Aktuality - CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska

Výstava "Vajco"

1. 3. 2024 - Výstava Centrum tradičních technologií Příbor 9. března 2024 – 18. května 2024 VAJCO. „Gdyž Kristus Pan Byl ukřižovany, dali malym ďeťam malovane vajička, aby něplakaly.“ Výstava historických malovaných vajíček z lašsko-valašského pomezí zaměřená na jejich archaickou výzdobu, magický význam a rituální podtext. Svébytným reprezentantem jsou vejce z obce Lichnov, která se vyznačují nezaměnitelným vzhledem. Přestože výzdoba takto „psaných“ vajec působí primitivně, po generace předávané vzory, symboly a také barvy nás zavádí do archaického světa našich předků. Do světa, ve kterém magický význam těchto zdánlivě obyčejných předmětů spojených s novým životem a plodností převažoval nad dnešní preferovanou líbivostí. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Co se dělo za dlouhých zimních večerů (repríza)

3. 1. 2024 - úterý 30.1. 2024, 17:00–18:30 Jak mohly opravdu vypadat takové tradiční přástky v 18. století? Na to se pokusíme odpovědět v pořadu o životě "sprostného" lidu, který přesto, že v něm zazní písničky i pohádky, není vhodný pro děti! Pohled na lidovou kulturu z historického hlediska vnímanou jako život "sprostného" lidu velkou měrou ovlivnily konstrukty národních buditelů a prvních národopisných pracovníků, ale pravdou je, že se mnohdy jedná o značně zkreslený až idealizovaný obraz. „V našem pořadu se pokusíme nahlédnout do minulosti, jak asi tak mohly reálně vypadat takové venkovské přástky, které byly typické pro zimní období. Pořad není vhodný pro děti zejména proto, že přástky měly mimo jiné i silný sexuální podtext a lidová mluva byla skutečně jadrná a plná sprostých slov“, uvedl Václav Michalička etnolog a vedoucí Centra tradičních technologií Příbor- pobočka Muzea Novojičínska. Na pořadu vystoupí: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. (etnolog) a Petr Sovják (valašský gajdoš) Počet míst je omezen, proto si můžete vstupenky zakoupit v předprodeji na pokladně Centra tradičních technologií v Příboře nebo rezervovat emailem muzeumpribor@seznam.cz, či na telefonu 556 725 191, 605 710 142. Vstupné 100,- Na komponovaný pořad nelze uplatnit slevu na vstupném a volné vstupenky Muzea Novojičínska Jak mohly opravdu vypadat takové tradiční přástky v 18. století? Na to se pokusíme odpovědět v pořadu o životě "sprostného" lidu, který přesto, že v něm zazní písničky i pohádky, není vhodný pro děti! Vystoupí: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. (etnolog) a Petr Sovják (valašský gajdoš) Předprodej do 29. 1. na pokladně CETRAT Příbor. Online rezervace vstupenek na www.muzeumnj.cz/pribor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Setkání betlémářů v Příboře

28. 11. 2023 - Sobota 9. prosince 2023; 9:00 – 13:00 Vstupné: 40 Kč Setkání betlemářů v Příboře X. Desátý ročník tradičního adventního setkání řezbářů - betlemářů ze severovýchodní Moravy a těšínského Slezska. Expozice muzea oživí tento den 11 řezbářů, předvádějících své umění při výrobě betlémů. V rámci setkání bude možné zakoupit některé jejich výrobky. Řezbáři: Metoděj Beran z Příbora, Klement Brokeš z Havířova, Jan Brlica z Francovy Lhoty, Martin Cigánek z Valašských Klobouk, Tomáš Dujka z Velkých Karlovic, Ivan Hejtmánek z Rožnova pod Radhoštěm, Jaromír Kostelník z Příbora, Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk, Kamil Kopřiva z Valašských Klobouk, Oldřich Unar z Opatovic a Milan Žlebčík z Příbora. Setkání betlemářů doprovodí hudbou goralská gajdošská kapela BUKÓŃ. Po dobu této akce bude zpřístupněna výstava UROB SI SÁM. CO DOVEDOU KUTILOVÉ Pořádá Centrum tradičních technologií Příbor – Muzeum Novojičínska a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Poetický podvečer Od biblických pastýřů po beskydské pastevce

