Aktuality - Muzeum v Šumperku

Krysáci

22. 11. 2016 - Krysáci 6. 12. – 9. 3. 2017 Také do Muzejíčka zavítá na svém putování mimo televizní obrazovky sestava svérázných loutkových zvířátek v čele s valašskými krysáky Hodanem a Hubertem a pražským potkanem Edou. Na výstavě Krysáci budou představeny atraktivní scény z oblíbeného animovaného večerníčku, které přiblíží život na malém smetišti blízko Vizovic, kde v šuplíku šicího stroje bydlí dva krysáci. Zejména malí návštěvníci se mohou těšit na projekci epizody krysáckého večerníčku, na oblíbené interaktivní hry a nebude chybět ani nabídka tematických suvenýrů. Výstava bude otevřena na Mikuláše, tj. 6. prosince, od 9 hod. a potrvá až do 9. března 2017. Vstupné: plné 50 Kč, snížené 25 Kč, děti do 2 let zdarma (Muzeum v Šumperku)

Divoká krása Jeseníků

2. 11. 2016 - 24. 11. (vernisáž v 17 hodin) – 2. 3. 2017 Od 24. listopadu mohou návštěvníci šumperského muzea obdivovat divokou krásu Jeseníků na fotografiích Ondřeje Bačíka a na přírodninách z muzejního sbírkového fondu, jež dokumentují jesenickou přírodu: na vzorcích hornin, dermoplastických preparátech ptáků a savců a na herbářových položkách rostlin. Během výstavy bude promítán film Divoké Jeseníky z cyklu České televize Krajinou domova a bude probíhat program pro děti od předškolního věku. Součástí doprovodného programu bude také přednáška O. Bačíka o jesenické přírodě. Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 3 let zdarma (Muzeum v Šumperku)

Adolf Born – Obrázky na přebalech knih

26. 10. 2016 - 9. 11. (vernisáž v 17 hodin) – 31. 12. 2016 Výstava, jež bude zahájena v rámci dvanáctého ročníku festivalu Město čte knihu, představí knižní obálky malíře, ilustrátora, scénáristy, kostýmního výtvarníka, staromilce a monarchisty, Adolfa Borna. K výstavě jsou připraveny komentované prohlídky a programy pro děti mateřských škol, žáky základních škol i studenty středních škol. Vstupné: plné 30 Kč, snížené 15 Kč, děti do 3 let zdarma. (Muzeum v Šumperku)

Obrazy mezi řádky

17. 10. 2016 - 27. 10. (vernisáž v 17 hodin) – 31. 12. 2016 Anna Příhodová se ve své tvorbě snaží zachytit tajemství a rozměr času, její přístup k malbě ovlivnila práce na restaurování fresek. Lucie Voráčková ráda kombinuje malbu s otiskem, ornament s jednoduchým tvarem a náhodu s přísným řádem. Kája Voráčková doplňuje barevný svět svých starších kolegyň o filigránskou černobílou kresbu a kombinaci malby a kaligrafie. Jak vyplývá z názvu výstavy, většina děl má původ v literární inspiraci. Vstupné: 10 Kč, děti do 6 let zdarma (Muzeum v Šumperku)

Podzimní herna

29. 8. 2016 - 30. 9. – 27. 11. 2016 Další pokračování oblíbené herny přinese zbrusu nové hádanky a atrakce, jako na příklad dobývání hradu, tankovou bitvu nebo kynologický koutek pro milovníky psů. Herna navazující na úspěšnou výstavu „Pojďte, děti, budeme si hrát“ opět představí skládačky, hlavolamy, kvízy, hry a spoustu dalších dovednostních úkolů pro malé i velké. Originální interaktivní exponáty pocházející z dílny Vlastivědného muzea v Šumperku návštěvníky nejen pobaví, ale také donutí trochu přemýšlet. Vstupné: plné 40 Kč, snížené 20 Kč, děti do 2 let zdarma (Muzeum v Šumperku)

O včelách a lidech

23. 1. 2015 - Výstava, která vznikla ve spolupráci se střediskem ekologické výchovy při SVČ Doris, představí včely z pohledu entomologa a přiblíží tolik rozšířený fenomén včelařství a jeho produkty. Etnografické a zoologické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku doplní exponáty zapůjčené od občanského sdružení Dubická včela Františka Vlčka. Součástí výstavy budou i výtvarné dílny a doprovodné programy pro děti.
Výstava bude zahájena vernisáží 29. ledna 2015 v 17 hodin a potrvá do 26. dubna. (Muzeum v Šumperku)

Ave Maria

5. 1. 2015 - Výstava, zaměřená na proměny vnímání a zobrazování Panny Marie od gotiky po současnost, umožní široké veřejnosti prohlédnout si význačná díla především sakrálního výtvarného umění pocházejícího převážně ze severomoravského regionu.
Výstava potrvá do 1. 2. 2015. (Muzeum v Šumperku)

Za zimních večerů v chalupách

5. 1. 2015 - Interaktivní výstavu o domácí výrobě na venkově v minulosti si boudu moci návštěvníci prohlédnout do 22. března. Zájemci se dozvědí, ale i prakticky si vyzkoušejí, čemu se lidé věnovali v zimě v dobách, kdy neznali televizi ani počítače. (Muzeum v Šumperku)