvím fantaskních kreací. Autor se nechává ovlivnit zejména surrealismem, expresionismem, piktorialismem i dadaismem. Na svých fotografiích pracuje s reálnými objekty i s naprostou abstrakcí, jen výjimečně sahá po fotomontáži. Mnohé příběhy, jež vytvořil, nepostrádají (někdy až černý) humor. Dojem z obrázků pak umocňuje zvláštní styl psaní popisků, který diváka zdrží, ale zaujme. Některá takto dříve vytvořená dílka uplatnil jako host na výstavách české surrealistické výtvarné skupiny STIR UP, později i v samostatných autorských výstavách (např. Mohelno – galerie Čertův ocas, 2012; Uherský Brod – galerie Panský dům, 2013). Výstava Pavla Bezděčky „Jiné rozměry vnímání“ bude v prostorách Kavárny Muzeum otevřena od 8. 4. do 9. 6. 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Libor Obršlik: Krajiny a Kytice

12. 3. 2013 - Muzeum Vysočiny Jihlava pořádá v termínu od 22. března do 19. května 2013 výstavu obrazů jihlavského autora Libora Obršlika. Umělec se prezentuje svými novými díly inspirovanými básněmi a baladami Karla Jaromíra Erbena Kytice a Karla Hynka Máchy Máj. Libor Obršlik není autor veřejnosti neznámý, v Jihlavě se před padesáti lety narodil a v Jihlavě také žije a tvoří. Je autodidakt, zabývá se různými malířskými styly a technikami. Profesně se výtvarné práci věnuje od roku 1996. Postupem času získal řemeslnou zručnost, kterou stále zdokonaluje. Je autorem mnoha obrazů moderních kompozic, inspirací mu byl například souboj dobra a zla či věčný protiklad - nebe a peklo. Jeho oblíbeným námětem je také dívka a žena v různých podobách. V současnosti se zabývá většími formáty obrazů s náměty ze života se všemi jeho radostmi a strastmi. Autor se rovněž věnuje malbě krajiny, a to většinou Vysočiny. Rád maluje místa, která navštívil a která mu přirostla k srdci nebo ho jinak oslovila. Má za sebou několik desítek samostatných výstav, poslední byly v roce 2012 v Městském kulturním středisku v Kyjově a v Galerii v Suterénu Horáckého divadla Jihlava. Z olejomaleb Libora Obršlika vyzařuje pozitivní energie, kterou by rád přenesl i na návštěvníky výstavy v jihlavském muzeu. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Fragmenty aneb nulou nelze dělit

19. 2. 2013 - Fragmenty jsou výstavou, která prezentuje práci studentů ateliéru Design a vizuální komunikace ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Hlavním motivem této výstavy je světlo a jeho nosič. Studenti navrhují a vyrábějí svítidla a světelné instalace a stávají se tak světlonoši, bytostmi, které osvětlují temnotu a ukazují cestu. Se světlem, stínem a prostorem si hrají v různých variantách materiálů, velikostí i technických prostředků. V rámci práce designéra nachází studenti tvarosloví objektů a instalací, které se na této výstavě představí na 12 grafických plakátech. Výstava mapuje část tvůrčího úsilí studentů ateliéru, který nedávno prošel změnou názvu. Z původního ateliéru Výstavnictví a prostorová tvorba se stal ateliér Design a vizuální komunikace, který více vypovídá o aktuální náplni ateliéru. Ateliér se zaměřuje na design předmětů určených do interiérů i exteriéru (nábytek, svítidla, mísy, doplňky), počítačovou a 3D grafiku, obalový design (soutěž Mladý obal) a volnou tvorbou v médiích grafiky, sochy a instalace, videa a animace. Studentské práce z tohoto ateliéru jste mohli v posledních letech vidět na výstavách školy i ateliéru v Jihlavě (OGV, KÚ, City Park) i jinde na Vysočině (Havlíčkův Brod, Humpolec, Pelhřimov), v Brně (Mezzanine), v Praze (DOX), na Designbloku v Praze, na Mobitexu (BVV Brno). Naši absolventi úspěšně pokračují na vysokých výtvarných školách v Brně (FaVU VUT), Zlíně (FMK UTB), Plzni (UUD ZČU) a Ostravě (FU OU). Na výstavě v prostorách Kavárny Muzeum můžete vidět například plstěné svítidlo vycházející z renesančních límců, krystalický svícen na svíčky z lité keramiky nebo ekologické svítidlo vyrobené z hliníkových plechů z tiskárny, vizualizace návrhů svítidel ze skla nebo architektonické modely z kartonu. Všechny artefakty budou představeny formou plakátů prezentujících jednotlivé práce. Slavnostní vernisáž se koná v úterý 19. února v 18 hodin. Výstavu uvede MgA. Andrea Demek, pod jejímž vedením většina vystavovaných prací vznikla. Hudební doprovod zajistí Martin Sedlák a spol. Výstava potrvá do 7. dubna. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