28. 11. 2023 - Pátek 8. prosince; 18:00 Refektář piaristického kláštera Vstup volný „… tak nějak museli vypadat Jákobovi synové na luzích Kanaánu“ Od biblických pastýřů po beskydské pastevce Poetický pořad z cyklu muzejních adventních podvečerů pořádaný Muzeem Novojičínska a městem Příbor. Doboví vzdělaní pozorovatelé viděli na počátku 19. století ve valašských pastevcích odraz dávných dob a archaických kultur a srovnávali je se starověkými pastýři. Ale mnohým tehdejším lidem v duchu barokních představ a lidové tradice splýval rozdíl mezi biblickými pastýři a beskydskými valachy a ve svých představách je plně ztotožňovali, o čemž nám přináší výmluvné svědectví historické betlémy, koledy a lidové vánoční hry. Právě této tématice se bude v širších souvislostech na základě dobových textů věnovat náš poetický pořad. recitace: Jan Fišar, herec Národního divadla moravskoslezského a držitel Křišťálové růže - nejvyšší ceny za přednes poezie a prózy v České republice hudba: RukyNaDudy v aranžmá Mariana Friedla, oceněného prestižní hudební cenou Anděl 2017 v kategorii folk mluvené slovo: Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, autor pořadu Pořádá Centrum tradičních technologií Příbor – Muzeum Novojičínska a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Workshop "Den se starými technologiemi. Klokočí"

31. 10. 2023 - sobota 4. 11. 2023 9:00–16:00 Pořad přibližující staré technologie. Tentokrát se zaměříme na klokočí, ze kterého se v minulosti vyráběly růžence a šperky. Semena klokoče zpeřeného jsou pomalu zapomenutým materiálem. Práci s klokočím představí Soňa Pelclová, lektorka z Muzea v přírodě Vysočina a pracovníci Centra tradičních technologií Příbor. Během dne bude hrát valašský gajdoš Petr Sovják. Akce je vhodná také pro rodiny s dětmi a zájemce o rukodělné techniky a přírodní materiály https://www.muzeumnj.cz/pribor/akce/den-se-starymi-technologiemi-klokoci (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Poslední den výstavy "Pravěké" kopřivové šaty

5. 9. 2023 - Centrum tradičních technologií Příbor sobota 30 .9. 2023, 9:00- 16:00 Můžete se těšit na: předení kopřivového vlákna, barvení textilu kopřivou, ochutnávku pravěkých nápojů nejen z kopřivy a na skupinu příležitostných igriců Ragojka, hrající staroslovanský folk. Sobota 30. září 2023; 9:00 – 16:00 Vstupné: 40,- (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborské muzejní ráno

5. 9. 2023 - Centrum traadičních technologií Příbor sobota 16.9. 2023, 8:00-9:00 Centrum tradičních technologií zahajuje každoročně Dny evropského dědictví v Příboře Muzejním ránem. To je pokaždé věnováno konkrétnímu zajímavému hudebnímu nástroji. Tentokrát to bude violoncello, které představí Judita Šprochová. Sobota 16. září 2023; 8:00 – 9:00; refektář piaristického kláštera V rámci Dnů evropského dědictví bude vstup do muzea po celý den zdarma (9:00–17:00) Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace – Centrum tradičních technologií Příbor a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborská muzejní škola pro seniory

21. 8. 2021 - Muzejní škola pro seniory v Příboře i v letošním roce reaguje na potřeby a požadavky seniorů 21. století. Neustále rostoucí zájem starších lidí s chutí a vůlí smysluplně trávit svůj čas, vzdělávat se, dozvídat se novinky z vědy a současně se seznamovat s lidmi a odborníky z praxe je základním východiskem muzejní školy. V jejím průběhu budou moci zájemci (stejně jako v loňském úspěšném roce) každý týden navštěvovat přednášky zaměřené na zcela nová témata z oborů historie, archeologie, národopisu, biologie a ochrany kulturního i přírodního dědictví. Tedy oborů, které svým zaměřením dokumentují a zkoumají lidský životní prostor a prostředí formované a přetvářené rozmanitými podobami lidských projevů i činností. Tyto dokumentační a výzkumné aktivity jsou rovněž hlavním posláním i Muzea Novojičínska. Odbornost jednotlivých přednášek garantují jak pracovníci Muzea Novojičínska, tak i odborníci z jiných muzeí, univerzit a specializovaných institucí. Podzimní soubor 11 přednášek bude probíhat každé pondělí v konferenčním sále Piaristického kláštera od 9.00 do 10.45 hod. Muzejní škola pro seniory se bude řídit platnými hygienickými a bezpečnostními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19. V současné době při konání hromadných akcí se musí zúčastnění prokázat buď platným certifikátem o očkování na covid-19, testem či potvrzením o prodělaném onemocnění. Vše bude přizpůsobeno aktuální situaci a v případě nepříznivé pandemické situace budou přednášky řešeny formou vysílání na YouTube. Muzejní škola se uskuteční od 20. září do 29. listopadu 2021. Závazné přihlášky (zápis) v příborském muzeu přijímáme Ve středu 1. 9. 2021 (od 8.00 do 11.00 hod.) Cena cyklu přednášek: 400,- Kč Omezená kapacita: 60 osob Přihláška je platná po zaplacení kurzovného. Po zaplacení již nebude možné částku vrátit. Doufáme, že vás omezení související s protiepidemickými opatřeními neodradí a Muzejní škola pro vás bude příjemným obohacením letošního podzimu. Aktivita je podpořena z národního dotačního titulu Obec přátelská rodině a seniorům 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Dřevěný svět

