Muzeum města Ústí nad Labem

předškolní skupina 20 Kč
bludiště základní 30 Kč
bludiště zlevněné 20 Kč

Děti do 3 let a senioři do 70 let zdarma, není-li stanoveno jinak.

Fotografie Fotografie
Aktuální akce
22. 11. 2022 Žiji a bydlím v Ústí nad Labem
... zobrazít více
22. 11. 2022 FLAŠKA
do 26. 2. 2023 Před třemi lety byl zlikvidován rozsáhlý zchátralý areál ústecké sklárny v Předlicích, kde před 150 lety vyrostl tehdy moderní provoz výroby lahví, největší v Rakou ... zobrazít více
22. 11. 2022 Štěpán Jirák – Obrazy z Čech
do 15. 1. 2023 Krajina Sudet není krajinou čistou, neposkvrněnou, je naopak zjizvena hlubokými vrypy neklidné historie, pokryta různými kulturními vrstvami, osídlena lidmi, kteří ... zobrazít více
Muzeum v Ústí vzniklo roku 1876 a první expozici otevřelo v hotelu „Zlatá loď“ v Hrnčířské ulici (dnes sídlo restaurace Na Předmostí). Ale už za pár týdnů muselo jinam a pak zase jinam…, během prvních deseti let se stěhovalo osmkrát. Počet sbírkových předmětů i prestiž muzea stoupaly a potřeba vlastní muzejní budovy se zdála být nezbytnou. Roku 1914 město schválilo výstavbu nového městského muzea v Palachově ulici u Městských sadů. První světová válka však záměr zhatila a v poválečné nouzi se zdálo spásou ctihodné gesto přední ústecké průmyslnické rodiny Wolfrumů darovat pro potřeby muzea zámek v Trmicích. Ani šlechtické sídlo se však nestalo trvalým domovem. Jednak brzy přestalo dostačovat potřebám muzea a navíc dlouhodobá absence údržby přivedla v 60. letech zámek na pokraj totální devastace. Roku 1971 přišel další příslib výstavby specializované budovy městského muzea, která měla vyrůst na Mírovém náměstí. Opět však dostalo přednost provizorní řešení, a tak se roku 1972 nastěhovali muzejníci do neorenesanční školní budovy vedle divadla. Nejdříve spolužili v jedné budově se školáky a posléze obsadila bývalé třídy hlavní pošta. Muzeum hrálo jen roli trpěného nájemníka. Odstěhováním pošty na konci 20.století vyvstala otázka nového využití historického objektu. Přišla šance konečně zřídit důstojné městské muzeum a také předzvěst dalšího, snad už posledního stěhování.

Napište krátkou recenzi k: Muzeum města Ústí nad Labem