Aktuality - Clam-Gallasův palác

Bonus v prohlídkovém okruhu Clam-Gallasova paláce

15. 12. 2023 - 8. 12. 2023 – 14. 2. 2024 Přijďte si prohlédnout předměty z našich sbírek – palácový betlém a vějíře z 18. století v rámci prohlídkového okruhu. (Clam-Gallasův palác)

V umění volnost

21. 11. 2023 - Bilanční výstava členů výtvarného odboru Umělecké besedy a několika jejich hostů bude připomenutím 160 let trvání nejstaršího českého fungujícího uměleckého spolku. Výstava probíhá v Clam-Gallasově paláci od 5. 12. 2023 do 29. 2. 2024. Výstavu bude doprovázet bohatý program, připravený členy všech tří odborů Umělecké besedy. Jeho náplní budou jak komentované prohlídky výstav, tak workshopy členů výtvarného odboru, večery autorského čtení z děl členů literárního odboru a několik koncertů z tvorby členů hudebního odboru Umělecké besedy. (Clam-Gallasův palác)

Plesová sezóna

16. 11. 2023 - 17. 12. 2023 14:00 Program pro rodiny s dětmi v Clam-Gallasově paláci Hraběnka Karolína Josefa uvede mladé dámy a pány do divadelního a plesového sálu Clam-Gallasova paláce a připraví je na jejich první plesovou sezónu. Poté se vznešená společnost odebere do zázemí paláce a každý si vyrobí pod vedením paní hraběnky plesový vějíř podle svého vkusu. Více na: www.muzeumprahy.cz (Clam-Gallasův palác)

Malí pastýři

16. 11. 2023 - 10. 12. 2023 14:00 Program pro rodiny s dětmi v Clam-Gallasově paláci Staňte se na chvíli součástí palácových jesliček na nádvoří Clam-Gallasova paláce. Pro děti budou nachystané kostýmy pastýřů, ve kterých se budou moci v betlému i vyfotit. Lektorka děti seznámí s vánočním příběhem i specifiky šlechtických Vánoc v barokním období. Na závěr si každé dítě vyrobí vlastní vánoční přání na motivy palácových jesliček. Více na: www.muzeumprahy.cz (Clam-Gallasův palác)

Vánoční program na nádvoří

16. 11. 2023 - 5. 12. 2023 Zažijte vánoční atmosféru na nádvoří barokního Clam-Gallasova paláce. 15.30–17.30 hod. Pospěšme k betlému – uvedení deskového betlému 17.00 hod. vystoupí pěvecký soubor Rolnička s vánočním programem Vstup na obě akce je zdarma. (Clam-Gallasův palác)

Vánoce pražské šlechty 18. století

16. 11. 2023 - 3. 12. 2023 – 7. 1. 2024 Na nádvoří Clam-Gallasova paláce bude vystaven deskový betlém s figurami v životní velikosti podle návrhu malíře Jana Knapa. Během adventních nedělí můžete potkat anděla, jak si u betléma vypráví se sv. Josefem. Pro děti jsou připraveny kostýmy pastýřů, ve kterých se mohou stát součástí betlémské scény. Doprovodný audioprogram k tématu palácových Vánoc bude dostupný v aplikaci SmartGuide. (Clam-Gallasův palác)

Pudl a pudr aneb Fantastické počátky barokního divadla v Čechách

14. 8. 2023 - 09. 09. 2023 20:30 Místo: divadelní představení na nádvoří Clam–Gallasova paláce Adresa: Husova 158/20, Praha 1 – Staré Město Pudl a pudr aneb Fantastické počátky barokního divadla v Čechách – “the opera-disco musical” Jeden je básník, druhý skladatel. Poznali okázalost karnevalů, slávu komedie i lesk italské opery. Divadlo mají v srdci i pod kůží a k tomu podědili geniální talent. Ale co s ním v Praze sedmnáctého století? Příběh bratrů, kteří potřebovali splatit otcův dluh, a proto (ne)ovlivnili dějiny českého barokního divadla. Délka představení: 90 minut Hrají: Geisslers Hofcomoedianten Vstupné: 350,- Kč Volné sezení. V případě deště se představení ruší. (Clam-Gallasův palác)

