Muzeum hlavního města Prahy

Sobota: 9.00–18.00
Neděle: 9.00–18.00
Fotografie - Muzeum hlavního města Prahy
Kompletní ceník najdete zde: http://www.muzeumprahy.cz/oteviraci-doba-a-vstupne/
Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie
Aktuální akce
25. 6. 2018 Venkovní výstava Srpen 1968 v Muzeu hlavního města Prahy
25. 6. 2018 Výstava Plečnikův dům. Architektovo pokusné pole
25. 6. 2018 Komentovaná prohlídka Novomlýnské vodárenské věže s kurátorem
... zobrazít více
V depozitářích Muzea hlavního města Prahy je uloženo velké bohatství sbírkových předmětů, dokumentujících dějiny hlavního města. Počet jednotlivých kusů z oborů historie, historie umění a archeologie dnes přesahuje číslo jeden milion.
Početně nejrozsáhlejší celek tvoří archeologické sbírky, získané převážně z vlastních archeologických výzkumů muzea. Vznikaly od prvních let existence muzea, protože již první ředitel muzea Břetislav Jelínek byl nadšený amatérský archeolog. Jelínkova kolekce byla později rozšířena o archeologické nálezy jiného archeologa – Josefa Antonína Jíry (1868–1930), který roku 1912 založil v dejvické barokní usedlosti Hanspaulka archeologické muzeum. Roku 1941 bylo Jírovo muzeum převedeno pod správu pražského magistrátu, formálně jako součást Muzea hlavního města Prahy. Teprve koncem roku 1945 se Jírovo muzeum skutečně stalo součástí městského muzea s novou muzejní expozicí prehistorického vývoje na území Prahy a jejího nejbližšího okolí.

V posledních desetiletích se muzeum pokusilo dokumentovat dějiny Prahy a život jejích obyvatel ve 20. století shromažďováním trojrozměrných sbírkových předmětů. Vznikly tak zajímavé kolekce hmotných dokladů např. k oběma světovým válkám a Květnovému povstání roku 1945 nebo soubor reklamních předmětů z období předmnichovské republiky. S obdobím 20. století jsou spojeny i sbírky odznaků, řádů a vyznamenání.

Muzeum hlavního města prahy má ve své správě Podskalskou celnici na Výtoni, Zámecký areál Ctěnice,dům U Zlatého prstenu, Architektonický trojúhelník (Müllerova vila, Rothmaerova vila, Studijní a dokumentační centrum Norbertov) a Pražské věže (Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště, Prašná brána, Staroměstská mostecká věž, Malostranská mostecká věž, Svatomikulášská městské zvonice, Novomlýnská vodárenská věž).

Více informací o muzeu a jednotlivých objektech naleznete na: www.muzeumprahy.cz

Napište krátkou recenzi k: Muzeum hlavního města Prahy