Aktuality - Historická výstavní budova Slezského zemského muzea

Putujeme po Slezsku s Edmundem Wilhelmem Braunem

6. 2. 2018 - Zveme vás na výstavu pořádanou u příležitosti 60. výročí úmrtí Edmunda Wilhelma Brauna – historika, památkáře, dlouholetého muzejníka a ředitele Slezského zemského muzea v Opavě, redaktora odborných časopisů, organizátora kulturního dění a podporovatele soudobých regionálních umělců; člověka, pro něhož se stalo české Slezsko na padesát let (1895–1945) domovem. Vydejte se s ním do míst, která poznal jinak, než jak je známe dnes – šedesát let od jeho smrti, která jej zastihla v Norimberku, kam se po odchodu z Opavy v prvních měsících roku pětačtyřicátého odebral, aby navázal na léta mládí, spjatá s tímto městem a okolním krajem. Dejte prostor fantazii a vydejte se po Slezsku cestami, jimiž chodil Edmund Wilhelm Braun. Seznamte se s prostředím, které vnímal, poznával a dokumentoval. Výstava probíhá od 10. října 2017 do 4. listopadu 2018 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava). (Historická výstavní budova Slezského zemského muzea)

Vilém Borůvka a Indie

6. 2. 2018 - Zveme vás na výstavu věnovanou mezinárodně uznávanému muzejnímu preparátorovi Vilému Borůvkovi, který zasvětil celý svůj profesní život práci ve Slezském zemském muzeu. Vilém Borůvka (* 18. 12. 1932 † 18. 8. 2014) jako první poválečný odborný preparátor výrazně přispěl k obnově muzejní sbírky a k formování jejího zaměření v rámci přírodních věd. Vlastními sběry zajistil a vytvořil tisíce mimořádných sbírkových předmětů, které jsou uloženy nejen ve Slezském zemském muzeu, ale i v mnoha dalších evropských muzeích. Pestré cestovatelské aktivity jej zavedly takřka do všech koutů světa, kde v rámci četných terénních výzkumů s velkým odborným zaujetím studoval tamní přírodu a současně intenzivně sbíral zoologický materiál. V rámci této výstavy bude prezentován výběr snímků, které Vilém Borůvka pořídil při příležitosti svých expedic do Indie. Výstava se uskuteční od 5. prosince 2017 do 30. dubna 2018 v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava). (Historická výstavní budova Slezského zemského muzea)

Slezsko a Ostravsko 1918–1938

6. 2. 2018 - Nová výstava přiblíží hlavní aspekty života obyvatel Slezska a Ostravska mezi dvěma světovými válkami. Představí nelehký zápas o podobu státních hranic po rozpadu rakousko-uherské monarchie, rozvoj kultury a volnočasových aktivit, stejně jako období hospodářské krize a destrukci první republiky v závěru 30. let 20. století. Návštěvníci se seznámí se specifickými poměry v jednotlivých částech českého Slezska a Ostravska. Pozornost bude věnována také předním postavám politického a kulturního života regionu. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 20. března 2018 v 17 hodin v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava). Výstava se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky a potrvá do 4. listopadu 2018. (Historická výstavní budova Slezského zemského muzea)

Móda osmiček: Trendy let 1918–1988

6. 2. 2018 - Dvacáté století je plné rychle po sobě jdoucích událostí, které se bezpodmínečně odrážely v každodenním životě jedince. A protože jedním ze spolehlivých ukazatelů společenského dění je i způsob odívání, nová výstava přiblíží souvislosti mezi politickou atmosférou, hospodářskými poměry, kulturně-společenským děním a vývojem módy. Představí také proměnlivost módních stylů v období trvání Československa, resp. v období let 1918–1988. Součástí výstavy bude rovněž ukázka módních oděvů a doplňků, které byly Slezskému zemskému muzeu věnovány či zapůjčeny během sběrných dnů konaných v loňském roce. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 20. března 2018 v 17 hodin v Historické výstavní budově SZM (Komenského 10, Opava). Výstava se koná u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky a potrvá do 4. listopadu 2018. (Historická výstavní budova Slezského zemského muzea)