Aktuality - Muzeum Vyškovska

Když příroda spí

26. 11. 2019 - Když příroda spí. 11. 12. 2019 – 1. 3. 2020 Zámecká komora Muzea Vyškovska. Vernisáž výstavy 10. prosince 2019 v 17:00 hodin. Chcete se dozvědět, jakými proměnami procházejí rostliny a živočichové na podzim a jak se na příchod nejchladnějšího období v roce – zimy, připravují? Přijďte se k nám podívat na výstavu Když příroda spí, kde se mimo jiné dozvíte, co dělají rostliny a živočichové pro to, aby nepříznivé roční období přečkali, jaké si křeček dělá zásoby na zimu a kolik měsíců v roce prospí sysel. Naučíte se rozlišovat mezi tzv. pravými a nepravými zimními spáči a dozvíte se, jak lze v zimě pomoci aktivně zimujícím živočichům. Zjistíte, co stojí za fenoménem ptačích migrací a kam kteří ptáci na zimu odlétají. V neposlední řadě se dozvíte také zajímavosti z říše hmyzu a rostlin jako např., kteří zástupci hmyzu migrují až na tisícikilometrové vzdálenosti, jak přečkávají zimu včely a vosy nebo kolik let žijí nejstarší stromy u nás. Na výstavě bude k vidění celá řada dermoplastických preparátů ptáků (husa velká, sýkora koňadra, dlask tlustozobý, stehlík obecný, vlaštovka obecná, jiřička obecná…) a savců (netopýr, vrápenec, ježek západní, liška obecná, jezevec lesní, veverka obecná, křeček polní, sysel obecný, kuna lesní, srnec obecný, prase divoké…). Uvidíte model medvědího brlohu, skály pro netopýry, mysliveckou hájenku, své znalosti si můžete ověřit prostřednictvím interaktivních prvků – zkusíte poznat zimní a letní srst savců, stopy a kopyta aktivně zimujících živočichů, listy stromů a mnoho dalšího. (Muzeum Vyškovska)

Zámek ve Vyškově v 17. a 18. století

26. 11. 2019 - Čtvrtek 5. prosince 2019 v 17:00 hodin výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska. Přednáší Mgr. Tomáš Parma, Ph.D. z Univerzity Palackého v Olomouci. Za biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který nechal přistavět přední křídlo, nastává velký rozkvět zámku. Zvelebil také zámeckou zahradu a za kardinála Schrattenbacha vznikl na zámku i divadelní sál. (Muzeum Vyškovska)

Komentovaná prohlídka Od Barbory po Tři krále

6. 11. 2019 - Sobota 30. listopadu 2019 ve 14:30 expozice Rok na Vyškovsku ve zvycích a slavnostech Muzea Vyškovska. Dějepisný kroužek ZŠ Nádražní 5 a naše muzeum Vás srdečně zvou na komentovanou prohlídku expozice Rok na Vyškovsku ve zvycích a slavnostech. Mladí členové dějepisného kroužku Vám přiblíží, jak naši předkové prožívali dobu adventu a Vánoc a jaké dodržovali zvyky a tradice. Prostřednictvím jejich kostýmů ožijí postavy z adventních obchůzek, které byly zejména pro děti zpestřením při čekání na Vánoce. (Muzeum Vyškovska)

6. vánoční muzejní jarmark a vánoční dílnička

6. 11. 2019 - Sobota 30. listopadu 2019 od 10:00 do 16:00 interiér a nádvoří Muzea Vyškovska. Srdečně Vás zveme na již 6. vánoční muzejní jarmark a na vánoční dílničku pro děti i dospělé. Na jarmarku si můžete zakoupit řemeslné výrobky vhodné jako vánoční dárky nebo k vánoční výzdobě. A na vánoční dílničku si přijďte vyrobit drobný vánoční dárek nebo ozdobu na stromeček z drátků, slámy, ze včelího vosku a dalšího materiálu. Vstup na jarmark je zdarma, vstup na vánoční dílničku včetně materiálu na 1 výrobek – 30 Kč, výstavy a stálé expozice muzea dle cenového výměru muzea. (Muzeum Vyškovska)

Kroužkování ptáků

6. 11. 2019 - Středa 27. listopadu 2019 v 17:00 hodin Muzeum Vyškovska.Přednáší Mgr. Lukáš Bobek – přírodovědec Muzea Vyškovska. Proč a jak. Přednáška o problematice kroužkování ptáků, která může mnoho povědět o populační dynamice jednotlivých druhů. Dozvíte se, jak se liší početnost u jednotlivých druhů mezi lety, jaké je jejich meziroční přežívání a hnízdní produktivita a maximální délka dožití, migrační trasy a další zajímavé informace. Vstup zdarma (Muzeum Vyškovska)

Sametová revoluce 1989

7. 10. 2019 - Sametová revoluce 1989. OD 23. 10. 2019 do 5. 1. 2020 Galerie Orion. Vernisáž výstavy v úterý 22. října 2019 v 17:00. Výstava představí průběh sametové revoluce a následné dění na Vyškovsku do červnových voleb roku 1990. Na velkoformátových panelech je zachycen odraz celostátních událostí v životě Vyškova, dobové fotografie názorně přiblíží průběh listopadových událostí ve Vyškově. Součástí výstavy jsou dokumenty ze sbírek Muzea Vyškovska i od pamětníků. Předlistopadovou éru připomene ukázka sdělovací techniky, literatury a tiskovin. Návštěvníci budou mít možnost si vyrobit originální placku. (Muzeum Vyškovska)

Zámek ve Vyškově

6. 11. 2018 - 23. 11. 2018 – 31. 12. 2019 výstavní sál v 1. patře Muzea Vyškovska. Vyškovskému zámku, jehož historie je spjata s mnoha významnými jmény, nebyla dosud věnována větší monografická publikace či výstava. Muzeum Vyškovska se rozhodlo ve spolupráci s řadou odborníků zevrubně zpracovat nejen stavební historii budov zámku, ale také vše co souviselo s jeho využitím. Na výstavě bude možno vidět nejen bohatou obrazovou a fotografickou dokumentaci, ale také trojrozměrné modely, kresebné rekonstrukce, archeologické nálezy a sbírkové předměty vztahující se k historii zámku. (Muzeum Vyškovska)