Národní památník II. světové války

výstavy: 20/10/50 Kč
expozice a výstavy: 60/30/130 Kč
Fotografie Fotografie
Expozice Doba zmaru a naděje chronologicky připomíná válečné dějiny II. světové války a na straně druhé přibližuje i civilní život obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Postihuje také boje československých vojáků na Blízkém východě, osudy letců Polsku, Francii a Velké Británii a další události. Hlavním cílem expozice je emocionální prožitek, postavený na osobních příbězích artefaktů, které pro expozici věnovali přímí účastníci bojů. Mezi filmovými snímky nechybí ani dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci původní expozice.

LIDICKÉ DĚTI
Osud lidických dětí nám dodnes připomíná dílo české sochařky Marie Uchytilové. Právě tato žena vytvořila v letech 1969-1989 sádrové sousoší zavražděných lidických dětí, které zemřely v období tzv. heydrichiády v koncentračním táboře Chełmno. Sádrové modely dětí v nadživotní velikosti se staly předlohou pro bronzové sousoší umístěné v Památníku Lidice a dlouhá léta byly součástí kaple Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici. Na konci roku 2015 bylo rozhodnuto o jejich převozu do Národního památníku II. světové války v Hrabyni.

OBĚTI A VRAZI
Koncentrační tábor Mauthausen byl jedním z nejhorších nacistických koncentračních táborů. Tento vyhlazovací tábor byl vybudován v roce 1938 vězni z Dachau 20 km východně od Linze, byl to první tábor mimo území Německa. Postupně se rozšířil, měl 49 poboček, z nichž nejznámější byly koncentrační tábory Gusen a Ebensee. K táboru patřil i žulový lom, kde vězni po 186 strmých schodech vynášeli mohutné žulové kvádry, za neustálého pohánění klacky a obušky, často pod střelbou.

Napište krátkou recenzi k: Národní památník II. světové války

(25. 2. 2014) Je smutné jak dnešní ústavní činitelé zapomněli na kdysi nádherný památník.Expozice nádherná,opět bohužel přizpůsobená dnešní době.na pár maličkosti se zapomnělo.Ovšem z venku je jasné pokud se nebude do památníku investovat tak bohužel zanikne.Cena vstupného tomu bohužel odpovídá.