Dvě komedie v komedii

14. 8. 2023 - 08. 09. 2023 20:30 Místo: divadelní představení na nádvoří Clam–Gallasova paláce Adresa: Husova 158/20, Praha 1 – Staré Město Dvě komedie v komedii - Nevážné divadlo na divadle o závažných věcech Mecenáš Rovenio nechal pro svou dceru Lidii postavit divadlo. Do konkurzu o prostor se přihlásily dvě herecké trupy - Lelio Comici a Arminia Teatrale, které spolu mají soupeřit v hraní komedií. Soutěž dvou společností je ale zároveň záminkou pro to, aby se začaly rozmotávat nitky propletených osudů. Délka představení: 70 minut Hrají: Geisslers Hofcomoedianten Vstupné: 350,- Kč Volné sezení. V případě deště se představení ruší. (Clam-Gallasův palác)

Od 4. května zveme na prohlídku Clam-Gallasova paláce v Praze

25. 4. 2023 - V květnu a červnu zve Muzeum města Prahy veřejnost do barokního Clam-Gallasova paláce na pravidelné komentované prohlídky. Palác patří k nejlépe zachovalým stavbám svého druhu ve střední Evropě. Nejpřednější vídeňský dvorní architekt Johann Bernhard Fischer z Erlachu zde umístil do husté městské zástavby Starého Města počátku 18. století velkolepý palác. Prohlídkový okruh se soustředí na tzv. vznešené patro paláce, kde stropy zdobí fresky od slavného italského umělce Carlo Carloneho. Budova prošla nákladnou rekonstrukcí a Muzeum ji teď otevírá návštěvníkům v její nádheře ještě, než ji zaplní výstavy a mobiliář. Svět šlechtické reprezentace Návštěvníkům nabídneme vhled do velkoryse řešeného prostoru a do ideových souvislostí architektonického řešení. Budova sloužila reprezentaci a palác je tak svědectvím ctižádosti a společenského významu majitelů, bohatství a vytříbeného vkusu, duchovního zázemí šlechty i její dobročinnosti. Hodinovou procházku tímto světem zahájíte na impozantním vrcholně barokním schodišti, které byste rozhodně nečekali mezi okolními měšťanskými domy. Můžete si nechat vyprávět o umělecké hodnotě schodiště, fresek i o palácové hře se světlem. (Clam-Gallasův palác)

Vánoční MuzeuM Market v Clam-Gallasově paláci

21. 11. 2022 - Muzeum města Prahy zve na tradiční vánoční market v sobotu 3. 12. 2022, letos poprvé v nově zrekonstruovaném Clam-Gallasově paláci na Starém Městě pražském. Od 9.00 do 18.00 hod. budou pro návštěvníky připraveny prodejní stánky, které nabídnou originální výrobky z kůže, dřeva, papíru, keramiky, skla atd. – přímo od prvovýrobců. Bohatý program čeká i na děti. Nenechte si ujít příležitost zakoupit drobné vánoční dárky jako jsou šperky, grafiky, přáníčka, skládanky, svícny, ozdoby, různé druhy medoviny, kvalitní káva, perníky, svíčky, mýdla a mnoho dalších radostí. Pro vaše ratolesti je připraveno mj. dětské vánoční představení Divadla Bořivoj. Chybět nebudou ani rukodělné dílny (nejen) pro rodiny s dětmi – plstění, zlacení vánočních ozdob, tisk vlastního PF přání, výroba vánočních ozdob. Na odpoledne je pak pro všechny připraven koncert sboru Gymnázia Na Vítězné pláni. Na nádvoří paláce bude po celou dobu konání akce možnost drobného občerstvení. (Clam-Gallasův palác)

Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781)

1. 11. 2022 - Výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781) seznamuje návštěvníky se skladatelovým životním příběhem a tvorbou a představuje jej coby mezinárodní osobnost v kontextu evropských dějin a kultury. Kromě Myslivečka samotného přibližuje také osudy jeho spolupracovníků a současníků, slavných pěvců a pěvkyň a dalších skladatelů včetně W. A. Mozarta a Ch. W. Glucka. Umožňuje návštěvníkům lépe poznat žánr italské vážné opery, jemuž se Mysliveček nejvíce věnoval a který mu přinesl slávu, a nabízí způsoby, jak italskou vážnou operu poslouchat a jak v dnešní době znovu ocenit její citovou sílu a hloubku. Výstava potrvá od 21.10. 2022 do 29.1. 2023. (Clam-Gallasův palác)