Muzeum Těšínska - Musaion

Adresa:
Pavlovova 583/2
Havířov 73601
Kraj Moravskoslezský

Telefon: +420 596 813 456
Web: http://www.muzeumct.cz
E-mail: havirov@muzeumct.cz

Otevírací doba
ÚT-PÁ 8.00-12.00, 12.30-16.30
SO 9.00-13.00
NE 13.00-17.00
Fotografie - Muzeum Těšínska - Musaion
Vstupné:
Děti do 6 let zdarma
Děti (6–15 let), studenti 15 Kč
Důchodci 15 Kč
Dospělí 30 Kč
Rodinné vstupné (2+2) 60 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
19. 3. 2014 STOPA - VYŘEŠ ZLOČIN!
Interaktivní výstava je určena nejen amatérským kriminalistům, ale všem těm, které zajímá boj se zločinem. Pro návštěvníky budou připraveny kulisy fiktivního kriminálního případu. ... zobrazít více
Stálá expozice
Muzeum, tehdy socialistické výstavby, bylo v Havířově založeno již pět let po vzniku města v roce 1960 z iniciativy MěNV za odborné spolupráce Slezského muzea v Opavě. Mělo shromažďovat a dokumentovat výstavbu nového města a jeho okolí.

První stálá expozice byla otevřena v roce 1961 pod názvem Léta, desetiletí, staletí města Havířova. Cílem výstavy bylo poskytnout návštěvníkům co nejvíce informací o historii, výstavbě a tradicích míst, na nichž později Havířov vyrostl. Byly určeny především lidem, kteří v té době přicházeli do Havířova za prací z celé republiky. Po reorganizaci muzejní sítě v Severomoravském kraji v roce 1963 se okresní muzea změnila na Vlastivědné ústavy s okresní působností. Muzea v Havířově–Městě a v Havířově–Životicích byla připojena k Okresnímu vlastivědnému muzeu se sídlem v Českém Těšíně. V roce 1973 byly tyto pobočky opět odloučeny a připadly pod Muzeum revolučních bojů v Ostravě.

V roce 1979 byla ve výstavní síni na Dělnické ulici dočasně umístěna také expozice z chátrajícího Životického zámku. Přestěhována byla odtud opět v roce 1984 do nově postaveného Památníku životické tragédie v Havířově–Životicích.

K další změně došlo po roce 1989, kdy po listopadových událostech bylo Muzeum revolučních bojů zrušeno a obě havířovská muzea se opět stala pobočkami muzea v Českém Těšíně, které nese od roku 1990 název Muzeum Těšínska. Jménem Musaion byla naše výstavní síň nazvána v roce 1995. V říjnu 2012 byla výstavní síň přestěhována z ulice Dělnické na ulici Pavlovovu.

V prostorách výstavní síně Musaion je nově zřízena stálá expozice Než se město zrodilo k historii Těšínského Slezska od středověku po počátek 20. století a šesti obcí – Šumbarku, Dolní a Prostřední Suché, Dolní Datyně, Dolních Bludovic a Životic, na jejichž katastru byl v padesátých letech vybudován Havířov.

Ve výstavní síni Musaion probíhají zpravidla tři až čtyři proměnné výstavy ročně. Tématický záběr těchto výstav je široký – od historických, etnografických, uměleckých, naučně populárních, přírodovědných až po sběratelské. Většina výstav je zaměřena na region Těšínského Slezska, ale prezentujeme i výstavy zapůjčené ze sbírek soukromých či jiných muzeí v ČR, jejichž rámec přesahuje náš region.

Bezbariérový vstup umožňuje schodišťová plošina.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Musaion

Ověření: tři krát pět =