Pavel Matuška: Usmívání

17. 6. 2015 - V Muzeu Vysočiny Jihlava se ve čtvrtek 18. června 2015 v 17 hodin uskutečnila vernisáž výstavy výtvarných prací karikaturisty, kreslíře, malíře a řezbáře Pavla Matušky. Autor návštěvníkům představí svoji tvorbu v oblasti výtvarného humoru. S jeho pracemi se mohou návštěvníci muzea potkávat až do 30. srpna. Pavel Matuška se narodil v roce 1944 v Třebechovicích pod Orebem. Výtvarníkem na volné noze v oboru reklamní grafiky, ilustrace a kresleného humoru se stal v roce 1984. Svůj kreslený humor publikoval od roku 1980 v domácích novinách a časopisech a brzy se zařadil mezi filozofující karikaturisty po bok Borna, Bartáka, Slívy, Jiránka, Renčína a dalších. Ilustroval několik knížek a jeho kresby po léta otiskoval švýcarský humoristický časopis Nebelspalter. Jeho práce jsou zastoupeny ve sbírkách pořadatelů mnoha mezinárodních soutěží a festivalů kresleného humoru, na kterých také získal řadu ocenění. V roce 1990 vydal vlastní knížku kresleného humoru Žiju, povolení mám, v roce 2006 velkou monografii Usmívání - kresba / malba / řezba. Tuto knihu si budou moci návštěvníci výstavy zakoupit. Pavel Matuška uspořádal více než 80 samostatných výstav výtvarného humoru a zúčastnil se stejného počtu výstav skupinových, spolu s dalšími autory. V současné době se vedle reklamní grafiky stále více věnuje volné tvorbě - malbě a řezbě. Vyměnil čtvrtku, pero a tuš za plátno, štětce, barvy a dláta a lipové dřevo. Ale ani ve svých obrazech a dřevěných plastikách neopouští svou filozofickou základnu - humor. (Muzeum Vysočiny Jihlava)