Aktuality - CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska

Setkání betlémářů v Příboře

28. 11. 2023 - Sobota 9. prosince 2023; 9:00 – 13:00 Vstupné: 40 Kč Setkání betlemářů v Příboře X. Desátý ročník tradičního adventního setkání řezbářů - betlemářů ze severovýchodní Moravy a těšínského Slezska. Expozice muzea oživí tento den 11 řezbářů, předvádějících své umění při výrobě betlémů. V rámci setkání bude možné zakoupit některé jejich výrobky. Řezbáři: Metoděj Beran z Příbora, Klement Brokeš z Havířova, Jan Brlica z Francovy Lhoty, Martin Cigánek z Valašských Klobouk, Tomáš Dujka z Velkých Karlovic, Ivan Hejtmánek z Rožnova pod Radhoštěm, Jaromír Kostelník z Příbora, Zdeněk Matyáš z Valašských Klobouk, Kamil Kopřiva z Valašských Klobouk, Oldřich Unar z Opatovic a Milan Žlebčík z Příbora. Setkání betlemářů doprovodí hudbou goralská gajdošská kapela BUKÓŃ. Po dobu této akce bude zpřístupněna výstava UROB SI SÁM. CO DOVEDOU KUTILOVÉ Pořádá Centrum tradičních technologií Příbor – Muzeum Novojičínska a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Poetický podvečer Od biblických pastýřů po beskydské pastevce

28. 11. 2023 - Pátek 8. prosince; 18:00 Refektář piaristického kláštera Vstup volný „… tak nějak museli vypadat Jákobovi synové na luzích Kanaánu“ Od biblických pastýřů po beskydské pastevce Poetický pořad z cyklu muzejních adventních podvečerů pořádaný Muzeem Novojičínska a městem Příbor. Doboví vzdělaní pozorovatelé viděli na počátku 19. století ve valašských pastevcích odraz dávných dob a archaických kultur a srovnávali je se starověkými pastýři. Ale mnohým tehdejším lidem v duchu barokních představ a lidové tradice splýval rozdíl mezi biblickými pastýři a beskydskými valachy a ve svých představách je plně ztotožňovali, o čemž nám přináší výmluvné svědectví historické betlémy, koledy a lidové vánoční hry. Právě této tématice se bude v širších souvislostech na základě dobových textů věnovat náš poetický pořad. recitace: Jan Fišar, herec Národního divadla moravskoslezského a držitel Křišťálové růže - nejvyšší ceny za přednes poezie a prózy v České republice hudba: RukyNaDudy v aranžmá Mariana Friedla, oceněného prestižní hudební cenou Anděl 2017 v kategorii folk mluvené slovo: Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, autor pořadu Pořádá Centrum tradičních technologií Příbor – Muzeum Novojičínska a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Workshop "Den se starými technologiemi. Klokočí"

31. 10. 2023 - sobota 4. 11. 2023 9:00–16:00 Pořad přibližující staré technologie. Tentokrát se zaměříme na klokočí, ze kterého se v minulosti vyráběly růžence a šperky. Semena klokoče zpeřeného jsou pomalu zapomenutým materiálem. Práci s klokočím představí Soňa Pelclová, lektorka z Muzea v přírodě Vysočina a pracovníci Centra tradičních technologií Příbor. Během dne bude hrát valašský gajdoš Petr Sovják. Akce je vhodná také pro rodiny s dětmi a zájemce o rukodělné techniky a přírodní materiály https://www.muzeumnj.cz/pribor/akce/den-se-starymi-technologiemi-klokoci (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Poslední den výstavy "Pravěké" kopřivové šaty

5. 9. 2023 - Centrum tradičních technologií Příbor sobota 30 .9. 2023, 9:00- 16:00 Můžete se těšit na: předení kopřivového vlákna, barvení textilu kopřivou, ochutnávku pravěkých nápojů nejen z kopřivy a na skupinu příležitostných igriců Ragojka, hrající staroslovanský folk. Sobota 30. září 2023; 9:00 – 16:00 Vstupné: 40,- (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborské muzejní ráno