La Brise de France aneb hudební projekt, který vás zavede do Francie...

18. 1. 2013 - 28. února 2013 jste zváni do působivých prostor muzejního Malovaného sálu. Od 18 hodin se zde koná koncertní projekt „La Brise de France“ určený milovníků hudby francouzských autorů. V provedení akordeonu Jitky Baštové a loutny Jindřicha Macka potěší posluchače skladby předních francouzských skladatelů jako je D. Gaultier, J. Ph. Rameau, R. Ballard, R. de Visée, C. Debussy, a M. Constanc. Na první pohled velmi ojedinělá a netradiční spolupráce těchto dvou nástrojů s sebou přináší zcela nové myšlenky a barevné nápady. Koncert je zaměřen na francouzskou hudbu různých stylových epoch, které obohatily vývoj evropské hudby, dále na moderní díla inspirovaná stylem francouzského kabaretu a také vlastní úpravy vybraných děl Clauda Debussyho z období impresionismu. Debussyho pestrobarevná paleta hudebních odstínů je podtržena zvukovou odlišností nástrojů a přináší nezapomenutelné zvukové dojmy. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Už je čas!

18. 1. 2013 - Dříve lidé určovali čas podle přírodních jevů, které se pravidelně opakovaly. Využívali také Slunce, Měsíc a hvězdy. Ale určit čas na jejich základě nebylo jednoduché. Bylo zapotřebí určité zařízení, kterým se rozdělí daný časový úsek. Výstava v Muzeu Vysočiny Jihlava návštěvníky seznamuje s vývojem měřičů času, představuje jejich různé typy a odlišnosti. K vidění jsou hodiny sluneční, přesýpací, nástěnné, stolní, podlahové, náramkové, kapesní, budíky, a dokonce i jedny hodiny docházkové (tzv. píchačky) z přelomu 19. a 20. století. Návštěvníky jistě zaujme i historický věžní hodinový stroj, pravděpodobně z věže kostela sv. Jakuba v Jihlavě. Jeho součástí jsou kamenná závaží a ručky o délce přes tři metry. Výstava zároveň přibližuje vývoj ve vzhledu a konstrukci hodin, od jednoduchých středověkých měřičů až po dnešní multifunkční náramkové hodinky. Vystavené exponáty jsou převážně z muzejních sbírek, pouze kolekci náramkových hodinek zapůjčil soukromý sběratel. Ten veřejnosti představí nejen hodinky zahraničních výrobců, ale zejména produkty tuzemské firmy Prim. Dalším partnerem je jihlavské hodinářství a zlatnictví Tovys, na výstavě spolupracují i hodináři ze Střední školy obchodu a služeb Jihlava. Součástí výstavy bude i přednáška učitele odborných předmětů PhDr. Jaromíra Ondráčka „ Jak fungují hodiny“, která se uskuteční v Malovaném sále 12. března v 17 hodin. Pro návštěvníky výstavy je připravena výtvarná soutěž o nejzajímavější hodinový číselník s názvem „ Namaluj si svůj ciferník“. Vybraný návrh bude opatřen hodinovým strojkem a předán výherci, který získá hodiny podle své představy. Výstava probíhá ve výstavním sále Muzea Vysočiny Jihlava od pátku 25. ledna do pondělí 1. dubna 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Báječné Peru