24. 6. 2021 - 26.6. 2021-29.1. 2022 Výstava ze sbírek Muzea Novojičínska zaměřená na prezentaci dřevěných artefaktů pocházejících z tradičního prostředí. Výstava svým charakterem odpovídá novému zaměření CETRATu a její poslání spočívá především v inspiračním charakteru. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Tramping na Příborsku

22. 4. 2021 - 22. 4. - 21. 6. 2021 Výstavy instalované v oknech piaristického kláštera v Příboře se staly oblíbenými. Těší nás, kolik návštěvníků se u „okenních“ výstav zastaví a prohlíží si fotografie a texty. Výstavy aktuálně měníme a po velikonoční tématice jsme připravili výstavu o lásce k přírodě a ke svobodě s názvem Tramping na Příborsku. Jaro se pomalu ale jistě hlásí o slovo, příroda se definitivně probouzí ze svého spánku... Proto jsme na DEN ZEMĚ 22. dubna instalovali v oknech Centra tradičních technologií výstavu o fenoménu trampingu. Výstava: Tramping na Příborsku je okenní covidová verze velké výstavy realizované na příborské pobočce Muzea Novojičínska v roce 2015. Podíleli se na ní současní i bývalí členové osad Ćerný Mustang, Knechti, Maniwaki, NDE, Orinoco, Starý Mlýn, Vlčáci, Wyoming a mnozí další trampové i trampky. Zajímavých materiálů máme z této výstavy mnoho, a tak jsme se je rozhodli po šesti letech znovu oprášit a použít. Autentický život trampů dokládají na výstavě černobílé historické fotografie, na barevných fotografiích jsou zachyceny trampské předměty z výstavy v roce 2015. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Okenní výstava "O svícení v minulosti"

14. 1. 2021 - O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene. Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor. Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Fotografie: Petra Vidomusová Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021 Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Výstava „Zboží ukryté v roce 1938“

9. 10. 2018 - Výstava prezentuje ojedinělý nález velkého souboru předmětů z galanterního a papírnického obchodu z konce 30. let 20. století, který byl řadu let zazděný ve sklepě domu č. 16 v Příboře. Majitelé obchodu se snažili tímto způsobem uchránit svůj majetek před nacisty, následně po osvobození pak před znárodněním. V roce 2014 se tyto předměty dostaly do sbírek Muzea Novojičínska a část z nich byla v roce 2016 vystavena na jednodenní výstavě konané u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Velké množství galanterního zboží v původním balení tak dokumentuje důležitou součást každodennosti konce 30. let 20. století. Termín: 12. 11. 2018 – 1. 6. 2019 Kontakt: Muzeum Novojičínska, p. o. – Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře e-mail: muzeumpribor@seznam.cz Lidická 50, 742 58 Příbor Tel.: 556 725 191, 605 710 142 Bc. Monika Chromečková, pracovník vztahů k veřejnosti Web: www.muzeum-pribor.cz (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborská mariánská pouť: Dílna tradičních technologií „Papír z rostlinných vláken a historický inko

24. 8. 2018 - neděle 9. září 2018; 9.00- 16. 00 hod. Příborská mariánská pouť: Dílna tradičních technologií „Papír z rostlinných vláken a historický inkoust ze sazí i hálky žlabatky dubové.“ Praktické ukázky vybrané tradiční rukodělné výroby spojené s možností vyzkoušení. Snížené vstupné: 15,- Kč U příležitosti Příborské mariánské pouti muzeum otevřeno mimo běžnou otevírací dobu od 9.00 do 16.00 hod. Výstava: Dámou v každé době https: //www.muzeumnj.cz/muzeum-a-pametni-sin-sigmunda-freuda-v-pribore/aktualni-akce-5/damou-v-kazde-dobe-2.html (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)