Poslední vlak pro Nicholase Wintona

21. 7. 2015 - Další setkání z velmi volného cyklu Dějiny na vlastní kůži bude jiné, než ta minulá. Chceme vyjádřit dík člověku, kterému byl cizí patos. Proto to bude setkání (ne)obyčejné: 1. července 2015 zemřel Sir Nicholas Winton, skromný muž, který vypravením osmi vlaků zachránil 669 dětí před holocaustem. 31. ČERVENCE 2015 od 19.30 proběhne v PARKU GUSTAVA MAHLERA OPEN-AIR SETKÁNÍ S (NE)OBYČEJNOU LIDSKOSTÍ: · Svůj příběh bude vyprávět Asaf Auerbach – jedno ze zachráněných Wintonových dětí · Je připravena projekce jedinečného dokumentu Mateje Mináče SÍLA LIDSKOSTI · V besedě poznáme Nicholase Wintona prostřednictvím osobních vzpomínek, bez patosu a s nadhledem WINTONOVY VLAKY: 14. března 1939 vyjel vlak první, 1. července 1939 vlak s nejvyšším počtem 241 zachráněných dětí, 2. srpna 1939 mohl odjet vlak osmý, poslední úspěšný vlak 1. září 1939 vyjel vlak devátý, 250 dětí. Tímto dnem začala válka a vlak byl vrácen zpět. Téměř žádné z dětí nepřežilo nacistické koncentrační tábory a plynové komory. POKUSÍME SE VYPRAVIT VLAK, KTERÝ NEMOHL ODJET: Věříme, že se nám tak podaří dát nám všem tuto skromnou příležitost vyjádřit svůj postoj k oné „obyčejné“ a zdánlivě samozřejmé odvaze k soucitu a solidaritě. PŘIPOJIT SE BUDE MOŽNÉ PO CELÝ MĚSÍC! Od 31. ČERVENCE do 1. ZÁŘÍ 2015 bude možné zakoupit jednu z 250 jízdenek, připojit se tak k obyčejné lidskosti a pomoci dětem, které jsou v nebezpečí dnes. Základní cena jízdenky je 100,- Kč, její skutečná cena je na vás: maximální cena není stanovena. Využití prostředků pro děti ohrožené v současném světě garantuje UNICEF (program Přežití a rozvoj malých dětí). Setkání se uskuteční za podpory Krajského úřadu - Kraje Vysočina a Kavárny Muzeum Jihlava. (Muzeum Vysočiny Jihlava)