5. 9. 2023 - Centrum traadičních technologií Příbor sobota 16.9. 2023, 8:00-9:00 Centrum tradičních technologií zahajuje každoročně Dny evropského dědictví v Příboře Muzejním ránem. To je pokaždé věnováno konkrétnímu zajímavému hudebnímu nástroji. Tentokrát to bude violoncello, které představí Judita Šprochová. Sobota 16. září 2023; 8:00 – 9:00; refektář piaristického kláštera V rámci Dnů evropského dědictví bude vstup do muzea po celý den zdarma (9:00–17:00) Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace – Centrum tradičních technologií Příbor a Město Příbor (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborská muzejní škola pro seniory

21. 8. 2021 - Muzejní škola pro seniory v Příboře i v letošním roce reaguje na potřeby a požadavky seniorů 21. století. Neustále rostoucí zájem starších lidí s chutí a vůlí smysluplně trávit svůj čas, vzdělávat se, dozvídat se novinky z vědy a současně se seznamovat s lidmi a odborníky z praxe je základním východiskem muzejní školy. V jejím průběhu budou moci zájemci (stejně jako v loňském úspěšném roce) každý týden navštěvovat přednášky zaměřené na zcela nová témata z oborů historie, archeologie, národopisu, biologie a ochrany kulturního i přírodního dědictví. Tedy oborů, které svým zaměřením dokumentují a zkoumají lidský životní prostor a prostředí formované a přetvářené rozmanitými podobami lidských projevů i činností. Tyto dokumentační a výzkumné aktivity jsou rovněž hlavním posláním i Muzea Novojičínska. Odbornost jednotlivých přednášek garantují jak pracovníci Muzea Novojičínska, tak i odborníci z jiných muzeí, univerzit a specializovaných institucí. Podzimní soubor 11 přednášek bude probíhat každé pondělí v konferenčním sále Piaristického kláštera od 9.00 do 10.45 hod. Muzejní škola pro seniory se bude řídit platnými hygienickými a bezpečnostními opatřeními proti šíření nákazy Covid-19. V současné době při konání hromadných akcí se musí zúčastnění prokázat buď platným certifikátem o očkování na covid-19, testem či potvrzením o prodělaném onemocnění. Vše bude přizpůsobeno aktuální situaci a v případě nepříznivé pandemické situace budou přednášky řešeny formou vysílání na YouTube. Muzejní škola se uskuteční od 20. září do 29. listopadu 2021. Závazné přihlášky (zápis) v příborském muzeu přijímáme Ve středu 1. 9. 2021 (od 8.00 do 11.00 hod.) Cena cyklu přednášek: 400,- Kč Omezená kapacita: 60 osob Přihláška je platná po zaplacení kurzovného. Po zaplacení již nebude možné částku vrátit. Doufáme, že vás omezení související s protiepidemickými opatřeními neodradí a Muzejní škola pro vás bude příjemným obohacením letošního podzimu. Aktivita je podpořena z národního dotačního titulu Obec přátelská rodině a seniorům 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Dřevěný svět

24. 6. 2021 - 26.6. 2021-29.1. 2022 Výstava ze sbírek Muzea Novojičínska zaměřená na prezentaci dřevěných artefaktů pocházejících z tradičního prostředí. Výstava svým charakterem odpovídá novému zaměření CETRATu a její poslání spočívá především v inspiračním charakteru. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Tramping na Příborsku

