Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem

Web: http://www.polabskemuzeum.cz
E-mail: lysa@polabskemuzeum.cz

Út - Ne 9.00 - 17.00od.
(polední přestávka 12.00 -12.45)
Fotografie - Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem
Dospělí: 20,- Kč
Senioři, studenti,
děti 6-15 let: 10,- Kč
Rodinné: 50,- Kč
(2 dospělé osoby a 2-3 děti od 6 do 15 let)
Fotografie Fotografie
Muzeum Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem vzniklo již v roce 1893, kdy několik nadšených a obětavých přátel české historie si vytklo za cíl ustavit při spolku Čtenářské jednoty muzejní odbor. Tím se stala Čtenářská jednota s muzejním odborem nejstarším předchůdcem dnešního muzea. Postupný rozvoj muzejnictví vedl k tomu, že v roce 1894 došlo k oddělení muzejního odboru od Čtenářské jednoty a od tohoto roku se datuje samostatná muzejní společnost města Lysé nad Labem s počtem 22 členů. Jeho vůdčí postavou byl František Otruba - badatel v oblasti místního národopisu a historie, od roku 1909 také ředitel místní školy. Významnou etapou v historii muzejní činnosti se stal rok 1895 a pořádání Národopisné výstavy v Praze. Pro tuto výstavu se podařilo získat 101 sbírkových předmětů a tak úspěšně prezentovat oblast Polabí o jeho vývoji. Za tuto expozici získalo muzeum od pořadatelů Národopisné výstavy čestný diplom a uznání, formou zlatého diplomu a bronzové medaile.
V roce 1912 nese muzeum název Městské muzeum v Lysé nad Labem, současně se usídlilo v budově Městského úřadu - ve staré radnici. Zásadním mezníkem v muzejní práci se stal rok 1952, kdy byly všechny sbírky přeneseny do historické barokní budovy z r. 1752 (z doby Swett-Sporcků), kde muzeum sídlí a spravuje své sbírky dodnes. V šedesátých letech se stává pobočkou Polabského muzea se sídlem v Poděbradech, od roku 1951 nese čestný název Muzeum Bedřicha Hrozného.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Bedřicha Hrozného Lysá nad Labem