Muzeum Těšínska - Musaion

Rodinné vstupné (2+2) 80 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Aktuální akce
30. 8. 2018 V NOVÉM STÁTĚ – ÉRA PRVNÍ REPUBLIKY
... zobrazít více
19. 3. 2014 STOPA - VYŘEŠ ZLOČIN!
Interaktivní výstava je určena nejen amatérským kriminalistům, ale všem těm, které zajímá boj se zločinem. Pro návštěvníky budou připraveny kulisy fiktivního kriminálního případu. ... zobrazít více
Ačkoli je Havířov nejmladším městem v České republice (vznikl na základě usnesení vlády ČSR 4. 12. 1955), zdejší území bylo osídleno daleko dříve před tím. Stálá expozice havířovské výstavní síně Muzea Těšínska Musaion si klade za cíl připomenout i starší vývoj osídlení katastru současného Havířova, který sahá až do středověku. Všechny původně samostatné obce, na jejichž území současný Havířov stojí, se nacházejí na území historického Těšínského Slezska.

Těšínsko, jehož centrem se okolo roku 1155 stal těšínský knížecí hrad, se coby geopolitický útvar konstituovalo už v poslední třetině 13. století. Spletitý vývoj během následujících staletí tu pak zanechal nesmazatelné stopy v podobě hmotných památek. Na vzniku Havířova se výrazně podepsal hospodářský život regionu, ovlivněný zejména během 19. století těžbou černého uhlí. Toto dominantní odvětví ovlivnilo také etnografický vývoj a nezvratně přetvořilo ráz celé oblasti. Ojedinělou přeměnu dokládá řada unikátních exponátů.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Musaion