8. 1. 2013 - Od 8. ledna do 17. února 2013 představí v prostorách Kavárny Muzeum Klára a Pavel Bezděčkovi soubor fotografií ze dvou loňských výprav do Peru. Na snímcích bude možno spatřit vrcholy i horská jezera And, deštný prales na přítocích Amazonky, pouště i pobřeží Tichého oceánu a řadu dalších zajímavých záběrů. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Photographia Natura 2012

3. 12. 2012 - Muzeum Vysočiny Jihlava v tomto roce připravilo již devátý ročník oblíbené fotografické soutěže Photographia Natura. Letošní mykologické téma (Houby – hubky – houbičky) oslovilo 52 autorů, kteří do soutěže o nejlepší snímek zaslali celkem 260 fotografií. V těžké konkurenci zvítězil Milan Slavinger (Dolní Cerekev), druhý v pořadí se umístil Jiří Burel a třetí místo obhájil Karel Slimáček (oba z Jihlavy). Zvláštní cenu za nejlepší studentskou fotografii získal Stanislav Žák z Rouchovan. Úspěšným fotografům byly ceny předány na slavnostní vernisáži výstavy Photographia Natura 2012, která se uskutečnila v pátek 30. listopadu 2012 ve výstavních prostorách muzea na Masarykově nám. 57. Výstava, na níž mohou návštěvníci shlédnout více než 120 fotografií hub, bude otevřena do 27. ledna 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

120 let Sokola Jihlava

22. 11. 2012 - Sokol Jihlava ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava pořádá výstavu s názvem 120 let Sokola Jihlava. Výstava bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 29.listopadu 2012 v 17 hodin v budově Muzea Vysočiny na Masarykově náměstí 57/58. Na vernisáži promluví starosta jednoty Ing. Pavel Brada a se svým repertoárem vystoupí pěvecký sbor Foerster Sokola Jihlava. Na informačních panelech bude prezentována historie jihlavské sokolské jednoty od jejího založení v roce 1892 až po současnost. Bude možno spatřit nejen dobové snímky přibližující atmosféru, ve které Sokol působil, ale i snímky z období, kdy byl Sokol zakázán a poté usiloval o svoji obnovu. K vidění budou i předměty vážící se k významným událostem z historie jednoty, také materiály k všesokolským sletům - unikátní více než 100 let staré originální sletové plakáty a další písemnosti. Nebude chybět ani ukázka historických sokolských krojů a soubor historických praporů jednoty pečlivě ukrývaných v dobách zákazu činnosti Sokola. Výstava 120 let Sokola Jihlava umístěná v prvním poschodí expoziční budovy potrvá v jihlavském muzeu do 27. ledna 2013. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Za dlouhých zimních večerů

20. 11. 2012 - Letošní vánoční výstava Muzea Vysočiny Jihlava zachycuje období od poloviny 19. do poloviny 20. století. Návštěvníkům se představí činnosti a aktivity, kterými se dříve lidé na venkově zabývali v období zimy, kdy jim odpadla těžká a náročná sezónní práce. Dlouhé zimní večery tak mohly být věnovány nejen domácím pracím, ale i zábavě a odpočinku. V rámci výstavy si návštěvníci budou moci vyzkoušet nejen některé konkrétní domácí práce - vyšívání, štupování ponožek, opravu hrábí, ale dozvědět se také něco víc o řadě řemesel jako je košíkářství, výroba šindelů, tkaní ... Připomenuty budou rovněž zvyky našich předků spadající do tohoto času. Pro děti budou připraveny různé aktivity, včetně možnosti vyzkoušet si masky Mikuláše, čerta i anděla. Zájemcům z řad základních škol nabízíme možnost komentované prohlídky této výstavy. Pro inspiraci na dlouhé zimní večery si můžete přijít do jihlavského muzea do 13. ledna. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Konec světa s oblohou

