Aktuality - Městské muzeum Františkovy Lázně

„Ze života porcelánového šálku“ – přednáška „Porcelán v současné designové tvorbě“

15. 3. 2019 - Městské muzeum v rámci doprovodného programu k výstavě "Ze života porcelánového šálku" nabízí návštěvníkům možnost poslechnout si přednášku designéra a zakladatele ateliéru Futuree MgA. Martina Přibíka. Ten návštěvníkům přiblíží situaci porcelánu v současné designové tvorbě a představí přední české designery v tomto oboru. Přednáška se bude konat 10. 4. 2019 od 19:00 hodin v budově Městského muzea ve Františkových Lázních. Martin Přibík je absolvent studia průmyslového designu v ateliéru profesora Pavla Škarky na Baťově univerzitě ve Zlíně. V roce 2006 založil v ateliér Futuree, kde se zabývá designovými a artdesignovými realizacemi. V současné době se kromě porcelánové tvorby a designu intenzivně zabývá aplikací 3D technologií do porcelánového průmyslu a jako jeden z mála svobodně v oboru designu a umění podniká. Do své tvorby se snaží vkládat v rámci tvarosloví nebo konceptu jasný intelektuální a emocionální podtext. (Městské muzeum Františkovy Lázně)

Výstava „Goethe a Františkovy Lázně“

25. 2. 2019 - Františkovy Lázně za jejich více než dvousetletou historii navštívila celá řada slavných osobností. Jedním z nejvýznamnějších hostů byl básník, spisovatel, politik a nadšený přírodovědec Johann Wolfgang von Goethe (1749–1832), od jehož narození letos v létě uplyne 270 let. Městské muzeum Františkovy Lázně u této příležitosti přichystalo drobnou výstavu s názvem „Goethe a Františkovy Lázně“, jež bude k vidění v hlavní budově muzea od 8. března do 16. června 2019. Františkovy Lázně a celá krajina historického Chebska upoutaly básníkovu pozornost nejen díky svým unikátním přírodním podmínkám, nýbrž i díky vědeckému entuziasmu přátel, jež Goethe na Chebsku poznal. Touto významnou spojnicí byli především kriminální rada Joseph Sebastian Grüner a Karl Huss, oba velcí znalci historie, etnografie a geologie regionu. Výstava zpracovává téma Goethových cest do Františkových Lázní, okolnosti jeho pobytů, spisovatelovu snahu o průzkum Komorní Hůrky a také následný zájem zdejší veřejnosti o zachování vzpomínky na Goethův vztah k místu prostřednictvím pamětních desek a pomníků. Nechybí ani připomínka historického kontextu doby. (Městské muzeum Františkovy Lázně)

Výstava "Ze života porcelánového šálku"

11. 1. 2019 - Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vzniká porcelán a kolika rukama musel projít i ten nejobyčejnější hrnek, než se z továrny vydal na cestu k Vám? Na tuto a mnohé další otázky Vám odpoví nová výstava františkolázeňského muzea přichystaná ve spolupráci s Vogtlandmuseum Plauen, jež se příznačně nazývá „Ze života porcelánového šálku – Výstava nejen o výrobě porcelánu“. 23. 11. 2018 - 22. 4. 2019 Součástí výstavy je také bohatý doprovodný program, k němuž patří komentované prohlídky, přednášky, workshop či muzejně-edukační nabídka pro školní třídy. (Městské muzeum Františkovy Lázně)