Starý zámek v Jevišovicích - Moravské zemské muzeum

Fotografování 30,-
Filmování 60,-

Poznámky:
Max. počet ve skupině je 25 osob, minimálně 4 osoby. Mimo uvedenou otevírací dobu lze objednat prohlídku pro hromadné návštěvy na tel.: +420 607 190 990.
V období květen a září (ve dnech úterý až pátek) lze otevřít na požádání v době 9.00–14.00 (zvonek u hlavní brány).

Fotografie Fotografie Fotografie
První zmínka o zámku pochází z roku 1289, kdy se připomíná jako majitel Jevišovic Boček z Kunštátu. Tomuto rodu pak patřily po více než tři století. Dominantu obce tvoří bývalé panské sídlo, zvané Starý zámek, rozložené na dlouhém, skalnatém ostrohu na pravém břehu Jevišovky, které ovšem vstupuje do historie až koncem poloviny 15. století. Tehdy nahradilo původní hrad, zbudovaný pravděpodobně v 80. letech 13. století již zmíněným Bočkem na protilehlé straně řeky. Na počátku 15. století vlastnil Jevišovice známý bouřlivák a loupeživý rytíř Hynek z Kunštátu a Jevišovic zvaný "Suchý čert", zarytý odpůrce císaře Zikmunda a vévody Albrechta Rakouského, před nimž uhájil v roce 1404 královské město Znojmo.
Zájemcům je zpřístupněna také opravená kaple Starého zámku, kde si návštěvníci mohou prohlédnout také nově zrestaurované varhany od Jana Výmoly z roku 1754 ze sbírek oddělení dějin hudby MZM.

Stálé expozice:
Umění skalních maleb
Sousedé na talíři
Hradní kuchyně
Zámecká kaple sv. Ludvíka
František Vildomec - Setkání s venuší
Zámecký nábytek

Napište krátkou recenzi k: Starý zámek v Jevišovicích - Moravské zemské ...