Aktuality - Technické muzeum v Brně

Motocykl v proměnách času

31. 5. 2024 - Výstava prostřednictvím více než šedesáti strojů z let 1902–1989 seznamuje návštěvníky s fenoménem jednostopého motorového vozidla – motocyklu. Především poukazuje na to, jak se motocykl na našem území v průběhu času měnil po stránce technické, designové, a i jakému účelu sloužil. Je členěna na tři základní časová období. První z nich mapuje vývoj a použití motocyklů jen pro „vyvolené“. Další etapa je spojená s první republikou a třetí pak mapuje období po druhé světové válce, a to až do roku 1989. Výstava potrvá do 29. prosince 2024 (Technické muzeum v Brně)

Od frekvence k posluchačům

31. 5. 2024 - Připomínka stého výročí brněnského rozhlasu v expozici Sdělovací technika Technické muzeum v Brně se také připojuje k oslavám stého výročí vysílání brněnského rozhlasu. Malou připomínkou se zaměřuje na technická zařízení a nabízí i několik minutových zvukových záznamů z brněnského vysílání, např. na téma operace srdce z roku 1961, o začátcích brněnského rozhlasu, reportáž ze dna Macochy z roku 1936 a další. Od června až do 1. září 1924 vysílali propagátoři rozhlasu z Brna přímo z vysílací stanice, která se nacházela v Komárově. Právě z Komárova pocházejí dvě vystavené elektronky, které svou velikostí předčí naši představu o této součástce. Dále si mohou návštěvníci prohlédnout vybrané mikrofony – např. uhlíkový z roku 1925, reproduktor GAUMONT s unikátní konstrukcí vysokoimpedančního elektromagnetického reproduktoru, dále studiový mixážní pult, studiové nahrávací gramofonové zařízení a další. Technické muzeum v Brně v závislosti na svém momentálním omezeném prostoru se aspoň touto malou připomínkou přidává k oslavám brněnského rozhlasu a ohlíží se do doby, kdy došlo k šíření zvukového signálu a tedy i informací k mnoha přijímačům a k masovějšímu propojení na větší vzdálenosti.Přípomínka ke sto letům brněnského rozhlasu bude k vidění do 29. prosince 2024 (Technické muzeum v Brně)

Sto let křídel nad Medlánkami

29. 4. 2024 - Především historii letiště v Brně-Medlánkách mapuje komorní výstava Sto let křídel nad Medlánkami, která je v Technickém muzeu v Brně k vidění do 16. června 2024. Výstava mapuje uplynulé století létání na medláneckých kopcích – i to, co mu předcházelo. Připomíná téměř zapomenuté průkopníky brněnského letectví, počátky létání na Medlánkách, nucené stěhování do Čebína, německou leteckou školu za druhé světové války, období poválečná se všemi slastmi i strastmi z toho plynoucími a přes „divoká“ devadesátá návštěvníka provází do současnosti. Připomíná nejen plachtové létání, ale třeba i zdejší parašutistickou, modelářskou nebo výrobní činnost. (Technické muzeum v Brně)

Jízdenky, prosím!

29. 4. 2024 - Výstava převážně železničních ale i tramvajových modelů z 30. až 90. let minulého století. Rozsáhlou sbírku za svůj život zkompletoval železniční nadšenec Lubomír Kysela (1949–2023), který se dopravním prostředkům věnoval profesionálně i soukromě. Nedávno jeho sbírku převzalo do svých sbírek Technické muzeum v Brně. Poprvé si tyto železniční i tramvajové modely budou moci zájemci prohlédnout v Brně – Králově Poli. Výstava má název Jízdenky, prosím! Modely železnic ztvárňují reálné železnice a jejich okolí. Ve výstavě návštěvníci uvidí např. modely elektrických, motorových i parních lokomotiv, nákladních vozů uzavřených i s plošinou, osobního vozu čtyřokenního, rychlíkového jídelního, osobního a služebního vozu, lokotraktoru a další speciální podnikové vozy. Tato sbírka je až na několik výjimek v měřítku 1:45, tedy v oficiálním měřítku značeném 0. Ve výstavě jsou i aktivity pro děti. V Technickém muzeu v Brně je výstava Jízdenky, prosím! přístupná do 25. srpna 2024. (Technické muzeum v Brně)

ENIGMA – tajný svět šifer

15. 4. 2024 - do 29. prosince 2024 Legendární šifrovací stroj Enigma, model M3 v Technickém muzeu v Brně. Jedná se o mimořádně vzácný a jedinečný exponát, který existuje jen v několika desítkách zachovaných originálů na území Evropy. Zařízení Enigma bylo v několika modifikacích používáno zejména německými ozbrojenými silami před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Stroj dokázal vytvořit více než 100 milionů kombinací, proto bylo šifrování pomocí tohoto zařízení považováno německou armádou za neprolomitelné. Výstava prezentuje fascinující příběh samotné Enigmy, zároveň však návštěvníkům nabízí pohled do historie kryptologie. Pro zájemce je připravena šifrovací hra po celém muzeu. (Technické muzeum v Brně)