Melancholie severu

5. 4. 2016 - V jihlavském muzeu můžete od 1. dubna navštívit výstavu fotografií Vladimíra Vojíře s názvem Melancholie severu. Autor pro výstavu vybral část své arktické kolekce, která je věnována oblastem za severním polárním kruhem – Špicberkům, Lofotským ostrovům, Islandu či severnímu Norsku. Fotografování severních polárních oblastí se Vladimír Vojíř věnuje dlouhodobě. Uspořádal bezmála čtyřicet samostatných výstav v České republice a jednu kolektivní ve Stockholmu. Jeho fotografie pořízené klasickou technikou byly také publikovány a získal za ně řadu ocenění. Fotografie Vladimíra Vojíře z dalekého severu jsou trochu jiné, než ty, které můžeme běžně vidět. Asi vás neoslní úžasnými záběry na norské fjordy, nejsou plné slunce a modré oblohy jako propagační obrázky cestovních kanceláří. Osloví však svojí poetikou, melancholií, zasněností lofotských skal, drsnou krásou islandských plání nebo přímo černobílou grafikou ušpiněných ledovcových splazů na Špicberkách. Výstava potrvá v prostoru muzejních arkád až do 29. května. (Muzeum Vysočiny Jihlava)