Muzeum Těšínska - Orlová

Adresa:
Masarykova třída 958
Orlová 73514
Kraj Moravskoslezský

Telefon: +420 596 531 205
Web: http://www.muzeumct.cz
E-mail: orlova@muzeumct.cz

Otevírací doba
ÚT-PÁ 8.00-12.00, 12.30-16.30
SO 9.00-13.00
NE 13.00-17.00
Fotografie - Muzeum Těšínska - Orlová
Vstupné:
Děti do 6 let zdarma
Děti (6–15 let), studenti 15 Kč
Důchodci 15 Kč
Dospělí 30 Kč
Rodinné vstupné (2+2) 60 Kč
Školní skupiny 10 Kč/žák

Držitelé průkazek ZTP, ZTP/P, ISIC, ITIC, KMT, IYTC – 50% sleva
Pracovníci muzeí a galerií, členové AMG, ICOM, novináři, pedagogický doprovod a průvodce osoby s průkazem ZTP/P – zdarma
Fotografie Fotografie Fotografie
Stálá expozice
Výstava je věnována pohledům do minulosti i současnosti města Orlové. Nejstarší zmínky o Orlové pocházejí již z první třetiny 13. století. Orlová tehdy tvořila jádro lokality zvané Sal (Sůl) a patřila řádu benediktýnů s mateřským klášterem v Týnci u Krakova. V držení orlovských statků se během doby vystřídalo několik šlechtických rodů - rod Cigánů ze Slupska, Bludovských z Bludovic a svobodných pánů z Mattencloitu.

Během staletí se z malé vsi vyvinula ve významné průmyslové centrum v důsledku rozsáhlé těžby uhlí ve druhé polovině 19. století. První dřevěné šachtice zde začaly vyrůstat již po roce 1817. V 60. letech 19. století vznikla sloučením několika drobných důlních děl Hlavní jáma. Protažení báňské dráhy a dobudování železniční sítě Košicko-bohumínské dráhy se stalo důležitým nejen pro město, ale zejména pro rozvoj další těžby a odbyt uhlí.

Počátkem 20. století se Orlová stala střediskem kultury a národní osvěty slovanského živlu, jež svým významem daleko přesáhla své hranice. Založení prvního českého a polského gymnázia (1909), ustavení Slezské muzejní společnosti (1912) či velkolepá průmyslová živnostenská obchodní a hospodářská výstava v roce 1926 ovlivnily nejen blízké okolí, ale i širší region Těšínska. Pestrý a rozmanitý spolkový život obsáhl desítky spolků nejrůznějšího zaměření.

V následujících dvou desetiletích rozlehlá hornická obec vzkvétala. Dne 15. října 1908 byla povýšena císařským rozhodnutím na městys a v roce 1922 na město. Život města Orlové je osudově spjat s těžbou uhlí, v jehož důsledku došlo k zániku některých částí rozvíjejícího se města. Přesto život města pulsuje dál a jeho krásy objevuje stále více návštěvníků. Návštěvníci výstavy mohou zhlédnout fotografie a pohlednice, archivní dokumenty, ukázky dobového tisku a další předměty přibližující život Orlové v minulosti. Mezi vystavenými exponáty zaujme zámecké, školní nebo kavárenské zákoutí. Pro ZŠ a veřejnost jsou připraveny pracovní listy.
Mini recenze

Napište krátkou recenzi k: Muzeum Těšínska - Orlová

Ověření: tři krát pět =