9. 11. 2012 - V historii lidstva již bylo předpovězeno nesčetné množství konců světa. Žádná z předpovědí se nenaplnila. Přesto je mnoho lidí stále ochotno znovu a znovu uvěřit novým a stále absurdnějším předpovědím dalších a dalších konců světa. Důkazem může být například zřejmě nejaktuálnější předpověď uváděná v kontextu s koncem dlouhého počtu Mayského kalendáře. Velmi často se pozornost tzv. „předpovídačů konců světa“ obrací k obloze. Ve skutečnosti je naše planeta poměrně bezpečným místem. Pravděpodobnost kosmické katastrofy, jež by měla za následek vyhubení lidstva, je prakticky nulová. Přesto existuje hned celá řada kosmických jevů a objektů, které jisté nebezpečí za jistých okolností představovat opravdu mohou. Výstava „Konec světa s oblohou“ některé z potenciálně nebezpečných kosmických jevů a objektů s jistou dávkou nadsázky představuje. Základem výstavy jsou snímky pořízené největšími světovými dalekohledy a kosmickými sondami. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

Zmizelí sousedé - pocta dětským obětem holocaustu

9. 11. 2012 - Výstava Zmizelí sousedé – Pocta dětským obětem holocaustu nabízí výsledky badatelské činnosti žáků základních škol z celé České republiky, které se zapojily do projektu Židovského muzea v Praze a o.s. Zapomenutí. Z oblasti Vysočiny jsou představeny práce týkající se Havlíčkova Brodu, Chotěboře, Telče a Kostelní Myslové. (Muzeum Vysočiny Jihlava)

ŠOA. Jihlava 1939-1945

9. 11. 2012 - U příležitosti 70. výročí vypravení transportů Av, Aw, jimiž byli roku 1942 deportováni Židé z Vysočiny do koncentračního tábora Terezín, představuje Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s bývalým pracovníkem Státního okresního archivu Jihlava panem Ladislavem Vilímkem výstavu ŠOA. Jihlava 1939-1945. Výstava mapuje osudy jihlavských Židů a jejich genocidu v době německé okupace. Mezi tématy výstavních panelů provázejících po strastiplné cestě Židů od norimberských zákonů po vyhlazovací tábory naleznou návštěvníci například tragický příběh jihlavského lékaře MUDr. Rudolfa Goldmanna i osob, které mu poskytly pomoc při skrývání před nacisty. Veřejnost se seznámí prostřednictvím faktů i fotografií s osudy rabína Arnolda Grünfelda, zavražděného plynem v ústavu euthanasie v Prině u Drážďan, či s příběhem fotografie jihlavské židovské dívky Heleny Böhmové nalezené po 70 letech ve sbírce žďárského fotografa Viléma Frendla. Pozoruhodné jsou i fotografie cel věznice jihlavského gestapa či portrétní fotografie řady někdejších židovských spoluobčanů pocházejících z Jihlavy. Výstava veřejnosti představuje rovněž unikátní sbírkové předměty z fondů muzea i ze soukromých sbírek, včetně Tóry a desek desatera pocházejících pravděpodobně z jihlavské židovské modlitebny v Benešově ulici č. 30. Na výstavě jsou prezentovány také výsledky práce žáků základních a studentů středních škol, kteří absolvovali muzejní vzdělávací program nazvaný Židovské šlépěje v dějinách Jihlavska. 12. 11. se v 17:00 uskuteční komentovaná prohlídka výstavy. Výstavou provedou její autoři Ladislav Vilímek a PhDr. Radim Gonda, Ph.D. (Muzeum Vysočiny Jihlava)