MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara

24. 8. 2021 - Spisovatele Jaroslava Foglara (1907–1999) není třeba českým čtenářům příliš představovat. „Fenomén Foglar“ provází již několik generací čtenářů a foglarovky a jejich hrdinové se staly pro mnohé přímo kultovní záležitostí. Současný výstavní projekt v Domě U Zlatého prstenu (Týnská 6, Praha 1) akcentuje motivy prolínání světa dospívajících kluků s fascinujícím světem MĚSTA, v jehož ulicích se odehrávají chlapecké příhody a příběhy. S výjimkou krátkých epizod v útlém dětství žil a pracoval Jaroslav Foglar v Praze. Dychtivě nasával atmosféru míst, kde bydlel i kde pracoval či se setkával s členy oddílu, a tu poté transformoval do tajuplných měst svých románů. Výstava umožní utřídit městské inspirace a motivy Foglarovy tvorby v souvislosti a v kontextu s tehdejším prostředím Prahy. Výstavu Město jako přízrak (od 3.9. 2021–4.9. 2022) doplní od října 2021 jednou měsíčně přednáškový cyklus určený všem, kteří mají v oblibě dílo Jaroslava Foglara. Připraveny budou též lektorské programy a outdoorová hra pro děti i dospělé. Více informací poskytnou webové stránky Muzea města Prahy. (Muzeum dům U Zlatého prstenu)