22. 4. 2021 - 22. 4. - 21. 6. 2021 Výstavy instalované v oknech piaristického kláštera v Příboře se staly oblíbenými. Těší nás, kolik návštěvníků se u „okenních“ výstav zastaví a prohlíží si fotografie a texty. Výstavy aktuálně měníme a po velikonoční tématice jsme připravili výstavu o lásce k přírodě a ke svobodě s názvem Tramping na Příborsku. Jaro se pomalu ale jistě hlásí o slovo, příroda se definitivně probouzí ze svého spánku... Proto jsme na DEN ZEMĚ 22. dubna instalovali v oknech Centra tradičních technologií výstavu o fenoménu trampingu. Výstava: Tramping na Příborsku je okenní covidová verze velké výstavy realizované na příborské pobočce Muzea Novojičínska v roce 2015. Podíleli se na ní současní i bývalí členové osad Ćerný Mustang, Knechti, Maniwaki, NDE, Orinoco, Starý Mlýn, Vlčáci, Wyoming a mnozí další trampové i trampky. Zajímavých materiálů máme z této výstavy mnoho, a tak jsme se je rozhodli po šesti letech znovu oprášit a použít. Autentický život trampů dokládají na výstavě černobílé historické fotografie, na barevných fotografiích jsou zachyceny trampské předměty z výstavy v roce 2015. (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Okenní výstava "O svícení v minulosti"

14. 1. 2021 - O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska Výstava fotografií muzejních sbírkových předmětů v oknech Centra tradičních technologií Zimní čas se promítl do každodenního života lidí v minulosti mimo jiné v nutnosti vyrovnat se s tmou, která je obklopovala. Krátké dny a dlouhé noci představovaly skutečně náročné období, neboť prostředky určené k osvětlování vnitřních i venkovních prostor byly omezené. Navíc zcela závisely na plamínku ohně vzniklém přímým hořením vhodného materiálu. Svítidel byla využívaná celá řada. Od prostých loučí, přes kahany a lampy na rostlinný i živočišný tuk, svíčky z loje i vosku až po lihové a petrolejové svítilny. Cílem výstavy je představit jak typická svítidla využívaná v minulosti, tak i základní prostředky na rozdělávání ohně i udržování plamene. Vystaveny jsou fotografie historických sbírkových předmětů a také rekonstrukcí uskutečněných v Centru tradičních technologií Příbor. Text: PhDr. Václav Michalička, Ph.D. Fotografie: Petra Vidomusová Muzeum Novojičínska – CETRAT Příbor 2021 Ke spatření cestou podél Piaristického kláštera v Příboře během ledna a února 2021 (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Výstava „Zboží ukryté v roce 1938“

9. 10. 2018 - Výstava prezentuje ojedinělý nález velkého souboru předmětů z galanterního a papírnického obchodu z konce 30. let 20. století, který byl řadu let zazděný ve sklepě domu č. 16 v Příboře. Majitelé obchodu se snažili tímto způsobem uchránit svůj majetek před nacisty, následně po osvobození pak před znárodněním. V roce 2014 se tyto předměty dostaly do sbírek Muzea Novojičínska a část z nich byla v roce 2016 vystavena na jednodenní výstavě konané u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel. Velké množství galanterního zboží v původním balení tak dokumentuje důležitou součást každodennosti konce 30. let 20. století. Termín: 12. 11. 2018 – 1. 6. 2019 Kontakt: Muzeum Novojičínska, p. o. – Muzeum a pamětní síň S. Freuda v Příboře e-mail: muzeumpribor@seznam.cz Lidická 50, 742 58 Příbor Tel.: 556 725 191, 605 710 142 Bc. Monika Chromečková, pracovník vztahů k veřejnosti Web: www.muzeum-pribor.cz (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)

Příborská mariánská pouť: Dílna tradičních technologií „Papír z rostlinných vláken a historický inko

24. 8. 2018 - neděle 9. září 2018; 9.00- 16. 00 hod. Příborská mariánská pouť: Dílna tradičních technologií „Papír z rostlinných vláken a historický inkoust ze sazí i hálky žlabatky dubové.“ Praktické ukázky vybrané tradiční rukodělné výroby spojené s možností vyzkoušení. Snížené vstupné: 15,- Kč U příležitosti Příborské mariánské pouti muzeum otevřeno mimo běžnou otevírací dobu od 9.00 do 16.00 hod. Výstava: Dámou v každé době https: //www.muzeumnj.cz/muzeum-a-pametni-sin-sigmunda-freuda-v-pribore/aktualni-akce-5/damou-v-kazde-dobe-2.html (CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska)