Aktuality - Muzeum Vyškovska

Náboženství a rituály

23. 7. 2021 - 8. 7. 2021 - 30. 12. 2022 kaple sv. Anny, Dukelská ul. 6, Vyškov Výstava představí divákům rozmanité podoby duchovního života a náboženských představ dávných civilizací. Tematickým úběžníkem je pohled na Jeruzalém a tři nejznámější monoteistická náboženství – judaismus, křesťanství a islám, která jsou s tímto městem nedílně spjatá. Historicky tomuto tématu předchází náboženství a pohřební rituály starých Egypťanů a náboženství Řeků a Římanů. V expozicí se dále věnujeme uctívačům ohně – zoroastristům, představíme však také náboženství legendárních Skythů či rituální praxi starých Seveřanů. (Muzeum Vyškovska)

České loutkové divadlo třikrát jinak

1. 6. 2021 - 8. 6. – 22. 8. 2021 Zámecká komora Muzea Vyškovska. Výstava podává stručný a reprezentativní pohled na bohatou tradici i rozmanitou současnost českého loutkového divadla, které je ojedinělým fenoménem české kultury a dodnes okouzluje diváky na celém světě. Ve třech oddílech věnovaných historickému vývoji, poválečné proměně a loutkářským technikám se seznámíte s různými kapitolami českého loutkového divadla. Ve třech magických boxech nahlédnete do období kočovného divadla i éry populárních rodinných divadel, seznámíte se s významnými loutkářskými výtvarníky v kontextu slavných inscenací a loutkářských souborů, shlédnete prezentaci fenoménu černého divadla a moderní divadelní architektury, a pokud dojdete až na konec cesty, čeká vás interaktivní část, ve které poznáte různé technologické druhy loutek v podobě typických postav z českých pohádek, s nimiž si můžete vyzkoušet manipulaci. Výstavu zapůjčil Institut umění – Divadelní ústav. (Muzeum Vyškovska)

Jiří Petráček

11. 5. 2021 - 4. 5. – 19. 9. 2021 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska. Výstava k 80. narozeninám legendy českého komiksu a knižní ilustrace. Jiří Petráček se narodil 13. ledna 1941 v Praze. Jeho tvorbu od počátku charakterizuje výjimečný výtvarný talent, který umělci umožnil pokračovat v započatém úsilí i poté, kdy ve svých 39 letech přišel o čtyři prsty na pravé ruce, tedy na ruce, kterou kreslí. Přes tuto obrovskou překážku Petráčkovy kresby vynikají nad ostatními svou bravurní jistotou, jemností a přesností kresebné linie a mimořádným citem pro dynamičnost a koloristickou stránku. Rozsah činnosti Jiřího Petráčka je velmi široký. Je znám především jako ilustrátor knih a komiksových seriálů. Ilustroval kolem 200 knih s dobrodružnou, populárně naučnou a historickou tematikou, ale také encyklopedie a učebnice. První jeho knižní ilustrace se objevily v knize Jaromíra Průši s názvem Mlčet až do konce války, vydané v pražském nakladatelství Olympia v roce 1971. V roce 1987 byly vydány dnes již legendární mistrovské ilustrace v knize Petra Klučiny Jak válčili husité. Mezi velmi zajímavé ilustrátorské realizace Jiřího Petráčka patří však také Český jazyk pro 1.–4. ročník gymnázií autora Jiřího Kostečky a skvělá Literatura pro 3. ročník odborných škol. Obdivuhodná je jeho práce na dvojdílném Atlasu českých dějin. Do výčtu Petráčkovy tvorby patří především komiksy a časopisecké ilustrace. Během své dosavadní umělecké tvorby nakreslil kolem 1 800 stran komiksů(!) a nespočet ilustrací, zejména pro časopisy ABC či Sedmička pionýrů. Mezi nejznámější komiksy patří Třináctka ze Staré čtvrti (autor Pavel Toufar), Mimozemšťané (autor Jild Záruba), Gulliver a Golem (autor obou Ruda Baudys), sešitový komiks Člověk zvaný Son (autor Ivo Pechar) a mnoho dalších. Kresby Jiřího Petráčka provázejí již několik let také výstavní produkci autorské dvojice David Majer a Petr Klučina. Za zmínku stojí výstavy Mincovní poklady na Hedvábné cestě, dále Od Alexandra k Tamerlánovi. Válečná tažení na Hedvábné cestě či výstava Křižáci. Hledání Království nebeského. Ze spolupráce na realizaci posledních dvou výstav vznikla unikátní a poměrně velká série kreseb válečníků jednotlivých oblastí a období od starověku do konce středověku. Všechny uvedené výstavy se dočkaly mnoha repríz u nás i v zahraničí. Jiří Petráček se podílel také na realizaci všech vědeckých a rekonstrukčních kreseb pro stálou expozici Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty v Ostravě, prvního a jediného muzea tohoto zaměření v Evropě. Petráčkovy kresby můžete také vidět na dlouhodobé výstavě Náboženství a rituály v kapli sv. Anny ve Vyškově. (Muzeum Vyškovska)

Do Anglie s Karlem Čapkem

11. 5. 2021 - 6. 4. – 27. 6. 2021 Galerie Orion Muzea Vyškovska. Výstava barevných fotografií z Anglie, Walesu, Skotska a Irska, doplněných texty Karla Čapka a jeho ilustracemi. Výstava dokládá úžasnou aktuálnost Čapkova díla Anglické listy, ukazuje přírodní i historické zajímavosti Velké Británie a Severního Irska. Fotografie doplní knihy Karla Čapka z produkce vyškovské Obzinovy tiskárny. (Muzeum Vyškovska)