Muzeum loutkářských kultur Chrudim

Kraj Pardubický

Web: http://www.puppets.cz
E-mail: puppets@puppets.cz

Volný vstup do muzea je v tyto dny: 18. 5., 1. 6., 28. 9., 28. 10., Den otevřených dveří památek, Muzejní noc
Světový den loutkového divadla připadá na 21. března, v tento den je vstup do expozice a výstav také zdarma

8.1. 2024–18.2. 2024
zavřeno

únor–červen, září–prosinec
úterý až neděle: 9–17 hodin

červenec–srpen
pondělí až neděle: 9–17 hodin

Fotografie - Muzeum loutkářských kultur Chrudim
Plné 180 Kč
Snížené 100 Kč
Rodinné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) 400 Kč
Děti do 6 let vstup zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi bylo otevřeno 2.července 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904-1980), neúnavného organizátora loutkářského života, praktika i teoretika, historika, pedagoga a sběratele. Pomohl také zorganizovat, aby jednotlivá národní centra mezinárodní loutkářské organizace UNIMA darovala muzeu loutky ze svých zemí.
V současné době muzeum vlastní zhruba 45.500 sbírkových předmětů, z toho více než 8.500 loutek z celého světa. Do sbírky patří také scénické návrhy a makety, kulisy, výtvarná díla s loutkářskou tematikou, plakáty a programy, fotografie, zvukové záznamy a videozáznamy, tiskoviny, rukopisy a další archiválie.

Muzeum svou činnost prezentuje ve výstavách, akcích pro veřejnost i pro školy, důležitá je i publikační činnost.

Od 2. března 2013 otevřena nová stálá expozice Magický svět loutek, která návštěvníky seznámí s vývojem českého loutkářství od kočovných marionetářů, přes fenomén rodinných divadel až po českou modernu. Zahraniční část expozice představí loutky Orientu.

Motto expozice:
Jsem loutka. Mám mnoho podob, které se mění se v průběhu staletí. Všechny spojuje jediné – žiji jen díky vám. Až když mne vy lidé vezmete do rukou, ožiji. Až když mi dáte svůj hlas, promluvím. Bez vás jsem nehybná a tichá, společně však můžeme prožít tisíc a jeden příběh.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum loutkářských kultur Chrudim