Muzeum města Ústí nad Labem

Fotografie Fotografie
Aktuální akce
11. 5. 2021 Kulturdača
Výstavní rekapitulace více než dvacet let činnosti Kulturního centra Řehlovice. Originálně pojatá instalace je dílem umělců Franze Tiška a Marcuse Hiesleitnera a představí jak uměl ... zobrazít více
11. 5. 2021 Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla
do 28. 11. Ich bin ein vydra aneb jak vydra přes hranice přišla Expozice o populaci vydry říční v Sasku a Ústeckém kraji představí její životní prostředí v plné kráse. Vydra, ta ... zobrazít více
11. 5. 2021 Fotograf Rudolf Jenatschke
do 28. 11. Fotograf Rudolf Jenatschke Velkolepý soubor unikátních fotografií neštěmického rodáka, katechety a fotografa Rudolfa Jenatschkeho vzniklé mezi léty 1914 až 1945, kter ... zobrazít více
Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu „Zlatá loď“ v Hrnčířské ulici (dnes sídlo restaurace Na Předmostí). Ale už za pár týdnů muselo jinam a pak zase jinam…, během prvních deseti let se stěhovalo osmkrát. Počet sbírkových předmětů i prestiž muzea stoupaly a potřeba vlastní muzejní budovy se zdála být nezbytnou. Roku 1914 město schválilo výstavbu nového městského muzea v Palachově ulici u Městských sadů. První světová válka však záměr zhatila a v poválečné nouzi se zdálo spásou ctihodné gesto přední ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů darovat pro potřeby muzea zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se však nestalo trvalým domovem. Jednak brzy přestalo dostačovat potřebám muzea a navíc dlouhodobá absence údržby přivedla v 60. letech zámek na pokraj totální devastace. Roku 1971 přišel další příslib výstavby specializované budovy městského muzea, která měla vyrůst na Mírovém náměstí. Opět však dostalo přednost provizorní řešení, a tak se roku 1972 nastěhovali muzejníci do neorenesanční školní budovy vedle divadla. Nejdříve spolužili v jedné budově se školáky a posléze obsadila bývalé třídy hlavní pošta. Muzeum hrálo jen roli trpěného nájemníka. Odstěhováním pošty na konci 20.století vyvstala otázka nového využití historického objektu. Přišla šance konečně zřídit důstojné městské muzeum a také předzvěst dalšího, snad už posledního stěhování.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum města Ústí nad Labem