Aktuality - Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila

Hradozámecká noc v Jurkovičově vile

22. 8. 2016 - Po loňském úspěchu se i letos zapojí čtyři slavné brněnské vily - Jurkovičova vila, vila Löw-Beer, vila Tugendhat a vila Stiassni - do Hradozámecké noci. 27. srpna 2016, poslední srpnovou sobotu, se tak návštěvníci mohou těšit na zajímavý program, který jim navíc umožní prohlédnout si interiér v neobvyklou dobu. Komentované prohlídky budou probíhat od 18 hodin v půlhodinových intervalech, a to až do desáté hodiny večerní (poslední prohlídka ve 21.30). Rezervace není nutná, ale vzhledem k omezené kapacitě (20 osob/prohlídka) ji vřele doporučujeme. Na zahradě Jurkovičovy vily vystoupí od 19 hodin Cimbálová muzika Jožky Imricha. Cimbálovou muziku Jožky Imricha tvoří pětice výborných hudebníků, kteří se ve svém repertoáru neomezují pouze na folklor domácích či zahraničních regionů, ale v originálních úpravách cimbalisty Jiřího Gužíka zvládnou také populární jazzové, muzikálové a filmové melodie. Pro malé nebo i velké zájemce budou připraveny tvůrčí dílny s Olgou Búciovou. O občerstvení se postará Cafe Biograf. Vstupné na Hradozámeckou noc v Jurkovičově vile bude 50 Kč. (Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila)

Martin Rajniš: První architektura

15. 6. 2016 - 29. 4. – 6. 11. 2016 Výstava představuje práci jednoho z nejinspirativnějších architektů současné české scény, Martina Rajniše. Postihuje jeho osobní vzpouru vůči diktátu výrobců stavebních hmot, stavebních norem a konzumnímu životnímu stylu. Ukazuje osobní cestu za nalezením polohy architektury, která by byla blíže přírodě, ale i jejím uživatelům. Inspirace primitivními či lidovými konstrukčními postupy také nově tematizuje práci Dušana Jurkoviče. (Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila)

Modfolk. Modernita v lidovém. Ateliér designu oděvu a obuvi Liběny Rochové na UMPRUM

29. 6. 2015 - Exkluzivně pro prostory Jurkovičovy vily vznikne výstava oděvních modelů módní návrhářky Liběny Rochové, jejího asistenta Vojtěcha Novotného a studentů z ateliéru designu oděvu a obuvi pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Koncepce navrhovaných oděvů budou vycházet ze střihové jednoduchosti, praktického řešení, konstruktivních principů obsažených v lidovém oděvu, ale i v lidovém stavitelství a řemeslech. Součástí výstavy budou módní fotografie oděvů. (Moravská galerie v Brně, Jurkovičova vila)