Aktuality - Moravská galerie v Brně, Pražákův palác

Martin Horák: Spin-off

5. 12. 2016 - 2. 12. 2016 – 19. 3. 2017, PRAŽÁKŮV PALÁC (HUSOVA 18, BRNO) – ATRIUM Tvorba „nejlepšího olomouckého výtvarníka“ – jak zní trpce komický slogan na jednom z Horákových starších objektů. Název Spin-off je hravým označením autorovy metody vytváření paralelních odkazů k pevně zakódovaným kulturním informacím. V – zdarma (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Neváhej a ber! Laureáti Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art

5. 12. 2016 - 2. 12. 2016 – 19. 3. 2017, PRAŽÁKŮV PALÁC (HUSOVA 18, BRNO) – HLAVNÍ VÝSTAVNÍ PROSTOR Výběr děl laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, nejprestižnějšího ocenění každoročně udělovaného umělcům do 35 let tvořícím v České republice, ze sbírky současného umění Magnus Art J&T Banky. Výstava je svého druhu retrospektivou výrazných uměleckých osobností a počinů, které utváří dění na české výtvarné scéně od začátku 90. let až po současnost. V – 80 / 40 / 150 Kč (základní / snížené / rodinné) do celé budovy (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Křest knihy Jak se dělá galerie

4. 10. 2016 - Srdečně Vás zveme na křest knihy Jak se dělá galerie autorů Ondřeje Chrobáka, Rostislava Koryčánka, Martina Vaňka a ilustrátora Davida Böhma. Křest proběhne 12. října 2016 od 18 hod v kavárně a kulturním prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média (Husova 18, Brno). Jak ale galerie vznikaly a postupem času se proměňovaly? Jakým způsobem se zde díla vystavují, jak se o ně galerie starají a jak se připravuje výstava? Kdo všechno v galeriích pracuje? To vše se dozvíte právě v knize Jak se dělá galerie, která je věnována především všem dětem ve věku 8–12 let. Své si v ní ale najde každý, kdo se o umění zajímá a chtěl by nahlédnout „pod pokličku“ galerijního provozu. Křtu bude od 16 hod v Pražákově paláci (Husova 18) předcházet dobrodružný program pro děti, během kterého si zahrajeme na umělce, jež si prožijí cestu uměleckého díla od jeho vzniku až na galerijní výstavu. https://www.facebook.com/events/539557306239558/ Kniha vznikla ve spolupráci a s finanční podporou Erste Private Banking. Její realizaci podpořila také Fait Gallery a Ministerstvo kultury České republiky. FB událost: https://www.facebook.com/events/1678848395762668/ (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Pecha Kucha Brno: Grafický design - Bienále Brno

27. 7. 2016 - ČTVRTEK, 29. 9. 2016, 20 H, PRAHA / FÓRUM PRO ARCHITEKTURU A MÉDIA (HUSOVA 18) Kromě svižné prezentace, na kterou má každý účastník limit 6 minut a 40 sekund (20 obrázků x 20 sekund), půjde na večírku především o setkání grafických designérů, výtvarníků, kurátorů a dalších kreativců, kteří se podílejí na 27. mezinárodním bienále grafického designu Brno 2016. Vstupné: 150 Kč (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Adéla Svobodová: Antiobjekt

15. 6. 2016 - 17. 6. – 25. 9. 2016 Adéla Svobodová ve výstavě Antiobjekt vytváří skrze svoji uměleckou tvorbu a vizuální citace grafického designu prostor pro otevřenou sociální interakci, složený z fragmentů ikonických knižních obálek a úryvků textů. Výsledný celek může představovat hraniční území mezi obrazem, dokumentem, „odkláněním“ významů a nejasnou nostalgií. (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Studovna. Tabula rasa: Propojené světy aneb manýrismus designu

15. 6. 2016 - 16. 6. – 30. 10. 2016 Projekt Studovny se zabývá významem knižních referencí v rozvoji designérské praxe. Než se pustíte do této výstavy, pokuste se povolit své mysli rozcvičku nad předsudky ohledně toho, co design skutečně znamená. Mějte na paměti pojem tabula rasa (nepopsaná tabule) v její nejpůvodnější podobě voskové tabulky, kterou používali staří Římané na poznámky. (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

15. 6. 2016 - 16. 6. – 30. 10. 2016 Výchozím bodem projektu Které zrcadlo chceš olizovat? je předpoklad, že když je něco vytištěno, stává se „to“ skutečnějším. Výstava představí díla, ve kterých realita (nebo fikce?) udělala odbočku. Bude se skládat jak z vypůjčených artefaktů, tak z nových, pro tuto výstavu speciálně vyrobených prací z oblasti grafického designu. (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

27. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2016

15. 6. 2016 - 16. 6. 2016 - 30. 10. 2016 Mezinárodní bienále grafického designu Brno již více než padesát let reflektuje dění a proměny vizuální kultury. Řadí se mezi nejstarší a nejvýznamnější akce tohoto druhu na světě. 27. ročník Bienále Brno se bude zabývat klíčovými pojmy současného grafického designu a vizuální komunikace. Volně tak navazuje na 25. ročník, který otevřel bienále všem formám grafického designu, a zejména pak na minulý, tematicky zaměřený ročník, věnovaný grafickému designu, vzdělávání a školám. Je možné popisovat nové věci starými slovy. Nadcházející ročník bienále reaguje na proměny a stav současného grafického designu; jeho množství, rozmanitost, nepřehlednost či zdánlivou povrchnost. Jeho ambicí bude postihnout v obecné i v subjektivní rovině některé z pojmů, které současný grafický design definují nebo ovlivňují. Pokusí se tak pro návštěvníka rozkrýt a pojmenovat jeho základní parametry, aktuální témata a motivace. Program: Mezinárodní přehlídka soubory, edice, vizuální identity, dlouhodobé spolupráce Které zrcadlo chceš olizovat? Výstava mezi realitou a fikcí, situovaná v reálném a fiktivním prostoru Souborné dílo Čestné uznání mezinárodní poroty 26. Bienále Brno 2014 Zdeněk Ziegler Osobnosti českého grafického designu Studovna Tabula rasa: Propojené světy aneb manýrismus designu Sympozium 17. - 19. června 2016 Setkání s Bienále Brno 30. září - 2. října 2016 Off Program (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)

Volný vstup do galerie

25. 10. 2011 - Na státní svátek, 28. října, jsme pro Vás připravili volný vstup do Pražákova a Místodržitelského paláce Moravské galerie v Brně. Zdarma si můžete prohlédnou všechny aktuální výstavy i stálé expozice v daných budovách. Těšíme se na Vaši návštěvu! (Moravská galerie v Brně, Pražákův palác)