Větrný mlýn v Kuželově

Web: http://www.technicalmuseum.cz
E-mail: pracharova@technicalmuseum.cz

duben, květen, říjen: soboty a neděle, svátky 9–17 hodin
...jindy na objednávku (min. 10 osob)

červen–září: úterý–neděle, svátky 9–17 hodin

polední přestávka 12–13 hodin
poslední vstup do objektu v 16.00
pondělí - zavřeno, v úterý po státním svátku zavřeno
Fotografie - Větrný mlýn v Kuželově
základní 50 Kč
snížené 25 Kč
Fotografie Fotografie
Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat jihovýchodně nad obcí Kuželov a jihozápadně od Velké nad Veličkou. Je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Byl pravděpodobně postaven v roce 1842 a více než sto let sloužil zemědělcům z Kuželova, Hrubé Vrbky a dalších vesnic. V roce 1946 ustala jeho činnost úplně. V roce 1973 byl převeden do správy TMB, které provedlo jeho rekonstrukci a renovaci. Mlýn byl znovu uveden do provozuschopného stavu, ovšem již jako muzejní exponát. Celý areál je ponechán v původním prostředí s téměř zachovanou původní architekturou umožňující ukázkový provoz. Mlýn má kuželovitou kamennou konstrukci, která nese střechu se šindelovou krytinou. Střecha je uložena otočně a natáčena kolem svislé osy mlýna tak, aby větrné kolo bylo vždy nastaveno proti větru. Má čtyři křídla upevněná na konci hlavní hřídele.

Napište krátkou recenzi k: Větrný mlýn v Kuželově