CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska

E-mail: muzeumpribor@seznam.cz

Úterý, středa, čtvrtek: 8.00 – 12.00; 13.00 – 16.00

sobota: 9.00 – 17.00
Fotografie - CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií, pobočka Muzea Novojičínska
Dospělí 80,- Kč, důchodci, invalidé, děti a ostatní slevy 40,- Kč

Fotografie Fotografie Fotografie
Fotografie Fotografie
Aktuální akce
1. 3. 2024 Výstava "Vajco"
... zobrazít více
3. 1. 2024 Co se dělo za dlouhých zimních večerů (repríza)
28. 11. 2023 Setkání betlémářů v Příboře
... zobrazít více
CETRAT návštěvníkům nabízí stálou expozici „Zaniklý svět rukodělné výroby“, která je věnovaná tradičním technologiím zpracování přírodních materiálů. Ve čtyřech sálech mohou příchozí shlédnout celou řadu svébytných technik, které byly využívány v tradičním lidovém prostředí.

V prvním sále se nachází expozice věnovaná příborským papučím zhotovovaným archaickou technikou pletení na formě.

V druhém sále je představeno historické získávání nití na textilní výrobu v širokých souvislostech. Zde je k vidění vedle mnoha dalších zajímavostí i skutečná košile zhotovená z kopřiv.

Třetí sál je ve znamení rozmanitých přírodnin, které člověk v minulosti zužitkovával. Pozornosti zcela jistě neunikne klobouk z choroše, pařezová nádoba, košíky z kořenů, trávy a ostružiníku, ošatka z orobince, čepice z vlákna borového jehličí, krajka z vlasů, slámy či koňských žíní a mnohé další.

Celá expozice je zakončena interaktivním experimentáriem, ve kterém si návštěvníci mohou velké množství rukodělných technik pod vedením zkušené lektorky vyzkoušet.

Expozice „Zaniklý svět rukodělné výroby“ je o vztahu člověka k přírodním surovinám, o touze přetvářet věci ke svým potřebám a poskytuje mnohá zamyšlení o vyčerpatelnosti a obnovitelnosti přírodních zdrojů. CETRAT tak tvoří ideální místo pro chvilku odpočinku od moderních technologií a také vytváří prostor pro poučení a inspiraci ve zkušenostech našich předků.
Centrum tradičních technologií Příbor- Muzeum Novojičínska, příspěvková organizace

Napište krátkou recenzi k: CETRAT Příbor (Centrum tradičních technologií...