Aktuality - Muzeum zámecký areál Ctěnice

výstava Baťa: boty všem!

18. 5. 2022 - Výstava mapuje dějiny firmy Baťa od jejího založení v roce 1894, kdy bylo třem členům rodiny Baťů, Antonínovi, Anně a Tomášovi, vydáno živnostenské povolení k provozování ševcovské činnosti ve Zlíně, přes veřejnou obchodní společnost ke vzniku akciové společnosti v roce 1931 až do jejího znárodnění v roce 1945. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

LITERÁRNÍ KAVÁRNA

6. 1. 2022 - Úterý 8. 2. od 14:00 Martina Fialková a Kurt Gebauer Sochař Kurt Gebauer svou bezbřehou fantazii, humor a jemnou ironii uplatňuje nejen ve vlastní sochařské a také malířské tvorbě. S humorem sobě vlastním reagoval na špatnosti doby minulé a stejně tak svým výtvarným projevem, ale i občanskou angažovaností dokáže reagovat na projevy hlouposti dnes. Gebauerovy originální sochy dotvářejí řadu veřejných prostranství a povyšují je do nových dimenzí. Typický je svými „létavci“ či „plavci“, kteří zosobňují jeho stálou touhu po svobodě mysli i pohybu. Zkušenosti už 25 let předává studentům na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, učí také na pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Letos oslavil v plné tvůrčí síle 80. narozeniny a stal se nositelem ocenění Umělec roku. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

LITERÁRNÍ KAVÁRNA

6. 1. 2022 - Úterý 11. 1. od 14:00 Hana Klabanová a Josef Maršál Josef Maršál vystudoval pražskou VŠE a od roku 1990 pracuje v České televizi, resp. Československé televizi, kde je nyní působí jako externí spolupracovník. Je znám nejen jako novinář a rozhlasový moderátor, ale především také jako spoluautor populárního cyklu dokumentů Toulavá kamera, na kterém se podílí od roku 2003. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Ctěnický masopust

6. 1. 2022 - Neděle 20. 2. Masopust (10–17 hod.) O masopustní veselí se postará harmonikář Franta Albrecht. Pro děti je přichystána výtvarná dílna, kde si budou moci vyrobit neobvyklou masku, aby se pak mohly zúčastnit masopustního průvodu, který připraví Kultura Vinoř, z.s. Pravé české zabíjačkové speciality nabídne pražské řeznictví Hudera a syn. Chybět nebudou sladkosti, tradiční koblihy ani pivo či horký mošt a medovina. Program: 10.00-13.00 hod. výtvarná dílna pro děti 11.30 a 13.30 hod. ukázka bourání prasete a výroby jitrnic 14.00-16.00 hod. masopustní průvod areálem se spolkem Kultura Vinoř, z.s., hudba (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Giacomo Puccini: Vlaštovka

6. 1. 2022 - Koncert se koná 18.1. od 19 hod. v sále kočárovna Premiéra úpravy opery z roku 1917 pro pět sólistů a klavír. Účinkují: Kateřina Kněžíková, Nikola Uramová, Varine Mkrtschyan, Richard Samek, Josef Moravec a Zdeněk Klauda. Vstupenky v ceně 200 Kč jsou k dostání v pokladně zámku a na podatelně Úřadu MČ Vinoř nebo KVC Vincent ve Vinoři. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Pat a Mat....a je to!

3. 1. 2022 - 1. 7. 2021 – 18. 4. 2022 výstava představuje historii animovaného filmu, originální scény z natáčení a kino s projekcí filmu Pat a Mat ve filmu. Večerníčkový seriál o dvou nešikovných, ale i nezničitelných kutilech vznikl v tvůrčí dílně režiséra Lubomíra Beneše a karikaturisty Vladimíra Jiránka v roce 1976, kdy byl odvysílán první díl ještě pod názvem „Kuťáci". Pat a Mat používají pro svou práci vždycky naprosto nevhodné nástroje, a tím si způsobí spoustu problémů. Optimistická nálada je ale nikdy neopouští, nad maléry druhého jen zakroutí hlavou, a nakonec své potíže vyřeší, i když tím nejméně efektivním způsobem. (Muzeum zámecký areál Ctěnice)

Mezinárodní den archeologie

6. 10. 2021 - Vypravte se na dobrodružnou cestu s archeologií do středověku. V Zámeckém areálu Ctěnice jsou připraveny workshopy pro malé i velké, komentované prohlídky expozice o pravěku Vinoře, začátky v 10.00, 11.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hod. V Domě U Zlatého prstenu (Týnská 6, Praha 1 – Staré Město) na návštěvníky čekají komentované prohlídky expozice Praha Karla IV. – středověké město, začátky v 11.00 a ve 14:00 hodin. Více naleznete na: www.muzeumprahy.cz (Muzeum zámecký areál Ctěnice)