Aktuality - Muzeum Vysočiny Třebíč

Dýmky a svět

21. 8. 2014 - Výstava Muzea Vysočiny Třebíč
Doba trvání: 4. července – 24. října 2014
Místo: Zámek Třebíč, Konírna
Vstupné: 50 / 25 Kč


Historie sbírky dýmek a kuřáckých potřeb Muzea Vysočiny Třebíč je již více než stoletá. Je spojena se vznikem Muzejního spolku v Třebíči, jehož stanovy byly c.k. místodržitelstvím v Brně schváleny 6. května roku 1898. Jistě také souvisí i se Stolovou společností kuřáků „Podskalák“ Třebíč, která byla na začátku 20. století v Třebíči velmi činná. Po zániku spolků, v padesátých letech minulého století, přešlo do sbírek muzea 130 ks předmětů. Početnější soubor dýmek pocházel z majetku bývalého třebíčského obchodníka s dýmkami Čeňka Petruse, u ostatních dýmek z původní kolekce Muzejního spolku však bližší údaje o původu chybí. Tento nedostatek je ke škodě věci u těch exponátů, které lze počítat mezi unikáty světového významu. Zajímavostí též je, že v samotné Třebíči, ani v okolí výroba dýmek nikdy nebyla.

Základem výstavy je již dříve vytvořená putovní výstava „Dýmky a svět“, která je rozšířena i o další zápůjčky, a návštěvníkům prezentuje dýmky, jejich výrobu od objevení tabáku u amerických indiánů, dovezení tabáku na evropský kontinent, a poté kouření dýmek v Evropě a jejich šíření dál a s tím i používání nových a nových materiálů na jejich výrobu. Výstava je doplněna ukázkou dýmkařské dílny, filmovou projekcí o osobnostech, které dýmky kouřili, a také interaktivním koutkem – ten je ale překvapením, nebude o kouření dýmek, ale o jedné slavné postavě, kterou si návštěvník bude moci sám zahrát a na památku se vyfotografovat.

Výstava nemá za úkol propagovat kouření, i když kouření tabáku z dýmky není pro zdraví tak nebezpečné jako kouření cigaret – kouř se neinhaluje do plic. Návštěvník bude v úvodu i v závěru výstavy informován, že nejzdravější je dýmky pouze sbírat. Kouření dýmky je symbolem klidu, pohody a míru. Sbírání dýmek, vytváření sběratelských souborů dýmek, je vytvářením dokladů o umělecko-řemeslném umu našich předků. A právě jejich prezentace má za jeden z cílů i připomenutí umělecko-řemeslných hodnot výjevů ztvárněných na hlavičkách dýmek. Hlavně dýmek z mořské pěny, ale i porcelánových, hliněných, dřevěných a i dalších z jiných materiálů.

(Muzeum Vysočiny Třebíč)